Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Tensiune oscilantă (cădere) pe intervale mari, in timp scurt

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Rog o sugestie pentru urmatoarea problemă medicală.


Pacientul se trezește dimineața cu o stare relativ bună.
La un moment dat îi crește tensiunea.   135 / 88, puls 91
După circa 30 minute, scade tensiunea brusc, la 84 / 55 puls 74
După alte 45-70 minute,  tensiunea începe să crească și ajunge la niște cote relativ normale.

Care-i problema:

În spital, sau la controale (mai multe)  nu apar aceste fluctuații de tensiune.
Uneori pot trece câteva zile fără nicio problemă,  alteori dezechilibrele apar în fiecare zi, fără nicio legătură cu hrana, sau cu medicația.  

Pacientul a încercat să observe dacă vreun medicament îi produce aceste stări, dar până acum nu există o corelație identificabilă.
În urmă cu o lună a trecut printr-un AIT, rămas fără urmări.   Tratamentul este din cel obișnuit, de natură preventivă, Bilomag, Aspacardin, plus alte câteva pentru reducerea colesterolului, vasodialtatoare   etc  

Când apar aceste scăderi bruște de tensiune,  pacientul intră în panică și crede că moare în clipa aceea.
Nu se mai poate ridica din pat, nu mai are energie nici să bea apă.  Este la limita leșinului, iar senzația este de rău extrem.

Please, nu-mi recomandați  ”consultă un medic”.   Deja au fost multe sesiuni de consultații și investigații.   Nu sunt genul care vrea să afle diagnostice de pe net.

Aș aprecia dacă cineva îmi dă o sugestie pentru direcția de urmat.  
Adică să îmi spună dacă a întâlnit fenomenul și de ce natură este.   Dacă este o problemă de cardiologie, sau de glandă tiroidă, ori diabet. Din câte am înțeles,  oricare dintre aceste probleme pot cauza acest tip de fluctuații.

Mulțumesc pentru orice sugestie!

Edited by tomaso, 24 October 2017 - 16:12.


#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Cauze neurovegetative posibil. Poate e necesar tratament cu ceva anxiolitice sau/si antidepresive. AIT-accident ischemic tranzitoriu! Sunt ceva cauze circulatorii, insuficienta cardiaca, probleme renale, probleme respiratorii, probleme cu coloana etc.

Varsta? Sex? Greutate Ritm de viata, stres? Tensiunea ii creste pe fond anxios?

Oricum sa stii ca tensiunea  fluctuanta duce la hipertensiune in viitor! Din fericire gama de antihipertensive e larga.

Cardiologic-holter pentru prinderea caderilor.

Tiroida-analize hormoni.

Diabet-glicemie si alte analize specfice pentru edificare.

Edited by arab, 24 October 2017 - 16:30.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,516
  • Înscris: 05.06.2009
varsta, greutate, sex pacient ?

#4
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Atac de panică pe fond psihic (stress adunat din anii precedenți, divorț sau despărțire de iubită, agresiune). Cînd îi cresc tensiunea și ritmul cardiac are senzația de atac de cord și moarte iminentă și-i este foarte cald?

#5
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
1.Instalarea unui Holter pentru monitorizare tensiune / puls pe intervalul de 24 de ore.
2.Analiza imagistica Eco-Cardio
3.Ecografie trans-esofagiana + ecografie trans-toracica.

Daca aici (ma refer la cele 3 teste/analize) nu apare nimic,recomand consultul unui psihiatru.

P.S.cum sta cu glanda tiroida?A facut analize?Daca da,care este valoarea TSH-ului?

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
foarte interesant subiectul, ma intereseaza si pe mine.
si mama mea (aproape 80) are pusee de tensiune si i se face rau, se sperie. de obicei se intampla seara.
ia si cate o treime de anxiar pe zi.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 tomaso, on 24 octombrie 2017 - 16:09, said:

Când apar aceste scăderi bruște de tensiune,  pacientul intră în panică și crede că moare în clipa aceea.
Nu se mai poate ridica din pat, nu mai are energie nici să bea apă.  Este la limita leșinului, iar senzația este de rău extrem.

Please, nu-mi recomandați  ”consultă un medic”.   Deja au fost multe sesiuni de consultații și investigații.   Nu sunt genul care vrea să afle diagnostice de pe net.

S-au mai vazut cazuri. Ele sunt de regula de natura psiho-fiziologica dar comporta anumite riscuri de infarct daca pacientul are probleme cardiace, predispozitie, etc.
In astefel de cazuri, din cate stiu, se monteaza pacientului un aparat pe care trebuie sa-l poarte toata ziua pentru a-i inregistra parametri cardiaci.
Solutii, in afara tratamentului pentru hipertensiune arteriala, nu prea exista decat autoeducarea pacientului intr-o stare de calm care sa evite pe cat posibil astfel de episoade.

#8
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

 rich1974, on 24 octombrie 2017 - 18:38, said:

foarte interesant subiectul, ma intereseaza si pe mine.
si mama mea (aproape 80) are pusee de tensiune si i se face rau, se sperie. de obicei se intampla seara.
ia si cate o treime de anxiar pe zi.

O traime de lorazepam (anxiar) este apa de ploaie...in unele cazuri,benzodiazepinele (categorie din care face si anxiarul) este contraindicat,in functie de istoricul de boli cardio vasculare ale pacientului.

#9
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Vreau să mulțumesc tuturor colegilor care mi-au răspuns.
Încerc să dau amănuntele solicitate.

 arab, on 24 octombrie 2017 - 16:18, said:

Varsta? Sex? Greutate Ritm de viata, stres? Tensiunea ii creste pe fond anxios?

Oricum sa stii ca tensiunea  fluctuanta duce la hipertensiune in viitor! Din fericire gama de antihipertensive e larga.

Cardiologic-holter pentru prinderea caderilor.

Tiroida-analize hormoni.

Diabet-glicemie si alte analize specfice pentru edificare.

Varsta?
54
Sex?
F
Greutate
65kg (1,63m H)
Ritm de viata, stres?
Casnica, fumatoare (1pachet pe zi - dupa AIT a redus la sub jumatate de pachet pe zi)
Tensiunea ii creste pe fond anxios?
Nu.  Se întâmplă fără nicio legătură cu ceva anume.   Spune:  Îmi e rău, simt că mă pierd cu firea, îmi pocnesc urechile, mă doare capul.   După aceea tensiunea scade brusc și intră pe panta opusă.  Se declanșează panica pe fondul lipsei de mobilitate. ”Stați cu mine să nu mor singură”.

Cardiologic-holter pentru prinderea caderilor.
Are deja o monitorizare Holter.   În cele 24 de ore nu au fost evenimente de genul descris în postul de început.
Nu a fost test concludent.   Dacă credeți că este util, scanez cele 10 pagini și le postez.

Tiroida-analize hormoni.
Done.  
Probleme.  Mărite.  
Azi a fost pentru a repeta ecograful la tiroidă și i s-au dat un alt teste de analize.  După ce vor ieși rezultatele,  pot să le scanez și posta.

Diabet-glicemie si alte analize specfice pentru edificare.
Done.  Pare totul în regulă.

 silverflower, on 24 octombrie 2017 - 17:03, said:

Cînd îi cresc tensiunea și ritmul cardiac are senzația de atac de cord și moarte iminentă și-i este foarte cald?

Are senzație de moarte iminentă dar nu-i este cald.
Dimpotrivă.

 anarchy78_ro, on 24 octombrie 2017 - 17:16, said:

1.Instalarea unui Holter pentru monitorizare tensiune / puls pe intervalul de 24 de ore.
2.Analiza imagistica Eco-Cardio
3.Ecografie trans-esofagiana + ecografie trans-toracica.

Daca aici (ma refer la cele 3 teste/analize) nu apare nimic,recomand consultul unui psihiatru.

P.S.cum sta cu glanda tiroida?A facut analize?Daca da,care este valoarea TSH-ului?

Analize au fost făcute în momentul de după AIT, în spital, după internare, cu exceptia analizei Holter.  Aceasta a fost facuta la cateva zile de la externare
Analizele pt tiroidă sunt în curs.

Urmeaza sa mearga si la psihiatru/psiholog.   Are deja trimiterea de la medicul de familie.

Edited by tomaso, 24 October 2017 - 21:19.


#10
Tiger36

Tiger36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.07.2015
Distonie neurovegetativa, atac de panica, se recomanda trezirea la realitate.

#11
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Cum am mai presupus, e pe fond nervos totul. Sa lase naibii tigarile, desi rezulta un stres si de acolo. AIT-ul ala e mai periculos daca revine!

Edited by arab, 25 October 2017 - 07:06.


#12
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
@tomaso : intrebare...noaptea cand doarme,are somnul linistit sau agitat cu transpiratii si sforaieli? M-am consultat cu fratele meu ( este doctor,specialitate chirurgie toracica ) si nu ar trebui omis si un consult la medicul pneumolog...asemenea manifestari pot aparea si in sindromul de apnee.

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ma indoiesc ca doarme ok, noapte de noapte!

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,516
  • Înscris: 05.06.2009
si eu as suspecta tiroida, mama mea avea stari foarte asemanatoare din cauza unor noduli pe tiroida, care uneori o luau razna si "aruncau" o doza de hormoni in organism, fara vreo legatura aparenta cu medicatia, alimentatia, efortul fizic, starea vremii.
cumva pacienta a fost diagnosticata si cu spondiloza cervicala ?
am mai gasit ceva interesant aici :
"Pacienţii cu boli cerebrovasculare au blocaje complete sau parţiale ale arterelor ce duc sânge către creier. Aceste blocaje pot produce scăderi temporare ale fluxului sangvin (numite şi atac ischemic tranzitoriu sau ATI) sau o pierdere permanentă (numită şi atac vascular cerbral sau AVC). AVC pot fi însoţite de sângerare în parenhimul cerebral (AVC hemoragic). Bolile cerebrovasculare ce afectează arterele vertebrale şi bazilare sunt cea mai frecventă cauză de vertij central. Aceste artere furnizează sânge unor arii din partea posterioară a creierului ce controlează echilibrul şi coordonarea. Scăderea fluxului sangvin prin aceste artere se numeşte insuficienţă vertbro-bazilară (IVB). Pacienţii cu IVB se plâng de dureri de cap, slăbiciune, ţiuituri şi dificultăţi în mers (ataxie). IVB şi alte cauze de ischemie cerebrală sau AVC reprezintă 5% din cauzele de ameţeală însumate."

#15
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
@corinadaniela : noduli tiroidieni sau ganglioni tiroidieni...este o diferenta enorma intre cei doi in sensul ca ganglionii tiroidieni pot da in cancer tiroidian (CCT).
Oricum,pana nu apar toate analizele putem face numai speculatii.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,516
  • Înscris: 05.06.2009
noduli.

#17
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Si cand se petrec astea cum este vremea? Presiunea atmosferica ?!  Conteaza sa stii .... (presoiunea scazuta provoca cresterea tensiuni)i .

Oricum daca 135 / 88 este tensiune mare .. api e cam nasol nu are spatiu de manevra (135 este o maxima excelenta.  88 aqla ca minima ar fi ingrijorator daca este constant ) Spatiu de manevra - eu sunt hiper.  De 2 ori pe an (primavara si toamna) mai adaug niste papaverina  .... (dilataor al vaselor sanguine . Dilatator rapid. A da papaverina pastile se suge.. din pacate nu mai este si fiole) .... insa cand imi scade tensiunea ... .. nes! De vreo 3 ori m0p-am trezit nopatea .. tensiune 10,5/7 ... clatinandu-ma am reusit sa imi fac un nes - 2 plicuri) si sa il beau... Dupa 40 de minute m=a apucat somnul (130/80). Dar la mine .... s[patiul se intinde pana lmai sus de 15!

#18
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 anarchy78_ro, on 25 octombrie 2017 - 07:44, said:

@tomaso : intrebare...noaptea cand doarme,are somnul linistit sau agitat cu transpiratii si sforaieli? M-am consultat cu fratele meu ( este doctor,specialitate chirurgie toracica ) si nu ar trebui omis si un consult la medicul pneumolog...asemenea manifestari pot aparea si in sindromul de apnee.

Somnul este agitat.   Are parte de treziri bruște, simte că se sufocă.
Da, transpiră. Schimbă două trei tricouri pe noapte.  Uneori sforăie.  
A făcut mai multe consultări la pneumologie, inclusiv la spital de specialitate din Timișoara, la unul din specialiștii de acolo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate