Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

info gekko (leopard)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Salutare tuturor :)

Copilul isi doreste foarte mult un animalut de companie, dar nu oricare, ci din familia reptilelor, de preferinta un gekko.
La pet shop-uri am vazut ca exista gekko leopard. Prin urmare, am cautat info despre el pe internet, dar nu am gasit suficiente detalii, asa ca apelez la cei care stiu mai multe. :)

Cea mai mare problema pentru noi este "ce facem cu animalul cand plecam de acasa cateva zile?". Un gekko am citit ca trebuie hranit o data la 2 zile, 1-2 greieri. N-am inteles daca asta e intervalul minim, maxim sau doar cel recomandat. Daca noi plecam de acasa peste week-end, de exemplu de joi pana duminica, deci ar primi mancare joi dimineata si apoi duminica seara, e totusi ok sau il gasim lesinat? E ok sa-i lasam mai multa mancare? O mananca el treptat sau se indoapa pana i se face rau? Nu s-ar intampla foarte des, poate o data pe luna...
Sa vina cineva sa-l hraneasca cat suntem noi plecati n-o sa se intample, deci trebuie sa-l mutam la cineva sau sa-l luam cu noi. Rezista la drum cu masina si cateva zile intr-o cusca mai sumara, nu in terariul obisnuit? Sau se streseaza?

Multumesc tuturor pentru sfaturi si informatii :)

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
De unde iei greieri iarna?

#3
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009

 lucifer76, on 24 octombrie 2017 - 12:37, said:

De unde iei greieri iarna?
Dar vara tu crezi ca sta cineva sa prinda greieri ca sa isi hraneasca soparla? Se gasesc de cumparat greieri vii.

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
http://pentruanimale.../gecko-leopard/

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
punem pariu pe ce vrei tu ca dupa cateva saptamani, biata soparla nu va mai prezenta interes pentru copilul tau. ce varsta are, ati mai avut si alte animalute de companie pana acum, s-a implicat in ingrijirea lor ?
daca ma luam dupa fii-mea, aveam deja gradina zoologica sau menajerie acasa. caine, pisica, iepure, hamster, papagal - le-a vrut pe toate pana acum. am acceptat doar peste betta si imi pare rau ca am acceptat broscute testoase (2), saracele s-au chinuit o gramada pana si-au dat duhul, nu stiu de la ce s-au imbolnavit, am dat la veterinar pentru consultatii si tratamente mai mult decat am dat pe broaste, acvariu, decor, mancare ptr broaste, solutii ptr tratat apa, calciu, etc.
ideea este ca dupa ce trece perioada de noutate si entuziasm, animalutul nu mai prezinta interes si ramane in sarcina adultilor ingrijirea acestuia.
incearca sa-l convingi sa renunte la idee, insista pe aspectul cu lasatul singur acasa fara hrana si imposibilitatea de a-l lua in deplasari in concedii. apeleaza la santaj emotional, cu alte cuvinte.

Edited by corinadaniela, 24 October 2017 - 13:42.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Macar faceti o curea faina la ceas dupa ce va plictisiti de soparlit.

ps.
Copilul vostru n-are parinti care sa-i explice ce si cum merg trebile prin lumea asta haina si plina de fite?

#7
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
de unde i-as lua si iarna, adica nu de pe camp, ci de la crescatori. :)
am cautat pe google si exista persoane care cresc si vand greieri, special pentru hrana animalelor sau ca nada pentru pescuit.
deci greierii iarna n-ar fi o problema mai mare decat greierii vara..

copilul n-a mai avut pet pana acum, singurul impediment fiind acesta: nu are cine avea grija de animal cat suntem plecati.
o speranta ar fi fost cu o reptila, care sa reziste fara hrana mai multe zile. daca gekko nu rezista, vom cauta altceva, sau nu vom lua nimic, cum am facut si pana acum.

#8
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
În primul rând interesează-te de alimentație. Ar trebui să găsești hrană la orice petshop, nu-i nevoie de greieri vii neapărat. Există tot felul de mâncăruri alternative care sunt suficiente pentru Gecko. Vietățile pot fi ocazionale.

Nu-ți face prea mari griji cu hrana cât sunteți plecați. Marea parte a animalelor au mai multă nevoie de apă, decât de mâncare. Fără apă mor în câteva zile, dar fără hrană pot sta și săptămâni întregi, vreo 2-3 săptămâni până la o lună sau chiar mai mult în cazul reptilelor. Odată la două zile e recomandat în cazul Gecko, dar poți chiar și mai rar de-atât, de două ori pe sătpămână.

Reptilele sunt interesante, dar se pierd în peisaj cu timpul. Adică nu prea ai ce face cu ele, nu prea te poți juca cu ele, sunt și ele acolo, să fie. E posibil să uite copilul de ele cu timpul, dar nu-i bai, că are părinți.

Sunt foarte populari gecko. Sunt mulți crescători care îi vând ieftin, iar acolo îți poți alege din mai multe specii. Dacă intri pe un forum de profil, sigur găsești ceva. Plus acvarii și alte acareturi.

Iguanele sunt mai inteligente, încep să te recunoască, să te urmărească când te miști pe lângă acvariu, nu fug așa repede de tine, dar și mușcă destul de serios.

Unii pitoni pot sta și luni fără să mănânce și e și interesant să-i vezi cum "vânează" un șoarece, dar cresc destul de mult și nu mor prea repete.

Țestoase sunt cred că sunt cam cele mai rezistente, chiar stau cu lunile fără mâncare, intră într-un fel de hibernare în funcție de temperatură, se trezesc când le dai la căldură. Dacă le lași la răcoare și pleci, le găsești la fel cum le-ai lăsat peste o lună sau două. În lunile de iarnă le puteam lăsa cu săptămânile fără mâncare. Trebuia să le pun pe calorifer ca să se trezească. Când sunt mici mor ușor, dacă prind ceva boli de prin acvariul în care sunt ținute la petshop. Dacă supraviețuiesc primele 5-6 luni, nu prea mai ai șanse să scapi de ele după aceea. Am avut patru și am rămas cu două. Una a era bolnavă, alta a fost atacată de celelalte două și au omorât-o. Dacă luați, luați vreo patru, mai ales dacă ăia la petshop au multe în acvariu. Și luați un acvariu mai mare și înalt. Se cațără, ies, dacă este mic.

Dacă vă gândiți la plecările în concediu, o săptămână, 10 zile, nu vă faceți probleme. O să găsiți animalele la fel cum le-ați lăsat, indiferent de ce reptile luați.

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 alekz31, on 24 octombrie 2017 - 13:22, said:

Dar vara tu crezi ca sta cineva sa prinda greieri ca sa isi hraneasca soparla? Se gasesc de cumparat greieri vii.
Nu cred ca isi bate cineva capul sa iti vanda o duzina de greieri saptamanal.

Am avut cateva soparle in copilarie, mancau muste si lacuste, dar astea le prindeam rapid. Le tineam intr-un acvariu, pe pervazul geamului, la soare, dar nu le-am avut prea mult timp, le eliberam cand ma plictiseam de ele.

#10
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 lucifer76, on 24 octombrie 2017 - 18:17, said:

Nu cred ca isi bate cineva capul sa iti vanda o duzina de greieri saptamanal.
Cand ai intrat ultima data intr-un petshop mai mare ?

#11
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu intru! Mi se face mila cand vad in ce conditii sunt tinuti pisoii si cateii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate