Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Focus mk1 cutie automata

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Dav3

Dav3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.10.2014
Buna!

Prima data as vrea sa clarific ca sanatatea mea nu permite sa conduc o masina cu cutie manuala.

Am oportunitatea de a cumpara un Ford focus din 2003 (1.6 benzina) (ala-i cred ca modelul cu facelift, asai-i?) cu cutie automata. Ce parere aveti despre cutiile automate ford? Daca are cineva experienta co focus mk1 automat, sa-mi spuna sincer daca e fiabil sau nu :)

#2
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Fiabilitatea unei automate depinde și de cum a fost până atunci întreținută. Are mașina istoric documentat?

#3
Dav3

Dav3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.10.2014
din pacate nu stiu, inca nu am intalnit cu tipul care a postat anuntul

#4
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Vezi ca se reintroduce taxa de mediu. Ce o sa te faci cu o masina veche de 14 ani? Cel mai probabil o sa ai de platit o taxa anuala exorbitanta pe care daca nu o sa ti-o permiti nu o sa poti folosi masina.

Edited by Elenistic, 23 October 2017 - 19:10.


#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Despre cutiile automate Ford nu stiu nimic, despre cutiile automate in general stiu ca sunt foarte bune, daca masina e intretinuta bine. La noi e mentalitatea aia tampita ca nu esti barbat daca nu conduci o masina cu cutie manuala.

Problema nu e cutia manuala la masina pe care ti-o doresti, ci faptul ca e cam veche, vei plati mult taxa de mediu.

Edited by Daian95, 23 October 2017 - 19:15.


#6
Dav3

Dav3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.10.2014
Nu trebuie sa platesc taxa de mediu, deci nu-mi pasa de acest lucru. Tot ce vreu sa stiu e fiabilitatea masinii, pentru ca as dori sa tin masina pentru cateva ani. Nu voi circula mult, cam 10000 km/an si 75% in oras.

Edited by Dav3, 23 October 2017 - 19:59.


#7
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
E greu de spus despre fiabilitate. CUm zicea cineva mai sus e foarte important cum a intretinut fostul proprietar masina si implicit cutie (cere mentenanta mai atenta cutia automata). Oricand poate sa inceapa sa "zmuceasca" cutia automata, sau o alta problema des intalnita e sa nu intre in marchalier. Singura problema foarte cunoscuta la focus1 e ca rugineste rau.

#8
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

 Dav3, on 23 octombrie 2017 - 19:42, said:

Nu trebuie sa platesc taxa de mediu, deci nu-mi pasa de acest lucru. Tot ce vreu sa stiu e fiabilitatea masinii, pentru ca as dori sa tin masina pentru cateva ani. Nu voi circula mult, cam 10000 km/an si 75% in oras.
Cum nu trebuie sa platesti din moment ce in maxim 2 luni se reintroduce si se va transforma intr-o taxa anuala pe care o va plati toata lumea?

#9
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 23.07.2005
Poate este persoana incadrata in grad de handicap, si atunci nu plateste

#10
Dav3

Dav3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.10.2014

 pahai, on 23 octombrie 2017 - 20:02, said:

Poate este persoana incadrata in grad de handicap, si atunci nu plateste

Posted Image

#11
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005
Poti compara o cutie cu alta cutie, sa zici ca X e mai fiabila decat Y doar daca ai de ales intre masini noi noute.
Daca ai de ales intre masini cu sute de mii de km ce te intereseaza este: cat costa o cutie din dezmembrari daca am nevoie si cat de usor gasesc daca e sa pice.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Focusul 1 e o masina ok, conteaza cum a fost intretinuta, sa nu aiba accident prea grav (airbaguri sarite, lonjeroane sau sasiu indoite, etc.) si sa nu fie manarita prea grav.
Cutiile automate de pe ele sunt fiabile, conteaza foarte mult sa i se schimbe uleiul din cutie la maxim 120.000km. Daca proprietarul nu poate dovedi asta, atunci mai bine nu te baga.
Motorul de 1.6 e prea mic pentru o cutie automata. Cu masina goala si la drum drept e ok, dar cu masina incarcata si/sau panta abrupta isi va arata limitarile.
Mai bine cauta unul cu 2.0 sau chiar mai mare daca nu platesti taxe. Daca e sub 2.0 e bine sa aiba turbo. Ideea e ca o cutie automata cu un motor sub 220NM nu fac casa prea buna.

Edited by Friskey, 24 October 2017 - 00:00.


#13
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

 Friskey, on 23 octombrie 2017 - 23:58, said:

Mai bine cauta unul cu 2.0 sau chiar mai mare daca nu platesti taxe. Daca e sub 2.0 e bine sa aiba turbo. Ideea e ca o cutie automata cu un motor sub 220NM nu fac casa prea buna.
Nu stiu sa existe turbo pe Focus MK1 dar automate la motoare de 2 l pe generatia aia am vazut dar e rar din pacate. In general Focus e usor de intretinut, motoarele sunt fiabile dar asta cu automata nu prea o cunosc.

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Daian95, on 23 octombrie 2017 - 19:15, said:

, ci faptul ca e cam veche, vei plati mult taxa de mediu.

 Elenistic, on 23 octombrie 2017 - 19:07, said:

Vezi ca se reintroduce taxa de mediu. Ce o sa te faci cu o masina veche de 14 ani? Cel mai probabil o sa ai de platit o taxa anuala exorbitanta pe care daca nu o sa ti-o permiti nu o sa poti folosi masina.
Terminati cu presupunerile si raspundeti la ce se cere nu la tampenii cu taxe care nici nu exista !

On : masina e destul de veche si cred ca in afara de verificarea cutiei ( o conduci sa vezi daca smuceste etc ) trebuie sa verifici cu atentie starea caroseriei  .

#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Trebuie sa ia in considerare si alte masini din clasa compacta, nu e musai sa se uite numai la Focus. Problema e ca in prima parte a anilor 2000 sunt foarte rare cele cu turbo.
Si 2.0 cu automata e rar.
Sau poate se uita la clasa superioara, Ford Mondeo, Laguna, etc. daca nu il deranjeaza faptul ca sunt ceva mai mari. In clasa asta gaseste destul de lejer un 2.0 cu automata. Si sunt cam la acelasi pret cu Focus.

Verificarea se face la un service cu tester ales de client, nu de vanzator. La varsta asta nu conteaza asa mult starea caroseriei, in afara ruginei care cam mananca Focusurile. Conteaza sa aiba airbagurile functionale si la locul lor, sasiul si lonjeroanele intregi, si ca vanzatorul sa poata dovedi ca uleiul din cutie a fost schimbat la fiecare 120.000 de km. Altfel e cam de evitat. Sau macar testata bine sa faca urat si apoi imediat schimb de ulei la un service care stie ce face.
Daca nu gaseste altceva isi va face treaba foarte bine si cu 1.6 mai ales ca zice ca circula mult in oras. Dar cand va fi pusa in sarcina (masina incarcata bine plus ceva coaste) isi va arata limitarile. Va merge dar destul de lent si cutia va schimba ca dracu.
Asta e masina? https://www.autovit....html#925c439e46

Edited by Friskey, 24 October 2017 - 15:16.


#16
Dav3

Dav3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.10.2014
Nu. Anuntul e pe olx si e un focus hatchback din 2003. Maine o ducem la un service auto si vom sti mai multe despre starea technica a masinii

#17
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
Focus mk1 are cutie automata generatie mai vechiuta;
cutia nu este cea mai fiabila. mare grija la achizitie sa mearga cineva care are experienta cu cutii automate sa vada daca functioneaza ok. pe termen lung pot aparea probleme dar asta este dupa noroc iar o cutie SH nu va fi foarte scumpa

pentru cineva care inteleg ca are handicap imi e greu sa cred ca va fi vreo problema motorul de 1.6 care intr-adevar in combinatie cu cutia automata nu e foarte stralucit atat ca si putere oferita dar si la consum;

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate