Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Internet nelimitat 4G fără limită de trafic la toate abonamentele

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1128 replies to this topic

#991
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 09.10.2009
Din care 90% din trafic pe Speedtest  ..

#992
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu conteaza asta si nu tre sa dau explicatii nimanui pe ce consum traficul sau nu. Nu e doar speedtest, dar e si ala, clar. :)

Ideea e ca astia mari sunt mult mai avansati in ceea ce fac. Si o fac bine.

Cand investesti intr-un terminal scump e cazul sa te bucuri de ceea ce poate oferi, dar pentru asta trebuie si suportul retelei.

Pe maretul Digi Mobil  nu merge nici macar Ro-Alert pe iOS, din cauza ca nu e operator certificat Apple. Am spus, multe chestii pe care nu le vad multi. Le vad doar cei mai priceputi si interesati. Mai pot continua cu alte chestii, dar nu o s-o fac.

Pe scurt, n-ai cum sa spui ca DM e mai bun ca Orange, Telekom, Vodafone. Tehnic vorbind, la nivelul retelei. Ca sunt gauri de semnal, da, au toti, astea-s situatii diferite, dar la implementarea de functii de retea pe echipamente clar nu ai cum. Digi nu baga bani in licente.

#993
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,290
  • Înscris: 03.04.2004
Tot suntem offptopic:

Confirm si eu ca Digi e muci dpdv al stilului in care combina B38 cu B1 (a nu se citi CA).
S-au vazut disperati in 2015 cu 3G only si au preluat licenta de la 2K in B38 (ca astia nu au avut bani de un B7 mai 'normal' in FDD si au luat cel mai ieftin si mai prost spectru posibil care mai e si tamp configurat pe deasupra dpdv Upload caci degeaba exista teava pe Download daca site-urile 'nu te aud', insa pentru internetul lor la punct fix cel de la 2K au considerat ca e suficient). B38 face treaba excelenta doar in CA alaturi de un spectru pe FDD care sa ofere Upload bun, Download-ul devinind si mai potent in felul acesta.
P'orma le-a venit amicul ex'prim ministru care le-a eliberat spectrul de 2100 in a nu mai fi legat doar 3G only, lucru ce trebuia facut din 2012 (pe asta au si sperat/bazat de la inceput cei de la RDS cand nu au achizitionat spectru la acea licitatie in a lansa servicii 4G, numai ca si-au luat teapa la acea vreme).
Momentan mai monitorizez...

Telekom a evoluat foarte rapid/frumos intr-un timp extrem de scurt pe infra si au potenta sa tot mearga in sus, vedem ce se va intampla in fata...

#994
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 09.10.2009
@Simple_dreams,nu trebuie sa te aprinzi, nu era cu direcție, era doar o remarcă. Am observat că majoritatea care consuma sute de GB sunt fani Speedtest.
In rest, sunt perfect de acord cu tine.

Edited by gestt, 04 March 2019 - 16:53.


#995
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ma bucur, nu m-am aprins, sunt discutii tehnice, ca doar suntem pe o arie tehnica. Am spus de ce Digi Mobil e in urma celorlalti, nu am spus ca e rau ca sunt pe piata, din contra.

Si n-am nimic cu ei, eu ma refer strict la partea tehnica aici. Sunt client FTTH la ei si ala e super.

E chiar aiurea pentru o retea ca Digi cu 3G si 4G sa se auda apelurile mai prost decat la granzi pe 2G cu HD Voice. Conteaza toate beneficiile pachetului, nu numai unul din ele. Plus oferta in sine.

Sunt mult prea multe diferente care se observa pentru cei cu terminale si ochii ''formati''.

Edited by MembruAnonim, 04 March 2019 - 16:54.


#996
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Oricum am lua-o e nasoala limitarea la youtube, mie îmi pleacă clipul cu 240p și durează ceva pana ajunge la 480p care e o rezoluție decenta. Asta e singurul dezavantaj. Dacă ar fi plecat direct cu 480p ar fi fost ok dar 240p e dezastru.

#997
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018

 MembruAnonim, on 04 martie 2019 - 15:46, said:

un exemplu foarte banal - apel in asteptare, nu auzi nimic, niciun robot care te anunta ca esti pus in asteptare, ci liniste totala.
Gresit. Am auzit de multe ori cum suna un apel in asteptare. Functioneaza si se aude foarte bine, insa nu au fost inspirati cand au ales melodia.

 MembruAnonim, on 04 martie 2019 - 16:32, said:

Pe scurt, n-ai cum sa spui ca DM e mai bun ca Orange, Telekom, Vodafone.
Fals. Pe lung, n-ai cum sa spui ca e mai bun la nivel general.
Dar daca analizam punctual sunt multe locuri in care ei sunt mai buni la orice vrei tu.
Si atunci oricat te strofoci tu sa arati cat de bun e Telekom si Orange, pe mine nu ma avantajeaza cu nimic daca in zona mea e mai bun Digi.

 MembruAnonim, on 04 martie 2019 - 16:57, said:

E chiar aiurea pentru o retea ca Digi cu 3G si 4G sa se auda apelurile mai prost decat la granzi pe 2G cu HD Voice.
Fals din nou. Folosesc zilnic Digi pe voce si stiu mai bine ca tine cum se aude.
Deci las-o mai moale cu dezinformarea ca nu te plateste Telekom pentru reclama.
Sau gresesc?

Edited by danutz34, 04 March 2019 - 19:35.


#998
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Se aude prost, asa se aude digi.
Pe VoLTE s-o auzi mai bine dar pe 3G nu se aude ok, nu au HD Voice.

#999
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018
Uite cine se gasi sa confirme :lol:

#1000
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

 danutz34, on 04 martie 2019 - 19:35, said:

Gresit. Am auzit de multe ori cum suna un apel in asteptare. Functioneaza si se aude foarte bine, insa nu au fost inspirati cand au ales melodia.


Fals. Pe lung, n-ai cum sa spui ca e mai bun la nivel general.
Dar daca analizam punctual sunt multe locuri in care ei sunt mai buni la orice vrei tu.
Si atunci oricat te strofoci tu sa arati cat de bun e Telekom si Orange, pe mine nu ma avantajeaza cu nimic daca in zona mea e mai bun Digi.


Fals din nou. Folosesc zilnic Digi pe voce si stiu mai bine ca tine cum se aude.
Deci las-o mai moale cu dezinformarea ca nu te plateste Telekom pentru reclama.
Sau gresesc?
Lasa,iti bați capul degeaba..fiecare cu rețeaua lui de suflet.

 heinz, on 04 martie 2019 - 19:39, said:

Se aude prost, asa se aude digi.
Pe VoLTE s-o auzi mai bine dar pe 3G nu se aude ok, nu au HD Voice.
Am atât Orange cat si Digi.Mobil..Claritatea apelului este aceeași (3G Orange vs 3G Digi).

#1001
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
La mine se auzea cam înfundat digi (convorbire digi-digi)
Se auzea ok, nimic de zis, te înțelegeai la telefon spre deosebire de 2G-ul Vodafone dar se aude mai bine pe o/v/t

Ca o comparație, Digi se aude ca o/t pe 2G.

---

Nu sunt fanul niciunei rețele! Critic când e de criticat, laud când e de lăudat!

#1002
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu, n-ai testat. Terminal actual presupune gama de varf care sa aiba minim de cerinte pentru echipamentele noi ale operatorilor, alaturi de niste functii specifice de retea.

#1003
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018
Cine da definitia asta? Userul simple_dreams de pe softpedia?
Iti pot demonstra ca definitia ta e gresita. Vino cu precizari concrete:ce fel de cerinte si functii.

Edited by danutz34, 04 March 2019 - 20:52.


#1004
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Credeti ca puteti sa va potoliti? Luati-o ca pe un avertisment foarte serios, la urmatoarea va pun pe bara pe amandoi!

#1005
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016

 heinz, on 04 martie 2019 - 17:37, said:

Oricum am lua-o e nasoala limitarea la youtube, mie îmi pleacă clipul cu 240p și durează ceva pana ajunge la 480p care e o rezoluție decenta. Asta e singurul dezavantaj. Dacă ar fi plecat direct cu 480p ar fi fost ok dar 240p e dezastru.
Sa ne multumin ca e nelimitat ...si gata. Pacat ca au mesterit ei ceva pe la relee si au dat mai incet semnalul .....fara de asta pot spune ca e reteaua perfecta cu abonamentele perfecte.

Edited by mariusr1976, 04 March 2019 - 21:45.


#1006
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
Ma batea gandul sa ma portez la telekom vazand abonamentul asta de 5 euro cu net nelimitat. Nu folosesc net ca nebunul, in general am un wifi in zona si rareori trec de 5 GB lunar, insa e placut sa stii ca nu esti limitat. Insa citind mai bine beneficiile abonamentului, se pare ca nu pot iesi din tara cu acest abonament de 5 euro, nu am acces in roaming?

PS: Iar urmatorul abonament e deja dublu la pret si sare de ce platesc acum.

Edited by aladdin2k, 28 March 2019 - 16:15.


#1007
floreen

floreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 21.04.2004
Se poate schimba planul tarifar fara prelungirea abonamentului.

#1008
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009

 MembruAnonim, on 16 mai 2018 - 14:30, said:


Prin Tethering e limitata viteza la stream video pe youtube adica inca e limitarea de 480p ?

Edited by asda, 28 March 2019 - 21:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate