Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Proiecte pentru gradinile noastre

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Daca am cam luat pauza cu lalelele la ladita...continuam cu lalelele in copac!
Posted Image

Attached Files



#92
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Au inceput sa infloreasca si crinii <la laditza>
Posted Image

Attached Files



#93
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Ladita cu crini...

...

Attached Files



#94
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
un mic update cu ladita...

Attached Files



#95
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Un fag rosu...si magnolia mea Suzanica nebunica...Ia uitati si voi ce alta surpriza mi-a facut!...doar ca sa-mi dea de lucru si sa ma gandesc cum sa inmultesc aceasta ramurica vargata  Posted Image

Attached Files



#96
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Dupa ce asiaticii si-au cam terminat <benzina> e randul orientalilor si speciilor...
Posted Image

Attached Files



#97
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mai, frate, dar ce colectie ai acoloooo ... !

#98
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Astia orientali de obicei nu rezista prea mult in timp, dupa cativa ani de cam duc.
Asiaticii si trompetele o duc bine in schimb fara probleme ani de zile.

#99
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Nu uita ca sunt plantati in ladita...la toamna se dezgroapa si se replanteaza...
Am ajuns la tehnologia asta dupa ce am vazut ce se intampla cu ei pusi in pamant...
La anul ce vine am de gand sa schimb un pic <tehnologia>, inca nu va spun cum, o sa vedeti
;)

#100
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Ce se intampla daca ii tineai in pamant prin comparatie cu laditele?
Am vazut ca laditele sunt ingropate in pamant. Scoti laditele din pamant cu totul sau le lasi acolo si scoti doar bulbii?

#101
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Sunt multe motive pentru care am optat pentru ladite dar principalul e usurinta de a scoate si replanta bulbii in fiecare an.

#102
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
In mod normal bulboasele nu ar trebui scoase din pamant toamna, pentru ca iarna nu se intampla nimic rau cu ele.
Dar aici probabil ca mai depinde si de specie/soi, ca la unele am vazut ca nu rezista in timp si dupa cum ziceam la crinii orientali se produce o involutie a bulbilor si dispar in cativa ani. Nu cred ca crinii orientali dispar din cauza ca ar fi frig peste iarna si ar fi afectati de frig, ci mai degraba cred ca ceva ii afecteaza si sunt mai sensibli.
La fel am patit si cu multe lalele de tipul floare de crini, au disparut repede, in schimb cu alte genuri nu am treaba si rezista zeci de ani in pamant nescoase.
Eu nu scot nimic din pamant si multe soiuri de lalele/crini/zambile o duc bine de la un an la altul, se mai si inmultesc, iar mai ales la crini potentialul lor de dezvoltare de la un an la altul este mare, in sensul ca bulbii se pot mari considerabil si sa dea nastere unor tulpini foarte viguroase care sa aiba multe flori pe ele.
Dar pentru asta trebuie ca pamantul sa fie sapat din cand in cand in perioada cand bulbii sunt activi si tulpinile se dezvolta si sa fie udati in mod regulat, iar asta imediat ce au rasarit, de fapt sa rasara intr-un sol cat mai afanat. Apoi trebuie sa beneficieze de cat mai mult soare.

Eu de exemplu am luat din Metro un bulb de crin African Queen si unul Golden Splendour cred ca in urma cu vreo 15 ani, pe care i-am plantat in gradina si in fiecare an s-au dezvoltat mai mult, iar apoi s-au divizat si s-au inmultit.
Apoi i-am mutat intr-un loc cu mai mult soare si au inceput sa se dezvolte si mai bine, dar de cativa ani iarasi au mai multa umbra si va trebui sa-i mut in aceasta toamna intr-un loc insorit.

Iata de exemplu Lilium African Queen si Golden Splendour in 2010, cu Golden Splendour in poza a 2-a, crinul galben din dreapta:

Attached File  DSC00744.JPG   630K   18 downloads Attached File  DSC00824.JPG   703.81K   19 downloads Attached File  DSC00857.JPG   693.97K   18 downloads

Apoi in 2011 aceiasi crini, dar la African Queen mai cumparasem cativa ca sa am mai multi, insa am vazut ca pana la urma erau diferiti intre ei cam toti, adica aveau ori alt miros, erau ori florile usor diferite.

Attached File  DSC01292.JPG   801.1K   18 downloads

Observam ca in 2011 deja sunt 2 tulpini la Golden Splendour care sunt si mai mari decat singura tulpina care a fost in anul precedent, semn ca bulbul se marise mai mult decat dublu, incat s-au facut si 2 si care erau mai mari decat unul singur de anul trecut, cand pe o singura tulpina erau 7 flori.
In 2011 cele 2 tulpini de Golden Splendour aveau 2 m inaltime.

Apoi in 2012 aceleasi tulpini la Golden Splendour se fac si mai mari, deci bulbii in pamant erau si mai bine dezvoltati.

Attached File  DSC01890.JPG   431.67K   18 downloads Attached File  DSC01891.JPG   824.43K   14 downloads Attached File  DSC01889.JPG   499.84K   14 downloads

In 2012 inaltimea celor 2 crini gigantici Golden Splendour ajunsese la 2,50 m si cred ca chiar mai mult!
Oricum, intr-un an am avut si un African Queen de 2,50 m.

Apoi, Lilium Candidum am reusit sa-i dezvolt foarte frumos de-a lungul anilor din cativa bulbi amarati pe care i-am avut la inceput si au ajuns sa arate cam asa in anul 2011:

Attached File  DSC01162.JPG   643.43K   17 downloads Attached File  DSC01191.JPG   528.98K   15 downloads Attached File  DSC01195.JPG   609.66K   17 downloads Attached File  DSC01197.JPG   573.26K   17 downloads

Un alt crin care s-a dezvoltat deosebit de spectaculos este Lilium Regale luat in toamna lui 2011, deci prima lui inflorire fiind in vara lui 2012.
In spatele lui este un ghiveci in care pusesem niste solzi de crini African Queen de la varietatea care imi place cel mai mult, cel luat din Metro din urma cu multi ani si pe care am vrut sa-i inmultesc mai repede. Solzii i-am plantat in acel ghiveci toamna, apoi ghiveciul l-am lasat peste iarna intr-o camera neincalzita, deci nici afara sa nu fie prea frig, iar primavara l-am scos si l-am pus la soare si vedem ca in anul urmator crinii se prezentau doar sub forma unor frunzulite, dar bulbii se dezvoltau accentuat pentru ca ii udam des si apareau mereu alte frunzulite.

Attached File  DSC01815.JPG   602.59K   19 downloads

In anul urmator Lilium Regale se dezvolta deja spectaculos, iar in spatele lui vedem acelasi ghiveci cu aceiasi African Queen din anul precedent, care acum deja sunt dezvoltati si cu boboci pe ei pregatiti de infloreasca.

Attached File  DSC02134.JPG   448.5K   20 downloads

Dar in anul 2014 crinul regal devine extrem de bine dezvoltat cu atat de multe flori pe el ca m-a uimit.

Attached File  DSC02415.JPG   193.58K   21 downloads Attached File  DSC02416.JPG   198.28K   17 downloads Attached File  DSC02417.JPG   409.52K   15 downloads Attached File  DSC02439.JPG   376.55K   14 downloads Attached File  DSC02440.JPG   340.24K   15 downloads Attached File  DSC02489.JPG   261.54K   15 downloads Attached File  DSC02491.JPG   398.5K   15 downloads

Deci dupa mine, scosul bulbilor toamna ar trebui sa mearga mai bine fata de situatia in care ei nu sunt scosi din pamant doar la acele specii/soiuri care au anumite probleme si nu au viata lunga, insa in rest scoaterea si replantarea ar trebui sa se faca doar atunci cand se inmultesc prea mult intr-un loc si ca sa le dam mai mult spatiu ii mai rarim.
De exemplu la Fritillaria pentru ca floarea se trece destul de repede si in locul ei nu mai ramane nimic, apa se poate acumula in adancitura din care a plecat tulpina si acolo sa apara probleme si sa putrezeasca bulbul, pentru ca mie mi-au disparut toate Fritillaria pe care le-am avut in cativa ani dupa ce le-am cumparat.

Dar mai ales la crini, pentru ca ei sa se poata dezvolta cat mai bine este nevoie sa stea intr-un singur loc in care sa prinda radacini si sa stea acolo nederanjati la fel ca si un pom plantat, pentru ca la scoatare/replantare va fi o pierdere a vigorii.

Si ca sa specific: ingrasamant nu am pus niciodata la ei si nu le-am dat cu nimic, doar apa si sapat, atat.

Edited by Vincentiu_1981, 08 July 2018 - 21:24.


#103
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Hai sa o luam mai intai cu <specificul> local...
;)
La mine la gradina am un sol argilos foarte greu, in ladite pun ce le trebuie
Dintre cele patru specii principale de bulboase, lalele, zambile, narcise si crini doar narcisele nu prea au probleme din cauza asta
Deci 1-0 pentru ladite!
:)
P.S.
Am si eu niste asa-zisi bulbi pe care nu-i scot toamna si nu par a suferi deloc...gladiole!!!
:) :) :)

Edited by subway_guru, 08 July 2018 - 21:40.


#104
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Da, treaba este ca si la mine solul este foarte argilos, dar daca are soare si este sapat poate fi mentinut intr-o stare buna, altfel se face beton si florile vor consuma resursele mai mult ca sa scoata capul din pamant si dupa ce vor iesi vor fi deja epuizate.
Si apropo, ar trebui sa nu fie lasate sa faca samanta ca sa nu se consume aiurea resursele din bulbi, dar sa ramana cu foliajul pe ele pana cade natural toamna sau vara in functie de specie.

Edited by Vincentiu_1981, 08 July 2018 - 22:15.


#105
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
I-am polenizat <artificial> intentionat tocmai ca sa faca seminte pentru ca vreau sa-i inmultesc gratis la toamna din seminte si solzi...
;)

Edited by subway_guru, 08 July 2018 - 22:29.


#106
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Am cules din ladite o groaza de seminte de lalele...mii!...in patru reprize succesive.
Are cineva idee care ar fi cea mai potrivita metoda de a le germina?
P.S.
Pe astea nu le-am <manipulat/hibridizat>, am lasat albinutele sa-si faca treaba la care se pricep cel mai bine!
;)

Edited by subway_guru, 12 July 2018 - 21:22.


#107
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Penultimele flori de crin...

Attached Files



#108
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Inflorirea lalelelor din seminte dureaza foarte mult, minim 5 ani.
Si pentru inflorirea crinilor din seminte dureaza mai mult, dar nu asa ca la lalele.

Edited by Vincentiu_1981, 05 August 2018 - 12:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate