Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Un porumbel

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Merybird

Merybird

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.06.2017
Unchiul meu a gasit in parc un porumbel, care presupun ca e de rasa dupa cum arata, sau vreo corcitura (are un fel de mot, este incaltat, un cioc putin mai mic fata de maidanezi si ochii mai mari). Problema e ca nu stiu ce rasa e, si nu are inel ori ca e puiandru si nu i-a pus stapanul inel ori ca e incaltat si este mai greu, deci nu pot afla cui apartine. Stau intr-un cartier unde multi cresc porumbei deci...
Pana sa mi-l dea unchiu' (care spune ca iubeste animalele dar habar nu are cum sa le ingrijeasca, ba chiar cred ca nu ii pasa, iar obiceiul asta se mosteneste in familia lui) il tinuse deci intr-o lada de nici un metru patrat, cu un grilaj pe o parte, prin urmare cand l-am bagat intr-una dintre voliere a inceput sa isi intinda aripile, sa si falfaie de parca era pe otopeni. Dupa cateva zile a inceput sa zboare bine prin casa, dar inca mai schiopateaza. Cica ar fi o ciuperca de la mizeria din cusca, cu un picior schiopateaza mai mult si sta foarte mult jos. Exista vreo alifie sau ceva cu care ii pot da? nu se prea curata pe talpi deci l-am spalat pe picioare si i-am dat cu ceva baneocin crema sa vad daca il mai dor piciorusele, semne bune apar, dar cam greoi. A trecut o saptamana de cand il am, si pare destul de fericit. Ii place sa guguie oglinda.

Edited by Merybird, 23 October 2017 - 16:05.


#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Solutia mai sigura ar fi sa intrebi un medic veterinar.

http://ionescurazvan...tratamente.html

Amatorii de glume ar putea sa se abtina avand in vedere aria unde posteaza.

Edited by lucifer76, 23 October 2017 - 16:44.


#3
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Cel mai bine a r fi sa intrebi un medic veterinar...

Exista un antibiotic special pt pasari de cusca - Endectocid, substanta e Ivermectina

Cauta la magazin veterinar in localitatea ta sau pe internet. 2 picaturi sub aripa pt porumbel, pt pasarele mici cantatoare o picatura. - se da doar 1 data pe saptamana, cateva saptamani la rand, macar 2 saptamani la rand.

Acest antibiotic e special pt problemele pasarelelor cu picioarele sau cu plamanii, au ei niste paraziti specifici, denumiti acarieni.

Dar daca e infectie locala, cred ca trebuie si ceva medicament local, tot veterinarul va da sfatul cel mai bun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate