Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum recuperez taxa auto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017
Buna tuturor
Mi-ati putea face o lista detaliata cu toate actele de care am nevoie pentru recuperarea taxei auto care am platit-o in 2015 ???
Si toate demersurile pt recuperarea acesteia?
Multumesc

#2
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Descarca si completeaza acest formular si pregateste tot ce scrie
https://static.anaf....P_1672_2017.pdf

Ai grija sa nu depui actele in original! fa cate o copie a (1) deciziei cu privire la valoarea taxei, (2) a chitantei, (3) a certificatului de inmatriculare, (4) a cartii de identitate a masinii, (5) a buletinului, si nu uita adeverinta de la banca unde scrie IBAN-ul tau

#3
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Ma uitam in formularul de completat si am remarcat urmatoarea fraza:

Quote

Menționez/Menționăm că am luat la cunoștință că din sumele de restituit vor fi compensate de către organul fiscal competent eventualele obligații fiscale datorate și neachitate la data restituirii.
Figureaza cam asa si in OUG.

Sa luam cazul unei firme: daca depui cerere de restituire, oare te paste un control, ca sa gaseasca "obligatii fiscale datorate"?

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Chitanta in original si copie , copie dupa carte si copie dupa talon. Nu conteaza daca ai vandut masina , copiile arata ca masina este inscrisa in circulatie . Se completeaza o cerere tip ( in dublu exemplar ) la una  se anexeaza copiile de mai sus si ramane in pronuntare pana la primirea normelor de aplicare ( care inca nu exista ) .

#5
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Oricine a platit taxa aceasta e indreptatit sa ceara restituirea?
Se depune la ANAF de care apartin cu domiciliul?
Trebuie completata cu nr deciziei judecatoresti...treb sa intentez mai intai proces?

Edited by MKdens24kw, 23 October 2017 - 16:51.


#6
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 25.10.2016
Stie cineva daca trebuie actele actuale depuse?
Eu am vandut masina, dar am copii ale actelor de cand era pe numele meu.
Pot sa le depun pe alea ? Sau trebuie sa depun copii de la actualul proprietar ?

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca exista hotarare judecatoreasca se anexeaza . Este nevoie de copiile dupa actele actuale pentru a se dovedi ca masina este inca in circulatie .

#8
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Le pui pe alea care le ai.

View PostJurasikMan, on 23 octombrie 2017 - 18:32, said:

Daca exista hotarare judecatoreasca se anexeaza . Este nevoie de copiile dupa actele actuale pentru a se dovedi ca masina este inca in circulatie .

Poti sa imi spui si mie unde scrie ca ai nevoie de copie dupa actele actuale? Oricum nu sunt pe numele tau. Nu se conditioneaza restituirea taxei de faptul ca masina este in circulatie. Taxele au fost ilegale, incasate ilegal si trebuie restituite celor care le-au platit.

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Tu ai chef de polemica sau care este problema ta ? Iti spun ce am avut eu nevoie sa depun la ANAF pentru recuperarea a doua taxe. Daca nu depui actele acestea nu se primeste dosarul ...capisci ?

#10
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Non capisco signore!
Pe actele tale scrie ca sunt actuale? Pe ale mele nu scrie. Datele despre itp nu intereseaza in cauza de fata. Dar, la noi e posibil orice. De curiozitate, in ce judet ti-au cerut actele actuale?

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postcampary, on 23 octombrie 2017 - 20:19, said:

Non capisco signore!
Pe actele tale scrie ca sunt actuale?
La ce te referi cand zici actuale?

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu poti depune un act care nu mai este valabil. Copii dupa talon sau carte care nu ma sunt valabile  sunt copi dupa niste acte nule. Talonul tau care nu mai exista , nu este un act .

#13
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
http://www.business2...mail_2017-11-08

#14
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Statul roman....o infectie de stat....
Deci dupa mai bine de 10 ani...pe cind era de actualitate taxa de inmatriculare...vama,etc...hop si ei acum cu stirea ca se poate recupera taxa respectiva...
Bineinteles.....daca mai ai masina respectiva,+ actele doveditoare....
De parca admin. locala nu are o situatie cu autoturismele inmatriculate in tara in acea perioada....si care au in continuare acelasi proprietar...
Normal ca au o situatie cu  detinatorii ,care, eventual au timp/chef sa-si recupereze niste bani, ....


Dar de cei care, spre exemplu, au cumparat din tara masini sh aduse in acel an in tara si in pretul platit au achitat ( de fapt) si acea taxa....nu pomeneste nimeni o vorba....
Ai vrut masina sh de 'afara' si nu ai cumparat un 'Golan' nou ,autohton?...ia din fata, sa nu stai la coada...

#15
shoboricozaur

shoboricozaur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.12.2016

View PostHAL9000, on 23 octombrie 2017 - 16:26, said:

Descarca si completeaza acest formular si pregateste tot ce scrie
https://static.anaf....P_1672_2017.pdf
Salutare. Am si eu doua intrebari referitoare la acest formular.
1. La "solicit/solicităm restituirea sumei de [...] lei reprezentând [...] precum și dobânzile calculate până la data plății integrale" - deci trebuie trecuta suma cu tot cu dobanzi? Trebuie sa o calculez eu cu dobanzi? Posted Image
2. La contul care trebuie trecut, care e diverenta dintre numar si IBAN? IBAN-ul e IBAN dar la numar ce trec?

Multumesc.

Edited by shoboricozaur, 17 January 2018 - 22:04.


#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postshoboricozaur, on 17 ianuarie 2018 - 22:03, said:

- Trebuie sa o calculez eu cu dobanzi?
- La contul care trebuie trecut, care e diverenta dintre numar si IBAN? IBAN-ul e IBAN dar la numar ce trec?
Da Posted Image

#17
shoboricozaur

shoboricozaur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.12.2016
Pfff... pe bune? Posted Image   Atunci scuze ca sunt afon dar mai am 2 intrebari:
- Dobanda inseamna 0.02% din suma initiala pe zi, adica totalul datorat devine X+(0.02%dinX * NrZile), sau dobanda este 0.02% progresiv din suma datorata?
- Iar data platii integrale cand este? Banuiesc ca data limita nu e o data fixa in care vin toti banii la toata lumea, deci de unde stiu eu cand se va face plata integrala? Mai exact la ce data calculez dobanda?

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postshoboricozaur, on 18 ianuarie 2018 - 21:18, said:

scuze ca sunt afon
OK, hai sa te ajut, poate asa ma ajuta pe mine Dumnezeu si castig la loto, sau poate imi da idei creative.

1. Nu trebuie sa calculezi tu dobanzi, le vor calcula ei (scrie asta in cererea tip).
2. Acolo iti treci contul bancar, care e un IBAN, desigur.
3. Nu exista o data clara la care vor face platile. Ei au mentionat doua date: cine face cerere pana in 2018 si dupa, dar inca n-au dat Normele de aplicare...
4. Cine nu face cerere anul asta (parca septembrie), pierde definitiv dreptul de a mai primi ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate