Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Indemnizații pentru minerii din 1977 din Valea Jiului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006
Secretariatul de Stat pentru Recunoașterea Meritelor Luptătorilor Împotriva Regimului Comunist anunță că se preiau cereri pentru recunoașterea calității de „persoană care a avut de suferit în urma revoltei muncitorești anticomuniste din Valea Jiului - Lupeni 1977”, respectiv de soț/fiu/fiică a unei asemenea persoane.
Conform Legii 199/2016 (promulgată de Iohanis) prin care s-a modificat Legea 341/2004 (care era inițial a revoluționarilor), respectivele persoane vor avea drept la o indemnizație lunară de la bugetul de stat.
Anterior Legea 341/2004 fusese modificată ca să primească indemnizații și noiembriștii brașoveni din 1987.
Iată ordinul secretarului de stat care stabilește cum se depun cererile: http://sspr.gov.ro/d...3_comunicat.pdf
Modelul de cerere care trebuie completat:
[ https://mariusmioc.files.wordpress.com/2017/10/vjiului77-page-005.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://mariusmioc.files.wordpress.com/2017/10/vjiului77-page-006.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Greva din 1977 declarată anticomunistă prin legea promulgată de Iohanis, a început cu „jos Ceaușescu” dar a continuat cu lozinca „Ceaușescu și minerii” și propunerea lui Ceaușescu ca „miner de onoare”.

Quote

in timp ce Dobre citea pe rand revendicarile, Ceausescu confirma dupa fiecare ca se aproba. Multimea de mineri adunata in curte a inceput sa scandeze: “Ceausescu si minerii”. Incurajat de lozinca scandata, Ceausescu isi flutura acum mainile deasupra capului. A urmat un discurs mai scurt ca de obicei despre importanta productiei de carbune pentru economia nationala. Si, din nou aplauze. In acest moment s-a strecurat in fata microfonului un tanar care a spus rar si foarte clar: “Tovarasi, dati-mi voie sa-l propun pe tovarasul Nicolae Ceausescu ca miner de onoare al Vaii Jiului”. Dupa care a dat tonul la lozinca “Ceausescu si minerii” scandata apoi de zecile de mii de mineri.

http://www.hotnews.r...alea-jiului.htm

Și Miron Cozma a pretins la un moment dat că a fost lider al grevei din 1977

Quote

Nu am vrut să conduc acele evenimente, l-am lăsat pe Constantin Dobre, de la Paroșeni, care era tare în gură, care avea și discurs. El vorbea la microfon, el a ieșit în față. Eu aveam peste 200 de băieți, oameni de ordine. Eram un fel de semizeu pe zonă acolo, puteam să fac ce vreau eu. Cînd a venit, Ceaușescu a trecut prin cordonul oamenilor mei, momîrlani cu cuțite și securi pe ei. Eu dacă voiam să îl fac pastă de mici, pastă de mici îl făceam pe Ceaușescu atunci.
http://stage.kmkz.ro...i-universitatii

Dar liderul recunoscut al grevei este Constantin Dobre, care apare cu comentarii pro-Ceaușescu pe situl lui Ion Coja

Quote

Am sustinut, sustin si spun si eu, CU TARIE: Ceausescu a fost cu adevarat un patriot.
http://ioncoja.ro/co...-lui-ceausescu/

Quote

Nicolae Ceausescu n-a avut habar ce mi sa intamplat mie; nici macar n-a stiut c-am fost deportat din Valea Jiului. Am dovezi!
Important e de retinut ce a facut Ceausecu pentru minerii Vaii Jiului dupa greva din 1977, in acordanta cu cererile minerilor: a construit peste 11000 de apartamente, a construit cinematografe, case de cultura, a suplimentat Valea Jiului cu numeroase magazine alimentare si nu numai, gradinite pentru copii, construit noi spitate si modernizate cele existente, 90% din reteaua de drumuri ale V. J. a fost asfaltata, au fost date in folosinta fabrici de mobila si de confectii pentru sotiile minerilor, a fost aprobat sistemul de lucru in subteran de 6 ore pe patru schimburi, a fost masiv tehnologizat mineritul Vaii Jiului cu tehnica adusa din Germania si nu numai paralel cu tehnologia pur-romaneasca a grinzilor pasitoare si a stalpilor hidraulici de sustinere a tavanelor de la punctele de lucru in subteran, au fost facute angajari masive in toate minele V. J.a peste 10000 de oameni veniti din toate colturile Tarii (in special din zona Moldovei), sa extins in toata V.J. reteaua de termoficare si incalzire cu gaze, a fost modernizat transportul public, a fost introdusa masa calda pentru toti minerii Tarii si nu numai pentru cei din Valea Jiului, in fiecare mina a Vaii Jiului a fost constrita cate o cantina unde se servea masa calda la intrarea minerilor in subteran (in acele cantine erau agajate exclusiv sotiile minerilor decedati in urma accidentelor din minele de carbune ale Vaii Jiului), a fost extinsa reteaua minelor Vaii Jiului cu cea de la Campu-lui-Neagetc. Statistic vorbind, 65% din totalul investitiilor la nivelul intregului judet Hunedoara pentru ultimile 4 luni ale anului 1977 au fost canalizate in Valea Jiului.
Comparati cu ce-au facut conducatorii Romaniei(Iliescu, Basescu, Constantinescu, Berceanu etc) dupa ’89 pentru minerii Vaii Jiului si nu numai: somaj, inchiderea minelor, saracie lucie in toata Valea Jiului (de, zona defavorizata acum), investitii zero etc.
Nu a fost Ceausescu un adevarat patriot prin tot ce-a facut pentru Valea Jiului si intreaga Tara?
Apropo, aici nu e vorba de mine si ce-am patit eu. E vorba de Nicolae Ceausescu si ce-a facut el pentru Tara si implicit pentru toti minerii Romaniei, nu numai pentru cei din Valea Jiului.
Daca eu nu ma plang si-i iau apararea lui Nicolae Ceausescu, ma-ntreb ce va facut Dvs Ceausescu de-l detestati atat prin diminutivul “ceasca” si nu numai? Sau avem de-a face cu aceeasi spalare pe creier urmare a indoctrinarii de catre toti tradatorii neo-bolsevici si criminali nu numai ai cuplului Ceausescu dar si ai Romaniei si romanilor?
http://ioncoja.ro/co...e-cu-precizari/

De altfel, sînt multe articole ale lui Constantin Dobre pe situl lui Ion Coja, descrie greva din 1977: http://ioncoja.ro/?s=Constantin+Dobre
După greva din 1977 Constantin Dobre a fost trimis la școala de partid „Ștefan Gheorghiu”. Dar a fost mutat din Valea Jiului, deci se încadrează în lege.

Dacă zice Iohanis că greva din 1977 a fost anticomunistă, trebuie să-l credem. Unde-i lege, nu-i tocmeală.

Minerii din 1977 vor avea indemnizații lunare similare răniților din revoluție fără grad de invaliditate. Dar în cazul minerilor primesc drepturi și membrii familiilor acestora, dacă au fost strămutați în altă localitate după greva din 1977.

Asta-mi amintește de un articol de prin 2008: Politicieni, facem licitație: Cine dă mai multe drepturi materiale pentru anticomuniști și recunoaște merite anticomuniste mai multor persoane, va cîștiga concursul de anticomunism!

#2
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Cati din aia care erau mineri in 1977 mai traiesc azi?
La pensie sunt sigur toti. Chiar daca in 1977 erau in primul an de munca, tot sunt la pensie azi. La mineri (in special la huila) pensia nu dureaza cine stie ce. Asta pentru cine ajunge la pensie.

Edited by shefu_de_combinat, 23 October 2017 - 15:19.


#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postshefu_de_combinat, on 23 octombrie 2017 - 15:17, said:

Cati din aia care erau mineri in 1977 mai traiesc azi?
noraml, sa vezi cati se gasesc...

#4
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017

View Postarg, on 23 octombrie 2017 - 15:54, said:

noraml, sa vezi cati se gasesc...
Ca la revolutie... o sa fie si bebelusi pe lista!

#5
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Singurii luptatori anticomunisti REALI au fost Legionarii, Maresalul (fie numele lui in veci pomenit) si partizanii din munti, post '44, 23 august.
Nu sint sigur, minerii au luptat pt un ideal sau pt o chestie materiala, consumerista ? Aveau, sa zic asa, aspiratii inalte, nivel , idealuri?

#6
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017

View Postlil debul, on 23 octombrie 2017 - 18:45, said:

Singurii luptatori anticomunisti REALI au fost Legionarii, Maresalul (fie numele lui in veci pomenit) si partizanii din munti, post '44, 23 august.
Nu sint sigur, minerii au luptat pt un ideal sau pt o chestie materiala, consumerista ? Aveau, sa zic asa, aspiratii inalte, nivel , idealuri?
Pana la Brasov 83 nu au existat contestari interne la adresa regimului Ceausescu.

Greva din 77 a fost pur materiala...  Ca au existat ulterior consecinte datorate contestarii "ordinii de drept", e altceva

#7
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postshefu_de_combinat, on 23 octombrie 2017 - 15:17, said:

Cati din aia care erau mineri in 1977 mai traiesc azi?
La pensie sunt sigur toti. Chiar daca in 1977 erau in primul an de munca, tot sunt la pensie azi. La mineri (in special la huila) pensia nu dureaza cine stie ce. Asta pentru cine ajunge la pensie.

View PostMonstruozitate, on 23 octombrie 2017 - 18:31, said:

Ca la revolutie... o sa fie si bebelusi pe lista!
Nu numai minerii din 1977 ci și copiii lor au drept conform Legii 199/2016 care a modificat Legea 341/2004.
Un bebeluș al cărui tată a fost strămutat în altă localitate după greva din 1977 și care și-a urmat tatăl în strămutare are dreptul legal la indemnizație.
Funcționarul public care refuză să-i acorde dreptul e vinovat de abuz în serviciu. Sîntem stat de drept, nu te joci cu abuzul în serviciu!
De altfel, la fel este și la deportați în Bărăgan. Am auzit de caz de persoană care s-a născut în Bărăgan, din părinți deportați, și a cîștigat în instanță drepturi de deportat în Bărăgan.

#8
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006
În 1981 şi în oraşul Motru, judeţul Gorj, minerii s-au revoltat împotriva regimului comunist.
Petre Mihai Băcanu scria în "România Liberă" din 12 ianuarie 1990:

Quote

Minerii din Motru, populația satelor din jur au înscris una din cele mai mărețe fapte eroice, desfășurînd o mare mișcare revoluționară în epoca de tristă amintire ceaușistă.
(...)
Sînt pagini de eroism, pagini de istorie, care trebuie larg cunoscute.
[ https://mariusmioc.files.wordpress.com/2017/10/motru_rl120190.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mă întreb, dacă s-a dat legea asta să primească indemnizaţii lunare minerii grevişti din 1977 din Valea Jiului, de ce să nu primească indemnizaţii şi minerii răsculaţi în 1981 din Motru?
Se ştie doar că anticomunismul autentic din România a fost reprezentat de mineri.

#9
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
În 1977  nu a fost nicio revoltă anticomunistă.
A fost o revoltă comunistă.  Minerii au făcut scandal pentru potol, pentru maț.  Nu pentru drepturi și libertăți.  Nu pentru capitalism, economie de piață, libertăți economice.
Au făcut tărăboi pentru stomac.    Probabil că erau îndreptățiți,  nu constest faptul că erau condiții de rahat prin valea Jiului, dar nici vorbă de anticomunism pe acolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate