Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

banda led 220V

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006
Salutare!


Am urmatoarea problema de rezolvat: am gasit banda led alimentata la 220 V alternativ, insa care nu merge decat daca lungimea ei este divizibila la 1 metru ..: ) adica lungimile pot fi doar 1,2,3...X metri. Problema mea, este ca am nevoie de lungimea de 1.4 metri ( nu pot sa pun nici 1 metru, ar fi prea scurt, nici 2 metri, ar fi prea lung)

Exista vreo posibilitate sa fac cumva sa mearga bucata de 1.4 metri  la 220V?

Multumesc!

Edited by sizan, 23 October 2017 - 14:08.


#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Nu
Iei 2 de 1m și le îndoi la 70 cm.

#3
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006
Din pacate nu pot sa pun..in doua, ca sa zic asa.

Alte solutii ?

#4
DirtyFred

DirtyFred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.01.2017
cumperi de cat trebuie si pentru diferenta de pana la 2m calculezi si tu ce rezistenta trebuie sa inseriezi!

#5
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006

 sarac.lipit, on 23 octombrie 2017 - 14:18, said:

Nu
Iei 2 de 1m și le îndoi la 70 cm.

Eventual daca ai putea sa imi si explici de ce nu merge taiat la 1.4 metri..ai fi ideal Posted Image
Multumesc!

 DirtyFred, on 23 octombrie 2017 - 14:36, said:

cumperi de cat trebuie si pentru diferenta de pana la 2m calculezi si tu ce rezistenta trebuie sa inseriezi!

Daca poti sa fi putin mai explicit, as fi foarte recunoscator. Banda LED este lumina alba, consum 14W/metru.

Edited by sizan, 23 October 2017 - 14:37.


#6
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Vezi ca cel putin unele benzi led pe care scrie ca ar fi la 230Vca, nu prea sunt :)
Deobicei vin cu ceea ce pare a fi un stecher obisnuit numai ca acel stecher coboara tensiunea de la 230V la o valoare mai mica, parca in jur de 80V la modelul pe care l-am avut eu.
Partea mai nasoala e ca nu ai cum sa te prinzi de chestia asta si daca nu folosesti acel ''stecher'' banda se arde repede, cateva minute- cateva ore.

#7
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006
Pai banda luata de mine nu are nici un adaptor anume, sau ceva modul. Am alimentat-o direct la 220, si merge asa...

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Spatiul/cutia  trebuia s-o faci dupa ce ai cumparat benzile nu inainte . Refa corpul mai bine . Sau pui module led ( 12V cu transformator ) .

#9
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Daca e corect ce spui , atunci fii foarte atent pentru ca e periculos sa incerci sa faci modificari la asemenea tipuri de banda led .

Cu electricitatea de e de joaca ; mai bine pui doua bucati de cate un metru decalate pentru a avea lungimea dorita .

Ceva de genul :


            _____
             _______

#10
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

 sizan, on 23 octombrie 2017 - 14:44, said:

Eventual daca ai putea sa imi si explici de ce nu merge taiat la 1.4 metri..ai fi ideal Posted Image
Multumesc!



Daca poti sa fi putin mai explicit, as fi foarte recunoscator. Banda LED este lumina alba, consum 14W/metru.

Tu ai afirmat (in primul post) ca banda merge taiata doar din metru in metru.  Ar fi ideal daca ne-ai spune de unde ai tras concluzia. Poate pui si poza sau dai un link cu banda pe care o ai.

#11
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006
Nu e nimic periculos, in cel mai rau caz..se ard:)

Treaba e in felul urmator : vreau sa pun la fiecare stalp ( din boltar, cu latura de 37 cm), banda de led pentru a lumina, in jurul stalpului, pe ciuperca care vine in varf, cu lumina orientata in jos. Din motive de estetica si spatiu ( adica modul de aplicare al benzii pe acea ciuperca, sub), nu am cum sa pun banda in 2 ( adica 2 metri la fiecare stalp), iar 1 metru, nu imi acopera toate 4 laturile stalpului.

Trebuie sa existe o solutie..bineinteles la 12V iese din discutie, pentru ca in doza de pe stalp unde am tras toate firele, nu as mai avea loc de un transformator :(

#12
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Zici tu ca un montaj cu leduri alimentate , conform propriilor afirmatii la 230V , nu e periculos ?

OK ...

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 sizan, on 23 octombrie 2017 - 16:20, said:



Trebuie sa existe o solutie..bineinteles la 12V iese din discutie, pentru ca in doza de pe stalp unde am tras toate firele, nu as mai avea loc de un transformator Posted Image
Pai transformatorul nu-l pui in stalp ci la capatul conductorilor ( in casa )  si ai rezolvat cazul elegant !

#14
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006

 dicdobre, on 23 octombrie 2017 - 16:19, said:


Tu ai afirmat (in primul post) ca banda merge taiata doar din metru in metru.  Ar fi ideal daca ne-ai spune de unde ai tras concluzia. Poate pui si poza sau dai un link cu banda pe care o ai.

Asa a afirmat vanzatorul.

 Niuu, on 23 octombrie 2017 - 16:22, said:

Zici tu ca un montaj cu leduri alimentate , conform propriilor afirmatii la 230V , nu e periculos ?

OK ...

Daca banda de led-uri este ip68, si legaturile la 220 sunt izolate, nu, nu este periculos.

 Baxon, on 23 octombrie 2017 - 16:31, said:

Pai transformatorul nu-l pui in stalp ci la capatul conductorilor ( in casa )  si ai rezolvat cazul elegant !
Da, ar fi usor de tot asa, insa am un cablu de alimentare de 220V care vine din firida pentru automatizarea la poarta, unde face split spre un cablu care merge in doza de pe stalp de unde imi pleaca cele 4 cabluri spre stalpi ( poarta mare si cea mica )

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si nu ai loc ?

#16
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Incearca sa pui banda pe niste profile care sa fie prinse prin niste distanțiere de stâlp, a.i. sa ai un perimetru de 2 m al profilelor.

#17
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006
Am rezolvat ieri. La o privire mai atenta, am vazut ca la jumatate, adica la 50 cm din banda mea de led cu lungimea de 1metru, era o alta lipitura, ca in capete, deci banda poate fi impartita de fapt si in jumatati de metru. Am taiat, cositorit, etc, si am alimentat la 220, si mergeeee! am lasat-o in priza 30 de minute, totul OK, nu s-a intamplat nimic, Deci daca o pun ca prelungire la o bucata de 1 metru, este pe lungime cam exact ce imi trebuie.

Pe scurt, problem solved. Sper, daca nu uit, sa pun si poze cand e gata proiectul, mai trebuie sa gasesc un profil de aluminiu in L ca sa ii tina loc de soclu, si sa arate frumos.

Multumesc de sfaturi si amablitate, tuturor!

#18
mconstantinlaur

mconstantinlaur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.02.2019
buna
as vrea sa imi spui de unde ai luat banda led respectiva deoarece si eu ma confrunt cu aceeasi problema ca si tine

Am locuri unde am nevoie de doar 70 cm dar m-as multumi si cu 50
si am locuri unde am nevoie de 170 cm dar ar fi bine si 150

mersi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate