Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Venit minim net cu deduceri personale

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
Bună ziua!

Am și eu nevoie de puțin ajutor:
Pentru acordarea burselor sociale la facultate este necesar ca venitul net/membru de familie sa fie mai mic decât venitul minim net. Toate bune și frumoase pana aici. Doar ca universitatea București aduce o interpretare originala a venitului minim net: 1017 lei. Mi s-a spus că suma aceasta rezulta "luând în calcul" (deși efectiv are de-a face fix cu neluarea în calcul) deducerea personala pentru salarii. Doar ca părinților mei aceasta deducere li se aplica automat, de la angajator: nu e ca și cum ar avea vreun control asupra ei. În plus, prin aceasta suma arbitrara Universitatea practic limitează un drept din codul fiscal (ai deducere personala - nu te mai încadrezi).

Menționez ca acesta suma am întâlnit-o doar la Universitatea din București, la toate celelalte universități unde am cautat salariul minim net este precizat ca fiind 1065 lei.
La universitate am încercat și nu mi se răspunde sau ma lovesc de funcționari care nu sunt la lucru... În timpul programului de lucru. Nu sunt în stare să-mi spună conform cărui articol din care act normativ s-a ajuns la aceasta valoare.

Ce îmi rămâne de făcut? Dosarul o să-mi fi respins și contestația probabil la fel. Sa dau universitatea în judecata?

Merci!

#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Ca în toate cazurile sociale, sumele sunt cu 3-4 lei peste prag
În restul europei nu este așa. Ce te reține?

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Din cîte știu eu salariul minim pe economie e de 1.450 lei (brut). De aici se scot CAS 152 lei, CASS 80 lei, șomaj 7 lei. Din brut se scad astea plus deducerea de 300 lei și la ce rămîne se aplică 16% impozit adică 146 lei. Scăzînd CAS+CASS+șomaj+impozit din brut rămîn 1.065.
Ăștia au aplicat impozitul pe venit fără să scadă deducerea personală.
Arată-le articolul 78 din legea 227/2015 care spune așa:
ART. 78 - Determinarea impozitului pe veniturile din salarii și asimilate salariilor
(1) Beneficiarii de venituri din salarii datorează un impozit lunar, final, care se calculează și se reține la sursă de către plătitorii de venituri.
(2) Impozitul lunar prevăzut la alin. (1) se determină astfel:
a) la locul unde se află funcția de bază, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinată ca diferență între venitul net din salarii calculat prin deducerea din venitul brut a contribuțiilor sociale obligatorii aferente unei luni, datorate potrivit legii în România sau în conformitate cu instrumentele juridice internaționale la care România este parte, precum și, după caz, a contribuției individuale la bugetul de stat datorată potrivit legii, și următoarele:
(i) deducerea personală acordată pentru luna respectivă;

Dacă nu te înțelegi cu ei pe vorbe fă-le un text scris depus cu număr de înregistrare, dată și semnătură de primire. Un exemplar la ei și unul la tine.

#4
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
@sarac.lipit
Nu înțeleg ce vrei sa spui. Eu ma încadrez în pragul legal și firesc de 1065, dar nu în cel aberant propus de Universitate.
@radunic
Pai asta am încercat și eu sa le zic. Am dat doar peste o secretara care îmi spunea ca asa a fost și anul trecut (ca și cum asta era un argument) și ca "s-a ținut cont de deduceri". În zadar am încercat sa ii explic ca tocmai asta e, ca NU au ținut cont de deducerea personala. Efectiv ma simt ca într-un teatru al absurdului.
Dacă nu o sa pot rezolva cu ei, ce as putea face? Tine de competenta ministerului sau doar prin instanta pot rezolva ceva?

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu secretara-i economista universitatii. Daca aia de la economic citesc legea si-i dau interpretarea asta, poti doar la minister sa le prezinti un punct de vedere. Insa in codul fiscal eu cred ca-i limpede cum se aplica impozitul.

Edited by neagu_laurentiu, 23 October 2017 - 15:47.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
incearca sa iei legatura, telefonic, pe mail, te inscrii in audienta - cu cineva de la directia financiar-contabila a universitatii. poate gasesti pe cineva care stie ce prevede legea.
poate secretara nu stie ce vorbeste si pana la urma daca nu are studii de specialitate, nu stie ca greseste, ea chiar e convinsa ca are dreptate in ceea ce spune.
http://www.unibuc.ro...e/dirfincontab/

#7
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
stiu si eu ca e limpede. si la fel stiu si toate celelalte universitati unde au trecut valoarea normala. nu pot sa inteleg cum pot ajunge in functii de conducere intr-o universitate persoane care nu au capacitatea sa inteleaga un text scris.

i-am scris acum un mail si rectorului, o sa incerc maine sa obtin si o audienta...

View Postcorinadaniela, on 23 octombrie 2017 - 15:50, said:

incearca sa iei legatura, telefonic, pe mail, te inscrii in audienta - cu cineva de la directia financiar-contabila a universitatii. poate gasesti pe cineva care stie ce prevede legea.
poate secretara nu stie ce vorbeste si pana la urma daca nu are studii de specialitate, nu stie ca greseste, ea chiar e convinsa ca are dreptate in ceea ce spune.
http://www.unibuc.ro...e/dirfincontab/
domnul director de acolo este contrasemnatar al notei trimisa catre facultati in care este precizata valoarea aberanta. catre el am fost trimis azi de secretare si nu era la lucru desi ar fi trebuit sa fie conform orarului afisat.
pe cealalta contrasemntara am contactat-o pe e-mail si nu am primit niciun raspuns

se pare ca maine va trebui sa lipesc de la cursuri si laboratoare pentru incompetenta altora

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnewbie13, on 23 octombrie 2017 - 15:50, said:

nu pot sa inteleg cum pot ajunge in functii de conducere intr-o universitate persoane care nu au capacitatea sa inteleaga un text scris.
Sa te fereasca soarta de doctori care nu stiu meserie si-s pusi cu acte in regula, fac operatii etc. Asa ca lumea-i mare.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Solicitare în scris. Unii reacționează pozitiv atunci cînd trebuie să dea o hîrtie cu semnătură pe ea. Cere să ți se facă defalcarea calcului universității pe CAS, CASS, șomaj, impozit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate