Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Ajutor consolidare balcon apartament la parter

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
marius682003

marius682003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.06.2007
Locuiesc la parterul unui bloc si vreau sa consolidez sau repar balconul de 4metri lungime pe 1 metru latime care s-a dezlipit de bloc circa 1,2cm pe un lateral. De mentionat ca placa de la etajul 1 este intacta, dar placa de la balconul meu este rupta in doua. cu o crapatura de 2cm.Ce metoda as putea aplica sa il consolidez,( nu am banii necesari demolarii si reconstructiei integrale).Multumesc!

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
pai i s-a tasat "fundatia"....
bagi "smac" in crapatura si asta e...

#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
1.Anunti ISC-ul
2. Te amendează că n-ai întreținut clădirea
3.Iti recomanda ei cam ce sa faci ...
Apoi proiect, autorizație ...

Edited by 86-APP, 23 October 2017 - 13:16.


#4
marius682003

marius682003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.06.2007
pai nu e blocul meu, ce vina am eu ca se dezlipeste balconul? nu numai mie, toate balcoanele de la parter au mai mult sau mai putin aceeasi situatie!

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmarius682003, on 23 octombrie 2017 - 13:06, said:

Locuiesc la parterul unui bloc si vreau sa consolidez sau repar balconul de 4metri lungime pe 1 metru latime care s-a dezlipit de bloc circa 1,2cm pe un lateral. De mentionat ca placa de la etajul 1 este intacta, dar placa de la balconul meu este rupta in doua. cu o crapatura de 2cm.Ce metoda as putea aplica sa il consolidez,( nu am banii necesari demolarii si reconstructiei integrale).Multumesc!

Va lasa in Barcelona sa construiti balcoane la parterul blocului?Posted Image
In primul rand ar trebui sa depistezi cauza (cauzele) deplasarii balconului.Apoi sa o/le elimini.Abia dupa asta poti sa te apuci de reparatii.
Una din cauze este lucrul de mantuiala,asta-i clar.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Balconul e original sau aftermarket ...?
Balconul deobicei este in continuarea placii de pardoseala de la camera respectiva , adica este acelasi element - nu are cum sa se rupa , daca se rupe e grav, foarte grav avand in vedere armatura .

Solutie :
la repede - se curata cat mai bine cu putinta , se injecteaza rasina epoxidica bicomponent pentru constructii
cum trebuie - se darama tot , se da gauri din 15 in 15 cm la minim 40 cm adancime, se armeaza cu cupoane de PC se continua armatura la placa cu plasa neteda sudata, se toarna monolit balconul . Daca este posibilitate de 2-3 stalpi sustinere e mai bine dar armat si cu fundatie sanatoasa pentru ca talpa e ingusta si apare tasarea rapid .

Edited by ldpe, 23 October 2017 - 13:34.


#7
marius682003

marius682003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.06.2007
Eu locuiesc in Barcelona si aici vorbim despre apartamentul meu din tara, in Barcelona astia ar veni in 5 min si ar repara ei, pentru ca ai asigurare la locuinta. Sincer, este un bloc de 4 etaje de prin anii 70. iar problema cica se pune acum pe seama noastra ca suntem proprietari.....prea putin ma intereseaza aceste aspecte, eu vreau doar sa il repar cumva, se poate sapa pe sub temelia lui sa ii fac una mai zdravana si/sau sa ii pun o centura de armatura? nu stiu, zic si eu, sa nu imi sari in cap acum, nu sunt de meserie!

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"se poate sapa pe sub temelia lui sa ii fac una mai zdravana si/sau sa ii pun o centura de armatura?"
Se poate dar problema e ca munca in sine reprezinta 80% din cea pe care ai face totul nou ! atat ca te costa materialele in plus .
Plus locul greu accesibil si lucrare pe bucati sa nu se surpe ceva .

Edited by ldpe, 23 October 2017 - 13:36.


#9
marius682003

marius682003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.06.2007
Balconul la origini era de 45cm, dupa care noi l-am marit la 90, ruptura placii este chiar la prelungire, ce este al blocului este intact, toti vecinii am facut la fel si la toti a aparut aceasta problema, s-a rupt de la imbinarea placii blocului si sa indepartat de bloc!

Am luat legatura cu o firma de constructii care au fost la fata locului la un vecin, si mi-au spus la fel, daramat complet si facut de nou, dar numai in primavara-vara,pt ca iarna ar creste costul lucrarii cu aproape 30%, cost final undeva la 10.000(100 milioane vechi), asta fara geamuri..este scump? balconul de 4 metri lungime 1 metru latime?

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
poate ca te-ar ajuta sa discuti cu un inginer constructor, poate iti gaseste o solutie constructiva eficienta si rezonabila ca pret.
o astfel de varianta ar fi de ajutor, exista suficient spatiu sub placa balconului tau ?
[ http://www.constructii-tulcea.ro/galerie/extindere-balcon-apartament-parter/2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://www.constructii-tulcea.ro/#
http://www.construct...tml#prettyPhoto

#11
marius682003

marius682003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.06.2007
practic balconul sta pe pamant, este lat de 100cm,  dar in jur se poate face ceva pentru ca este in spatele blocului , unde este o gradina...

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,518
  • Înscris: 16.03.2007

View Postmarius682003, on 23 octombrie 2017 - 13:45, said:

Balconul la origini era de 45cm, dupa care noi l-am marit la 90, ruptura placii este chiar la prelungire, ce este al blocului este intact, toti vecinii am facut la fel si la toti a aparut aceasta problema, s-a rupt de la imbinarea placii blocului si sa indepartat de bloc!

Hopa... aflam chestii.

#13
marius682003

marius682003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.06.2007

View Postcorinadaniela, on 23 octombrie 2017 - 13:49, said:

poate ca te-ar ajuta sa discuti cu un inginer constructor, poate iti gaseste o solutie constructiva eficienta si rezonabila ca pret.
o astfel de varianta ar fi de ajutor, exista suficient spatiu sub placa balconului tau ?
[ http://www.constructii-tulcea.ro/galerie/extindere-balcon-apartament-parter/2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://www.constructii-tulcea.ro/#
http://www.construct...tml#prettyPhoto
este superba lucrarea dumneavoastra, pacat ca sunteti din Tulcea...

View Postcorinadaniela, on 23 octombrie 2017 - 13:49, said:

poate ca te-ar ajuta sa discuti cu un inginer constructor, poate iti gaseste o solutie constructiva eficienta si rezonabila ca pret.
o astfel de varianta ar fi de ajutor, exista suficient spatiu sub placa balconului tau ?
[ http://www.constructii-tulcea.ro/galerie/extindere-balcon-apartament-parter/2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://www.constructii-tulcea.ro/#
http://www.construct...tml#prettyPhoto
cat a costat aceasta lucrare?dar la un balcon de 4mLungimeX1ml?

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
nu-i lucrarea mea ! este doar o idee pentru o structura metalica ce ar putea prelua greutatea placii. imaginile si site-ul le-am gasit pe net.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmarius682003, on 23 octombrie 2017 - 13:45, said:

Balconul la origini era de 45cm, dupa care noi l-am marit la 90, ruptura placii este chiar la prelungire, ce este al blocului este intact....
pune niste poze....
acolo trebuie o solutie de consolidare.... corecta din punct de vedere structural...

#16
marius682003

marius682003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.06.2007

View Postlaffin, on 23 octombrie 2017 - 14:04, said:


Hopa... aflam chestii.
Chestia asta s-a facut in anii 90, am si cadastru in care este prins balconul cum este acum nu cum a fost la inceput!

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,855
  • Înscris: 06.01.2008
In anii '90 era alta treaba. Dupa cele mai recente modificari ale legii 50 din cate stiu nu mai ai voie sa faci nici macar pereti de compartimentare din gips-carton fara o autorizatie de construire.
Daca nu vrei sa iei o amenda frumusica si sa te puna Primaria sa spargi balconul iti recomand serios sa iei legatura cu un arhitect, pentru a intocmi documentatia necesara obtinerii unui certificat de urbanism, si pe urma ce mai e necesar pentru ca sa poti interveni legal.

#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmarius682003, on 23 octombrie 2017 - 13:26, said:

pai nu e blocul meu, ce vina am eu ca se dezlipeste balconul? nu numai mie, toate balcoanele de la parter au mai mult sau mai putin aceeasi situatie!
Dacă sunteți proprietari voi sunteți vinovați . Așa spune legea .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate