Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Despre ordinea operatiunilor

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
zugu

zugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 16.03.2006
Buna ziua,

Am de reconditionat un apartament dintr-un bloc comunist. Sunt curios in ce ordine sa ma apuc de treaba. Nu ma pricep, asa ca iata ordinea la care m-am gandit:

- refacut reteaua electrica
- pus gresie / parchet
- montat usi
- zugravit / pus faianta
- refacut instalatiile sanitare

Apreciez orice pareri.

Mersi!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
Eu as zice asa:
- refacut instalatiile sanitare
- refacut reteaua electrica
- zugravit / pus faianta
- pus gresie / parchet
- montat usi ( aici depinde de ce usi vrei sa montezi ca unele - cele vechi - se monteaza inainte de zugravit, cele moderne care imbraca zidul la toc se monteaza la final )

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu sint de meserie, dar acum citeva luni mesterii mei CRED ca au facut asa:
- refacut reteaua electrica (nu am avut asa ceva, dar presupun ca asta e prima)
- refacut instalatiile sanitare
- zugravit / pus faianta
- montat usi
- pus gresie / parchet

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 zugu, on 23 octombrie 2017 - 11:08, said:

Buna ziua,

Am de reconditionat un apartament dintr-un bloc comunist. Sunt curios in ce ordine sa ma apuc de treaba. Nu ma pricep, asa ca iata ordinea la care m-am gandit:

- refacut reteaua electrica
- pus gresie / parchet
- montat usi
- zugravit / pus faianta
- refacut instalatiile sanitare

Apreciez orice pareri.

Mersi!

Intr-un apartament comunist aia-i ordinea,pe care ai trecut-o
Intr-un apartament normal (indiferent ca-i sclavagist,comunist sau capitalist) intai se executa lucrarile grosiere,de spargere pereti/zidarie,adica electricele,sanitarele si tocurile geamurilor.Apoi urmeaza lucrarile pe pereti (asta ca sa nu distrugi podeaua),adica reparat pereti,zugravit si faiantat.Apoi urmeaza gresia/parchet/dusumea.Iar la sfarsit,finisajele.
Despre usi nu ma pronunt.
Lucrarile trebuie facute in asa fel incat datorita noilor operatii sa nu se distruga sau sa se pericliteze lucrarile facute deja.

Edited by adisz, 23 October 2017 - 11:36.


#5
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
In orice treabă, întâi faci mizerie, apoi curăţenie.
Ca atare, prima oară spartul/demolatul, apoi construitul şi la urmă finisatul.
Părerea mea.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca tot realizezi ca-s comuniste, prima operatiune ar fi dinamitarea ghetorilor...

#7
androida7

androida7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2007
asta am tot cautat si eu si am gasit asta pe un topic deschis mai demult: https://forum.softpe...sa#entry7883718

"- se decoperteaza suprafetele (tavane/pereti/podele) inlaturandu-se zugraveala veche/faianta/gresie/parchet.
- se inlocuieste instalatia electrica si cea sanitara
- se monteaza geamuri noi
- se demonteaza usile vechi si se executa noile goluri de usi
- se monteaza usile noi
- se efectueaza reparatiile necesare si se da prima mana de glet
- se da a doua mana de glet si se finiseaza
- se aplica prima mana de lavabila si se repara unde este cazul
- se slefuieste din nou dupa care se aplica culoarea dorita de lavabila
- se monteaza prizele/intrerupatoarele.
- se monteaza parchetul si plinta"

La aia cu usile mesterii mereu ne-au sfatuit intai sa le montam si apoi sa repare pe langa - asta dupa ce initial terminasera toti peretii.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
la usi am zis deja mai sus - depinde ce fel de usi sunt.
Usile moderne au tocuri care imbraca peretele - nu se mai fac finisaje ulterior. E al final.

#9
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

 eiffel, on 23 octombrie 2017 - 12:25, said:

la usi am zis deja mai sus - depinde ce fel de usi sunt.
Usile moderne au tocuri care imbraca peretele - nu se mai fac finisaje ulterior. E al final.

Confirm. Sunt in plin proces de renovare (si este una masiva, cap-coada, uite tot ce am de facut: http://apartamentul2...il-transformam/). Iar usile vor fi puse la final de tot. Practic, ultima operatiune de pe lista lucrarilor.

Edited by Tepesh, 23 October 2017 - 12:28.


#10
zugu

zugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 16.03.2006
Multumesc mult pentru raspunsuri.

Ce pun mai intai? Gresie / parchet sau faianta / lavabila? Incep de jos sau de sus?

Edited by zugu, 23 October 2017 - 12:36.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
Ti s-a spus deja.

Parchetul si gresia se pun dupa ce pui faianta sau zugravesti.
Altfel toata mizeria cade pe jos, mai apar accidente - de ex pica o palca de faianta de la muncitor din mana pe gresie si o sparge...

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 zugu, on 23 octombrie 2017 - 12:34, said:

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Ce pun mai intai? Gresie / parchet sau faianta / lavabila? Incep de jos sau de sus?

Ma faci sa rad.Posted Image
Asa-i ca n-ai inteles nimic-nimic din ce s-a scris pana acum?

#13
DirtyFred

DirtyFred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.01.2017
Incepi de sus ! Uite asa:
- refacut reteaua electrica (e primul pas, mai ales daca ai fire de aluminiu in pereti). Iti pui fire de cupru, ti le dimensionezi cum trebuie, pui prize, intrerupatoare unde vrei tu !
- refacut instalatiile sanitare (baia + tevi pentru calorifere, apa, etc. Pe tevile de apa pune si izolatie (manson) inainte sa le zidesti)
- zugravit / pus faianta
- pus gresie / parchet   (incearca sa folosesti cat mai putine praguri, sa ai un singur nivel in toata casa)
- montat usi  (asta la sfarsit pentru ca daca pui usile prima data s-ar putea sa ai probleme cand pui parchetul. Sau daca nu o sa ai poate iti ramane o gaura maare intre usa si parchet.) Deci usile le pui ultimele.
Crede-ma stiu din experienta !

#14
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 eiffel, on 23 octombrie 2017 - 12:25, said:

la usi am zis deja mai sus - depinde ce fel de usi sunt.
Usile moderne au tocuri care imbraca peretele - nu se mai fac finisaje ulterior. E al final.
Usile tale moderne sunt defapt usi cu toc reglabil si nu sunt chiar moderne, ele existand pe piata de multi ani, dar asa e se monteaza la final.


 eiffel, on 23 octombrie 2017 - 12:47, said:

Ti s-a spus deja.

Parchetul si gresia se pun dupa ce pui faianta sau zugravesti.
Altfel toata mizeria cade pe jos, mai apar accidente - de ex pica o palca de faianta de la muncitor din mana pe gresie si o sparge...

Asta daca ai posibilitatea de a taia parchetul in alta camera unde nu ai zugravit deja pt ca praful se va pune pe pereti/tavan.
Faza cu picatul placii din mana mi se pare exagerata. Faianta se pune intai dar fara primul rand. Dupa aceea se pune gresi ca ulterior sa se completeze primul rand de faianta.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
Faza cu picatul placii din mana am patit-o eu. Asa ca nu e prea exagerata. Dar poate sa mai pice si altceva... Un ciocan de exemplu.
Da, randul de jos de la faianta ( sau spatiul de plinta ) se lasa ultimul ca sa vina peste placa de gresie.

Legat de usi, pana dupa revolutie usile astea de care zic ca sunt moderne nu existau. Erau cele obisnuite in care trebuia sa gletuiesti pe langa toc.
Ca cele la care le zic moderne exista pe piata de vreo 20 de ani da, dar mai gasesti si din cele pe model vechi pe la tara - unii pun din alea ca sunt ieftine.

#16
deliaBDS

deliaBDS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.08.2018
Buna ziua, am si eu o intrebare . Care ar fi oridinea montarii pentru, parchet, usi (toc reglabil), plinta(duropolimer)  si ultima mana de lavabil (am deja date doua maini dar mesterii lu` peste au murdarit peretii)  ?
Multumesc!

#17
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Ordinea corecta e urmatoarea:    1. lavabila, 2. parchet, 3. usi, 4 pervaze usi, 5. plinta.

Sa nu te miri ca trebuiesc montate ultimele usile. Golul trebuie lasat conform cu dimensiunea tocului, astfel incat pervazul sa acopere frumos ce ramane din gol in urma montajului.

App, de putine ori trebuie date 3 straturi de lavabila, uneori 1 - 2 straturi sunt suficiente.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate