Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

casa rustic/mediteranean tg.mures

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
costumebarbati

costumebarbati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.09.2013
Buna ziua,

Am finalizat documentele si urmeaza sa demarez in primavara constructia unei case P+E, fara subsol, in Tg.mures

Attached File  parter.JPG   187.66K   188 downloads
Attached File  etaj.JPG   174.08K   177 downloads

planurile au suferit modificari minime privind dimensiunile ferestrelor, unele fiind reduse cu 20-30 cm si repozitionate cu cativa cm. In mare astea sunt planurile.

Casa va avea peretii exteriori de 38 cu izolatie exterioara de vata bazaltica de 10.

Pentru inceput as avea 3 intrebari:

1. doi structuristi, dintre care unul este cel care a facut documentatia pentru structura, mi-au spus ca pentru zona asta seismica, o panta de 3-5 grade, sapatura fundatiei lata de 50 cm, solul argilos (argila prafoasa, contractila, dar cu rezultat bun la studiul geo) si apa gasita la 4.50m, nu este nevoie de armarea fundatiei in pamant, ci doar de la nivelul solului in sus. Ce parere aveti? Eu recunosc ca nu ma pricep, am zis ca merg pe mana structuristilor, dar nu strica sa adresez o intrebare si aici.

2. nu m-am decis privind marca pentru caramida, ce mi-ati recomanda, brikston bks 38 sau porotherm sth 38? sau poate altceva? Casa e pentru mine, nu vreau sa ma zgarcesc, mai ales unde nu e cazul.

3. pentru tigla ceramica, la un acoperis cu inclinatie de 25 grade, am ramas decis pe creaton, dar nu sunt sigur de model. As vrea sa aiba un look mediteranean si nu imi pot da seama care model e pretabil pt asa ceva. balance? simfonie? melodie?

Voi incarca in curand si desenele fatadelor.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi!

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
baia peste bucatarie? la tara, mai intrelegeam...dar in tg. mures?  este contrar regulamentului de igiena.
- nu ai baie matrimoniala.
- dormitoarele sunt egale
- baia de sus, in forma actuala, e prea mare. cu un pat si un TV poti sa o folosesti pe post de dormitor.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Tg. Mureş, zonă seismică?

#4
costumebarbati

costumebarbati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.09.2013
Multumesc pentru raspuns!

Desenele, asa cum sunt, corespund aproximativ orientarii cardinale, la ora 12 fiind nordul, la ora 3 estul, la ora 6 sudul si la ora 9 vestul.

Baia am dorit-o la o oarecare distanta de dormitorul principal, din motive de izolare fonica, si am dorit-o cu geam orientat spre rasarit. Este mare, recunosc, dar am gandit-o asa pentru ca imi doresc sa fie aerisita, cu spatiu lejer alocat pentru dus, etc.

Placa peste parter este din beton. Din ce am vazut pe la prieteni, chiar nu este o problema fonica intre baia de sus si bucataria de jos. Iar grupate baile si bucataria ma gandesc ca e mai simplu din punct de vedere al instalatiilor. oricum, latura nordica este cea mai apropiata de utilitati, deci ma gandeam ca e si mai rentabil din punct de vedere al costurilor.

Dimensiunile camerelor sunt aproape identice. Aici e vorba de un pitic pe creier al meu, recunosc. Am cautat dimensiuni cat mai apropiate de niste valori pe care trebuie sa le aiba una dintre camere, care va fi studio, care dimensiuni sa fie suficiente si pentru alta destinatie, ca dormitor, camera copiilor, sala fitnes.

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
imparti baia de sus in doua si dai acces din dormitor, prin debara, in noua baie. simplu ca buna ziua.

#6
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Bine ai venit!

Arata destul de bine planul casei. Din diagonalele care apar pe schita etajului as putea crede ca e o mansarda si nu etaj. Este asa sau e doar schitat acoperisul de peste? Sugestii:
-ai putea sa faci intrarea in baia de serviciu de la parter direct din living si nu din vestibul (mai scapi de deschis o usa). S-ar putea totusi sa fie inghesuite cele 2 usi (cea de la bucatarie si cea de la baie).
-daca ai 3 dormitoare la etaj nu ar merge o baie en-suite si una comuna?

1.e foarte ok fundatia nearmata, asa mi-a proiectat si mie structuristul, mi-a spus ca se procedeaza asa pentru ca in cazul unui cutremur casa sa se poata deplasa putin si sa isi mentina integritatea structurala vs cazul in care ar fi legata de casa si s-ar produce pagube mai mari.
2.marca nu e foarte importanta, specificatiile sunt (desigur ca si seriozitatea marcii are un cuvant de spus in cat de mult sunt respectate fisele tehnice). Intreabarea mea ar fi de ce sa mergi pe o caramida atat de groasa cand dpdv structural te descurci lejer si cu 25cm. Ai cadre sau pereti portanti? Eu am ales caramida portanta de 25cm + 20cm polistiren, simplu, eficient si nu in ultimul rand ieftin. Nu am pretentia ca e cea mai buna solutie, dar cred ca niste documentare in directia asta nu strica. Poti sa incepi de aici: https://forum.softpe...j/page__st__180
3. nu-stu-d-astea :D

#7
costumebarbati

costumebarbati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.09.2013
fatadele, dupa modificarile (inclusiv obloane) facute din topor Posted Image
Attached File  Nord intrare .JPG   469.58K   68 downloads
Attached File  Vest.JPG   479.71K   71 downloads
Attached File  Sud.jpg   663.98K   64 downloads


toate ferestrele vor avea obloane

baia de jos m-am gandit ca mai bine ar avea acces din hol, in ideea ca intri murdar si mergi direct sa te speli, dar mai ales in ideea ca mai bine nu vezi din living ce se petrece in baie :). poate daca ar fi fost cumva ascuns accesul.

la etaj o baie m-am gandit ca ar fi suficienta. casa e destinata deocamdata pentru 2 persoane. iar in viitor nu stiu daca vom fi mai multi de 3, adica 2 + 1 copil

Edited by costumebarbati, 23 October 2017 - 13:02.


#8
costumebarbati

costumebarbati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.09.2013
camerele jos vor fi living, sala fitness/studio, birou (acces din living) iar sus va fi dormitorul principal spre sud si studio(care eventual ar deveni camera pt al doilea copil) + camera copil, spre vest

in legatura cu caramida: care ar fi avantajele si  dezavantajele brikston bks 38 vs porotherm sth 38? Inteleg ca rezistenta la compresiune este mai buna la brikston. Dar din celelalte puncte de vedere (izolatie termica, fonica etc), care are specificatiile mai bune?

Edited by costumebarbati, 23 October 2017 - 13:42.


#9
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
De ce caramida de 38 si nu de 30 si pui 15cm de termoizolatie? Structura probabil va fi pe cadre, deci nu vad la ce te ajuta caramida aia de 38cm...

#10
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcostumebarbati, on 23 octombrie 2017 - 11:07, said:

3. pentru tigla ceramica, la un acoperis cu inclinatie de 25 grade, am ramas decis pe creaton, dar nu sunt sigur de model. As vrea sa aiba un look mediteranean si nu imi pot da seama care model e pretabil pt asa ceva. balance? simfonie? melodie?
Bine ai venit!  
Pentru pct 3 iti recomand creaton balance ori magnum sau Tondach Mediteraneean, toate 3 arata superb pe nuanta natur sau maro. DAR cu conditia sa faci ceva cu fatadele alea ca sunt intr-un mare fel cum arata mai sus..daca pui o tigla faina nu o sa faci decat sa accentuezi "goliciunea" fatadelor... Nu zic sa le impopotonezi dar nici asa  gen bloculetz...e doar o opinie, gusturile nu se discuta (doar se educa dupa cum zicea cineva) :) Cere si sfatul unui arhitect priceput (sau mai multi), noi putem fi banuiti de subiectivism sau..invidie :)

#11
costumebarbati

costumebarbati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.09.2013
Casa am vrut-o simpla la exterior, in genul vilelor toscane. Si cat mai compacta. Banii i-as baga la interior...
Zidurile exterioare le-am ales de 38 pt ca initial ma gandeam sa nu mai pun izolatie exterioara...Ulterior am revenit asupra deciziei.
Sincer nu am facut un calcul pt diferenta de pret ntre 38 + 10 vata vs 30 + 15 vata, dar pe de alta parte ma gandesc ca daca ar fi ca dupa ani sa trebuiasca sa schimb vata, mai ieftin va fi pt cea de 10

In pozele de mai sus unghiul acoperisului nu cred ca e corect. E diferit fata de ce apare in restul pieselor de la dosar. Avand in vedere ca defapt si culoarea fatadei si a acoperisului va fi alta, o poza mai aproape de realitate ar fi asta
Attached File  20170412_144321.jpg   817.17K   69 downloads

Edited by costumebarbati, 23 October 2017 - 18:37.


#12
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Ferestrele nu sunt cam mici?

#13
costumebarbati

costumebarbati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.09.2013
pe latura de intrare sunt mai mici (90/110 + 60/110 jos si 90/90 + 60/90 sus). dar latura aceea nu prea ma intereseaza.
In rest, sus ferestrele sunt de 150/140 iar jos 225/140 sau 90/140. Initial le-am facut mai mari cu 30-50 cm, dar totusi fiind cu expunere S sau SV cred ca poate vara ar fi prea cald. Plus ca vreau obloane, si atunci sunt cam limitat la dimensiuni.

#14
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Baie de 15mp => rispia totala :) Casa e prea mare? Arata-i arhitectului si aceste poze, pune-le langa randarea facuta de el.

Attached Files



#15
costumebarbati

costumebarbati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.09.2013
de acord, si eu visam la inceput la tot felul de fantezii gen turnulete, console, balconase, acoperis mai complicat etc. Dar toate ridica costurile si unele presupun apoi cheltuieli de intretinere si exploatare mai ridicate. Dupa cum spuneam, am ales un proiect compact, renuntand oarecum la aspectul exterior in favoarea practicului si necesitatilor la interior, cred. Daca as construi ceva in genul pozelor de mai sus sau in genul majoritatii rezultatelor ce le gasesti pe google cautand mediterranean/spanish/italian/tuscan house, unde merg o gramada de bani si pt aspectul exterior, poate mi-ar ramane prea putini bani pt interior. Dar mai mult decat atat, vad si aud de la cunoscuti, in zona sau prin alte parti din Romania, cu cine se construieste. Asa am ajuns sa nu am incredere si sa imi fie teama ca ceva mai fantezist sau mai migalos ar putea fi pus in opera exact cum as avea in cap sau poze, cu doreii astia. Poate doar cu stres si o gramada de bani pentru demolat si refacut, pe care nu sunt dispus sa-i pun la bataie. De aceea am ales simplu. Si pentru ca nu vreau sa ies in evidenta. Ma concentrez pe interior. Si vreau sa si termin relativ rapid

Practic, proiectul e batut in cuie.
Fatada din nord, cea cu intrarea, este cea care se vede din strada, cea care da spre poarta si spre utilitati. Asta si cu cea dinspre sud sunt cele la care defapt chiar te poti uita de la distanta si care trebuie sa "bucure ochiul"
La est, unde e baia si bucataria am gardul vecinului la 2m. Aici nici nu ma intereseaza cum arata.
La vest am 8m pana la gard. Asta e fatada cea mai problematica, prea saraca si putin haotica. Nu am gasit nicio solutie remediu, chiar as aprecia niste idei de la voi!
Pe de alta parte, cat si cum o vad eu de la o distanta de max 8 m fatada asta? Daca nu place ochiului vecinului, asta e...
Iar fatada sudica, unde e terasa si curtea din spate, pt gusturile mele e ok. Pergola plus plantele cataratoare pe care mi le imaginez pe toate fatadele si givecele cu flori de la ferestre cred ca vor face casa sa arate dragut si suficient de primitoare la exterior. Iar in curte vreau sa plantez tot felul de copaci si tufe. Spatiul permite.

Suprafata vitrata pentru camere iese undeva in jur de 20-25% din suprafata incaperii. Din ce am citit, sunt suficient de luminoase. Doar la camera de sus dinspre NV am o singura fereastra de 150 latime / 140 inaltime...Restul camerelor au cate 2 fereastre pe 2 pereti, fie spre Sud+Vest, fie spre Sud+Est.

In bucatarie o fereastra mare spre Est, de 225/140 si una spre Nord de 90/110.

Iar baia de sus are o fereastra de 90 latime/60 inaltime spre rasarit, in drepltul dusului, care e walk in si va avea dimensiuni generoase, + o fereastra de 90/140 tot spre rasarit, si inca o fereastra de 90/90 spre nord. E mare baia de sus, e adevarat. Dar am vazut la parintii mei ce placut este sa ai o baie mare, si mai mult, nu as prea avea la ce altceva sa folosesc o parte din baie.

Edited by costumebarbati, 24 October 2017 - 13:22.


#16
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Daca te preocupa costul...atunci puteai face o casa mai economica. O casa de 230mp construiti pt 2+1 persoane nu este ceva economic.

#17
costumebarbati

costumebarbati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.09.2013
Atasez o schita cu amplasamentul plus planurile (modificate in Paint, pt ca nu am acces la alt program) si planurile de fundatie cofraj si armare

Attached File  schita amplasament.JPG   31.89K   49 downloads

1. parter

Attached File  parter octombrie 2017 scanat_6 cu arcade.JPG   458.7K   53 downloads

2. etaj (pozitionarea si dimensiunile ferestrelor la baie nu sunt definitive). De asemenea, va ramane spatiu suficient pt ca usile catre balcon sa nu incomodeze accesul in camere  

Attached File  etaj octombrie 2017 scanat_5 fara baie.JPG   443.22K   52 downloads

3. fundatie, cofraj si armare

Attached File  plan fundatii.JPG   235.16K   44 downloads
Attached File  cofraj peste parter.JPG   196.53K   29 downloads
Attached File  armare planseu peste parter.JPG   181.78K   26 downloads

Daca aveti timpul si bunavointa, v-as ruga sa aruncati un ochi peste planuri si daca ceva nu e in regula, va rog sa imi atrageti atentia.

De asemenea, daca cineva are vreo idee pt imbunatatirea fatadelor, mai ales cea dinspre Vest, va sunt recunoscator pt orice opinie sau sfat!

Edited by costumebarbati, 26 October 2017 - 09:39.


#18
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
vezi ca la spalatoria de sus e trecuta pardoseala de parchet in timp ce hasura e de gresie.  e o eroare de desen, nu mare lucru.
dar sugestia mea ar fi sa nu mai bagi banii in parchet si sa pui mocheta iar in bai si bucatarie poti pune mozaic. mozaicul e placut la atingere, e moale.

si daca zici ca e casa rustica, pai sa fie pana la capat.
da cu var in loc de lavabila (e mai sanatos) si fa pe mijloc un cos de aerisire de sus pana jos.

Edited by rich1974, 26 October 2017 - 11:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate