Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Fericirile - Calea spre Dumnezeu

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
195 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Se impaca perfect. Cica Lidiei i-a deschis Dumnezeu inima sa asculte. Niciodata, nici macar o data Pavel nu le multumeste credinciosilor pentru decizia lor, ci Domnului. Vom continua.

#38
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
Să continuăm cu obiecția: mântuirea bogatului! Cum se împacă cu predestinarea?

#39
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 oMariusRO, on 24 octombrie 2017 - 09:53, said:


Asa ai facut tu cand ai ajuns la concluzia ca esti Duhul Sfant? Sau ca exista un nene in cer care se simte lezat daca tu muncesti duminica sau mananci carne vinerea?
Singurul care se va simți lezat (pentru că va fi lezat) din cauză că a muncit mai mult decât șase zile la rând va fi... tu!

#40
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
mai am o intrebare pentru baietii destepti, cum a anticipat Isus succesul religiei sale ?

#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 logic1, on 24 octombrie 2017 - 20:57, said:

Să continuăm cu obiecția: mântuirea bogatului! Cum se împacă cu predestinarea?
Care este obiectia ?!

La perfectie.

#42
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Nu se mai discuta demult "topicul" - probabil pentru ca a fost definit prost de la inceput.


logic1 si overseas, aveti topic dedicat predestinarii, de ce discutati asta aici?

#43
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 overseas, on 24 octombrie 2017 - 17:26, said:

Cum sa nu ai ?! Nu ai conspectat raspunsurile mele. Totdeauna alegi greșit.

Răspunsurile tale se bat cap în cap :)

Daca pot alege dar totdeauna aleg greșit și alegerea sa vin la "pocăiți" ar fi tot una greșită. :)

#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 kruger, on 25 octombrie 2017 - 13:50, said:


logic1 si overseas, aveti topic dedicat predestinarii, de ce discutati asta aici?

De acord dar avem o dilema.
Ateii au fost expusi unui crestinism popular, ieftin, cultural, cu specific balcanic, incorect biblic.
In momentul in care ateii sunt confruntati cu modelul biblic, 80% din obiectiile lor raman fara... obiect :)
Deci cum fac sa ma delimitez de colegii care merg pe ortodoxia clasica sau cum argumentez forumistilor atei care se indoiesc - iata! - ca ce le expun eu este crestinism biblic ?

 oMariusRO, on 25 octombrie 2017 - 14:26, said:

Răspunsurile tale se bat cap în cap Posted Image

Daca pot alege dar totdeauna aleg greșit și alegerea sa vin la "pocăiți" ar fi tot una greșită. Posted Image

Cap in cap se bat doar 1) alegerea ta atee si 2) decizia de a te alatura unei credinte biblice. In cazul 1, comportamentul tau este unul natural, predictibil, 100% uman. In cazul 2, decizia ar fi semnul exterior al unei schimbari initiate de Dumnezeu in tine.

#45
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 overseas, on 25 octombrie 2017 - 14:44, said:

Ateii au fost expusi unui crestinism popular, ieftin, cultural, cu specific balcanic, incorect biblic.
In momentul in care ateii sunt confruntati cu modelul biblic, 80% din obiectiile lor raman fara... obiect

Pe bune?! :)

Netherlands 66%
Sweden 76%
Switzerland 58%
Belgium 48%
Canada 53%
etc, etc...

Niste balcanici, ce sa mai :)

Quote

Cap in cap se bat doar 1) alegerea ta atee si 2) decizia de a te alatura unei credinte biblice. In cazul 1, comportamentul tau este unul natural, predictibil, 100% uman. In cazul 2, decizia ar fi semnul exterior al unei schimbari initiate de Dumnezeu in tine.

Ilogic de la un cap la altul :)

1. Daca decizia ar fi rezultatul unei schimbari initiate de Dumnezeu inseamna ca nu ar fi o alegere ci o conditionare.
2. Atata timp cat Dumnezeu nu initiaza schimbarea in mine, nu am puterea de a alege. Fix ce am spus de prima oara :)

#46
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 oMariusRO, on 25 octombrie 2017 - 15:02, said:


1. Daca decizia ar fi rezultatul unei schimbari initiate de Dumnezeu inseamna ca nu ar fi o alegere ci o conditionare.
2. Atata timp cat Dumnezeu nu initiaza schimbarea in mine, nu am puterea de a alege. Fix ce am spus de prima oara Posted Image

1. Numeste-o cum vrei, poti sa declari ca Dz e rau. O singura problema ai: El exista.
2. Confirm. Nu ai puterea de a alege ... binele. Alegi cu toata fiinta ta raul.

#47
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 overseas, on 25 octombrie 2017 - 15:25, said:

1. O singura problema ai: El exista.
2. Confirm. Nu ai puterea de a alege ... binele. Alegi cu toata fiinta ta raul.

1. Nu te cred :)
2. Ce e "raul"?!

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
1. Tocmai, contradictia sesizata de tine nu e un argument impotriva existentei lui.
2. Rau e ce alegi tu instinctiv.

#49
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Overseas, tocmai ți-a demonstrat un ateu cât de ilogic este calvinismul, dar tu continui să o ții pe a ta.

#50
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 legit10, on 25 octombrie 2017 - 04:04, said:

mai am o intrebare pentru baietii destepti, cum a anticipat Isus succesul religiei sale ?

A făcut un proiect mai înainte și s-a ținut de el.

#51
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 oMariusRO, on 25 octombrie 2017 - 15:02, said:

1. Daca decizia ar fi rezultatul unei schimbari initiate de Dumnezeu inseamna ca nu ar fi o alegere ci o conditionare.
2. Atata timp cat Dumnezeu nu initiaza schimbarea in mine, nu am puterea de a alege. Fix ce am spus de prima oara Posted Image
1. Decizia lui tine cont de libertatea ta, ca atare te "invita" la schimbare.
2. Cand vezi un caine spiritul tau se modifica imediat. La fel cand vezi un miel. El ti-a aratat prin isus ca are caracterul unui miel.

"Si viata vesnica e aceasta -Sa Te cunoasca pe  Tine singurul Dumnezeu adevarat si pe isus Hristos care L-ai trimis - " , deci in momentul cand tu constientizezi ce caracter are acel "dumnezeu"  e imposibil sa nu accepti "autoritatea" Lui.  Si de fapt el te vrea liber insa trebuie sa accepti "normele de convietuire divine" . E si firesc sa fie asa, findca e imposibil sa suporti nelegiuirea, minciuna .

#52
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 overseas, on 25 octombrie 2017 - 17:50, said:

1. Tocmai, contradictia sesizata de tine nu e un argument impotriva existentei lui.
2. Rau e ce alegi tu instinctiv.

1. E un argument impotriva logicii prin care tu incerci sa argumentezi existenta lui.
2. Sofism de doi bani :)

#53
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 oMariusRO, on 25 octombrie 2017 - 15:40, said:

Ce e "raul"?!

[ http://www.bidami.com/pics/62822_01_lg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://www.bidami.co...62822_01_lg.jpg

Edited by Ion_de_la_Raion, 26 October 2017 - 09:09.


#54
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 mario_bril, on 25 octombrie 2017 - 18:28, said:

Overseas, tocmai ți-a demonstrat un ateu cât de ilogic este calvinismul, dar tu continui să o ții pe a ta.

Da clar, nu mi se pare nimic logic in faptul ca Dumnezeu alege sa-si apropie cei mai mari dusmani, anume oamenii pacatosi, contra vointei lor, in loc sa-i rupa cu bataia pur si simplu.
Ateii au "demonstrat" de asemenea ca e ilogica existenta lui Dumnezeu.

 oMariusRO, on 26 octombrie 2017 - 07:42, said:


1. E un argument impotriva logicii prin care tu incerci sa argumentezi existenta lui.


Nici gand. Concluzia mea e ca tu nu ai un argument privind existenta sau inexistenta lui Dumnezeu, ci doar unul privind comportamentul sau caracterul lui.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate