Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Fericirile - Calea spre Dumnezeu

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
195 replies to this topic

#19
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Cred ca se poate "traduce" si altfel: Raiul exista doar pentru cei care nu stiu prea multe.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDihorul Razboinic, on 23 octombrie 2017 - 13:00, said:

Din cite stiu eu, "sarac cu duhul" inseamna lipsit de atasamente lumesti si nu prostanac cum considera unii; e o diferenta intre "sarac cu duhul" si sarac cu mintea.

Exact. Lipsit de atasamente false, profane... asta e sensul.  Se stie bine ca cei care avanseaza pe calea rugaciunii ajung tot mai des la concluzia ca "lumea umbrelor", a iluziilor, e desertaciune si ca totul se rezuma, practic, la revelatia divina, pe care o ai sau nu o ai... Acesta este si sensul comun al eliberarii de pacat - eliberarea de atractiile lumesti, efemere si daunatoare pentru viata vesnica.
Fara viata vesnica, existenta omului pe lume e alergatura dupa bani de mancare si o inutilitate din perspectiva metafizica.  Niciun om nu ar avea rost sa se nasca doar pentru a alerga o viata dupa bani de mancare si plata ratelor si a facturilor.  E o inutilitate practica.

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrosix, on 23 octombrie 2017 - 13:15, said:


Exact. Lipsit de atasamente false, profane... asta e sensul.  Se stie bine ca cei care avanseaza pe calea rugaciunii ajung tot mai des la concluzia ca "lumea umbrelor", a iluziilor, e desertaciune si ca totul se rezuma, practic, la revelatia divina, pe care o ai sau nu o ai...

Nu. Crestinismul nu este yoga. In crestinism exista o singura revelatia: Cristos.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postoverseas, on 23 octombrie 2017 - 13:40, said:


Nu. Crestinismul nu este yoga. In crestinism exista o singura revelatia: Cristos.

Pai da... dar ca sa fii vrednic si pregatit pentru Hristos, trebuie sa tii post, sa faci rugaciune... deci tot un fel de meditatie.
Foarte multa lume isi inchipuie ca mersul la biserica de scoate din toate pacatele.  Nimic mai fals.  Dumnezeu are orice atlceva mai bun de facut decat sa stea de vorba cu fariseii si impostorii.

#23
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,490
  • Înscris: 16.03.2007

View PostJurasikMan, on 23 octombrie 2017 - 13:06, said:

Matei 5:3 „Ferice de cei săraci în duh, căci a lor este Împărăţia cerurilor!

...in traducere libera :

Dumnezeu 1.1  : Lasati tamptii sa vina la mine !

Adica Darwin awards?

#24
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postrosix, on 23 octombrie 2017 - 13:54, said:

Pai da... dar ca sa fii vrednic si pregatit pentru Hristos, trebuie sa tii post, sa faci rugaciune... deci tot un fel de meditatie.
eu stiam ca trebuie sa urasti, sa urasti, sa urasti... deci nu e vorba de meditatie.

#25
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostDorel666, on 23 octombrie 2017 - 10:45, said:

Dacă se mai îndoiește cineva, să știe că a merge spre Dumnezeu înseamnă a merge spre fericire. Și prima dintre fericiri este cea a ”săracilor cu duhul”:
Matei 5:3 „Ferice de cei săraci în duh, căci a lor este Împărăţia cerurilor!
Deci, cine vrea să ajungă la Dumnezeu și la scaunul Său de domnie, mai întâi de toate trebuie să devină sărac în duh. Cum? Să arunce orice brumă de cunoaștere pe care crede că o posedă și să asculte totul, cu ochi și urechi noi, ca și cum le-ar auzi pentru prima oară. Cu cine poate să facă aceasta... mergem mai departe ... la următoarea fericire.
Nu degeaba ai numele Dorel ! (si pe deasupra si 666, combinatia fatala ! ) eu ti-am mai spus si cu alte ocazii sa te lasi de scris in aria Religie.
Cat de greu era sa cauti pe net (mai ales ca acest verset a fost arhidiscutat peste tot) fara sa mai deschizi un subiect unde tu si altii sa va etalati prostiile !
Citeste de AICI ca eu unu nu ma stresez sa rapund la tampenii !
Sarac cu duhul nu inseamna un "om prost"  asa cum multi cred asta !

Edited by stlk, 23 October 2017 - 15:12.


#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006

View Postrosix, on 23 octombrie 2017 - 12:20, said:



Nu-i asa!  "Sarac cu duhul" are semnificatia de slab in chestiuni care solicita gandirea rationala, cea care impiedica de fapt cunoasterea prin revelatie.
Se spune ca revelatia apare celor credinciosi si, in acelasi timp, saraci in duh, adica lipsiti de povara si inselaciunea gandurilor prefabricate, induse de experienta profana.
Omul modern este sclavul unor conceptii limitate, corecte din punct de vedere logic, formal, dar care pleaca de la niste premise indoielnice sau cel putin discutabile.
De fapt, e vorba de o predare. Renunti la tine insuti si la duhul tau, care este sursa vanitatii, mama tuturor pacatelor, iar in momentul acela te lasi cu totul in mana lui Dumnezeu si in tine nu ma traieste duhul tau, ci Duhul Sfant. Si asa atingi fericirea.
Nu are nimeni nicio treaba cu progresul stiintific, sau tehnologic, e vorba de aceasta traire interna. Atat.....
Aparent banal, in realitate este extrem de greu de atins :)

#27
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postkruger, on 23 octombrie 2017 - 11:59, said:

Tudorel666 nu e prost

Nici nu avea cum, doar el e Duhul Sfant. :)

#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrosix, on 23 octombrie 2017 - 12:20, said:

Tot un drk.... Doamne iarta-ma!



Nu-i asa!  "Sarac cu duhul" are semnificatia de slab in chestiuni care solicita gandirea rationala, cea care impiedica de fapt cunoasterea prin revelatie.
Se spune ca revelatia apare celor credinciosi si, in acelasi timp, saraci in duh, adica lipsiti de povara si inselaciunea gandurilor prefabricate, induse de experienta profana.
Omul modern este sclavul unor conceptii limitate, corecte din punct de vedere logic, formal, dar care pleaca de la niste premise indoielnice sau cel putin discutabile.

Sărac cu duhul nu înseamnă în nici un caz lipsit de rațiune, de logică, ci înseamnă să iei de la zero toată cunoașterea pe care crezi că o posezi și să verifici la sânge fiecare concepție a ta, cu briciul rațiunii cele mai pure.

View PostDihorul Razboinic, on 23 octombrie 2017 - 13:00, said:

Din cite stiu eu, "sarac cu duhul" inseamna lipsit de atasamente lumesti si nu prostanac cum considera unii; e o diferenta intre "sarac cu duhul" si sarac cu mintea.

De altfel in Biblie respectiva fericire pare sa fie in 2 locuri: la Matei 5:3

si la Luca 6:20:

A se observa lipsa atributului "cu duhul" la Luca, ceea ce trimite de fapt la intelesul obisnuit al cuvintului "sarac". La Matei, "sarac cu duhul" ar putea preciza unde anume afecteaza saracia - la suflet. Nu rezulta neaparat un alt fel de saracie decit cea comuna.

De altfel, din ce am observat, in Biblie inima e asociata mintii; nu stiu daca si sufletul.

In fine, eu nu ma pricep la teologie, poate sunt altii cu scoala in domeniu. Dorel se da priceput si lui nu i s-a parut ciudata mentiunea din Luca. Eu zic ca Dorel e doar un troll si ar trebui facut ceva cu el pentru ca polueaza aria Religie. Iar daca e caz psihiatric, la fel, ar trebui inclusa o regula ca in cazuri patologice sa se interzica participarea la discutii.

Pe vremea lui Hristos, săracii nu mergeau la școală. Așa că toți cei săraci erau și săraci cu duhul!

View Poststlk, on 23 octombrie 2017 - 15:09, said:

Nu degeaba ai numele Dorel ! (si pe deasupra si 666, combinatia fatala ! ) eu ti-am mai spus si cu alte ocazii sa te lasi de scris in aria Religie.
Cat de greu era sa cauti pe net (mai ales ca acest verset a fost arhidiscutat peste tot) fara sa mai deschizi un subiect unde tu si altii sa va etalati prostiile !
Citeste de AICI ca eu unu nu ma stresez sa rapund la tampenii !
Sarac cu duhul nu inseamna un "om prost"  asa cum multi cred asta !

Nici eu n-am afirmat că ”sărac cu duhul” = prost. În caz că nu ai observat și ai tras altă concluzie...

#29
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Ce scoala se facea acum 2000 de ani? Nu ca nu s-ar fi facut, dar nu stiu la ce te referi mai exact.

#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDihorul Razboinic, on 23 octombrie 2017 - 20:23, said:

Ce scoala se facea acum 2000 de ani? Nu ca nu s-ar fi facut, dar nu stiu la ce te referi mai exact.

Faptele apostolilor 22:3 „Eu sunt iudeu, născut în Tarsul Ciliciei, dar am fost crescut în cetatea aceasta, am învăţat la picioarele lui Gamaliel să cunosc cu de-amănuntul Legea părinţilor noştri şi am fost tot atât de plin de râvnă pentru Dumnezeu, cum sunteţi şi voi toţi azi.

#31
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostDorel666, on 23 octombrie 2017 - 20:08, said:

Sărac cu duhul nu înseamnă în nici un caz lipsit de rațiune, de logică, ci înseamnă să iei de la zero toată cunoașterea pe care crezi că o posezi și să verifici la sânge fiecare concepție a ta, cu briciul rațiunii cele mai pure.

Asa ai facut tu cand ai ajuns la concluzia ca esti Duhul Sfant? Sau ca exista un nene in cer care se simte lezat daca tu muncesti duminica sau mananci carne vinerea?

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

View PostoMariusRO, on 24 octombrie 2017 - 09:53, said:


Sau ca exista un nene in cer care se simte lezat daca tu muncesti duminica sau mananci carne vinerea?

Te astept la "pocaiti" daca astea sunt singurele tale probleme cu crestinismul.

#33
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postoverseas, on 24 octombrie 2017 - 12:49, said:

Te astept la "pocaiti" daca astea sunt singurele tale probleme cu crestinismul.

Eu nu am nici o putere de alegere, ai uitat?! :)

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Cum sa nu ai ?! Nu ai conspectat raspunsurile mele. Totdeauna alegi gresit.

Cum spunea un celebru evanghelist "daca as fi crezut in predestinare nu incepeam sa fac evanghelizare, in prezent daca nu as crede in predestinare nu as continua sa fac evanghelizare".

#35
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,043
  • Înscris: 10.09.2008
Predestinarea se împacă greu cu evanghelizarea. Ca și cu mântuirea bogatului, de care zicea Isus:

Matei 19:24
”Vă mai spun iarăşi că este mai uşor să treacă o cămilă prin urechea acului, decât să intre un bogat în Împărăţia lui Dumnezeu”.



#36
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
rog baietii destepti sa imi spuna si mie, cine va da dreptul sa fiti atei ? si pe noi astia mai prosti, cine ne pacaleste sa fim crestini ? s-a gandit cineva acum 2000 de ani cum sa radeti voi acum de noi ? crestinismul nu este acceptat , nu a fost, si nu va fi, daca ar fi acceptat viata ar arata altfel..cine este mintea din spatele planului diabolc ? daca oamenii se opun si sunt muritori, nu pot gandi decat petru ei

Edited by legit10, 24 October 2017 - 20:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate