Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Fericirile - Calea spre Dumnezeu

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
195 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Dacă se mai îndoiește cineva, să știe că a merge spre Dumnezeu înseamnă a merge spre fericire. Și prima dintre fericiri este cea a ”săracilor cu duhul”:

Matei 5:3 „Ferice de cei săraci în duh, căci a lor este Împărăția cerurilor!

Deci, cine vrea să ajungă la Dumnezeu și la scaunul Său de domnie, mai întâi de toate trebuie să devină sărac în duh. Cum? Să arunce orice brumă de cunoaștere pe care crede că o posedă și să asculte totul, cu ochi și urechi noi, ca și cum le-ar auzi pentru prima oară. Cu cine poate să facă aceasta... mergem mai departe ... la următoarea fericire.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Cine merge pe aceasta cale e deja fericit.

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Zi serios, ai citit Biblia in intregimea ei? Sau doar iei citate misto de pe net si ne spamezi cu ele?

#4
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMizu, on 23 octombrie 2017 - 10:52, said:

Zi serios, ai citit Biblia in intregimea ei? Sau doar iei citate misto de pe net si ne spamezi cu ele?

Dimineața, la prânz, seara, noaptea și ziua înainte de a mânca orice altă hrană, mănânc Biblia...

View Postoverseas, on 23 octombrie 2017 - 10:52, said:

Cine merge pe aceasta cale e deja fericit.

Adevărat, cine reușește să dea deoparte tot ceea ce știe, ca și cum nu ar ști, este deja fericit! De aceea scrie ”că a lor este Împărăția Cerurilor”. Adică nu le-o dă altul, și-o iau singuri, este deja a lor din  primul moment când au reușit să arunce la gunoi tot ce CREDEAU CĂ ȘTIU.

Edited by Dorel666, 23 October 2017 - 10:58.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDorel666, on 23 octombrie 2017 - 10:45, said:

Deci, cine vrea să ajungă la Dumnezeu și la scaunul Său de domnie, mai întâi de toate trebuie să devină sărac în duh. Cum? Să arunce orice brumă de cunoaștere pe care crede că o posedă și să asculte totul, cu ochi și urechi noi, ca și cum le-ar auzi pentru prima oară.

E vorba de o noua forma de cunoastere, cea intuitiva, care nu se preda in scoli, de frica sa nu se trezeasca populatia, sa inceapa sa-si puna intrebari sa puna la indoiala sistemul, premisele de la care pleaca tot balciul.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 23 octombrie 2017 - 10:45, said:

Să arunce orice brumă de cunoaștere pe care crede că o posedă și să asculte totul, cu ochi și urechi noi, ca și cum le-ar auzi pentru prima oară.
Şi atunci de ce ne mai luptăm să ducem planeta asta spre culmile progresului ştiinţific?
Care a fost rostul pe Pământ al lui Einstein, Newton, Galilei, Bruno, Arhimede, Euclid şi alţii care s-au zbătut să ne scoată din bezna obscurantismului, în timp ce Inchiziţia şi alte miliţii ne dădeau foc sau ne împuşcau?
Mulţumesc, eu prefer secolul XXI şi cuceririle ştiinţei. Biblia mă duce drept în groapă, însă cu medicina poate mai am şanse pentru sistemul cartezian.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrosix, on 23 octombrie 2017 - 10:58, said:


E vorba de o noua forma de cunoastere, cea intuitiva,

Nu, nu e new age.
E revelatie prin Duhul Sfant.

View PostPSC, on 23 octombrie 2017 - 11:07, said:

Şi atunci de ce ne mai luptăm să ducem planeta asta spre culmile progresului ştiinţific?

E vorba de saracia spirituala duhovniceasca. Stai linistit, stiinta e ok.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Traducere: Prost sa fii, noroc sa ai!

#9
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostAdm, on 23 octombrie 2017 - 11:55, said:

Traducere: Prost sa fii, noroc sa ai!
Tudorel666 nu e prost

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostAdm, on 23 octombrie 2017 - 11:55, said:

Traducere: Prost sa fii, noroc sa ai!

Sau varianta ei, "Prost sa fii, noroc ca esti".

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postoverseas, on 23 octombrie 2017 - 11:45, said:

E vorba de saracia spirituala duhovniceasca. Stai linistit, stiinta e ok.
Nu stau liniştit. Nici Inchiziţia nu stătea. Eppur si muove... după care a fost aprins rugul.
Ce legătură are sărăcia, fie ea şi duhovnicească, cu obligaţia de a uita tot ceea ce ai cunoscut?
S-a dovedit că oracolul din Delphi emitea "previziuni" numai după ce trăgea bine de tot pe nas (încă nu se inventaseră seringile).
Eu tot sper că ştiinţa şi specialiştii îi vor dovedi definitiv pe toţi fariseii care susţin principiul "crede şi nu cerceta".
Omenirea ar putea oricând să dovedească faptul că ceea ce numim noi Dumnezeu este de fapt cu totul altceva şi că n-are absolut nicio legătură cu religia. Dar trebuie susţinute micile interese ale unora în detrimentul interesului general al umanităţii, ca rasă inteligentă care populează această planetă.
Meschinăria a ajuns atât de departe, încât inclusiv în cazul unui război iniţiat de extratereştri nu va prima interesul umanităţii, ci aceleaşi interese locale şi aceeaşi meschinărie.
Dar ce treabă să aibă o rasă super-inteligentă cu o rasă ce se închină la poze şi pupă moaşte sau se aruncă în aer?

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postoverseas, on 23 octombrie 2017 - 11:45, said:

Nu, nu e new age.
E revelatie prin Duhul Sfant.

Tot un drk.... Doamne iarta-ma!

View PostAdm, on 23 octombrie 2017 - 11:55, said:

Traducere: Prost sa fii, noroc sa ai!

Nu-i asa!  "Sarac cu duhul" are semnificatia de slab in chestiuni care solicita gandirea rationala, cea care impiedica de fapt cunoasterea prin revelatie.
Se spune ca revelatia apare celor credinciosi si, in acelasi timp, saraci in duh, adica lipsiti de povara si inselaciunea gandurilor prefabricate, induse de experienta profana.
Omul modern este sclavul unor conceptii limitate, corecte din punct de vedere logic, formal, dar care pleaca de la niste premise indoielnice sau cel putin discutabile.

Edited by rosix, 23 October 2017 - 12:21.


#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007

View PostPSC, on 23 octombrie 2017 - 12:13, said:

Nu stau liniştit. Nici Inchiziţia nu stătea. Eppur si muove... după care a fost aprins rugul.


Inchizitia a fost impotriva crestinilor (verifica factiunile care erau dedicate Bibliei) si a Bibliei.
Crestinii au impins stiinta mai departe, nu e nici o contradictie. Biblia in Psalmi mentineaza rotunjimea/ sfericitatea Pamantului.
Nu am treaba cu moastele si icoanele, doar cu Biblia.

#14
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postoverseas, on 23 octombrie 2017 - 12:28, said:

Inchizitia a fost impotriva crestinilor  ereticilor ...
Am corectat eu, pentru conformitate.

#15
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Din cite stiu eu, "sarac cu duhul" inseamna lipsit de atasamente lumesti si nu prostanac cum considera unii; e o diferenta intre "sarac cu duhul" si sarac cu mintea.

De altfel in Biblie respectiva fericire pare sa fie in 2 locuri: la Matei 5:3

Quote

Fericiţi cei săraci cu duhul, că a lor este împărăţia cerurilor.
si la Luca 6:20:

Quote

Şi El, ridicându-Şi ochii spre ucenicii Săi, zicea: Fericiţi voi cei săraci, că a voastră este împărăţia lui Dumnezeu.
A se observa lipsa atributului "cu duhul" la Luca, ceea ce trimite de fapt la intelesul obisnuit al cuvintului "sarac". La Matei, "sarac cu duhul" ar putea preciza unde anume afecteaza saracia - la suflet. Nu rezulta neaparat un alt fel de saracie decit cea comuna.

De altfel, din ce am observat, in Biblie inima e asociata mintii; nu stiu daca si sufletul.

In fine, eu nu ma pricep la teologie, poate sunt altii cu scoala in domeniu. Dorel se da priceput si lui nu i s-a parut ciudata mentiunea din Luca. Eu zic ca Dorel e doar un troll si ar trebui facut ceva cu el pentru ca polueaza aria Religie. Iar daca e caz psihiatric, la fel, ar trebui inclusa o regula ca in cazuri patologice sa se interzica participarea la discutii.

Edited by Dihorul Razboinic, 23 October 2017 - 13:01.


#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007

View PostDihorul Razboinic, on 23 octombrie 2017 - 13:00, said:

Din cite stiu eu, "sarac cu duhul" inseamna lipsit de atasamente lumesti si nu prostanac cum considera unii; e o diferenta intre "sarac cu duhul" si sarac cu mintea.


Cei care se vad saraci pe ei insisi in duhul lor sunt cei care iau in serios avertismentul lui Isus din Apocalipsa 3:17-18 - ''Pentrucă zici: „Sînt bogat, m'am îmbogăţit, şi nu duc lipsă de nimic”, şi nu ştii că eşti ticălos, nenorocit, sărac, orb şi gol, te sfătuiesc să cumperi dela Mine aur curăţit prin foc, ca să te îmbogăţeşti; şi haine albe, ca să te îmbraci cu ele, şi să nu ţi se vadă ruşinea goliciunii tale; şi doftorie pentru ochi, ca să-ţi ungi ochii, şi să vezi.''

#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Matei 5:3 „Ferice de cei săraci în duh, căci a lor este Împărăţia cerurilor!

...in traducere libera :

Dumnezeu 1.1  : Lasati tamptii sa vina la mine !

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Nu prea.
Porunca a 2-a cere sa-l iubesti pe Dz cu tot cugetul/ ratiunea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate