Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Despre exceptionalismul clujean

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
336 replies to this topic

#1
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Am auzit de la multe persoane ajunse prin Cluj despre stima de sine exacerbata a celor care traiesc acolo.
Care este explicatia acestei arogante exacerbate a clujenilor ?

Vad ca sociologul clujean Vasile Dancu incearca sa aduca niste explicatii, ce parere aveti ?

Vasile Dâncu: Există o identitate – să zicem aşa – exacerbată în latura ei pozitivă,  pe care o proiectează clujenii asupra lor înşişi, dar acesta este un lucru normal. În general, dimensiunea pozitivă a identităţii este un fenomen psihologic colectiv, care până la urmă fundează solidaritatea internă a unei comunităţi. Pe baza ideii că suntem excepţionali apare o motivaţie în plus, motivaţia pentru performanţă, motivaţia pentru a demonstra mereu că eşti cineva, că eşti important.
Spoiler

http://transilvaniar...e-a-fi-clujean/

Edited by argonaut, 22 October 2017 - 21:12.
Scurtat zeama lunga


#2
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Orice oras dezvoltat are mandria proprie, este normal. In alte tari este la fel. Valabil si pentru Timisoara, Bucuresti, Constanta.
Franta: Lyon, Marseille, Paris
Germania: Munchen, Frankfur, Berlin
UK: Bristol, Machester

Edited by Owidiu, 22 October 2017 - 21:12.


#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Aroganţa clujenilor??   cum rămâne atunci cu suficienţa "capitaliştilor"....
Nu suntem nici mai buni, nici mai răi ca alţii, poate doar ceva mai bine educaţi, datorită sumedeniei de facultăţi şi a celor 100.000 de studenţi.

Edited by mihaicozac, 22 October 2017 - 21:13.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Parerea mea e ca ai abuzat [ prea mult ] de copy/paste.

Edited by pasilla, 22 October 2017 - 21:13.


#5
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 Owidiu, on 22 octombrie 2017 - 21:09, said:

Orice oras dezvoltat are mandria proprie, este normal. In alte tari este la fel. Valabil si pentru Timisoara, Bucuresti, Constanta.

Am mers si locuit prin mai multe orase, de pe mai multe continente.
Nu am vazut asa ceva, atat de accentuat, sa inceapa oamenii sa se laude singuri.
Prin occident oamenilor le e jena sa se laude singuri.
Mai degraba am vazut caracteristica asta la popoarele ceva mai inapoiate din Europa de Est (polonezi, croati, rusi)

Edited by Astute, 22 October 2017 - 21:14.


#6
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,336
  • Înscris: 29.07.2013
Asteptam sa vedem comentarii la subiect, nu comparatii interregionale care vor fi considerate cel putin off topic !

#7
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Stiti toapele alea care combina ceva jmecher cu bani si brusc nu se mai face sa se afiseze cu saracele alea de prietene pe care le aveau prin facultate?
Cam asa. Pulimea din restu tarii de seraci care nu se ridica la nivelul uberclujelului ii trage pe acesti supracetateni in urma, ii tine pe loc.
Arfe de om simplu care a dat recent de bine, nimic altceva.
Dar vai, al cui este acest audi...clima bizonica...asa ca...cei care imi poarta de grija, sa se linisteasca...remember? Cam aia, la nivel regional.

#8
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 shefu_de_combinat, on 22 octombrie 2017 - 21:15, said:

Stiti toapele alea care combina ceva jmecher cu bani si brusc nu se mai face sa se afiseze cu saracele alea de prietene pe care le aveau prin facultate?
Cam asa. Pulimea din restu tarii de seraci care nu se ridica la nivelul uberclujelului ii trage pe acesti supracetateni in urma, ii tine pe loc.
Arfe de om simplu care a dat recent de bine, nimic altceva.
Dar vai, al cui este acest audi...clima bizonica...asa ca...cei care imi poarta de grija, sa se linisteasca...remember? Cam aia, la nivel regional.

Ei s-au considerat ceva mai speciali tot timpul, probabil se poate gasi o explicatie in istoria lor, sau nu ?

Iar majoritatea clujenilor gandesc asa, sau e doar o minoritate neglijabila cu asemenea apucaturi ?

 pasilla, on 22 octombrie 2017 - 21:12, said:

Parerea mea e ca ai abuzat [ prea mult ] de copy/paste.

Nu am locuit in Cluj, nu cunosc clujeni, asa ca incerc sa inteleg fenomenul din explicatiile altora care au avut de a face cu clujenii

#9
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Astute, on 22 octombrie 2017 - 21:19, said:

Ei s-au considerat ceva mai speciali tot timpul, probabil se poate gasi o explicatie in istoria lor, sau nu ?

Fenomenu asta a devenit vizibil in ultimii ani. De cand cu umplerea tarii de it-isti si birouri, si de cand a devenit supersimplu pentru orice tembel sa zica orice imbecilitate pe internetu liber si necenzurat.
N-aveau mari impresii cand era tampitu ala de funar care vopsea totu in tricolor, ca stiau si ei ca-s doar un oras mediocru intr-o tara care are doar orase mediocre in cel mai bun caz. E fix tzopeala ieftina. Chiar daca ar deveni capitala Ardealului, ar gasi imediat alti saraci care ii tin pe loc. Maramures si alte zone mai rupte-n cur care ar toca banii clujenilor cei supermuncitori si supreproductivi.

Edited by shefu_de_combinat, 22 October 2017 - 21:24.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil ca daca Boc ar putea fi clonat in mii de exemplare, am avea mii de localitati cu cetateni mandri de "satucul" lor..

#11
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,761
  • Înscris: 01.10.2002

 Astute, on 22 octombrie 2017 - 21:05, said:

Am auzit de la multe persoane ajunse prin Cluj despre stima de sine exacerbata a celor care traiesc acolo.
Care este explicatia acestei arogante exacerbate a clujenilor ?
Vei vedea aceasta stima de sine si la timisoreni, sibieni etc. si in general peste tot in Europa in orasele cu istorie, cultura, si dezvoltare economica...
In Romania acest lucru poate parea inca ciudat la unii, deoarece exista inca la multi mentalitatea "o capitala, restul provincie", dar dupa cum se vede in vestul tarii s-a trecut peste acest complex...

Edited by Wotan, 22 October 2017 - 21:31.


#12
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Cluj-ul , e mai cluj , de cand exista Nelson Mondialul .
Acolo am facut si armata , nu mi sau parut oameni altfel decat in alta parte .

#13
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 pasilla, on 22 octombrie 2017 - 21:27, said:

Probabil ca daca Boc ar putea fi clonat in mii de exemplare, am avea mii de localitati cu cetateni mandri de "satucul" lor..

De obicei ii lasi pe altii sa te laude, nu te lauzi singur Posted Image

 Wotan, on 22 octombrie 2017 - 21:28, said:

Vei vedea aceasta stima de sine si la timisoreni, sibieni etc. si in general peste tot in Europa in orasele cu istorie, cultura, si dezvoltare economica...

Am trait ani de zile atat in Anglia, cat si in Scotia, sau Canada, nu am vazut asa ceva.
Da, sunt mandri de ceea ce sunt, dar mai degraba isi evidentiaza defectele, nu i-am vazut sa se laude singuri.
Am vazut ceva similar doar la polonezii cu care am lucrat.

Iar in orasele cu istorie, cultura si dezvoltare economica nu prea mai exista specific local, e un mix din toate culturile lumii care altereaza specificul local.
Aia sunt mai degraba mandri de diversitatea pe care o au, nu de psecificul local

Edited by Astute, 22 October 2017 - 21:36.


#14
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Cati mai sunt Clujeni autentici?nascuti in jud Cluj, si cati sunt din alte zone ale tarii si stabiliti dupa terminarea facultatilor in Cluj-Napoca?
Cluj-Napoca e mai degraba un oras mixt atat cultural cat si social religios.

#15
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 gladiatore, on 22 octombrie 2017 - 21:29, said:

nu mi sau parut oameni altfel decat in alta parte .

Daca ar avea cineva capacitatea supraomeneasca de a vorbi cu fiecare in parte, ar vedea ca majoritatea sunt oameni normali, cu probleme si aspiratii normale.
Exista o categorie foarte mica de agenti de propaganda care fac ce fac pentru ca bani si pentru ca ordine si o categorie nitel mai mare, dar tot mica raportata la total, de manipulati care au pus botu la vrajelile astea si s-a umflat tărâța-n ei.

 paznicmare, on 22 octombrie 2017 - 21:34, said:

Cati mai sunt Clujeni autentici?nascuti in jud Cluj, si cati sunt din alte zone ale tarii si stabiliti dupa terminarea facultatilor in Cluj-Napoca?

Pai recent faceam misto de tampita aia care nu mai avea loc in oras din cauza viniturilor si ca sa faca dom'ne primarele ceva sa mai rareasca din ei, sa-i puna sa mearga in autobuz. Ce conteaza ca fara vinituri care vin acolo pentru facultate si dupa raman in oras, era ciuciu prosperitate care sa dea nastere la fumuri.

Edited by shefu_de_combinat, 22 October 2017 - 21:38.


#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Patriotism local există cam peste tot, nu e nimic deosebit. În cazul Clujului există mândria că a ajuns un pol de dezvoltare economică şi culturală cunoscut în Europa, considerat ca un fel de reuşită în ciuda tot felului de piedici venite de la Centru. Însă la fel se simt şi timişorenii, şi alţii.

#17
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 mihaicozac, on 22 octombrie 2017 - 21:09, said:

Aroganţa clujenilor??   cum rămâne atunci cu suficienţa "capitaliştilor"....
Nu suntem nici mai buni, nici mai răi ca alţii, poate doar ceva mai bine educaţi, datorită sumedeniei de facultăţi şi a celor 100.000 de studenţi.

Mai bine educati in ce sens?

E .. si cu suficeineta cap[italistilor . ma lasi?  Cand eram tanar ,ai bine de juma din jmecherii de Bucxuresti inca aveau viza de flotanta umeda ... iar restul erau in categoria golani . <Ma pg [oa p[tr provnciali Grantu, Vitanu si Frntariul erau exemple de viata - dar nu ptr noi..

Cestia de bvbaza este ca suntei frustati - o zice si Dancu.

Apopos de 100.000 de stufdentei.. Chiar toti sunt nascuti in Cluj ? Niciunu in Apahida?

#18
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 Astute, on 22 octombrie 2017 - 21:12, said:

Am mers si locuit prin mai multe orase, de pe mai multe continente.
Nu am vazut asa ceva, atat de accentuat, sa inceapa oamenii sa se laude singuri.
Prin occident oamenilor le e jena sa se laude singuri.
Mai degraba am vazut caracteristica asta la popoarele ceva mai inapoiate din Europa de Est (polonezi, croati, rusi)
Serios ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ekOPaKqPKsU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate