Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Retea mobila, radiatii si cancer.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
Hello,

Am să pun câteva gânduri pe acest forum, tot ce vreau este / sunt câteva păreri, experiențe, etc.

Da, stiu ca deja absolut tot ce ne inconjoara participa activ la starea sanatatii noastre, dar ramanand pe acest subiect, al telefoniei mobile, Agenția Internațională pentru Cercetare în Domeniul Cancerului (IARC) a definit deja în luna august 2011 radiațiile electro-magnetice de înaltă frecvență drept "posibil" cancerigene. Noți-
unea de „posibil” ar trebui de fapt ștearsă din definiție, pentru că această atitudine se datorează faptului că există dovezi clare privind o apariție crescută a anu- mitor tumori cerebrale (gliom) la utilizatorii intensivi de telefoane mobile. Unul dintre studiile relevante din 2004 documentate în categoria celor care telefonează mult pe mobil (medie a 30 de minute pe zi, pe o perioadă de zece ani), a atestat un risc crescut de gliom cu 40%. În timp ce industria de telefonie mobilă declară inofensivă clasificarea în clasa 2B, pacienții trăiesc realitatea îmbolnăvirilor. Avem de­ aface cu gliome de cea mai mare severitate ce poate fi atinsă de o tumoare pe creier. O intervenție chirurgicală în cazul bolii existente este în general ineficientă, chiar și la terapia maximă. În revista de specialitate „Oxidants and Antioxidants in
Medical Science“ din 29.3.14 un grup de cercetători ai "Institutului pentru patologie, oncologie și radiobiologie experimentală din Kiev" arată o corelație clară între radiațiile telefoniei mobile și procesele dăunătoare din celulele umane. Oamenii de știință sub conducerea lui Igor Yakymenko au prelucrat 80 de studii. În 95% din cazuri (=76 de studii) au putut demonstra acest mecanism dăunător. Astfel a fost adusă din nou o dovadă științifică precum că radiația radio de orice fel, chiar dacă se află mult sub valorile limită legale, are efecte dăună­ toare asupra celulelor din organismele vii și declanșează boli care amenință viața, de exemplu cancer.

Plus că, În anul 2001, medicul pentru medicină și mediu, Dr. Scheiner, a efectuat un studiu al valorilor de melatonină la 25 de locuitori din Percha / Bavaria de Nord,care locuiau la o distanță între 200 și 500 m de o antenă releu pentru telefonie mobilă construită de curând. Melatonina este un hormon important de reglare a corpului și este produsă de glanda pineală în creier. Ea influențează ritmul dintre somn și starea de veghe și sporește eficiența somnului. Dr. Scheiner a făcut măsurători 3 luni înainte și la 4 luni după punerea în func­țiune a antenei. 80% dintre persoanele examinate au prezentat după punerea în funcțiune a antenei o reducere substanțială a melatoninei, în medie de 37%. O reducere a producției hormonului de apărare responsabil totodată și pentru calitatea somnului, melatonina, duce la insomnie, epuizare și îmbătrânire prematură. Studiile arată că efectele de care se plâng mulți oameni care locuiesc în apropierea unei antene de telefonie mobilă nu sunt inventate. Acestea sunt măsurabile și au legătură cu emanația redusă de melatonină.

Spunând acestea, voi aveti experiențe nefaste cu telefonia mobilă? Experiențe ale unor persoane cunoscute ? Ceva de ordin biologic desigur...

#2
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Cazul meu sigur e fericit, locuiesc la 3 kilometrii de toate antenele si releele de telefonie mobila. Atata timp cat acasa ai fibra optica, totul e rezolvat. In orice caz, mai bine sa ai antena deasupra capului, decat sa fie pe blocul vecin.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

 FcRBlessing, on 22 octombrie 2017 - 20:34, said:

radiațiile electro-magnetice de ĂŽnaltă frecvență

Lumina de zi cu zi are o frecventa mai inalta decat microundele.

Edited by dani.user, 22 October 2017 - 20:44.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Realitatea ne arata legatura directa intre cresterea sperantei de viata si cresterea nivelului tehnologic din stat.
Cu cat un stat beneficiaza de tehnologie mai avansata, comunicatii,  vaccinari, etc., cu atat locuitorii sai traiesc mai mult.

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Ai de ales intre cancer si internet. Odata ce ai dat de cancer poti cauta pe internet cum sa te tratezi (''remedii naturale'') Posted Image

Edited by YourFan, 22 October 2017 - 20:49.


#6
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Tehnologia e urmata si de sacrifici ! De murit se moare de ceva , dar tu de fapt vrei bani !

Padurea e aproape , nu mai folosi tehnologia ...traieste liber !
Vezi ca si chilotul de pe tine , in procesul de fabricatie , a consumat ,apa si ceva chimicale ! E posibil sa nu ai urmasi !!!!

P.S.- Mai sunteti multi ?

#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,553
  • Înscris: 06.03.2016

Quote

Spunând acestea, voi aveti experiențe nefaste cu telefonia mobilă? Experiențe ale unor persoane cunoscute ? Ceva de ordin biologic desigur..
Mă enervează faptul că trebuie să ies afară din casă ca să prind 2 liniuțe de semnal.
Altceva nu.

Acum pe bune, cam ce "experiențe nefaste cu telefonia mobila" poți avea?

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Fie vorba intre noi, voi cei care locuiti departe de antene sunteti norocosi si ghinionisti. Norocosi, este evident (de dragul subiectului) din ce motiv. Ghinionisti, pentru ca telefoanele voastre amplifica la maxim semnalul pentru o receptie normala, deci la ureche-creier, beneficiati de mai multa radiate decat unul care sta sub antena.

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,580
  • Înscris: 31.01.2010

 red46, on 22 octombrie 2017 - 20:54, said:

Acum pe bune, cam ce "experiențe nefaste cu telefonia mobila" poți avea?

Cind ai mai mare nevoie de ea cade semnalul...

Edited by Ion_Bumbu, 22 October 2017 - 21:03.


#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
De probleme se știu de zeci de ani,  de la operatorii ruși de radare.  Dar la alte puteri
Studiile ale locuitorilor sunt prea puțin relevante,  celulele de regulă se amplasează în zone locuite și implicit poluate.  
Cert e că puterile au scăzut cam de 100 de ori,  la analogic aveam maxim 20w,  la 2g 2w și la 3/4G ai pe la 200mw maxim.

#11
alopexy

alopexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 10.05.2012
Pe 3G de exemplu daca ai semnal bun gen apropiat de -50dbm poti avea o emisie a telefonului de cativa mW, echivalent cu o casca bluetooth. Doar pt faptul asta 3G ul este net superior 2G ului. De Volte nu stiu inca ce si cum, dar mai mult ca sigur este mai bun ca 2G ul. Si in cazul 3G ului in caz de semnal foarte prost poate urca pana la 1W mai mult ca sigur emisia.
Nu antenele sunt problema, cu cat mai dese cu atat mai bine.
Pe un sector ai o putere de emisie a antenei de aprox 40W care este echivalentul a 20 de telefoane 2G. Radiatia emisa scade cu patratul distantei sau ceva de genul. Deci la cativa metri de antena radiatia va fi foarte mica.
Si ca o paranteza un cuptor cu microunde are pierdere tot in jurul a 40W si stai langa el nu la 50 metri, dar de ala nu se mai sperie babele care au vazut la TV ca datorita antenei din sat i-a venit ei ciclu la 80 de ani si nu mai prinde suta.
Cea mai simpla treaba este sa setezi telefonul pe 3G/4G( exceptie Telekom) si sa vb cat mai mult posibil pe Speaker sau alta optiuine ar fi casca bluetooth. Cu castile conventionale e cam acelasi lucru ca si cum ai folosi telefonul la ureche pt ca raditiile se transmit pe fir.

#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,580
  • Înscris: 31.01.2010

 alopexy, on 22 octombrie 2017 - 22:48, said:

Pe 3G de exemplu daca ai semnal bun gen apropiat de -50dbm poti avea o emisie a telefonului de cativa mW, echivalent cu o casca bluetooth. Doar pt faptul asta 3G ul este net superior 2G ului.
.....
Cea mai simpla treaba este sa setezi telefonul pe 3G/4G( exceptie Telekom)
Dar de ce crezi ca in mod 2G telefonul nu`si reduce puterea?
O face la fel, ca in mod 3G.
Tare as vrea sa stiu cum vorbesti pe 4G??
Skype eventual...
Referitor la "antene" e adevarat ca emit cu 40W, in fapt cu mai mult, dar totusi de antena aia nenorocita cu un cistig de 20dBi nu tine nimeni cont??
Ar fi interesant sa ne spui cam ce inseamna asta la nivel de putere efectiv radiata.

Edited by Ion_Bumbu, 22 October 2017 - 23:00.


#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Swagger, on 22 octombrie 2017 - 20:40, said:

Cazul meu sigur e fericit, locuiesc la 3 kilometrii

O kilometrie, doua kilometrii.

#14
preacuratul

preacuratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.10.2017

 Swagger, on 22 octombrie 2017 - 20:40, said:

Cazul meu sigur e fericit, locuiesc la 3 kilometrii de toate antenele si releele de telefonie mobila. Atata timp cat acasa ai fibra optica, totul e rezolvat. In orice caz, mai bine sa ai antena deasupra capului, decat sa fie pe blocul vecin.
think again ! ...
nu iesi din aceasta arie protejata niciodata ?
unde mai pui faptul ca exista o teorie a conspiratiei legata de unde ...

Edited by preacuratul, 23 October 2017 - 00:33.


#15
alopexy

alopexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 10.05.2012

 Ion_Bumbu, on 22 octombrie 2017 - 22:57, said:

Dar de ce crezi ca in mod 2G telefonul nu`si reduce puterea?
O face la fel, ca in mod 3G.
Tare as vrea sa stiu cum vorbesti pe 4G??
Skype eventual...
Referitor la "antene" e adevarat ca emit cu 40W, in fapt cu mai mult, dar totusi de antena aia nenorocita cu un cistig de 20dBi nu tine nimeni cont??
Ar fi interesant sa ne spui cam ce inseamna asta la nivel de putere efectiv radiata.

Nu stiu, nu sunt expert sau cercetator in efectele radiatiei emise de o antena cu castig mare, combinat cu puterea de emisie  asupra corpului uman. Stiu doar ca acum vreo 3 ani ma apucasem si eu sa mai citesc cate ceva despre radiatia telefoniei mobile.
Din ce imi aduc aminte pe GSM 900 telefonul poate emite cu max 2W iar DCS 1800 cu max 1W. Teoretic si la 2G ar trebui sa isi adapteze puterea de emisie in functie de semnal, dar in realitate parca pe Cosmote si Orange am incercat si desi aveam semnal maxim telefonul emitea aproape de fiecare data cu puterea maxima. In 2G la debutul apelului telefonul emite cu puterea maxima ca mai apoi sa scada(cel putin teoretic), pe cand la 3G telefonul incepe sa emita de la un minim crescand usor pana la limita la care se poate efectua conexiunea deoarece  3G ul este foarte sensibil la interferente, facandu se aprox 1500 ori pe secunda masuratori ale puterii de emisie.
Pe 4G se poate voce prin VoLTE cum este la Orange si mai nou DIGI. Poti intra si verifica si emisia in cazul unui apel voip in timpul unui apel Whatsapp daca vrei.
Foloseam un samnung S5 si intram in meniul de service si arata TX_LVL din care puteai calcula exact puterea in W emisa de telefon.
Acum nu stiu de ce nu prea se foloseste, habar nu am. Asa teoretic si pe 2G se poate HD Voice iar 3G ul poate ajunge la 84mbs sau mai mult dar nimeni nu s a chinuit sa le implementeze.

Daca vrei studiu aprofundat si ai timp   este plin internetul de tot felul  de carti  combinat cu testarea live pe teren iti poti face o idee despre aceste radiatii.
https://books.google... second&f=false

Edited by alopexy, 23 October 2017 - 12:50.


#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,580
  • Înscris: 31.01.2010
Reduce puterea, chiar pe ex Cosmote, foloseste Nokia data monitor si vezi nivelul de putere.
Corect, pe SDCCH emite la maxim dupa aia adapteaza puterea.
20dBi inseamna de 100 de ori puterea radiata fata de radiatorul isotrop, sau aprox 50 de ori fata de dipol.
Asta inseamna aprox 2Kw putere radiata in lobul principal.

Grig

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate