Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cum scot apa din beci?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu se pune intrebarea "cum scoti apa din beci" ci  "cum fac sa opresc apa sa intre in beci "?
    Daca nu te duce capul nici macar atat, umple beciul cu pamant...

#20
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Stiu pe cineva la tara care a avut apa multa in beci (peste un metru) care se aduna mai ales dupa ploi si nu putea folosi beciul din aceasta cauza. A chemat pompierii si au golit beciul , apoi a sapat un put/fantana adanca cat sa introduca doua tuburi de beton cu diametrul de 50-60 cm. A betonat podeaua cu inclinare spre minifantana si apa/umezeala din beci se scurge in aceasta si apoi in pamant. Deasupra acelei minifantani a pus un grilaj metalic si de atunci nu a mai folosit niciodata pompa pentru evacuare (sunt peste 30 de ani) si a putut sa foloseasca beciul.

Edited by codesmm, 22 October 2017 - 17:00.


#21
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postcodesmm, on 22 octombrie 2017 - 16:54, said:

... si a putut sa foloseasca beciul.
Şi cu umezeala ce-a făcut?

#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Umezeala e buna in beci, stau bine zarzavaturile Posted Image
Ca iar confundati beciul, sau scopul beciului cu cel al unei incaperi de locuit. Am mai zis o data. Eu sunt nevoit sa tin o galeata cu apa in beci iarna ca altfel se deshidrateaza toate. Uneori, asa o data la 1-2 saptamani dau si cu vermorelul pe unul din pereti. Beciul e pentru pastrat zarzavatul si butoaiele cu vin, deci e buna putina umezeala. Cine il vrea pentru locuit sau pe post de debara, ala nu e beci, e demisol :)

Edited by PoeOvidiu, 22 October 2017 - 18:43.


#23
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
19
Mereu trebuie sa apara si cate o imbecilitate.
______________________________________

View Postsarac.lipit, on 22 octombrie 2017 - 15:35, said:

O poți îngropa într-o sitã de fãinã....
Sita de faina, buna idee!

Edited by altnume, 22 October 2017 - 19:08.


#24
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

View PostPeter Blood, on 22 octombrie 2017 - 17:36, said:

Şi cu umezeala ce-a făcut?
Beciul are doua gauri/spatii pentru aerisire (cat doua geamuri de la baile de la blocuri) si umezeala se pastreaza in limite normale. Cand considera ca este prea mare umezeala, mai lasa deschisa si usa de acces/coborare in beci. Acolo isi tine cartofii, zarzavaturile, butoaiele cu vin si se pastreaza fara probleme.

#25
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
La mine se infiltreaza apa in beci iarna si primavara. Am facut un puț cu adancimea de-un metru intr-un colt, am bagat un tub de canalizare cu diametru de 40 cm si am betonat pe langa, ca sa stea fix. Am mai facut si o rigola langa usa cu scurgerea tot in tubul ala. Am bagat o pompa cu flotor si am pus un grilaj deasupra. Pompa functioneaza cam un minut/la 2-3 zile in sezonul rece. Cred ca daca faceam groapa mai adanca, pompa functiona si mai rar. Fara improvizatia asta nu as putea folosi beciul, deoarece apa urca pana la glezne si nu dispare decat vara.

Edited by sandel1, 22 October 2017 - 21:17.


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Daca esti in zona cu apa freatica sus nu poti "repara" beci sa nu intre apa deloc, poti sa faci ce vrei, nu iese (stiu cazuri concrete), se urca e pereti, e varza... trebuie contruita bașă adica un miniput in punctul de incidenta cel mai jos si acolo se pune pompa de bașă de putere ca sa tina, altfel se arde repede. Primavara si iarna panza freatica urca bine si o sa fie inundatii...

#27
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postct13mey, on 22 octombrie 2017 - 13:10, said:

Attachment 1490-big.jpg
Poate așa ceva?
Si cum sa caut produsul dupa o poza?
Nu de alta dar poate ofera detatii, conditii functionare si eventual intru a fi achizitionata.

#28
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Din fericire am un catalog Gardena si am luat pagina cu pagina pana am gasit-o. Nu ofera insa date edificatoare.
Intrucat am aflat cum se numeste, am cautat pe net si am gasit "O schimbare de paradigma!"
Adica asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aoFemgp5hv4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si asta:
https://www.utilvini...universala.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C_MWZjY8mOI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Am gasit una Gardena cu pret aici:
https://www.gardenpe...-bormasina.html

Edited by altnume, 23 October 2017 - 08:26.


#29
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Acum serios, tu ai de gand sa scoti apa din beci cu pompa aia de bormasina, mai bine folosesti o lingurita efectul cred ca e acelasi !

Colecteaza apa intr-o groapa cum ti s-a recomandat si cauta o pompa de ape uzate cu plutitor in prima faza,aeriseste bine poti pune si un dezumidificator .

Pasul nr. 2 ar fi sa faci un drenaj  in exteriorul beciului si hidroizolare pt. a tine apa departe de beci.

#30
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postaltnume, on 22 octombrie 2017 - 12:49, said:

Am o problema cu infiltratia de apa in beci si deocamdata ma intereseaza cum pot sa scot apa.
Atunci cand ploua torential, se infiltreaza apa in beci, se formeaza intr-o zona un strat de 1, 2, 3 cm pe inaltime.
Exista ceva electromecanic, vreo pompa sau chiar ceva mecanic care sa traga apa si sa o refuleze afara?
Desigur pompa submersibila nu e utila intrucat apa e prea putin adanca, dar intinsa pe suprafata mare.
Beciul are 3m pe 3m si debitul pompei e de 60l/min.
Poftim?

Da', nici dracu nu citeste,
Unul, doi useri daca au citit care e tema.

#31
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
pompe mici submersibile gasesti la german electronics(24V) , daca e betonat beciul tai o gaura mica cu o carota si introduci pompa acolo.

Edited by csi1, 24 October 2017 - 08:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate