Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Opel Astra H Caravan 74 kW 101Cp din 2010(second-hand din Germania)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Bună ziua tuturor, aș dori să-mi spuneți niște păreri despre aceasta mașina! Am găsit-o  la prețul de 4500 de euro la un autohaus și aș vrea să o cumpăr dar problema e ca eu nu ma pricep deloc în acest domeniu, ma interesează ce probleme a avut dea lungul timpului acest model și cât de fiabila este la întreținere!  Mulțumesc anticipat pentru sfaturi

Și am mai găsit tot în acest preț un Volkswagen Golf V Lim. Edition dar diferența e la kilometri: la Opel 140000 vs 178000 la Volkswagen

Edited by mircea_kevin, 22 October 2017 - 11:57.


#2
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
In principiu e o masina care tine cu casa, cu o fiabilitate buna. Dar conteaza ENORM felul cum s-a avut grija de ea. Nu te baza pe km din bord. Sunt sanse mari sa fie dati inapoi. Un prieten si-a luat acum 3 ani un H Caravan 1.3 CDTI de 90 CP, pentru ca area consum mic. Da, avea consume mic (6.5 l/100 km intr-un oras de provincie, 4.5-5 in extraurban). Dar a trebuit sa schimbe intr-un an volanta si pompa de injectie. Adica a bagat cam 4000 de lei in masina. S-a ales praful de marea lui economie cu carburantul. Pentru ca masina avea 265000 de km reali. Dar era prea tarziu cand a aflat. Ziele trecute m-am intalnit cu el. Cica ii troncane ceva pe la directie. 3 mecanici i-au zis ca e de la caseta de directie. Sfat: mergi cu cineva priceput sau reorinteaza-te. Ai un buget suficient de bun pentru o Astra H 1.6 benzina.

Edited by LauCalin, 22 October 2017 - 12:41.


#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Numarul de kilometri e irelevant. Ambele sunt manarite si trecute de 300.000 de km.

#4
rogedan

rogedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 06.02.2007

View PostSerafim606, on 22 octombrie 2017 - 12:40, said:

Numarul de kilometri e irelevant. Ambele sunt manarite si trecute de 300.000 de km.
Esti tu sigur ca sunt manarite in Germania in parcul auto ? Le manaresc samsarii romani nu vin asa din Germania.

#5
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Din ce am înțeles ca aici în Germania dacă sunt prinși ca umblă la kilometri sunt sancționați destul de sever

#6
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Asa e. Si hotii cand sunt prinsi, sunt sanctionati destul de sever. Dar sunt prinsi toti?

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postrogedan, on 22 octombrie 2017 - 13:14, said:

Esti tu sigur ca sunt manarite in Germania in parcul auto ? Le manaresc samsarii romani nu vin asa din Germania.
Sigur ca da, nemtilor le e rusine sa umble la kilometraj. Posted Image

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Golf 5 clar, chiar daca e din 2007-2008, o sa fie mai calumea decat un Astra H. Problema e ca nu stiu daca gasesti un tdi in stare buna la 4500 de dupa 2007. Un benzinar ai gasi, dar consuma.

#9
rogedan

rogedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 06.02.2007

View Postericmario, on 22 octombrie 2017 - 13:48, said:

Sigur ca da, nemtilor le e rusine sa umble la kilometraj. Posted Image
Tu vorbest in cunostinta de cauza sau din auzite ? Eu cred ca din auzite . Eu vorbesc in cunostinta de cauza si-ti spun sigur ca nici macat turcul sau rusul cu parc auto in Germania nu se complica sa dea kilometrii inapoi . De ce ? Daca e prins i se inchide cosmelia si e pasibil de INCHISOARE + o amenda babana !

Edited by rogedan, 22 October 2017 - 15:02.


#10
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Daca locuiesti in Germania, dupa cum reiese din postare, nu ai nici o problema, majoritatea dealerilor vand masini cu km real si cu garantie de un an. La masinile manarite sau cu probleme, ei specifica din anuntul de vanzare, ca sunt numai pentru export.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postrogedan, on 22 octombrie 2017 - 15:00, said:

Tu vorbest in cunostinta de cauza sau din auzite ? Eu cred ca din auzite . Eu vorbesc in cunostinta de cauza si-ti spun sigur ca nici macat turcul sau rusul cu parc auto in Germania nu se complica sa dea kilometrii inapoi . De ce ? Daca e prins i se inchide cosmelia si e pasibil de INCHISOARE + o amenda babana !
Pai de ce nu ai zis de la inceput ca tu cunosti fiecare autohaus din Germania?

ps. Atat de corecti sunt nemtii astia ca au facut Dieselgate asa, din plictiseala.Posted Image

#12
rogedan

rogedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 06.02.2007

View Postericmario, on 22 octombrie 2017 - 17:56, said:

Pai de ce nu ai zis de la inceput ca tu cunosti fiecare autohaus din Germania?

ps. Atat de corecti sunt nemtii astia ca au facut Dieselgate asa, din plictiseala.Posted Image
Deja o dai in penibil si generalizezi ca de obicei .Unde am zis eu ca , cunosc toate autohaus-urile din Germania ? Ai tu cum sa dovedesti ce ai spus daca tot faci acuzatii ? Cat despre diselgate e alta mancare de peste , este exact ca peste tot . Cei mari si puternici fac cam ce vor , cei mici si slabi gen turcu' , arabu' , rusu' sau alte natii care au parcuri daca le face cineva o reclamatie pentru ceva de genul kilometrii modificati au b....t prazu' , li se inchide cosmelia .

#13
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Nu li se inchide nimic sau nu le pasa. Altfel nu ar exista zeci de articole pe internet despre cum sa te feresti si la ei de kilometrajele masluite.

https://www.carsguid...d-warning-20059

Nu mai gasesc articolul, dar era o statistica care spunea ca in Germania cam 40% dintre sh-uri au kilometrajele masluite. E drept ca Romania era mentionata cu aproape 80%.
De asta dupa ce cu prima masina am luat o teapa cu un sh, am preferat sa fac mai tarziu buy back la fiecare 7 ani si sa iau numai masini noi.
Stii insa ce-i mai nasol cand o iei cu kilometrajul aiurea : ca nu poti sa-i faci o intretinere corecta si nu poti sti la ce sa te astepti sa pice pe ea. Mai bine o iei cu 300k km la bord daca o vezi intr-o stare tehnica relativ buna decat cu vesnicele 150k.

#14
rogedan

rogedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 06.02.2007

View PostFord3, on 22 octombrie 2017 - 22:29, said:

Nu li se inchide nimic sau nu le pasa. Altfel nu ar exista zeci de articole pe internet despre cum sa te feresti si la ei de kilometrajele masluite.

https://www.carsguid...d-warning-20059

Nu mai gasesc articolul, dar era o statistica care spunea ca in Germania cam 40% dintre sh-uri au kilometrajele masluite. E drept ca Romania era mentionata cu aproape 80%.
De asta dupa ce cu prima masina am luat o teapa cu un sh, am preferat sa fac mai tarziu buy back la fiecare 7 ani si sa iau numai masini noi.
Stii insa ce-i mai nasol cand o iei cu kilometrajul aiurea : ca nu poti sa-i faci o intretinere corecta si nu poti sti la ce sa te astepti sa pice pe ea. Mai bine o iei cu 300k km la bord daca o vezi intr-o stare tehnica relativ buna decat cu vesnicele 150k.
"The illegal practice is most common in South Australia and Tasmania with odometer tampering..... " Mai cauta poate gasesti !!!

#15
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
am luat un articol la intamplare. Daca vrei strict pentru Germania, ia-l pe asta :

https://reports.auto...eage-fraud-bill

La asemenea sume care se castiga din fraudarea kilometrajului sa stii ca nemtii nu vor face niciodata asa ceva, pentru ca sunt corecti nu-i asa Posted Image ?
Aici vad ca in germania 30% din masini au km dati inapoi si nu 40% cum stiam eu. Te bagi sa joci la loteria auto a lor ? Sunt mai multe sanse de castig decat la cea din Romania :) !

Edited by Ford3, 23 October 2017 - 09:38.


#16
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009
De acord, din tara de la prim proprietar pare cea mai sigura alegere.

Evident ca dau si nemtii de bubuie kilometrajul inapoi si nu e nevoie sa intram in detalii pera adanci pentru a ne dumiri pe tema asta, frecvent e suficient sa vedem un numar mare e masini diesel de 8-12 ani vechime rulate-n Germania care "n-au" decat  ~130-250.000 km, pe bune ca merge neamtul atat de putin cu dieselul? :))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate