Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cati km face o masina pe an ? (particular nu firma)

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 vrajitoruldinoz, on 21 octombrie 2017 - 23:21, said:

Chiar si asa, oamenii cu bani - nu neaparat bogati - fac mai putini km decit aia fara bani. Stii de ce? ca timpul lor e pretios si au alte mijloace de transport la dispozitie (avionul si masina de inchiriat de exemplu).



Ai dreptatea ta, in sensul ca sint unele cazuri speciale intre masinile alea, in general masini foste de firma, taxiuri, leasinguri etc.
Dar dat fiind ca mai toate masinile se vind, daca elimini cazurile iesite din comun (care de obicei sint masini relativ noi) restul masinilor ar trebui sa fie foarte reprezentative.
De exemplu masinile intre 5-10 ani vechime sint aproape sigur nu departe de media de km din trara respectiva. Cele mai vechi si cele mai noi au media diferita.
Corect. Din modelul ala simplificat expus de mine rezulta acelasi lucru.
In primii 5 ani se vinde o masina cu rulaj mai mare decat media parcului auto (compus din cele 2 masini), dupa aceea se vand 2 masini, una cu rula mic si una cu rulaj mare, tranzactii reprezentative pt stare parcului auto, dupa care cea mai rulata cel mai probabil va fi din nou revanduta din cauza starii tehnice iar cea mai putin rulata nu deci iar media rulajului masinilor vandute e mai mare decat media parcului auto.
Modelul e simplificat pt ca e unul static, nu dinamic, pt ca nu tine cont de masinile scoase la vanzare care nu fac inca parte din parcul auto sau fac parte de cateva luni, masini aduse de afara, alese de obicei dupa pret si aspect, nu neaparat dupa rulaj. Dar asta e, un statistician s-ar pricepe mai bine. Asta daca ar fi familiarizat cu dinamica pietei auto.

Edited by underb, 22 October 2017 - 07:56.


#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Topicul asta e de cine o are mai lunga, nu de explicatii stiintifice.

Pana acum cel mai mult a fost oferit 60k km,ofera cineva mai mult?

#39
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Eu am o medie inconstanta, de exemplu am facut 7500 si ceva km in iunie si iulie, pt ca mai apoi pana azi sa fi mers fabuloasa distanta de 767km, fac poze de fiecare data la bord, iar la servici merg pe jos 5km dus-intors.

#40
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
In Suedia media este de 15000 km/an (conform statisticii de la asigurari). Eu fac naveta 80 km/zi, plus concedii si ajung la 20000 km/an. Statistica se confirma si la ITP unde pentru fiecare masina este gratuit de verificat numarul de km avuti la inspectia anuala.

In cazul masinilor de fima numarul de km este irelevant pentru ca depinde foarte mult cum este folosita.

#41
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

 Tsunnnami, on 22 octombrie 2017 - 04:34, said:

Eu fac in jur de 60,000/an, nevasta-mea in jur de 5,000 pe an
Am,andoi mergem cu masina la servici, zilnic (nu exista transport in comun)
Stiu ca e incredibil, de aia adun dovezi pentru momentul in care o sa-i vand masina.
Sa-i arati cumparatorului forumul sofpedia..
Eu am facut cu cea noua 30000km in 14 luni si vreo 3000km cu cea vechie. Deja imi da cu virgule, ca o tin de pomana.. reparatii, asigurari, impozit pentru 2-3000km anual nu merita.

Edited by tfmercedez, 23 October 2017 - 17:10.


#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 tfmercedez, on 23 octombrie 2017 - 17:09, said:

Sa-i arati cumparatorului forumul sofpedia..
Eu am facut cu cea noua 30000km in 14 luni si vreo 3000km cu cea vechie. Deja imi da cu virgule, ca o tin de pomana.. reparatii, asigurari, impozit pentru 2-3000km anual nu merita.

Ce treaba are cumparatorul?
O sa vada si singur. masina tinuta numai in garaj, benzina numai premium, ulei numai sintetic, merg toate pe ea. Se invarte ca-n vis, luna urmatoare fac inca o Florida.., acum i-am schimbat si ambreiajul..

#43
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Cum sa-i schimbi  ambreiajul?  Nu ziceai ca are doar cateva mii de km la bord?  Astra mea are 322000km cu ambreiajul original si inca mai merge..

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 tfmercedez, on 23 octombrie 2017 - 19:30, said:

Cum sa-i schimbi  ambreiajul?  Nu ziceai ca are doar cateva mii de km la bord?  Astra mea are 322000km cu ambreiajul original si inca mai merge..

E problema de design
Am 160,000 dar de la 50,000 a inceput sa faca figuri sa tremure la plecarea de pe loc

Apropo, am placutele si discurile originale, inca

#45
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Eu credeam ca zici de masina "mandrei" care face 5000km pe an.

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 tfmercedez, on 23 octombrie 2017 - 19:38, said:

Eu credeam ca zici de masina "mandrei" care face 5000km pe an.

la ea inca nu se simte nimic, desi la cum merge ea... nu cred sa se simta vreodata ceva.
Nu cred ca atinge de 3-4 ori pe saptamana 80km/h si bag in fiecare saptamana benzina de 20 de lei
Inauntru inca miroase a nou.
I-am schimbat bujiile asa sa aiba si ea iridium si saptamana trecuta am pus stergatoare noi de silicon la ambele masini.
Merge de cat a luat-o numai cu gume de zapada sa imi "imprumute" si mie gumele de spate dac-o fi vifor.
Pana acum nu s-a intamplat sa fie cazul dar am caprele si cricul pregatit

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate