Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cati km face o masina pe an ? (particular nu firma)

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Eu fac cel mult 5000 km pe an (poate nici atat).

#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Irelevant cati km face o masina pe an. Masinile scoase la vanzare nu sunt reprezentative pt starea parcului auto al unei tari iar rulajul lor mediu iar nu e reprezentativ.
Gandeste-te ce masini luate noi se vand nu dupa multi ani? Masinile care au rulaj anual mare. Cele cu rulaj anual mic mai rar.
Gandeste-te ce masini se revand la putin timp dupa cumparare, maxim 2-3 ani? Masinile alea primele cu rulaj mare, cumparate la mana a2a.

Un model simplificat arata cam asa:
Se dau 2 masini noi. Una face 10 mii pe an, alta 50k. Dupa 4 ani aia cu 50k pe an e scoasa la vanzare. Cealalta e tinuta ca e buna. Cineva o cumpara pe aia cu 50k pe an. O tine vreo 2 ani, mai baga niste bani, o vinde ca s-a plictisit de ea. Cealalta inca nu e scoasa la vanzare. Masina aia rulata e la al 3 proprietar, merge cu ea, mai baga un ban, iar merge iar baga bani pana nu-i mai trebuie si o vinde. Intre timp cea cu rulaj mic parca nu mai e asa verde, chiar daca are rulaj mic si nu e uzata. Prorietarul se hotaraste sa o vanda.
Cum arata piata sh in acei 6 sau cati ani au trecut?
A fost scoasa la vanzare 1 masina de 60k km si 4 masini de peste 200k km desi in circulatie nu au fost 5 masini ci doar 2. Inmulteste asta cu cateva zeci sau sute mii si iti vei face o ideea cam care e situatia reala in targuri.

Masinile cu multi km nu sunt atat de multe ci doar sunt scoase mai repede la vanzare si tinute putin de cei care le iau, reaparand la vanzare nu dupa mult timp in timp ce masinile cu rulaj mic sunt tinute si 10 ani (am si eu 2 astfel de exemplare)

E ca si cu ti ga nii. Nu sunt asa multi cum par dar sunt toata ziua pe strada cand oamenii sunt la serviciu sau prin alte parti.

Sa nu uit. Undeva in jur de 30-35k km impreuna cu sotia cu 2 masini.

Edited by underb, 21 October 2017 - 22:16.


#21
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012

 vrajitoruldinoz, on 21 octombrie 2017 - 21:59, said:

Masinile din UE fac pe medie 15000km/an parca, gasesti datele statistice undeva, si variaza de la tara la tara. Parca in UK era 12000 de mile.
Ca atare media masinilor de vinzare trebuie sa fie aceeasi. Daca nu e, sint minarite.



Deci soferii sint cei mai bogati oameni de pe planeta, iar Buffet care nu cred ca face peste 5000km e un sarantoc.
Parca era vorba de masini proprietate personala, nu de firma. Sau cititm doar ce ne convine?

#22
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Eu anul trecut am făcut 9500, anul ăsta voi face maxim 6500. Deci în medie cam 8000. La anul cred că voi face și mai puțini. Până anul trecut făceam în medie cam 5000. Anul trecut am făcut mai mulți fiindcă îmi duceam copilul la școală, dar nu mai e cazul fiindcă m-am mutat lângă școală.

#23
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

 loock, on 21 octombrie 2017 - 21:48, said:

Apropo de viteza, uzuara creste exponential si abrupt cu cresterea vitezei.

Una e sa mergi 300 km cu ea blana, se termina si motorul si cutia de viteze, si franele, si suspensia, si directia, si pneurile si e uzata si structura masinii, si alta e sa mergi cu ea incet.

Poti sa faci o masina complet praf ( fara accident)  in cativa km facuti cu viteza mare, si aceeasi masina sa fie inca OK dupa 300 K km condus lejer.

Posted Image
Mai termină cu aberațiile astea.

#24
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Cca 5000 km pe an. Masina noua luata de la dealer.
Nu merg zilnic cu ea; daca sunt singur si nu am bagaj, la orele de maxima aglomeratie din Buc prefer metroul sau chiar RATB-ul. Ma mai si joc pe tableta sau telefon Posted Image.

#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016

 OutOfMind, on 21 octombrie 2017 - 22:12, said:

Parca era vorba de masini proprietate personala, nu de firma. Sau cititm doar ce ne convine?


Chiar si asa, oamenii cu bani - nu neaparat bogati - fac mai putini km decit aia fara bani. Stii de ce? ca timpul lor e pretios si au alte mijloace de transport la dispozitie (avionul si masina de inchiriat de exemplu).

 underb, on 21 octombrie 2017 - 22:10, said:

Irelevant cati km face o masina pe an. Masinile scoase la vanzare nu sunt reprezentative pt starea parcului auto al unei tari iar rulajul lor mediu iar nu e reprezentativ.
Gandeste-te ce masini luate noi se vand nu dupa multi ani? Masinile care au rulaj anual mare. Cele cu rulaj anual mic mai rar.

Ai dreptatea ta, in sensul ca sint unele cazuri speciale intre masinile alea, in general masini foste de firma, taxiuri, leasinguri etc.
Dar dat fiind ca mai toate masinile se vind, daca elimini cazurile iesite din comun (care de obicei sint masini relativ noi) restul masinilor ar trebui sa fie foarte reprezentative.
De exemplu masinile intre 5-10 ani vechime sint aproape sigur nu departe de media de km din trara respectiva. Cele mai vechi si cele mai noi au media diferita.

#26
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Fac in jur de 15-17.000/an.
In 9 ani am totalizat 150.000 km.

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 InTech, on 21 octombrie 2017 - 21:41, said:

Cine imi explica si mie de ce masinile astea vechi de 3 ani au in medie peste 150.000 km ?

https://www.autovit....earch[country]=

WTF !!!!!11111

Explicatia oficiala a samsarilor este ca a circulat o baba cu ele pe autostrada in Germania, iar restul timpului le-a tinut in garaj...

O masina de oras, folosita rational, cu care faci ocazional (nu zilnic) oras si vreo 10 drumuri mai lungi prin tara, intr-un an, cumuleaza vreo 12.000-17.000 km pe an.

Edited by rosix, 21 October 2017 - 23:54.


#28
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 Proiectil, on 21 octombrie 2017 - 21:29, said:

Intreb deoarece este imposibil (indiferent de varsta masinii) sa gasesc pe olx / autovit masini cu mai mult de 300.000 km. De ce - pt. ca sunt date inapoi..? Cum e posibil ca toate masinile chiar si din 1998 sa aiba maxim 300.000 km.
Hai sa vedem care e parerea voastra ? Cati km face o masina a unui particular oarecare pe an ?
10.000 ?
50.000 ?
Stiu ca variaza dar asa...orientativ...

Am intrat pe autovit , am cautat VW Golf si am gasit cel putin 22 de masini cu o vechime maxima de 16 ani care au peste 300.000 km . Cei mai multi km ii are un Golf din 1.9 TDI din 2003 - 497.000 https://www.autovit....earch[country]=

In medie soferii europeni fac intre 10.000 - 15.000 km.

Attached Files


Edited by polizei, 22 October 2017 - 00:14.


#29
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
32456  pe an + consoarta 11378
e 2014 si e deisel are 11 mii la bord

#30
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Ce precizie la unii... Altii stiu si km de cand au permisul. Sunt impresionat.

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 vio1971, on 21 octombrie 2017 - 23:52, said:

32456  pe an + consoarta 11378
e 2014 si e deisel are 11 mii la bord

adica din 2014 n-ai facut decat 11.000 km cu ea?  Foarte tare.

#32
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
da e masina de weikend , nu o scoate din garaj decat sambete si dumenici

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,863
  • Înscris: 20.10.2015
Eu fac in jur de 60,000/an, nevasta-mea in jur de 5,000 pe an
Am,andoi mergem cu masina la servici, zilnic (nu exista transport in comun)
Stiu ca e incredibil, de aia adun dovezi pentru momentul in care o sa-i vand masina.

#34
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Aproximativ 12000-13000 km/an, doar intrun an am facut 20.000 km. Daca motoarele sunt intretinute corect si nu au probleme/defecte de fabricatie ar trebui sa mearga la diesel in jur de 500.000 km, iar la benzina 250.000 fara interventii in motor. Probleme apar in mare parte la accesoriile motoarelor (turbina, EGR, pompa de combustibil, electrica si electronica, etc). Este important regimul de functionare al motoarelor si in acest sens, dieselul nu este recomandat pentru rulaj preponderent in oras pentru ca vei schimba des turbina si vei avea probleme si cu filtrul de particule (cum spunea cineva intro postare anterioara ca a schimbat trei turbine la Antara, folosit la mers preponderent in Bucuresti). Apoi, rularea cu motorul diesel subturat (pentru consum mic) creeaza probleme turbinei fiindca se depune funingine pe pale ducand la forfecarea palelor (mai ales cand motorul este turat brusc fiind inca rece). Mai conteaza mult si calitatea materialelor si a fabricatiei/asamblarii. Un Audi cu vechime de zece ani (de exemplu) are starea masinii mai buna comparativ cu o masina obisnuita/nonpremium cu aceeasi vechime fiind exploatate in aceleasi conditii.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Proiectil, on 21 octombrie 2017 - 21:29, said:

Intreb deoarece este imposibil (indiferent de varsta masinii) sa gasesc pe olx / autovit masini cu mai mult de 300.000 km. De ce - pt. ca sunt date inapoi..? Cum e posibil ca toate masinile chiar si din 1998 sa aiba maxim 300.000 km.

Hai sa vedem care e parerea voastra ? Cati km face o masina a unui particular oarecare pe an ?

10.000 ?

50.000 ?

Stiu ca variaza dar asa...orientativ...
De luni pina vineri fac minim 80km zilnic, dus / luat copilul la / de la scoala apoi la servici/ inapoi acasa. In weekend pot face 500 sau 0. Fa si tu socoteala la kilometri... Sau, daca te intereseaza benzina, doua plinuri pe luna (masina din 2017 cu consum pina-n 5% conform spritmonitor.de).

#36
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Daca nu bagam naveta si munca probabil m-as incadra pe la 6-10.000/an. Asa fac 40.000 cu una si vreo 7000 cu cealalta care e de fapt a doua masina, una de 20 de ani tinuta in stare buna, mai mult pe post de "rezerva" daca Doamne fereste crapa aia buna pe neasteptate sa nu raman in aer pana o repar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate