Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema digi-online.ro pe alta retea ISP decat RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Salut! Mentionez ca am un pachet complet de la RDS care include cablu digital, internet fiberlink 500 mbps si telefon. Toate bune si frumoase pana aici. La tara am un alt distribuitor de internet, fapt pentru care ma gandeam sa folosesc optiunea Digi Online prin care sa urmaresc meciurile din prima liga direct pe laptop, pe pagina digi-online.ro .

Optiunea functioneaza perfect in momentul cand ma conectez pe wifi via RDS, dar refuza sa functioneze pe alte retele de internet (UPC, Telekom, Vodafone) si imi apare mesajul: Cannot load m3u8: Crossdomain access denied (2048). Mentionez faptul ca am incercat atat cu Internet Explorer, cat si cu Chrome sau Firefox, fara a avea vreun efect.

In schimb, daca instalez aplicatia de la Digi pe tableta/telefon, merge excelent, pe toate cele 3 retele mentionate mai sus.

Prin urmare, are cineva vreo solutie pentru aceasta problema?

#2
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Da, exista o solutie. Daca ai Windows 8, 8.1 sau Windows 10 descarci aplicatia Digi Online din Store. Cu aplicatia din Store (Magazin) o sa iti mearga si pe net fix de la alt provider. https://www.microsof...ne/9wzdncrdn17m

#3
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Nu are treaba cu ISP



Quote

Expected Behavior
JW Player video should play in Firefox like it does in other browsers.
Actual Behavior
The JWPlayer video plays correctly in Chrome (Mac and Windows), IE, Edge, Safari (Mac), but fails to load in Firefox (Mac and Windows) with the following error message in JW Player:
Cannot load M3U8: crossdomain access denied (2048).
Steps to reproduce
Enable Flash in Firefox.
Load http://www.dailydot....lassic-walmart/
Scroll down to the section called "FROM OUR VICE PARTNERS".
Wait for any pre-roll ads to finish playing and then you should see the Cannot load M3U8: crossdomain access denied (2048) error message in JW Player.
Environment
MacBook Pro and Windows laptop
macOS 10.12 and Windows 10
JW Player version 7.5.2 and Flash Player version 22.0.0.209 and 23.0.0.207 (on Mac) and 24.0.0.145 (on Windows)


https://productforum...elp/mi1JwnbyDvY
https://intercom.hel...n-access-denied

Edited by Gotyc, 21 October 2017 - 20:44.


#4
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

View Postcatalinman, on 21 octombrie 2017 - 20:40, said:

Da, exista o solutie. Daca ai Windows 8, 8.1 sau Windows 10 descarci aplicatia Digi Online din Store. Cu aplicatia din Store (Magazin) o sa iti mearga si pe net fix de la alt provider. https://www.microsof...ne/9wzdncrdn17m

Si ce faci cand ai Win 7 x64? Mi se pare aiurea sa conditionezi platitorul de abonament atunci cand vine vorba de sistemul de operare pe care il foloseste.

#5
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Zi mersi ca merge si asa. :)))

Ce ti-am oferit eu este un workaround. Oficial, Digi Online este gandit sa mearga cu internet fix de la RCS-RDS. Doar pe conexiunile mobile (Orange, Vodafone, Telekom) se permite si IP non-RDS.

Un alt workaround, ca sa nu zic chiar solutie neortodoxa este sa folosesti VPN cu IP de RDS si astfel sa ai acces.

In concluzie, te descurci cu varianta in care instalez Windows 8,8.1 sau 10 sau folosesti VPN.

#6
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Eu am gasit o varianta mai simpla, care nu necesita VPN sau alte artificii: instalez NOX, un emulator de Android. Instalez in acest program aplicatia pentru Android si Voilà!

Edited by DeuxEx, 21 October 2017 - 21:26.


#7
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

View Postcatalinman, on 21 octombrie 2017 - 21:17, said:

Oficial, Digi Online este gandit sa mearga cu internet fix de la RCS-RDS. Doar pe conexiunile mobile (Orange, Vodafone, Telekom) se permite si IP non-RDS.

Dragut e ca atunci cind semnezi cu RCS-RDS pentru digionlineu asta NU TI SE SPUNE ca merge numai cind si unde are chef erdeesul.
Tre sa o afli pe pielea ta.

Si,apropo, pe mai vechi, nu mergea DigiOnline pe cartela de Orange. Daca s-a schimbat treaba asta, nu pot decit sa o salut.

#8
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,163
  • Înscris: 22.02.2017
Asa e si la UPC cu Horizon GO. Lasati.o asa ca e aiurea...

#9
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009

View Postronuquet, on 21 octombrie 2017 - 21:35, said:

Asa e si la UPC cu Horizon GO. Lasati.o asa ca e aiurea...
HorizonGO merge perfect cu orice net (Cătălin știe). :D

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcatalinman, on 21 octombrie 2017 - 21:17, said:

Zi mersi ca merge si asa. Posted Image))
Ce ti-am oferit eu este un workaround. Oficial, Digi Online este gandit sa mearga cu internet fix de la RCS-RDS.

E o prostie. Sa spunem ca te duci intr-un hotel si n-ai ce drk sa faci noaptea si vrei sa te uiti la un meci de kkt din Liga 1.  Daca te conectezi pe WIFI hotelului inteleg ca nu merge... probabil e facuta numai pentru mizeria de stick 3G, caz in care calitatea streamingului va fi egala cu calitatea conexiunii 3G cu stickul Digi.

Ca si contraexemplu, aplicatia Telekom Webtv merge bine mersi pe orice fel de conexiune.  De ce i-ar interesa pe aia de pe ce conexiune ma uit, cat timp aplicatia e inclusa in pachetul de servicii ?

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Nu au drepturi de difuzare online in afara tarii, se poate lasa cu procese si despagubiri pe capul lor.

#12
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Pai blocheaz-o pentru cei din afara, dar lasa-i pe aia cu IP-uri de Romania fara restrictii. RDS devine o mizerie pe zi ce trece...

Edited by DeuxEx, 21 October 2017 - 23:01.


#13
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,163
  • Înscris: 22.02.2017

View PostKalman2007, on 21 octombrie 2017 - 21:38, said:


HorizonGO merge perfect cu orice net (Cătălin știe). :D

Ma refeream ca nici noi nu suntem anuntati ca Horizon Go nu merge daca nu ai net de la UPC in contract.

#14
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014


View Postrosix, on 21 octombrie 2017 - 21:53, said:


Ca si contraexemplu, aplicatia Telekom Webtv merge "execrabil" mersi pe orice fel de conexiune.



#15
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006

View PostTaxon, on 21 octombrie 2017 - 21:34, said:

Dragut e ca atunci cind semnezi cu RCS-RDS pentru digionlineu asta NU TI SE SPUNE ca merge numai cind si unde are chef erdeesul.
Tre sa o afli pe pielea ta.

Tu ai semnat contract pentru Digi Online?

#16
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Daca acel serviciu apare in contract, fie si sub forma de bonus, si nu se specifica limitarea lui, este un motiv de reziliere unilaterala din partea clientului.

#17
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
Atat timp cat nu se plateste pentru el si se ofera gratuit, cam multe pretentii. NU iti convine, mergi in alta parte...nu mai poate rcs de suparare =))))

#18
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Nu inteleg motivul de ras. Chiar asa i-am scris si eu. Daca in contract apare specificat (chiar gratuit-este parte a contractului si se considera ca oferta prin care clientul a fost atras spre semnare) si nu se specifica limitarea la reteaua rcs, e liber sa plece daca nu ii convine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate