Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Azorel la grătar

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 Lex404, on 21 octombrie 2017 - 18:13, said:

Întrebare: de ce vita Fănica e buna și Azorel nu? Dar oaia creată sau găina ?

Inteleg din intrebarile astea ca te bate curiozitatea.
Te gandesti sa incerci "local cuisine", asa-i? :)
Ai grija, ca poate prinzi gustul si cand te-ntorci acasa il bagi pe Cesar la un gulas-surpriza. :lol:

#20
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

 Lex404, on 21 octombrie 2017 - 18:13, said:


...
Întrebare: de ce vita Fănica e buna și Azorel nu? Dar oaia creată sau găina ?

Pentru ca suntem ipocriti ca civilizatie. Ne mintim cu "constiinciozitate" ca iubim animelele, dar le mancam in exces.
Am vazut o caricatura in care un om taia un animal si hranea cainele si-l mangaia. A prins exact esenta ipocriziei noastre.

 althea, on 21 octombrie 2017 - 18:35, said:

Motive sentimentale, cred eu. Azorel e deștept și afectuos, ce face el pentru oameni îl scoate de pe listă unde carnea nu-i o problemă.

Exact ce am spus mai sus: ne pacalim singuri. Ce! vaca nu este desteapta si afectuoasa?

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 althea, on 21 octombrie 2017 - 18:35, said:

Motive sentimentale, cred eu. Azorel e deștept și afectuos, ce face el pentru oameni îl scoate de pe listă unde carnea nu-i o problemă.
Sunt cazuri in care ajunge rapid cap de lista, oriunde in lume.

#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Lex404, on 21 octombrie 2017 - 18:13, said:

Întrebare: de ce vita Fănica e buna și Azorel nu? Dar oaia creată sau găina ?

În general regulile astea au o chestie la bază, o epidemie, iar temerile sunt mai mult tradiții decât chestii dovedite științific, cum e cazul porcului în țările arabe. Câinele a avut mereu un rol destul de important pentru om. Ca și în cazul cailor, nu prea are rost să-l mănânci, cât timp te poate ajuta cu alte chestii. Te apără, te alertează, îți trage chiar și sania. Nici nu are multă carne, cum e porcul, e și mai pretențios la alimentație, așa că nu prea ar merita să crești câini pentru a-i mânca. N-ai nici alt subprodus pe lângă, cum e în cazul oii, găinii sau vacii. Dacă ar fi făcut câinele ouă sau lapte, atunci i-am fi crescut și pentru carne. Așa, nu prea are rost.

Edited by SmurfK, 21 October 2017 - 20:02.


#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 viotl, on 21 octombrie 2017 - 19:03, said:

Am fost in China. Stind la o masa, pe marginea strazii...vad unu' maricel, grasut, se plimba pe acolo. Si-i intreb pe aia. Ba, cum de nu-i mincat asta. Aaa, pai nuu, nu-i perioada lor acum, acum nu-i buna carnea. Din aprilie incolo....

Traditia asta are evident o alta logica - ca sa le mai ramana ceva peste an, din cauza asta nu-i mananca iarna pt. ca in mod normal iarna ar avea cea mai mare nevoie de carne, si daca ar da iama in ei ar disparea toti cainii definitiv, nu doar peste anul care vine ci pt toti anii...

Carnea de caine se fragezeste traditional prin batere cu ciomege, nu stau chinezii de subtilitati cu baituri si fezandari.
Coreenii ar avea mai multa rabdare pt asa ceva, dar ei sunt deja ocupati cu fermentat de kimchi...
Intr-un fel au si dreptate pt ca baitul cu otet are un gust discutabil si ar fi si overkill cu kimchi.
Eu folosesc zeama de lamaie adevarata ( nu aberatia nou de zeama) in loc de otel, si in loc de caini prefer mistret si urs.
Altfel cainele e mai gustos decat porcul crescut industrial si cumparat din comert, crescut cu hormoni si toate porcariile, si apoi injectat cu nitriti.

Edited by loock, 21 October 2017 - 20:27.


#24
G-0Man

G-0Man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 15.10.2017
Atunci cand mananci broaste, tarantule, caini, rame si spui :   "are gust de pui".

Edited by G-0Man, 21 October 2017 - 20:47.


#25
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 OutOfMind, on 21 octombrie 2017 - 20:41, said:

Nu pot decat sa va urez POFTA BUNA.
Lasand la o parte prejudecatile, care este diferenta intre porc/purcelusi de lapte/gaina/pui/caine/pisica etc.?

#26
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
au caini pentru consum si caini de companie. poate nu cunoasteti cazuri in care oamenii au ca animale de companie si porci, gaini, capre...

#27
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012

 honeymik, on 21 octombrie 2017 - 21:01, said:

Lasand la o parte prejudecatile, care este diferenta intre porc/purcelusi de lapte/gaina/pui/caine/pisica etc.?
Nu poate fi decat cutuma si relatia pe care o ai cu anumite animale inca din copilarie, cand inveti ca porcul ne da carne, vaca ne da lapte si mîța trebuie mangaiata.
Daca vorbim de abatoare moderne in care se respecta niste standarde, e fix acelasi lucru. Ce e interesant in filmul de mai sus e ca creierul javrelor alora cu ochii umezi isi constientizeaza sfarsitul, iti dai seama ce miros de moarte si sange o fi acolo... Cam acelasi lucru cu porcul taiat in fata blocului la noi. Horror si de secol 19, cel mult.

#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Evident, e vorba de norme sociale și/sau preferințe personale. Știu oameni care au mâncat iepuri, pana când întâmplator au ajuns sa aibă unul ca animal de companie. Ulterior, s-a tăiat filmul.
Eu unul, nu as putea gusta câine, decât poate in situații de forța majora.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 OutOfMind, on 21 octombrie 2017 - 20:41, said:

Nu pot decat sa va urez POFTA BUNA.
ala nu e caine crescut pentru sacrificiu....
a fost al cuiva, pare a fi un caine furat....

Edited by arg, 21 October 2017 - 23:19.


#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Ok copii.

Deci ajung doar in Busan acum pentru 3 zile (din alte motive, nu ca as avea chef de Azorel - rămân fără viza in Philippine 😂 )

Oricum. Fata de mâncarea filipineza cred ca orice e mai bun acolo. In Filipine carnea are doar oase, Maninc oase cu orez :lol: plm. Mai e și dulce.

Azorel Pare oarecum tentant, numai sa nu-l văd înainte.
Si porcul e inteligent dar îl băgați in voi tare mult. Și unii sunt roz de companie.

O sa pun poze jn caz de ceva



Btw. In Iran am mâncat Khale Pache cu un prieten după ce sora-sa îmi spunea ca ei nu am mai mâncat așa ceva de când aveau 10 ani:
Vând aveau 10 ani aveau o oaie drăguța behheee prin curte cu care se jucau și o Creșteau nițel, pana când ma-sa a fiert-o. Au zis ca plângeau, ca oița inteligent și plină de raționament cu care se jucau era acum... Kale Pache


:(


#31
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Sa ne zici si noua cum e. Am vreo doi maidanezi pe la bloc, poate pun de-o tocana.

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 G-0Man, on 21 octombrie 2017 - 20:47, said:

Atunci cand mananci broaste, tarantule, caini, rame si spui :   "are gust de pui".


Tarantula fries are gust de Pringles.

Nimic nu știi...

#33
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 SmurfK, on 21 octombrie 2017 - 20:01, said:

Câinele a avut mereu un rol destul de important pentru om. Ca și în cazul cailor, nu prea are rost să-l mănânci
Tu spui asta prin prizma culturii Europene...

Am fost in China de mai multe ori, n-am mancat caine, dar ei spuneau ca se mananca numai o rasa si numai la varsta de 6 luni.
Cal am mancat intr-o carciuma mongoleza, e asemanator vanatului.

#34
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 honeymik, on 21 octombrie 2017 - 21:01, said:

Lasand la o parte prejudecatile, care este diferenta intre porc/purcelusi de lapte/gaina/pui/caine/pisica etc.?

Cica cainele e cel mai bun prieten al omului, gaina...
Da sincer nu am auzit de gaini sa omoare oameni, caini....

#35
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Găina e cel mai bun prieten al câinelui
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/61vrrAuKSko?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 benis, on 22 octombrie 2017 - 11:08, said:

Găina e cel mai bun prieten al câinelui
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/61vrrAuKSko?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu are conotatie sexuala. E o chestie de dominare. Catelusa e un pui la varsta cand isi stabileste ierarhia din cadrul haitei si s-a gandit ca vrea sa fie sefa gainii. Am avut si eu o catelusa care sarea pe rata.
Am acuma o catea care il calareste pe celalalt caine al meu, mult mai mare ca ea si necastrat . Nu inteleg de ce dar se intampla cand vin cu castroanele cu mancare.

Edited by Freddy12, 22 October 2017 - 12:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate