Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Viața după religie

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Fuse și se duse..  Religia.  Gradul de religiozitate este într-un permanent declin în țările vestice.  Cel puțin dacă ne referim la religiile "oficiale". Dar oare chiar așa să fie?  Se importă la greu misticisme de tip new age. Mulți se refugiază în vegetarianism sub scuze la fel de penibile ca bătrânii "pupători de moaște". Dar,  cel mai tragic,  societatea vestică se contractă demografic,  lăsând loc unor populații mai fanatice.
Scăpăm de religie sau aceasta se schimbă? Este nevoie de ceva care să "satisfacă" partea din creier pe care evoluția cu generozitate ne-a plantat-o acolo?

#2
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
prea vag formulat subiectul noti, noua religie e ateismul doar ca termenul religie e impropriu aplicat aici... re-ligare presupune refacerea legaturii cu Dzeu... in ateism e vorba de Dracu gol! Dracu umbla gol de aia nu-l vede nimeni prin lume...

#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ateismul nu e religie, e o concepție depre lume! Io-s ateu, n-am zei, nu aștept minuni, nu cred în altă viață, șamd. Nu mă interesează religiile/ credințele/ credincioșii decât în măsura în care îmi contravin intereselor proprii. Fondurile publice vărsate cultelor de exemplu.

Edited by shogun1, 21 October 2017 - 15:08.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Banul şi puterea, noua religie.

#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Și ignoranța.

#6
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 benis, on 21 octombrie 2017 - 14:55, said:

Mulți se refugiază în vegetarianism sub scuze la fel de penibile ca bătrânii "pupători de moaște".
bine zis... :D

#7
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Ignoranța se vindecă doar prin cunoaștere, altfel, dacă înlături religia, apar alte superstiții în locul ei.

#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004
În State, religia e în floare. Așa că...

#9
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 benis, on 21 octombrie 2017 - 14:55, said:

Fuse și se duse..  Religia.  Gradul de religiozitate este într-un permanent declin în ţările vestice.  Cel puțin dacă ne referim la religiile "oficiale". Dar oare chiar așa să fie?  Se importă la greu misticisme de tip new age. Mulți se refugiază în vegetarianism sub scuze la fel de penibile ca bătrânii "pupători de moaște". Dar,  cel mai tragic,  societatea vestică se contractă demografic,  lăsând loc unor populații mai fanatice.
Scăpăm de religie sau aceasta se schimbă? Este nevoie de ceva care să "satisfacă" partea din creier pe care evoluția cu generozitate ne-a plantat-o acolo?
Acestui ceva nu ii e necesara religia, ii e necesara cunoasterea.

E cale lunga pana s adispara religiile, ca sa nu mai vorbim de diversele forme de spiritualitate, ezoterism etc.

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
In proma zi Dumnezeu a zis "sa fie lumina" si probabil s-a aprins un bec, pentru ca abia in ziua a patra a facut soarele....Posted Image

Edited by ericmario, 21 October 2017 - 15:58.


#11
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,456
  • Înscris: 17.04.2014
daca religia inseamna exercitarea credintei in Dumnezeu, intr-un singur Dumnezeu in cazul crestinismului () si se doreste ca ea sa fie inlaturata, oare cu ce alternativa va veni societatea laica pentru a conferi o oarecare stabilitate si siguranta in viata de zi cu zi impreuna/ alaturi de semeni?
care va fi forul superior la care se vor raporta oamenii si care va putea sa reglementeze echitabil relatiile dintre indivizi?
..........
chiar in prezent vedem ce standarde morale aberante promoveaza societatile care nu se raporteaza la ceea ce spune Dumnezeu in Cuvantul Sau....
la ce rezultate bune sa te astepti, cand religia va fi scoasa in afara legii?cum vor afla generatiile viitoare despre credinta adevarata, daca va fi interzis sa vorbesti despre Dumnezeu, respectiv credinta ta?
.....
v-ati gandit vreodata la ce este capabil - mai ales in situatiii critice! - un om care nu crede in Dumnezeu?

ce credeti: criminalii, hotii, curvarii si curvele, homosexualii, pedofilii, mincinosii, agresorii de toate tipurile, etc. la cine se raporteaza?! care-i deviza lor?

Edited by GRATEFUL, 21 October 2017 - 16:17.


#12
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

 shogun1, on 21 octombrie 2017 - 15:08, said:

Ateismul nu e religie, e o concepție depre lume! Io-s ateu, n-am zei, nu aștept minuni, nu cred în altă viață, șamd. Nu mă interesează religiile/ credințele/ credincioșii decât în măsura în care îmi contravin intereselor proprii. Fondurile publice vărsate cultelor de exemplu.
tu confunzi religia cu biserica... ateismul a fost o conceptie despre lume acum tinde catre ceva mai mult... are numerosi adepti mai ales in tarile in care Dracu gol ii imbraca pe bietii oameni...

 GRATEFUL, on 21 octombrie 2017 - 16:01, said:

daca religia inseamna exercitarea credintei in Dumnezeu, intr-un singur Dumnezeu in cazul crestinismului () si se doreste ca ea sa fie inlaturata, oare cu ce alternativa va veni societatea laica pentru a conferi o oarecare stabilitate si siguranta in viata de zi cu zi impreuna/ alaturi de semeni?
care va fi forul superior la care se vor raporta oamenii si care va putea sa reglementeze echitabil relatiile dintre indivizi?
bita sau piatra!

 ericmario, on 21 octombrie 2017 - 15:57, said:

In proma zi Dumnezeu a zis "sa fie lumina" si probabil s-a aprins un bec, pentru ca abia in ziua a patra a facut soarele....Posted Image
la tine nu s-a aprins nimic nici dupa atata amar de vreme... lumina din prima zi e lumina luminii soarelui...

#13
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,456
  • Înscris: 17.04.2014
control absolut uman nu exista si chiar daca s-ar pune in aplicare un control riguros al societatii, el nu ar fi infailibil ca sa poti conta pe el si sa-l respecti in totalitate...
deci, cum se va derula viata fara oameni care cred in Dumnezeu?
va asteptati sa experimentati o asemenea realitate in viitor? deja gustati din ea si in prezent...

Edited by GRATEFUL, 21 October 2017 - 16:30.


#14
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,456
  • Înscris: 17.04.2014
va place imaginea femeii promovata astazi? ce sunt femeile, doar jucarii sexuale apetisante?

ce-i cu barbatii astia care ajung consumatori de aberatiile de mai jos...?
http://www.click.ro/...format-exclusiv
ce-s cu fetisurile astea...? parca seamana cu sexul cu cadavre.

nu mai este nevoie de nicio implicatie emotionala, doar sex mecanic, ca cainii...

oare asta o fi sotia viitorului, femeia perfecta?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3uI9Hh26OTs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ce ziceti, va place?

Edited by GRATEFUL, 21 October 2017 - 16:51.


#15
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016

 GRATEFUL, on 21 octombrie 2017 - 16:01, said:


v-ati gandit vreodata la ce este capabil - mai ales in situatiii critice! - un om care nu crede in Dumnezeu?

ce credeti: criminalii, hotii, curvarii si curvele, homosexualii, pedofilii, mincinosii, agresorii de toate tipurile, etc. la cine se raporteaza?! care-i deviza lor?
hitler a fost catolic
alan turing a fost ateist

#16
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,005
  • Înscris: 30.07.2006

 GRATEFUL, on 21 octombrie 2017 - 16:01, said:

ce credeti: criminalii, hotii, curvarii si curvele, homosexualii, pedofilii, mincinosii, agresorii de toate tipurile, etc. la cine se raporteaza?! care-i deviza lor?

La Biblie, ca handbook.

 GRATEFUL, on 21 octombrie 2017 - 16:01, said:

care va fi forul superior la care se vor raporta oamenii si care va putea sa reglementeze echitabil relatiile dintre indivizi?
..........

legea si constiinta.
Daca religia trebuie sa spuna omului ce e bine si ce e rau, specia asta e pierduta.

Edited by marius.bunu, 21 October 2017 - 17:02.


#17
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 benis, on 21 octombrie 2017 - 14:55, said:

..Mulți se refugiază în vegetarianism sub scuze la fel de penibile ca bătrânii "pupători de moaște". ...
Care e problema ta cu pupatorii de moaste ? cumva vreun batran s-a luat de tine ca pupi nu stiu ce ? (*tu stii ce pupi).  Daca nu, abtine-te si tu si ceilalti care spuneti lucruri din astea ironic ! Ca tot ii vedeti pe la tv, nu e vina lor ci a nesimtitilor din televiziune care nu le lasa intimitatea in pace, asa cum ti-o lasa tie ( ca eu nu cred ca a venit vreo televiziune sa te filmeze cand pupi tu cine stie ce sau pe cine. Deci atat timp cate ei nu s-au legat de tine ca pupi... (ce vrei tu sa pupi), asa si ei au dreptul sa pupe ce vor fara ca tu (si ceilalti) sa comentati aiurea.

Edited by stlk, 21 October 2017 - 17:17.


#18
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,456
  • Înscris: 17.04.2014

 iliketoforkmyself, on 21 octombrie 2017 - 16:57, said:

hitler a fost catolic
alan turing a fost ateist
din punctul meu de vedere un credincios fals nu are nicio relevanta in disputa religie vs. ateism.

 marius.bunu, on 21 octombrie 2017 - 17:02, said:

legea si constiinta.
Daca religia trebuie sa spuna omului ce e bine si ce e rau, specia asta e pierduta.
daca numai frica de justitia laica te tine in frau sa nu faci rele...aia cum este?
nu toti suntem criminali, hoti, curvari, etc....unii din fire sunt - sa zicem - mai blanzi, mai buni, mai fricosi si din fire/ constiinta nu fac unele fapte reprobabile.
Dumnezeu prin intermediul Legii Sale ne arata ca printr-o oglinda  masura faptelor noastre...e ceva la care te raportezi, te verifici daca esti sau nu pe drumul cel bun... e un fel de " piatra de incercare" pe care nu ti-l poate oferi regulile unei societati vesnic in schimbare care se adapteaza cerintelor majoritatii....parerea mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate