Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Antrenament picioare!

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
Salutare!
Haideti sa discutam cum va antrenati voi in ziua de picioare!
Am deschis acest topic, poate mai invat si eu de la cei mai vechi din salile de fitness !.
Faza e ca eu am facut acea febra musculara la picioare cand te antrenezi dupa o pauza mai lunga si atat, dupa nu am mai facut febra musculara la picioare.
Antrenamentul meu la picioare:
- incep cu fandarile , cu 2 gantere in mana, le fac ori pe loc, sau mergand prin sala(asta daca e mai libera)
- al 2 exercitiu fac la presa.
- dupa ce termin cu presa incep sa fac extensii
-dupa extensii fac flexii
-dupa fac la aparatul pentru genoflexiuni
-si ultimul gambe
Genoflexiuni cu bara in spate am incercat doar ca eu nu cred ca le fac corect, asa mi-a zis un batran din sala de fitness, ca trebuie sa cobor pana jos, ceea ce eu nu pot ( probabil nu am mobilitate, sau cine stie....).

Edited by Fzn9, 21 October 2017 - 08:02.


#2
Baggins

Baggins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 09.10.2014
Eu fac așa:
1. Squats
2. Hamstrings curls
3. Leg press
4. Stiff legged deadlifts
5. Standing calf raises

#3
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
Nu poti sa cobori pana jos fiindca e greutatea prea mare pt tine. Ma da jos de pe bara si incearca iar.

Eu am practic 2 zile de picioare pe saptamana. Una axata pe geno si una axata pe indreptari.

Marti e zi de indreptari
Indreptari 3x5
Genuflexiuni cu bara in fata 4x8-12
(Daca nu poti de-ãstea faci presa de picioare)
Extensii din șold  2x20
Abs 2xfail


Vineri e zi de geno
Geno 3x5
RDL 4x8-12
Fandari 4x8-12
Gambe 2x20
Abs 2xfail

#4
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Eu am o singura zi pentru picioare:
Leg Press sau Squat - 4 seturi (cam 8 - 10 repetari)
Leg Extension - 4 seturi ,aici impart high volume sau high intensity. High volume inseamna peste 15 repetari, high intensity, maxim 12 repetari
Lying Leg Curls - 3 sau 4 seturi, in jur de 15 repetari
Calf Press - 3 seturi, 30 de repetari
Seated Calf Raise Machine - 4 seturi, 15 repetari.

Pentru Squats, nu trebuie sa cobori (ass to grass) dar trebuie sa cobori "below parallel" adica coapsele sa coboare sub nivelul paralel cu solul. Exerseaza cu greutati mai mici si repetari mai multe pana prinzi forma corecta.

#5
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017
Squats, pentru că fac full body training de fiecare dată, nu split.
Deci intră 8x8 squats cu greutate maximă, după care vine bench press, deadlifts sau military press, barbell row.
Deadlifts oricum antrenează partea dorsală a coapsei, deci în ziua de squats + deadlifts întreaga coapsă este lucrată intens, nu mai este nevoie de mici exerciții gen leg curls.

Edited by AL_DRAGON, 21 October 2017 - 11:45.


#6
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Si eu nu prea am febra musculara, dar asta nu inseamna ca nu o sa creasca. Eu fac asa:
leg squats pentru ca e exercitiul de baza 4 seturi a cate 12/10/8/6 repetari. 30/40/50/50 kg cred
lunges cu gantere de 7,5 in fiecare mana pe loc sau mers (daca e mai liber) cate 20 de pasi largi pe set, 4 seturi.
leg extension aici cu minim 65 kg, 4 seturi max 12 repetari, daca imi tremura muschiul scad greutatea.
hamstrings extension minim 65kg, aici e chiar mai usor, as putea face si mai mult, aici greutatea fiind aceeasi in 4 seturi.
si calf raises din asezat cu vreo 40kg vreo 20 repetari fiecare, 4 seturi. (o sa arda)
doar o data pe saptamana...bineinteles exercitiile le diversific, mai fac si leg press, dar per total cam astea sunt.

Acum depinde si de experienta la sala de sport si greutatea, inaltimea...

Edited by Cossta, 21 October 2017 - 11:59.


#7
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
takillya Indreptarile executia e diferita pentru picioare si pentru spate nu? Nu am facut niciodata indreptari pentru picioare, dar am vazut care e diferenta de executie pentru spate si pentru picioare. Pentru spate iti indoi genunchii mai mult si la ridicare iti indrepti spatele de tot si tragi umerii in spate , pentru picioare ...picioarele foarte putin flexate doar ca aici la ridicare iti  indrepti spatele  putin , fata de exercitiul pentru spate unde trebuie sa il indrepti de tot, asa-i ? Asa am vazut pe internet ..

Edited by Fzn9, 21 October 2017 - 17:01.


#8
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Cauta pe internet diferentele intre:
Deadlift, Romanian deadlift, Stiff legged deadlift, rack pulls.
Tehnic vorbind, toate sunt "indreptari". Cele care te intereseaza pe tine sunt Romanian deadlifts si stiff legged deadlifts, desi in afara de "Rack pulls" toate lucreaza foarte intens si picioarele.

Edited by mkdan2004, 21 October 2017 - 17:40.


#9
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
Eu in ziua de indreptari fac deadlift clasic.

Romanian deadlift care lucreaza in principal coapsele si fesierii fac ca accesoriu in ziua de geno.

Edited by takillya, 21 October 2017 - 18:36.


#10
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Incearca un superset fandari cu greutati + genoflexiuni cu saritura (fara greutati), merg foarte bine impreuna

#11
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
Fandari fac in ziua de geno iar geno cu saritura nu e nevoie fiindca o data la 2 saptamani inlocuiesc seturile de deadlift cu powerclean

#12
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014

View Posttakillya, on 22 octombrie 2017 - 09:45, said:

Fandari fac in ziua de geno iar geno cu saritura nu e nevoie fiindca o data la 2 saptamani inlocuiesc seturile de deadlift cu powerclean
Care este diferenta de executie pentru spate si pentru picioare cand faci deadlift?

#13
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005

View PostFzn9, on 22 octombrie 2017 - 10:47, said:

Care este diferenta de executie pentru spate si pentru picioare cand faci deadlift?

deadliftul clasic e full body, nu separa absolut nimic.
ridicarea initiala e facuta din genunchi (ca sa ridici primii cetimetri de la sol) si apoi e preluata de solduri si erectorii spinali.

cand faci romanian deadlift  folosesti mai mult fesierii si bicepsii femurali fiindca la coborare fundul pleaca mai mult in spate decat atunci cand ai face deadlift clasic; plus ca ridicarea incepe de sus, fara ca haltera sa atinga podeaua cum fac baietii prin sali (folosesc podeaua ca trambulina)

standard deadlift
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fsyJgSD4EE4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Romanian deadlift
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k6cUaJasD5U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
In primul clip intra mai mult picioarele, si in al doilea spatele nu?
Ca le-am incercat pe amandoua, si am vazut ca in primul exercitiu mi-a intrat bicepsul femural, si in al 2 exercitiu spatele.
Acum poate e invers, dar eu asa le-am simtit :D .

#15
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Este fix invers. Daca ai simtit spatele inseamna ca nu ai facut corect exercitiul (cel mai probabil nu ai tinut spatele drept sau chiar hiperextins).
Iar la primul daca ai simtit picioarele, inseamna ca l-ai transformat in "squats" in loc de deadlift, doar ca in loc sa tii bara "in spate" o trageai dupa tine.

#16
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View PostFzn9, on 25 octombrie 2017 - 13:33, said:

In primul clip intra mai mult picioarele, si in al doilea spatele nu?
Ca le-am incercat pe amandoua, si am vazut ca in primul exercitiu mi-a intrat bicepsul femural, si in al 2 exercitiu spatele.
Acum poate e invers, dar eu asa le-am simtit :D .

Si tu dadeai sfaturi de antrenamente coane...
😂🤣😃😃😄😄😅😂😂

#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Dadea sfaturi si acum suge p***a! :)

#18
meroer

meroer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.09.2011
Incearca sa faci si 5-10 min de HiiT pe bicicleta imediat dupa antrenament, o sa fie bomboana de pe coliva

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate