Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

domo.ro =cel.ro...preturi diferite dar egale ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am cautat pe price.ro un mouse bluetooth.
L-am gasit cu preturi diferite, normal pana acum.
La domo.ro este listat la 38 lei, daca intru pe pagina produsului respectiv, pretul devine 42 lei. Se mai intampla, imi zic dar la detalii adresa textul este identic cu cel corespunzator cel.ro.
La cel.ro pretul este 42 lei, nu am ce comenta.
P.S.
Am citit dupa ce am scris mai sus ca cel.ro a cumparat in vara domo.ro. Treaba lor, nu ma intereseaza. Dar de ce pe domo apare un pret mai mic si daca vrei sa-l cumperi creste?
Am mai vazut noi de astea, nu? Sper sa fie o greseala neintentionata dar am dubii.

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008
Pune link să vedem şi noi. Poate nu e actualizat preţul pe price.ro.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Ferma ce detine cel.ro a cumparat DOAR domeniul domo.ro (si alte domenii ale unor firme falimentare).

Ce scrie pe price.ro e irelevant.
Ce conteaza e ce ti se cere la plata.

#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Link price.ro:
https://www.price.ro...612_1255002.htm
Link domo.ro, pretul actualizat azi la 05.43, vad ca a scazut un leu, este 37 lei:
http://www.domo.ro/m...source=price-ro
Link cel.ro, pretul actualizat azi la 04.52:
http://www.cel.ro/mo...source=price-ro

Mentionez ca eu am facut cautarea azi in jurul orei 8.30 cand preturile erau 37 respectiv 42.

Edited by altuser09, 21 October 2017 - 08:14.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Pe price nu se face live actualizarea.

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Conteaza pretul doar la momentul cand adaugi in cos produsul. E banal ce spun, dar e ceea ce conteaza, nu cu un minut sau o ora in urma. Desigur conteaza sa alegi pretul cel mai bun, la magazinul cel mai bun. Asta cu magazinul cel mai bun, e cel mai greu de facut.

Spor!

Edited by arab, 21 October 2017 - 08:34.


#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe Price se practica frecvent sa afiseze un pret, apoi cand dai clic pe produs, sa apara un pret mai mare, mai mic nu am vazut niciodata. Probabil, magazinele pun pretul mai mic, sa apara mai tentanta oferta lor din lista aia. Mausul ala il gasesti in lista aia si mai ieftin.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postaltuser09, on 21 octombrie 2017 - 07:47, said:

Am cautat pe price.ro un mouse bluetooth.
L-am gasit cu preturi diferite, normal pana acum.
La domo.ro este listat la 38 lei, daca intru pe pagina produsului respectiv, pretul devine 42 lei. Se mai intampla, imi zic dar la detalii adresa textul este identic cu cel corespunzator cel.ro.
La cel.ro pretul este 42 lei, nu am ce comenta.

Pentru ca pe price.ro nu apare intotdeauna informatie reala, actualizata.  Pretul este ala la care poti comanda pe site-ul retailerului IT, nu cel pe care il vezi pe diverse site-uri.

#9
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
fugi de cosar online srl ai sa regreți, sunt sute de oameni păcăliți, găsești detalii la o simpla căutare pe google.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaltuser09, on 21 octombrie 2017 - 07:47, said:

La domo.ro este listat la 38 lei, daca intru pe pagina produsului respectiv, pretul devine 42 lei. Se mai intampla, imi zic dar la detalii adresa textul este identic cu cel corespunzator cel.ro.
La cel.ro pretul este 42 lei, nu am ce comenta.
Pai domo nu e cel.ro ? Stiam ca au inghitit cel putin 6 branduri de online-isti.

Edited by andreic, 21 October 2017 - 09:00.


#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postaltuser09, on 21 octombrie 2017 - 07:47, said:

Am cautat pe price.ro un mouse bluetooth.
La domo.ro este listat la 38 lei, daca intru pe pagina produsului respectiv, pretul devine 42 lei.
Dar de ce pe domo apare un pret mai mic si daca vrei sa-l cumperi creste?

Totul este perfect normal.
Pretul mai mic gasit de tine NU este pe domo, este pe price.
Vrei neaparat sa cumperi acel mouse?
DA:
Ori este greseala, deci treci mai departe.
Ori NU este greseala, dar oricum la pretul mai mare il cumperi sau poate vrei sa faci taraboi gen ANPC, deci treci mai departe.
NU:
Deci treci mai departe.

Ah, da, am uitat sa zic, daca o firma are 15 site-uri poate sa puna 15 preturi diferite.

Edited by buyonevideo, 21 October 2017 - 09:30.


#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
buyonevideo,
Nu comentez pretul, fiecare vinde cu cat doreste iar noi cumparam daca vrem. In mesajul initial am adaugat ca mi-am dat seama ca e vorba de acelasi proprietar. Preturi diferite am vazut si in piata la tarabe, trecand des pe acolo mi-am dat seama ca unii comercianti au mai multe tarabe, uneori si preturi diferite pentru acelasi produs. Nu m-a obligat nimeni sa iau cu 42 leidar mi-a trezit interesul cu 38 lei. Ma deranjeaza informatia eronata, trecerea pretului de la mic la mare. Asta imi aminteste de o discutie veche de cativa ani: daca cautai sa cumperi bilete de avion, gaseai un pret la prima cautare, daca reveneai pe site, pretul crestea. Se pare ca explicatia era in cookies, se detecta automat ca ai mai intrat acolo, deci te intereseaza si e posibil sa cumperi mai scump. Se recomabnda folosirea de browser diferit sau navigare incognito. Cred ca pentru cativa lei (in cazul semnalat de mine) deranjul e prea mare daca asta ar fi cauza.

#13
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postiulian0512, on 21 octombrie 2017 - 08:51, said:

fugi de cosar online srl ai sa regreți, sunt sute de oameni păcăliți, găsești detalii la o simpla căutare pe google.

E doar un mouse, nu vad cu ce s-ar putea pacali... E sau nu e, alta varianta nu vad.
"Pacalelile" astea intervin si ele, eu stiu, la produse mai complexe, la sume mai mari si de fapt in cea mai mare parte la garantii.

Referitor la site, sunt multe cazuri de site-uri multiple detinute de aceeasi entitate juridica, cu preturi diferite pentru produse identice, tocmai ca sa-ti para un produs mai ieftin pe site-ul A decat pe site-ul B si sa iei atat de mult asteptata decizie de cumparare...

E valabil in zona turismului, comertului online etc.

De cele mai multe ori nici nu-si bat capul sa faca site-urile sa arate diferit...

Edited by cattavencu, 21 October 2017 - 10:19.


#14
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cum ziceam mai sus, sint diverse variante:
1. greseala simpla
2. marketing
Deci.... totul e posibil in democractie si piata libera capitalista.
Inclusiv aceasta discutie, relativ sterila :)

#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
se cheama marketing. nu cumperi de la mine domo  dar cumperi de la mine cel.ro.

#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
-

Edited by stlk, 21 October 2017 - 18:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate