Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Servicii de transport in comun, dezbateri si probleme.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna. Sunt din nordul Moldovei într-o localitate mica aflata la 20 de km de oras. Mijlocul de transport in comun se face de către firma eorofratelo .
Saptamana asta , am auzit un sofer supărat ca nu face destui bani pe ruta asta din localitatea mea.
Ca oameni mai vin si cu prieteni si cunoscuti , etc.
Acuma din cate stiu , euro fratelo a castigat ruta la o licitatie .
Nu stiu ce licitatie , pt ca firma antetioara a pierdut .
Erau mai buni si microbuzele erau curate.
Iar in zilele importante bagau un autobuz mare.
Am inteles ca vor sa scoată autobuzul de pe ruta, eurofratelo, si ma cam supărat, nu am încă carnetul de conducere.
Cum sta treaba cu legea si ce ar trebui sa îndeplinească o firma de transporturi in comun?
Am inteles ca primesc si o subventie de la stat pt ruta sau km de traseu.
Este adevărat?


#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Faci plangere la consiliul local, acolo cred....
Poti face chiar si pentru mizeria din microbuze si ce nereguli ai mai suportat.

Edited by ddaannii, 20 October 2017 - 21:16.


#3
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am inteles. Dar mai am o nelamurire, era încă o cursa pe ruta respectiva la ora 16:15 iar pe placa in autogara încă scrie. Sambata nu vin deloc iar duminica numai dimineata. Cum pot afla caietul lor de sarcini, si daca îl îndeplinesc?

#4
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Suna la Autoritatea Rutiera Romana, jegosii aia sunt cu licitatii and shit!

Doar in Romania, Guvernul unge "boss de boss" un SRL pe un traseu si ani de zile cat e valabila liceenta toti muritorii atarna la maciuca lu "Patronake"
In vest maine daca vrei, iti iei tu 10 microbuze, si te apuci sa faci ce traseu vrei. Autoritatea doar se notifica cu privire la itinerariu, program and shit...

In rest piata libera, nu licitatie.

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
licitatia e la consiliul judetean pentru ca e o ruta judeteana . consiliul judetean trebuie sa aiba un  REGULAMENT privind efectuarea serviciului de transport public judeţean de persoane prin curse regulate. vezi aicica sunt invocate si legile care trebuie respectate.

pe de alta parte, daca o ruta nu se justifica economic , nu prea ai ce sa le faci.
mai sunt si handicapati care intra la licitatie peste altii, castiga si apoi abandoneaza ruta, doar ca sa moara competitori.

Edited by strongsss, 21 October 2017 - 17:47.


#6
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
1 La licitatie se cere sa fie afisata ruta iar in statii sa fie afisat orarul de mers in lipsa acestor documente se poate merge pana la retragerea licentei de transport a firmei.
2 Nu te lua dupa neica-nimeni sofer de autobuz nu el ci patronul decide daca este sau nu rentabila ruta aceea. Adevarul e putin mai complex probabil pe acea ruta marea majoritate au abonamente iar soferului nu-i convine ca nu poate fi cu mai multi clienti decat numarul de bilete vandute

#7
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
SI PLANGEREA UNDE O FAC?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate