Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Regiunile italiene Lombardia și Veneția organizează duminică un referendum pentru a cere mai multă autonomie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
114 replies to this topic

#19
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostAlecsandru010, on 20 octombrie 2017 - 19:33, said:

Mai intai Spania, apoi Italia. Cine o sa fie la rand?

Rusia, ar fi misto.
Puroiul planetei. Ei si toti fanii lor de orice fel.

#20
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
aceleasi probleme ca in Spania , inechitatea !
Pe oamenii astia ii infurie ca altii primesc pomana
di8n munca lor, normala nemultumirea lor.

#21
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
cine altcineva lol.

#22
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Ce-mi place când este lovit statul!!!
Să-i dea până va dispare statul de tot și pentru totdeauna.  Să nu mai aud de scârboșenia asta administrativă numită ”stat”.

#23
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017

View PostSucre-Bolivar, on 20 octombrie 2017 - 19:56, said:

aceleasi probleme ca in Spania , inechitatea !
Pe oamenii astia ii infurie ca altii primesc pomana
di8n munca lor, normala nemultumirea lor.

Sunt niste dobitoci,a explicat @Adm anterior dc sunt așa.
Nemulțumirea lor nu e normală,e stupida.

#24
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View PostAdm, on 20 octombrie 2017 - 19:21, said:

Toti idiotii din zonele industrializate au impresia ca pot rezista bine-merci in bula lor, izolati de toti si toate.
Adesea succesul lor se datoreaza muncii adesea mai ieftine a altora.

E un sistem integrat, iar astfel de miscari secesioniste denota o ingustime in gandire vecina cu nebunia.

Nu e vorba că bogații să nu mai dea bani la săraci, ci să-i nu-i mai dea la mafioții de la Roma ca garanție că banii nu vor mai ajunge la săraci. Propun ca în locul celor multe zeci de miliarde trimiși anual la Roma, Milano și Veneția să facă un fond de întrajutorare la care să poată aplica orice sărăntoc, sau orice om cu inițiativă dispus să investească în regiuni sărace.  Ce ar avea acel fond cu integritatea Italiei?

Asta înseamnă "mafiot", hoț care fură privat sub aparența grijii pentru sectorul public, pentru integritatea scumpei țărișoare, sau, după caz, "numai" a regiunii.

Eu încă nu am văzut încă pe acest forum cum se poate realiza dezvoltarea prin exces de centralism. Pe vremea împușcatului era niște expresii ("unificarea tuturor forțelor" etc.). Acum numai înjurături.

Edited by Esticul, 20 October 2017 - 20:21.


#25
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Posttomaso, on 20 octombrie 2017 - 20:01, said:

Ce-mi place când este lovit statul!!!
Să-i dea până va dispare statul de tot și pentru totdeauna.  Să nu mai aud de scârboșenia asta administrativă numită ”stat”.

such modereishun yet again

#26
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016

View Posttomaso, on 20 octombrie 2017 - 20:01, said:

Ce-mi place când este lovit statul!!!
Să-i dea până va dispare statul de tot și pentru totdeauna.  Să nu mai aud de scârboșenia asta administrativă numită ”stat”.

Clar, si fiecare regiune independenta sa aiba propria armata, care cat poate, o brigada, o divizie, dar e a lor, proprie si personala ! fiecare cu armamentul ei, 4 avioane de politie aeriana, 20 de tancuri, 50 de blindate etc. modele diferite desigur ca doar nu poate impune centrul nimic, independenta maxima.

Sa vezi ce o sa-ti placa cand or aparea la orizont diviziile blindate rusesti, sa vezi placere cand o sa mature Armata Rosie  pe jos cu toate regiunile si statuletele si armatele lor de tinichea.

#27
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 04.03.2014
Berlusconi a reintrat in politica icalecand idea de autonomie, ii trebuia ceva nou, de femei goale e plina televiziunea, nu mainsuntem in anii 90, promisiuni de pensii sociale si taierea impozitelor pe proprietati nu mai tin asa ca si-a gasit o carte noua de jucat.

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Credeam ca numai ungurii vor autonomie Posted Image

#29
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Nu inteleg care-i problema voastra cu autonomia. Cum a mai spus cineva mai sus, in Italia sunt cateva regiuni cu o foarte mare autonomie, si nu de azi-de ieri, ci de zeci de ani. Si nu a fost nicio problema cu ele, sunt parte din Italia. Chiar "top of the Italy" cum se prezinta una dintre ele, chiar daca o mare parte din polulatie are nume austriac.

Iar in provinciile din titlu, doar eu cunosc discutii aprinse de prin 2000 si ceva de cand am fost prima data acolo. Stiu ca dinainte de asta au tot avut rereferndumuri si au mai avut si dupa. Nimic nou in referendumul asta.

#30
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016

View Postbiscatrix, on 20 octombrie 2017 - 20:16, said:

Nu inteleg care-i problema voastra cu autonomia. Cum a mai spus cineva mai sus, in Italia sunt cateva regiuni cu o foarte mare autonomie, si nu de azi-de ieri, ci de zeci de ani. Si nu a fost nicio problema cu ele, sunt parte din Italia. Chiar "top of the Italy" cum se prezinta una dintre ele, chiar daca o mare parte din polulatie are nume austriac.

Iar in provinciile din titlu, doar eu cunosc discutii aprinse de prin 2000 si ceva de cand am fost prima data acolo. Stiu ca dinainte de asta au tot avut rereferndumuri si au mai avut si dupa. Nimic nou in referendumul asta.

Problema este ca autonomia este doar primul pas, Rusia face planuri pe zeci de ani inainte, autonomia este doar primul pas spre fragmentarea si slabirea militara Europei.

#31
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostCaleaAdevarulSiViata, on 20 octombrie 2017 - 20:21, said:

slabirea militara Europei

Ce dracu sa mai slabeasca militar, ca si asa astia nu-s capabili sa dea bani pe inzestrare militara. Nu mai zic de proiecte militare pe bune, portavioane nucleare, submarine, ICBM-uri, ca ar iesi toti hipiotii sa urle pe strazi.

#32
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 04.03.2014
Uitati de faptul ca astia nu vor independenta, ci autonomie, in Italia mai sunt regiuni autonome.

#33
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View PostCaleaAdevarulSiViata, on 20 octombrie 2017 - 20:21, said:

Problema este ca autonomia este doar primul pas, Rusia face planuri pe zeci de ani inainte, autonomia este doar primul pas spre fragmentarea si slabirea militara Europei.
Las-o balta cu aberatiile alea. E plina Europa de tari cu regiuni autonome, toate de zeci de ani - ca sa vorbesc doar de istoria recenta, de dupa WWII. Si nu-i niciun secret ca o duc chiar bine.

#34
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 04.03.2014

View PostCaleaAdevarulSiViata, on 20 octombrie 2017 - 20:21, said:



Problema este ca autonomia este doar primul pas, Rusia face planuri pe zeci de ani inainte, autonomia este doar primul pas spre fragmentarea si slabirea militara Europei.

Scrii tampenii/conspiratii si esti departe de a intelege tema.  FAptul ca Sardinia, Sicilia, Friuli, Trentino and co sunt autonome slabesc Europa dpdv militar?

Edited by ionutzitaly, 20 October 2017 - 20:32.


#35
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016

View Postionutzitaly, on 20 octombrie 2017 - 20:31, said:

Scrii tampenii/conspiratii si esti departe de a intelege tema.  FAptul ca Sardinia, Sicilia, Friuli, Trentino and co sunt autonome slabesc Europa dpdv militar?

Da.

#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

View Postshefu_de_combinat, on 20 octombrie 2017 - 20:22, said:


Ce dracu sa mai slabeasca militar, ca si asa astia nu-s capabili sa dea bani pe inzestrare militara. Nu mai zic de proiecte militare pe bune, portavioane nucleare, submarine, ICBM-uri, ca ar iesi toti hipiotii sa urle pe strazi.


De unde nu e, nici Dumnezeu nu da.
si vorba asta e spusa din partea unui semi separationist transilvanean


Pe de-o parte, sunt de acord cu autonomiile astea dupa ploaie. Pentru ca fiecare are dreptul sa se autodetermine
Pe de vreo alte parti, si terminati cu visurile ungare, nu sunt de acord cu asta pentru ca tot kktul in europa e jucat murdar de cineva mai mare, mai puternic, mai mama... stim noi care



Ce trebuie sa inteleaga toti:
  • Suntem europeni, cetateni europeni
  • Suntem uniti, daca X vrea autonomie NU il batjocorim (ca sa dam apa la moara celorlalti)
  • punem osul la treaba. Chiar daca vreau sa vad, relativ, transilvania separata... am zis-o de multe ori: cred intr-o romanie dodoloață
  • Mai usor cu hatereala din toate pozitiile. Am observat in ultimii 5 ani. Sunteti orbi. Suntem orbi.
  • Educatie. E singura chestie care ne ajuta.

Acum. Pe scurt:
Am motivele mele sa vreau Transilvania separata. Asa o-r avea si venetienii...dar nu sunt tocmai intemeiate. Sunt motive ce tin mai mult de sfera politica, impartirea puterii politice si capacitatea de a alege. Practic, transilvanenii nu pot alege. Asta este unul din adevaruri.
Dar asta se poate rezolva prin educatie. Problema este ca nu avem parte de educatie prin guvernul ales democratic... si iar, cifrele conteaza. 5 mil vs 15 mil.

Va veni ziua cand nu vom avea posibilktatea sa alegem, si ma refer la noi, toti. Lipsa de educatie duce la dezbinare si control.
Si e trist.

Noi. Italienii. Nemtii (cu Bavaria)...suntem dpdv etnic identici intre noi, dar ne simtim diferiti.
De ce? Din lipsa de educatie. Lipsa de spirit civic, lipsa de coaie. Intre timp, mama rusie zambeste.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate