Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Fuji seria X-T

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
barbarossa20042005

barbarossa20042005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 28.01.2007
Salut.
Imi plac specificatiile lui Fuji X-T20. Are cineva aceasta camera? Imi poate spune pareri? In Brasov nu am gasit sansa de a-l "simti".

#2
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
http://www.techradar...lm-x-t20-review

https://www.camerala...lm-xt20-review/

http://www.photograp...lm_x_t20_review

#3
barbarossa20042005

barbarossa20042005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 28.01.2007
Multumesc pentru link-uri. Am citit review-uri, am vazut pe Youtube clipuri de prezentare, despachetari si tutoriale...
As vrea parerea unui fotograf amator, sincer si deschis.

#4
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Bre, eu nu am folosit X-T20 dar am folosit X-T2 si X-E2 pentru vreo 2000 de cadre. Mistocute aparatele, destul de buna ergonomia si destul de capabile dpdv al calitatii imaginii. Daca ar fi sa trag cu un singur sistem, probabil ca ar fi prima mea alegere.

DAR (si e un dar destul de lung):
1) Nu am reusit sa scot JPEG-uri multumitoare din aparat, oricat am incercat. Ceva pb la felul cum randeaza frunze, iarba, in general chestii verzi :D.
2) Senzorul, desi bun, e departe de ce poate un FF mediu (desi exista o tendinta de exagerare a calitatilor acestui obiectiv).
3) Elementele retro sunt faine, dar prezinta si probleme (e.g: obiective cu diafragma variabila, rotitele sunt relativ usor de modificat fara sa vrei).
4) Parca fiecarei generatii ii lipseste ceva (e.g: iluminarea rotitelor de control, limitari in ceea ce priveste touch-scren-ul samd).

Totusi, sunt aparate foarte fain de folosit si stimuleaza imaginatia fotografului.

Singura chestie referitoare la X-T20: nu are joystick-ul de cotrol al AF-ului. As alege X-E3 doar pt acel joystick de control.

#5
barbarossa20042005

barbarossa20042005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 28.01.2007
Nicio alta opinie? Posted Image

#6
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Eu am X-T2, X-T20 fiind versiunea "stripped & shrunk" al lui X-T2.
Stefan a punctat cateva lucruri mai sus la care nu achiesez in totalitate. Mai ales treaba cu JPEGurile, care mi se par cele mai reusite (mai reusite decat cele din Canon 6D, cu mult chiar).
Daca bugetul e o problema, X-T20 este varianta ideala. Gandeste-te bine ce vrei sa faci cu el dupa care hotaraste-te la lentile.
Eu am 2 lentile, 16-55 f2.8 si 50-140 f2.8, ambele fantastice. Daca vrei un all-rounder 16-55 e superb, chiar daca lipsa IS-ului e uneori frustranta. Mai sunt de luat in considerare si dimensiunea/greutatea, care nu sunt de neglijat. Alternativa ar fi obiectivul care vine de obicei in kit, 18-55 si care are review-uri f bune. Sauuu...repet, in functie de ce vrei sa faci, lentilele prime f2.0 care sunt compacte si excelent construite cu rezultate f bune (eu unul as pleca la drum cu formula X-T20 + 23mm f2.0)
Revenind la camera...nu intru in detalii tehnice insa pot sa-ti spun ca e o camera pe care mi-am luat-o dupa ce am vandut 6D-ul si nu am regretat o clipa trecerea de la una la alta.
Nu sunt fotograf profesionist, e ceva ce fac din cand in cand in legatura cu jobul si cand am timp ca si hobby, insa sunt oameni care folosesc sistemele fuji in modul pro (vezi pe facebook grupurile X-T2 / X-T20).
Daca vrei sa vezi cateva rezultate personale, vezi website in semnatura. Nu am foarte multe upload-uri insa poti sa-ti faci o idee.

#7
barbarossa20042005

barbarossa20042005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 28.01.2007
Multumesc WuR.
X-T2 e prea scump pentru mine, ideea cu T20 cu 18-55 imi surade si voi astepta o oferta.
Fotografiile de pe website-ul tau sunt admirabile.

#8
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Tnx. Succes cu achizitia. Stii ca mai ai si varianta X-T1 SH, daca e sa mergi chiar low budget. Chiar daca diferenta intre vechea si noua generatie e destul de mare, am avut pe mana X-T1 si nu e tocmai de ignorat. Sauuu....X-T2 SH...prin primavara asa...ca o sa apara versiunea imbunatatita (X-T2s) si multi isi vor vinde body-urile.

#9
barbarossa20042005

barbarossa20042005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 28.01.2007
Mai am o intrebare pentru posesorii de Fuji X:
Pot folosi blitzul Sony HVLF43 ca slave wireless pe Fuji X-T20?

#10
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 barbarossa20042005, on 20 octombrie 2017 - 17:23, said:

Salut.
Imi plac specificatiile lui Fuji X-T20. Are cineva aceasta camera? Imi poate spune pareri? In Brasov nu am gasit sansa de a-l "simti".

ceva noutati pe tema asta?

#11
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Au inceput sa apara pe olx la vreo 3700 kit cu 18-55. Daca stii ce faci, jpeg din camera iese super. As zice ca te chinui in orice soft sa scoti jpeg la fel ca in camera :) Pt o editare basic cu softul proprietar si camera legata la PC scoti niste imagini de foarte buna calitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate