Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Calcul capacitate tractare?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Salut!

Am un o masina diesel, care are din fabrica carlig de tractare.

Problema este ca nu am stiut niciodata cum sa interperetez datele din talon...

F1 = 3040 Kg (Masa incarcata maxim admisa dpdv tehnic)
G = 2265 Kg (Masa vehiculului in serviciu cu caroseria si cu dispozitiv de cuplare in cazul unui vehicul de tractare in exploatare)

La Observatii (pe talon) scrie: Masa Maxima pt ANS de veh 6680 Kg.


Intrebarea banala este: ce greutate pot cara eu cu aceasta masina? (rulota si incarcatura)

Attached Files


Edited by Ahasverus, 20 October 2017 - 15:53.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
CRED ca e asa:
- greutatea masinii tale: 2265 kg
Masina ta "pare" tir, pt ca permite ca ansamblu 6680 Kg => 6680 - 2265 = 4415 Kg ce pot fi tractate in total.

DAR daca ai permis categorie B, atunci intervin alte limitari:

Quote

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

Deci esti limitat la 3500 Kg total => 3500 - 2265 = 1235 Kg cf legii poti lega de masina, cu CAT. B

Daca ai nevoie de mai mult, studiaza Cat. BE

Quote

CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3.500 kg;


#3
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostAdm, on 20 octombrie 2017 - 16:05, said:


Deci esti limitat la 3500 Kg total => 3500 - 2265 = 1235 Kg cf legii poti lega de masina, cu CAT. B


as verifica aceasta informatie. este foarte posibil ca 1235kg sa fie greutatea totala, inclusiv sofer, pasageri, bagaje cat si remorca

#4
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Daca e asa, cred ca imi ajung cei 1235 Kg, pt ca sunt prea batran sa mai dau examen auto ca sa am BE si nu cred ca e cazul, oricum.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003

View Postargentum, on 20 octombrie 2017 - 16:12, said:


as verifica aceasta informatie. este foarte posibil ca 1235kg sa fie greutatea totala, inclusiv sofer, pasageri, bagaje cat si remorca
Sunt orientative, nu sta nimeni sa iti cantareasca sarmalele din burta.

Daca te opreste politia, se uita la actele masinii si ale rulotei, face suma si vede unde este.

De obicei rulotele sunt pe categorii, iar ca sa treci de greutatea max declarata, ar trebui sa le incarci cu Pb.

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostAdm, on 20 octombrie 2017 - 16:05, said:

3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;
Am senzatia ca s-o modificat articolul respectiv, parca la 4250.

Am gasit asa:

Quote

(Începând cu 19.ianuarie.2013)
Noul Cod Rutier
(Anexa nr. 1)
Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
f) categoria B:
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

2. Cand se calculeaza masele, se iau in discutie, atat pentru vehicul, cat si pentru remorca, masele totale maxim autorizate, deci nu masa proprie a vehiculului sau a remorcii.

#7
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Nu ai placute cu masele pe undeva pe la motor,sub scaun,stalp ?
Teoretic poti tracta 3640 kg...ciudat numar,e americana ?
Se considera masele maxim admise,nu cat au goale,nu cat au partial incarcate.
Nu conteaza cat ai pe cantar,conteaza masele din acte.Pentru depasire greutate pe cantar te alegi cu amenda,cealalata abatere inseamna conducere cu categorie necorespunzatoare !!!

Edited by bolo, 20 October 2017 - 16:45.


#8
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006
Gresit, cu categoria B poti conduce un ansamblu de max. 4250 kg (cu conditia ca autovehicolul tragator sa nu depaseasca 3500kg). Peste iti trebuie si E-ul.
Crede-ma, am rulota cu mma de 1100 kg (goala are 840kg) si nu m-a amendat nimeni pana acum pe tema de categorie necorespunzatoare.
P.S. Sfat de cunoscator - daca vrei sa mergi cu rulota si prin alte zone decat sosele perfecte, recomand o rulota scurta si usoara. A mea are 4.25m si am mai avut probleme prin Apuseni. Daca gasesc poza, o si postez.

Mase maxime tractate recomandate pe tipuri si modele gasesti aici:
http://www.uktow.com...ng capacity.asp

Edited by yo9hrb, 20 October 2017 - 17:17.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015
Mai este si sarcina pe cuiul de remorcare maxima la conditii, care-ti incarca puntea spate, suplimentar.

#10
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Eu zic ca ai tu incarcat maxim deci MMA masini tale. ai 3040 si ai voie sa tragi alte 3,5 tone. si ceva.....
Ansamblu impreuna da acel 6 tone si ceva. poti conduce acest ansamblu doar daca ai B+E.
Ai vreo camioneta ceva cu sasiu separat......din gama SUV doar ML mai trege 3,5 tone pe cui.

#11
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
4250 de kg pe total.
Remorca trebuie sa aiba 4250-MMA autovehicul=4250-3040=1210kg MMA remorca.
In caz de control autpritatile tin cont de MMA. Degeaba remorca are 500 de kg masa proprie si 1800 MMA. Ai fi in afara legii.

Asta doar cu categoria B. Cu BE poti tracta maximul trecut in talon.

#12
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007

View Postpetit_christian, on 20 octombrie 2017 - 20:16, said:

4250 de kg pe total.
Remorca trebuie sa aiba 4250-MMA autovehicul=4250-3040=1210kg MMA remorca.
In caz de control autpritatile tin cont de MMA. Degeaba remorca are 500 de kg masa proprie si 1800 MMA. Ai fi in afara legii.

Asta doar cu categoria B. Cu BE poti tracta maximul trecut in talon.
La ce spui tu 4250 kg trebuie sa ai acel curs facut ,dupa terminarea cursului te duci cu hartia la politie si consemneaza in carnet ca ai B1. fara consmenare in  carnet esti caz penal.

Edited by reti, 22 October 2017 - 08:26.


#13
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Ai si vreun articol de lege?
Ar fi util pt multi.

#14
ionserban

ionserban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.12.2017
Buna seara! Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva! Posed permis categ B si am si 96 ( pot cond un ansamblu de vehicule a carei masa totala maximã autorizatã este mai mare de 3500 kg dar nu depaseste 4250 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categ B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750kg). Intrebarea este daca am un Sharan si vr sa trag o platforma care are masa maxima autoriz 2000 kg se poate cu permis categ B si 96? Este cineva in situatia asta? Ma intereseaza daca este ok atat in tara cat si afara.. Ungaria, Austria, Germania, Olanda. ... daca a fost cineva oprit si daca a intampinat probleme. Va multumesc anticipat!

#15
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Ce MMA are Sharanul? Daca are mai putin de 2250 poti sa conduci linistit.
Problema e ca austriacul si ungurul mai cintaresc astfel de ansamble ca stiu ca adesea in practica sunt in suprasarcina.
Dar exista statii CB, iar in Austria si Germania e plin de romani pe sosele.
Din postarea inteleg ca vrei sa aduci masini in Ro in scop comercial.
Afacere fara riscuri nu exista.

#16
ionserban

ionserban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.12.2017
MMA la Sharan este 2530

#17
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Nu poti ca ai MMA Sharan 2530+MMA 2000=4530
4530>4250 nu e suficienta doar cat B.
Pe riscul tau faci ce vrei dar e suficient sa te opreasca o data.
Pt depasire de masa e o amenda, pt comducere fara categoria coresspunzatoare e altceva.

Intotdeauna se iau calcul MMA ale vehiculelor, nu cit au in gol, nu greutatea reala in momentul controlului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate