Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Alegere telefon pt student

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
andreimarinica

andreimarinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 10.04.2012
Buna ziua!
Sunt intr-un mare impas in ceea ce priveste alegerea unui nou telefon si am decis sa apelez la forum. Sunt la curent cu tot ce inseamna tehnologie mobila (desi nu este domeniul de studiu) si poate asta imi da batai de cap cu alegerea.
Telefonul trebuie sa fie nou, deoarece il voi lua pe firma si cu un pret maxim de 1700 lei. In primul si primul rand ma intereseaza sa se miste bine in orice aplicatie si in sistemul de operare si acum, si peste un an jumate-doi. Camera as vrea sa fie decenta, cat sa mai pot face cate o poza reusita. La ecran este ceva mai complicat, imi place foarte mult designul lui iphone se, chiar daa este invechit, ecran mic etc etc (nu am avut pana acum si m-ar bucura ideea de a avea un telefon mai micut pe care sa il pot pune prin orice buzubar si fara sa ma streseze grija lui). Pe de alta parte, sunt constient ca un ecran mai mare(5-5,5") ofera mai multe avantaje, mai citesc un curs sau un ppt. Cel mai mult timp pe telefon il petrec pe social media, browsing si youtube. Nu in ultimul rand mi-as dori ca bateria sa tina cat de mult posibil.
M-am gandit la urmatoarele variante: iPhone SE, Samsung galaxy A5(2017) si Oneplus 3T (pe care l-am gasit pe cateva siteuri si este putin peste buget). M-ar ajuta orice parere argumentata, momentan tin sa precizez ca folosesc platforma Android.

#2
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
Oneplus 3T, deja are android 8.

Attached Files


Edited by nick5roo, 20 October 2017 - 14:54.


#3
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Eu votez subiectiv pt. SE

#4
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Nu il lua pe firma ca pierzi garantia.

#5
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017
Poate scade s7 la 1700 de black friday. Chiar sunt curios sa ii vad pretul. Asta pt ca sunt aproape sigur ca va ajunge pe la un 1800 cel putin.


LE: sa stii ca 5,5 nu este deloc mare. Eu cred ca este la limita. 5 imi pare extrem de mic. Ca sa nu mai spun ca s8 plus are screen ratio extrem de mare. Cu toate ca are 6,2 (?), ca si suprafata totala este mai mic ca s7 edge care are doar 5,5

S6 de exemplu. Are 5". Imi pare mic acum cand ma uit la el. Ma intreb cum am putut oare sa il folosesc, nu ma dureau ochii?!

Edited by alex342, 20 October 2017 - 15:11.


#6
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View Postalex342, on 20 octombrie 2017 - 15:07, said:

LE: sa stii ca 5,5 nu este deloc mare.
Vorbim de telefoane mobile, dupa tine si o tableta de 10" este potrivita ca marime.
In fine, fiecare cu parerea lui.

Edited by nick5roo, 20 October 2017 - 15:15.
Cred că majoritatea posesorilor de telefoane au 5,5?, foarte putini preferă compacte!


#7
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017
O buna perioada, ~4 ani am avut un telefon cu o diagonala de 4". De ce sa nu recunosc ca diagonala mica ma cam enerva in anumite cazuri. Nu puteam citi o harta ca tot omu, anumite texte de pe net erau minuscule si ma "chioram" sa pot vedea bine etc.

Dar voi recunoaste in aceeasi masura ca, desi aveam un ecarn asa mic, au fost situatii cand m-am uitat la cateva episoade ale unui serial pe acel telefon de voie de nevoie.. Am fost multumit ca am putut viziona acele 3-4 episoade pe telefon.

Dar totusi, daca initiatorul poate lua cel putin o diagonala de 5", sa o faca, sa nu stea pe ganduri, nu va regreta.

Edited by alex342, 20 October 2017 - 15:21.


#8
andreimarinica

andreimarinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 10.04.2012
Stiu ca 5,5" nu este exagerat de mare, am mainile mari. Ideea e ca, oricat de ciudat ar suna, telefoanele ne acapareaza din ce in ce mai mult din timp. Studiez medicina, nu vreau sa pierd vremea aiurea, cand am de verificat un mail, deschid telefonul, verific mailul, inchid telefonul. Uneori intru sa caut ceva pe google si peste 45min naiba stie cum ajung si frec telefonul cu alte chestii.

#9
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017
S7 edge este mai mare ca si suprafata toatala in comparatie cu s8. Desi s8 are un display mult mai mare.
In concluzie "mare nu este neaparat mare"


Attached File  samsunggalaxys8s8plusshownalongwithnote7s7edge1-09-1489046669.jpg   49.37K   33 downloads

#10
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Gusturi diferite, normal ... nu o sa continui pe tema asta.
Dar pana la urma conteaza ce doreste initiatorul.

View Postandreimarinica, on 20 octombrie 2017 - 15:17, said:

Ideea e ca, oricat de ciudat ar suna, telefoanele ne acapareaza din ce in ce mai mult din timp. Studiez medicina, nu vreau sa pierd vremea aiurea, cand am de verificat un mail, deschid telefonul, verific mailul, inchid telefonul. Uneori intru sa caut ceva pe google si peste 45min naiba stie cum ajung si frec telefonul cu alte chestii.
In cazul acesta, daca autocontrolul este deficitar, alegi un telefon mai mic care te "limiteaza" ... teoretic.

#11
Comi80

Comi80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 16.11.2015
Nu o sa citești nimic pe 5.5 decât dacă vrei să-ți facă ochii în cap că la melc, așa că ia ceva mai mic și ceva mare de citit.

#12
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
SE-ul mi se pare un telefon exclusiv pentru fete, mai ales cu acel ecran de 4''. Cum zice si @nick5roo, +1 pentru Oneplus 3t, 6gb ram, android curat, senzor de amprenta din ceramica pentru o durabilitate mai mare in timp(senzorul s7 edge-ului este din plastic, deci se va zgaria si va da rateuri in timp), design elegant din aluminiu (unibody)

Edited by YourFan, 20 October 2017 - 18:45.


#13
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postandreimarinica, on 20 octombrie 2017 - 15:17, said:

Studiez medicina, nu vreau sa pierd vremea aiurea
Mult succes!

#14
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View Posthoneymik, on 20 octombrie 2017 - 14:58, said:

Eu votez subiectiv pt. SE

+1

#15
RzX_2008

RzX_2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 20.04.2008
Clar OnePlus 3T sau LG G6, pe care sigur il gasesti la 17-18 in curand.

Edited by RzX_2008, 23 October 2017 - 18:39.


#16
RzX_2008

RzX_2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 20.04.2008
Sau Honor 9 daca sari putin de buget sau mai astepti o luna sa se ieftineasca

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate