Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Arcadia Apartments Domenii

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#91
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

View PostMembruAnonim, on 10 aprilie 2018 - 00:44, said:

Sunt convins ca acolo unde stai tu nu s-a stricat niciodata nimic
Nimic mai adevarat !!!

#92
Tendor83

Tendor83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.07.2016

View PostMembruAnonim, on 10 aprilie 2018 - 00:44, said:

Mda, sunt proaste alea, e parerea ta.

Personal mi se pare un rahat ca s-au oxidat 3 placi din fatada; prefer asa si sa stau in apt de 130, 140mpu, decat sa stau la 3cam si 55mpu in arcadia, "taramul fericirii".

Sunt convins ca acolo unde stai tu nu s-a stricat niciodata nimic, sa ne dai si noua un pont.
Locuiesti in unul din blocurile din ansamblul Domenii Park? Daca da, eram curios care a fost pretul in EUR pe mp util, la momentul achizitiei. Daca nu e o informatie confidentiala.

#93
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu locuiesc acolo din pacate si nici nu mai retin cat a fost. Cred ca in jur de 2000E/mpu.

Edited by MembruAnonim, 13 April 2018 - 11:20.


#94
Tendor83

Tendor83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.07.2016
Un pret corect, pentru ce ofera. Zona era foarte liniștita (nu va mai fi), si suprafețe corect impartite.
Nici la ARCADIA si nici la Luxuria Residence nu se regăsesc asemenea atuuri. Preturile sunt o idee mai mici la Arcadia. La Luxuria e jale...

#95
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.02.2011
Am trecut prin zonă. O veste proastă! Se construiește la SUB 5 metri de vecini, adică halele fostei fabrici și casele și vilele din zonă. Nu au lăsat loc pt o perdea de copaci la granița cu vecinii. Păcat! Eu nu aș aproba așa ceva niciunde în România. Nu poți să le iei soarele și lumina naturală vecinilor și implicit si blocului pe care-l construiești.

#96
Tendor83

Tendor83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.07.2016
Hehehe, dar nu stiai ca asta e tactica de construit in Romania. Legile cu privire la suprafata ocupata a constructiei si regimul de înălțime sunt pentru cei corecți. Băieții deștepți se folosesc de fiecare bucatica de teren, fara sa intereseze prea mult situatia vecinului.

#97
Voxxy

Voxxy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.04.2018
Stadiul lucrarilor astazi, 28.05

Se lucra si astazi, desi e zi libera :)

Attached Files


Edited by Voxxy, 28 May 2018 - 12:15.


#98
Tendor83

Tendor83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.07.2016
Se munceste cu drag si spor. Pana la urma sunt investitori seriosi, care au vandut clientilor de buna credinta. Exista termene de livrare, avansuri platite. Business is booming.

#99
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
Ceva noutati? Eu am luat niste oferte de la ei, ca exemplu, cel mai ieftin lucru gasit e un studio de 40mp + 6.5mp balcon, se vinde la ~90.000 inclusiv parcare si tva. Aparent s-au vandut deja majoritatea apartamentelor din faza 1 si 2. Sunt relativ hotarat sa fac o rezervare asa ca daca are cineva un contra-argument, va rog!! Posted Image Probleme legale, probleme tehnice, orice. Pretul e probabil in limitele zonei asa ca va rog fara comentarii legate de asta. merci

Edited by foreverbflux, 24 August 2018 - 20:05.


#100
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
90 de mii euro pe o garsoniera ???

Asta suna a perioada 2007-2008 RELOADED Posted Image

#101
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
Amigos, tocmai ce-am zis ca nu discutam despre pret Posted Image Da, 90.000, pentru ca este Domenii si acolo niciodata nu a fost nimic foarte jos nici macar dupa criza. In marea panica de dupa criza, asa ceva tot 75-80.000 ar fi costat, este o zona in care caderea nu a fost mare si am tot rascolit aceasta situatie. In cei 90 este inclus si locul de parcare, astfel de fapt "garsoniera" in sine este 79.000 daca privim lucrurile asa.

Sigur ca nu comparam cu garsoniere in Militari, Palady sau Piata Sudului care ok, stie toata lumea ca sunt 35-40.000, dar acele zone pentru mine nu exista. Sigur ca e scump si inca am ceva ezitari legat de asta, dar pretul nu face obiectul intrebarii mele.

Rog cine mai raspunde sa nu faca referire la pret, ci doar daca exista alte aspecte de luat in calcul. merci

Edited by foreverbflux, 26 August 2018 - 10:56.


#102
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

View Postforeverbflux, on 26 august 2018 - 10:34, said:

Rog cine mai raspunde sa nu faca referire la pret, ci doar daca exista alte aspecte de luat in calcul. merci

Ia in calcul ce vedere o sa fie unde iei, cand tot proiectul e gata. Din ce tin minte in majoritatea cazurilor era varza vederea (=alt bloc/constructie).

Edited by greywolfact, 27 August 2018 - 17:30.


#103
marinn-ionn

marinn-ionn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.08.2018
E Domenii acolo de Grivița cu arere de ceferiști. Trebuia să-i spună Kiseleff să sune mai frumos. Dacă îi spunea Arcadia Apartments Grivița nu mai era așa de căutat și de lăudat. Mai studiați Bucureștiul înainte să preamăriți zona aia și să spuneți că e Domenii.

Edited by marinn-ionn, 27 August 2018 - 18:19.


#104
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018

View Postmarinn-ionn, on 27 august 2018 - 18:09, said:

E Domenii acolo de Grivița cu arere de ceferiști. Trebuia să-i spună Kiseleff să sune mai frumos. Dacă Ă®i spunea Arcadia Apartments Grivița nu mai era așa de căutat și de lăudat. Mai studiați Bucureștiul Ă®nainte să preamăriți zona aia și să spuneți că e Domenii.

Hai că te-ar aranja și pe tine un 3-4 camere aici la cefere. Ce zici, face un 3 camere aici cat 2-3 apartamente alea din centru ale tale cu încălzire pe păcură?

#105
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018
Coane Marinică, astfel de blocuri noi cum e acest complex vor fi pe val în următoarea perioadă, în special cele care sunt in zone unde exista și se construiesc clădiri de birouri. Se închiriază in astfel de blocuri  cat ai zice pac, țac, pe 2 camere obții chirie mai mare decât pe o relicva în centru cum zici că ai tu.Alea în centru pe păcură sunt pa pa, îți vine sa vomiti doar când treci pe langa ele, dar sa locuiești acolo unde ai vecini niste fosile care și-au mâncat mălaiul, nu ați renovat nimic în clădirile alea și acum sunt niste putregaiuri. De aceea alergi după chiriași ca Gabriela Szabo, s au dus vremurile când nu era concurenta pentru relicvele alea împuțite din centru. E o plăcere seara vara sa te plimbi pe străduțe in domenii,sunt și niste restaurante competitive, pe la universitate pe străduțe zici sărumâna că ai scăpat cu viață și nu ți a căzut tencuiala in cap. Gata, se fini la comedie cu vechiturile. Ha!

#106
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018
Marinică alias mitica, vezi că vine iarna și rămâi fără chiriași care nu au bani să plătească 1000 lei păcură lunar la încălzire, sau cărbuni ce aveți voi acolo, cox.
E așa de nașpa că aceste blocuri sunt la 15 minute de mers pe jos de Cașin, of.


#107
sorinvbb

sorinvbb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.02.2018
Nu am mai intrat pe forum de cateva luni, iar threadul acesta are in continuare un iz respingator de advertorial.

Babaieti, cu toate ca inteleg cele doua puncte de vedere:
-al dezvoltatorului, care evident ca o sa isi boteze blocurile Arcadia Aparments Domenii ori Domenii Park si nicidecum Grivita Park / Arcadia Apartments Grivita, chiar daca acele blocuri sunt la 400m de Grivita si 800 de Piata Domenii,
-al cumparatorului, care isi justifica achizitia, insistand sa compare, incontinuu si in bezna mintii, zona "Grivita/Domenii/Ceva pe harta in nord, ca deh, nord suna bine/zi-i cum vrei" cu diverse zone periferice din Militari, Titan ori Berceni, insistand sa repete irational ca dom'ne asta e pretul zonei, csf, n-ai csf... in loc sa recunoasca ca i s-a pus pata visceral si irational pe o achizitie intr-o zona anume si doreste sa isi asume respectiva cheltuiala (atentie! cheltuiala si nu investitie),

... dar totusi, perpetuati o aberatie care risca sa se sparga ca un buboi, pagubos pentru ambele parti - dezvoltator si cumparator. Nu au trecut nici 10 ani din 2008, stiti foarte bine unde duc aceste elucubratii.

In acest an, inainte sa fac si eu o achizitie a unui apartament de 3-4 camere, o cheltuiala, repet! (nici prin cap nu mi-a trecut vreodata sa explic cuiva ce "investitie" minunata am facut eu, ca ce zona buna e dom'ne, spre deosebire de Titan, Militari, etc), am facut research intensiv la aproape tot ce este in constructie sau chiar in stadiu de proiect si am avut urmatoarele principii, sanatoase si rationale, chiar daca unele, poate, strict personale:
-bloc in constructie sau finalizat de curand, cu cat mai mic, cu atat mai bine. Cu cat este ansamblul mai mare, in general cu atat mai greu este de negociat sau discutat cu dezvoltatorul. Negocierea, discutarea si personalizarea unui apartament sunt absolut necesare, nu o vad ca pe o chestie optionala, un hatar pe care ni l-ar face dezvoltatorul in marinimia lui. In fond, cumparam case si nu un pix, care scrie cu pasta albastra si face acelasi lucru pentru orice cumparator
-zona semicentrala sau centrala
-densitate ok in imediata vecinatate si acces decent catre zonele esentiale din Bucuresti
-am studiat distanta intre proprietatile/blocurile vecine, PUZ-ul zonelor invecinate sa fie cu regim de inaltime mic, pentru a evita posibilitatile de a ma trezi cu un megabloc ori ansamblu rezidential care sa obtureze total vederea ori sa adauge o densitate sufocanta in zona
-cel mult 700m distanta de magistrala de metrou M2, orice alt acces comparabil la alta magistrala scade utilitatea/valoarea locatiei foarte mult in ochii mei
-spatiu verde in imediata vecinatate si acces facil catre un parc intr-o vecinatate accesibila pe jos
-dezvoltatorul sa nu aiba nici o ezitare in a-mi pune la dispozitie planurile tehnice pentru structura de rezistenta, instalatii termice, sanitare, apa-canal, tipuri si buget finisaje, etc
-dezvoltatorul dispus la negociere, mai ales in cazul unui avans si finalizare/predare peste cel putin 6 luni
-dezvoltatorul flexibil, sa nu imi bage pe gat 3 variante de finisaj si sa imi explice cat de greu ii este sa gestioneze cererile de la toti cumparatorii
-raport pret/zona rezonabil
-sa nu fie probleme cu racordarea la utilitati - sunt astfel de probleme chiar si in zonele centrale, un exemplu poate fi canalizarea subdimensionata pentru densitatea unor ansambluri din cartierul francez.

Asadar, nu am fost constrans de vreo obsesie viscerala pentru vreo zona anume, cu atat mai putin pentru zona de nord, care este deseori supraevaluata.
Am gasit mici blocuri de 3-5 etaje, din zone din cartierele alea de va put nasurile voastre fine de (viitori) locuitori ai zonei de Nord a Bucurestiului, la un raport pret/zona mult superior acestei Mecca a imobiliarelor capitalei, Grivita. Dau cateva exemple:
-Alunisului, la 500m de statia de metrou Brancoveanu, zona exclusiv de case, P+3, 3 camere, 90mp, 1240eur/mp, sau 1380 cu parcare subterana inclusa
-Lunca Barzesti, in spatele Sun Plaza, la 800m de metrou Piata Sudului, chiar pe malul baltii, P+3, 1270eur/mp cu parcare inclusa, am discutat de unirea a doua apartamente de 2 camere pentru crearea unui ap de 4 camere, de peste 130mp si am negociat la sub 1100eur/mp, TVA si parcare subterana inclusa
-Gradinarilor/Foisorului, la 550m de metrou Mihai Bravu, 3 camere la 1300eur/mp
-Vuetului, la 350m de metrou Tineretului, 3-4 camere la 1800eur/mp sau 1900eur/mp cu parcare inclusa
-Verzisori, la 700-850m de oricare dintre Unirii/Tineretului/Timpuri noi, 3 camere, 1600-1800eur/mp cu parcare inclusa
-alte din zona Serban Voda ori Nerva Traian, cu preturi pe la 1800-2000eur/mp.

Vizionarile le-am efectuat in ianuarie februarie-aprilie si majoritatea aveau termene de finalizare in toamna acestui an sau primavara 2019 si erau dispusi la negocieri, in caz de avans. Din nord, am luat in calcul si cateva ansambluri din zona Basarab/Titulescu, Ion Mihalache, ambasada Chinei, dar nu m-au convins deloc datorita compartimentarii nefericite si raportului zona/pret. Acestea din nord erau undeva la 1800-2200eur/mp. Prin urmare, ori ati luat-o de tot razna, ori imi scapa mie ceva cu privire la Grivita asta.

Edited by sorinvbb, 27 August 2018 - 21:26.


#108
sorinvbb

sorinvbb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.02.2018
alexandrupope, vad ca si tu aderi la isteria "investitorilor" din 2008. Vezi ca inca poti sa citesti threadul Asmita Gardens (initializat in 2007), inca este online, ca o dovada istorica a entuziasmului irational-prostesc si probabil ca ar putea fi folosit de un profesor de economie ca sa explice procesul decizional al cumparatorului rezidential pe trend de crestere economica Posted Image Exact asa explicau cumparatorii, nici acum 10 ani, ce "afacere" minunata au facut luand garsoniere acolo de peste 100k+TVA, ca "asta se cere" pe piata chiriilor.
Ca fapt divers, am fost in primavara asta la vizionare la asmita, da in 2018, si inca dadeau apartamente de 144.7mp utili (terasa inclusa), fara nici o negociere, pret de lista185k (pret scutit de TVA), posibilitatea de plata in rate, fara dobanda. Sunt covins ca acceptau la o negociere si o parcare-doua subterane incluse, la plata cu banul jos. Si mai aveau si 110mp la 140k.

In plus, iti propun un exercitiu de research. Cauta mp de birouri inaugurati / an din ultimii 5 ani si mp de birouri aflati in constructie, pe zone. De cel putin 5 ani, nordul nu mai este in top. Datele sunt publice.

Edited by sorinvbb, 27 August 2018 - 21:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate