Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Poze furate si postate fara acord

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Regulamentul interzice urmatoarele:

c. postarea de informatii, fisiere etc cu incalcarea dreptului de autor si a drepturilor conexe prevazute de Legea 8/1996, precum si a oricaror alte drepturi ale tertilor. Toate drepturile de autor (copyright) asupra fotografiilor atasate in cadrul forumului apartin autorilor.
Reproducerea lor (pe orice suport) fara permisiunea autorilor reprezinta o incalcare a legilor in vigoare. Daca doriti sa le folositi va rugam sa contactati autorii lucrarilor. SoftNews NET nu isi asuma in niciun fel obligatia de a proteja pozele afisate in cadrul forumului, de a despagubi autorii si nici de a ajuta autorii sa fie despagubiti pentru pagubele pe care le-au suferit.

o. colectarea oricarui gen de informatie indentificabila personal de la utilizatori sau membri ai forumului, sau afisarea acestui tip de informatii

Intrebarea mea este daca intr-adevar userii care incalca aceste doua puncte din regulament sunt in vreun fel sanctionati. S-a intamplat in mod repetat ca aceiasi useri sa posteze fotografii asupra carora nu aveau nici un drept, si prin care se ofereau informatii personale despre alti useri oricui voia sa ajunga la ele.
Poate ca userii au fost sanctionati, dar nu s-a comunicat acest lucru, ci doar s-au sters materialele respective.

Personal imi pare grava postarea unor fotografii furate de pe alte site-uri, dar se poate ca parerea mea sa nu fie impartasita. Mi-ar face placere sa citesc ce cred altii, si mai ales moderatorii, pe tema.

Edited by MembruAnonim, 20 October 2017 - 01:03.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005
SoftNews NET nu isi asuma in niciun fel obligatia de a proteja pozele afisate in cadrul forumului, de a despagubi autorii si nici de a ajuta autorii sa fie despagubiti pentru pagubele pe care le-au suferit.

Ce este de discutat?

#3
G-0Man

G-0Man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 15.10.2017
Pana una alta, noi nu facem bani din postat pozele respective, care oricum au trimitere tot la sursa, deci lasati-o cu Copyright-ul   ca macane.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMarianG, on 20 octombrie 2017 - 01:08, said:

SoftNews NET nu isi asuma in niciun fel obligatia de a proteja pozele afisate in cadrul forumului, de a despagubi autorii si nici de a ajuta autorii sa fie despagubiti pentru pagubele pe care le-au suferit.

Ce este de discutat?

Cu alte cuvinte, SoftNews NET nu isi asuma responsabilitatea legala. Eu nu am intrebat nimic in legatura cu asta.
Intrebarea mea se refera la punctele de regulament pe care le-am mentionat in postarea initiatala. Ce sanctiuni se acorda in cazul incalcarii acelor 2 puncte din regulament? Sau incalcarea lor nu este, de fapt, sanctionabila?

View PostG-0Man, on 20 octombrie 2017 - 01:12, said:

Pana una alta, noi nu facem bani din postat pozele respective, care oricum au trimitere tot la sursa, deci lasati-o cu Copyright-ul   ca macane.

Nu am intrebat nimic despre copyright sau despre facut bani. E clar ca nu se face nici un ban din poze postate la misto de useri care nu suporta alti useri.

Edited by MembruAnonim, 20 October 2017 - 01:13.


#5
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostMarianG, on 20 octombrie 2017 - 01:08, said:

Ce este de discutat?

Partea morala.

Cred ca la asta s-a referit colegul.
Youtube daca folosesti la clipul tau personal o melodie de autor te atentioneaza imediat, daca folosesti parti din filmul cuiva te atentioneaza imediat si iti taie redarea filmului tau..Ti se poate suspenda contul pentru recidiva.
In general, este o explozie de folosire neautorizata a tot ce e media, chiar elemente personale.

Softpedia are un regulament, adevarat, dar si regulamentele se pot adapta la schimbarile ivite.
Scuza cu "nu facem bani din pozele astea"  nu sta in picioare

Edited by vio69a, 20 October 2017 - 01:18.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005
Intrebarea mea este daca intr-adevar userii care incalca aceste doua puncte din regulament sunt in vreun fel sanctionati.

vezi aici: https://forum.softpe...ari-avertizari/
cine si pentru ce a fost sanctionat

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMarianG, on 20 octombrie 2017 - 01:16, said:

Intrebarea mea este daca intr-adevar userii care incalca aceste doua puncte din regulament sunt in vreun fel sanctionati.

vezi aici: https://forum.softpe...ari-avertizari/
cine si pentru ce a fost sanctionat

Multumesc, esti foarte dragut, dar am verificat inainte sa deschid aceasta postare. De fiecare data cand a fost furata si postata vreo fotogafie fara acord nu a aparut nimic in sectiunea respectiva, sau pe topic. S-a sters fotografia si userul care a postat-o nu a parut sa fie sanctionat.

View Postvio69a, on 20 octombrie 2017 - 01:16, said:

Partea morala.

Cred ca la asta s-a referit colegul.
Youtube daca folosesti la clipul tau personal o melodie de autor te atentioneaza imediat, daca folosesti parti din filmul cuiva te atentioneaza imediat si iti taie redarea filmului tau..Ti se poate suspenda contul pentru recidiva.
In general, este o explozie de folosire neautorizata a tot ce e media, chiar elemente personale.

Softpedia are un regulament, adevarat, dar si regulamentele se pot adapta la schimbarile ivite.
Scuza cu "nu facem bani din pozele astea"  nu sta in picioare

Colega, sunt de fapt femeie. Mi-am mai completat profilul intre timp.
Exista deja un regulament si eu nu solicit in vreun fel schimbarea lui, ci doar intreb care sunt prevederile sau practicile, conform regulamentului, sau daca sunt la latitudinea moderatorilor, in fiecare caz aparte.

Edited by MembruAnonim, 20 October 2017 - 01:21.


#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostMembruAnonim, on 20 octombrie 2017 - 01:03, said:

Personal imi pare grava postarea unor fotografii furate de pe alte site-uri, dar se poate ca parerea mea sa nu fie impartasita. Mi-ar face placere sa citesc ce cred altii, si mai ales moderatorii, pe tema.
Poti da un exemplu de astfel de site? Unde apar poze care se supun drepturilor de autor si care au fost postate, fara consimtamant/fara drept, pe Softpedia?

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005
latitudinea moderatorilor

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdexterash, on 20 octombrie 2017 - 01:21, said:

Poti da un exemplu de astfel de site? Unde apar poze care se supun drepturilor de autor si care au fost postate, fara consimtamant/fara drept, pe Softpedia?

Social media este tot ce pot sa-ti spun, si as prefera sa nu intru in mai multe detalii. Cand o fotografie prezenta public altundeva pe internet este postata aici si atribuita unui user anume, se poate face legatura intre cele doua indentitati, deci se divulga informatii personale.

View PostMarianG, on 20 octombrie 2017 - 01:22, said:

latitudinea moderatorilor

Astept sa citesc si pareri de moderatori atunci. Imi dau seama ca e foarte probabil sa fie diferite de a mea.

Edited by MembruAnonim, 20 October 2017 - 01:25.


#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostMembruAnonim, on 20 octombrie 2017 - 01:24, said:

Social media este tot ce pot sa-ti spun, si as prefera sa nu intru in mai multe detalii.
In general, tot ceea ce ajunge pe Social Media nu-ti mai apartine (de la poze la mesaje(!) personale). Devin(e) a lui Facebook, iar Facebook poate face ce vrea cu poza [cu mici exceptii] - inclusiv sa ii lase pe altii sa o posteze pe unde vor ei. Este moneda (modul) prin care platesti "serviciile gratuite". Si nu, nu doar pe Facebook se intampla asta.

In mare, altfel spus, cand "plantezi" ceva pe Facebooku' gratuit ii dai dreptul lui Facebook (si utilizatorilor sai) sa faca ce vor cu respectiva "postare" - fie ca este o poza, film, blabla. Tu cu ce crezi ca platesti munca imensa din spatele FB&Co? Cu aer? :)

View PostMembruAnonim, on 20 octombrie 2017 - 01:24, said:

Cand o fotografie prezenta public altundeva pe internet este postata aici si atribuita unui user anume, se poate face legatura intre cele doua indentitati, deci se divulga informatii personale.
Asta e alta poveste si nu are legatura cu "drepturile de autor" de care povestesti. Dar, daca eu reusesc sa fac legatura dintre cele doua "identitati" fara a incalca vreo lege/a face alte povesti uracioase, sunt vinovat de ceva? Fie ca discutam de SoftPedia sau de MunguJunguPedia?

Edited by dexterash, 20 October 2017 - 01:31.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@dexterash
Munca celor de la FB e plătită prin publicitate și nu doar.

Din câte spui tu, orice utilizator FB poate, in mod legal, posta orice fotografie de a ta și orice date personale de pe FB aici, fără sa incalce vreo lege sau vreun regulament. Astfel, cumva cele două reguli din postarea inițială sunt redundante. Ele duc doar la ștergerea fotografiilor prin bunăvoința moderatorilor și nu că ar trebui să facă asta.
Am înțeles corect?

Si, totodată, prin lege și regulamente, dacă ai postat ceva pe social media oricine are dreptul sa refolosească cum le vine lor?

Edited by MembruAnonim, 20 October 2017 - 01:41.


#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostMembruAnonim, on 20 octombrie 2017 - 01:38, said:

@dexterash
Munca celor de la FB e plătită prin publicitate și nu doar.
Publicitate si nu doar care are nevoie de acces nelimitat la datele tale (poze, mesaje, filme, etc - nu doar datele "din profil)... acces pe care il acorzi in momentul in care iti faci cont/folosesti serviciile.

View PostMembruAnonim, on 20 octombrie 2017 - 01:38, said:

Din câte spui tu, orice utilizator FB poate, in mod legal, posta orice fotografie de a ta și orice date personale de pe FB aici, fără sa incalce vreo lege sau vreun regulament.
Legea e una, regulamentul SoftPedia e altceva. Legal, da, poate. Dar (!) am vaga impresie ca si tu ai, legal, dreptul de a cere ca acele date sa fie sterse (se cheama "Dreptul de a fi uitat"/"right to be forgotten" - daca nu gresesc).

View PostMembruAnonim, on 20 octombrie 2017 - 01:38, said:

Astfel, cumva cele două reguli din postarea inițială sunt redundante. Ele duc doar la ștergerea fotografiilor prin bunăvoința moderatorilor și nu că ar trebui să facă asta.
Am înțeles corect?
Eu ti-am prezentat niste chestiuni generale, aplicabile cam pe oriunde p'Interneți. Daca vrei ca datele/pozele/filmele/mesajele/orice vrei tu sa ramana doar la tine, sa fie private si sa ai tu controlul asupra lor, atunci nu le mai "imprastia" peste tot/prin serverele diverselor companii (Social Media, "cloud", blabla). Totul tine de alegerile tale.

Edited by dexterash, 20 October 2017 - 01:48.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din câte citesc totuși Facebook are dreptul, nu și orice utilizator al FB, deși partea asta posibil sa fie nereglementata foarte clar pe niciunde in prezent.

View Postdexterash, on 20 octombrie 2017 - 01:47, said:


Eu ti-am prezentat niste chestiuni generale, aplicabile cam pe oriunde p'Interneți. Daca vrei ca datele/pozele/filmele/mesajele/orice vrei tu sa ramana doar la tine, sa fie private si sa ai tu controlul asupra lor, atunci nu le mai "imprastia" peste tot/prin serverele diverselor companii (Social Media, "cloud", blabla). Totul tine de alegerile tale.

Facebook nu își face reclama sau orice altceva cu pozele mele aici. Nu despre asta vorbim.

Cu alte cuvinte, e vina oricui e pe internet și nu se poate sancționa comportamentul celor care postează aceste fotografii și date. Atunci cele 2 prevederi de mai sus sunt redundante și de fațadă. Dacă ești prezent pe social media, trebuie să fiu pregătit să fii prezent cu identitatea reală oriunde altundeva postezi.



#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostMembruAnonim, on 20 octombrie 2017 - 01:48, said:

Din câte citesc totuși Facebook are dreptul, nu și orice utilizator al FB, deși partea asta posibil sa fie nereglementata foarte clar pe niciunde in prezent.
Sa fii sigur(a) ca este in termenii lor, chiar daca e scrisa cu litere mici - este parte din modelul lor de business. Daca tu ii dai drepturi depline lui Facebook (prin inscriere), Facebook, la randul lor, pot oferi aceleasi drepturi catre alti utilizatori. Si, in general, le cam ofera (share/like/alte moduri), fara a mai avea nevoie de acordul tau (tot schimba termenii, dar ideea ramane).

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 20 octombrie 2017 - 01:03, said:

Personal imi pare grava postarea unor fotografii furate de pe alte site-uri,
Nu exista conceptul asta de "furat de pe alt site"... daca imagina este in domeniul public online si nu e protejata prin parola, criptare sau alta forma de restrictionare a accesului etc... nu e furt. Mai ales daca tu o postezi inseamna ca favorizezi... :)

#17
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostMembruAnonim, on 20 octombrie 2017 - 01:52, said:

Dacă ești prezent pe social media, trebuie să fiu pregătit să fii prezent cu identitatea reală oriunde altundeva postezi.
Cam da. Atata timp cat tu nu mai ai control pentru ca ai transferat acel control altora(FaceBook)... ghici ce?

Pe de alta parte, orice comunitate online poate avea un regulament care este mai restrictiv decat legea, atata timp cat nu incalca legea. Altfel spus, SoftPedia poate interzice diverse chestiuni. Si probabil ca o face.

Edited by dexterash, 20 October 2017 - 02:00.


#18
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Nu exista copyright, asta exista doar pentru bastani, la fel ca si in viata reala, esti bogat, nu se aplica legea, esti sarac, faci puscarie si pentru o gaina sau un ou.
Legea copyrightul pe youtube: Daca o persoana filmeaza ceva, eventual pe tine, ea detine copyright, tu nu. Daca cineva vrea sa copieze un videoclip de la altcineva, trebuie sa aiba acordul pentru acel videoclip, dar intr-o anumita circumstanta il poate folosi pentru "fair use" - ei bine acest fair use nu este specificat ce si cum, dar in general castiga omul cu cele mai multe vizionari. Sa iti dau un exemplu, cineva a postat un clip, eu neavand abonati pe youtube am facut o critica la el, am ramas cu clipul jos de pe youtube, cea ce nu mi se pare corect, ca clipul a fost de 1 minut si restul de 5 minute am fost eu. Dar altcineva cu mai multi abonati (peste 100.000) il poate folosi, desi amandoi suntem la fair use. Acuma e si invers, daca postezi ceva si te copiaza pt. "fair use" si youtube isi da acordul, atunci nici cu arsenie boca nu poti sa ii dai clipul jos.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cp1Jn4Q0j6E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate