Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Telekom intra pe piata serviciilor bancare

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Serviciile sunt oferite in colaborare cu banca poloneaza Alior Bank. Oferta o gasiti aici  https://www.telekombanking.ro

Mai pe larg:

Gratuit deschiderea, administrarea si inchiderea conturilor in ron/eur/usd/gbp, cu conditia veniturilor recurente de minim 650 ron in 2 din ultimele 3 luni

Carduri de debit:
- instant in lei, emise pe loc in magazinele Germanos si Telekom, emiterea, administrarea si reinnoirea sunt gratuite, cardurile sunt embosate fara numele titularului pe card, insa la reinnoire vor fi emise doar carduri neembosate
- carduri personalizate in lei si valuta, au numele titularului pe card, pot fi solicitate online gratuit, se primesc gratuit prin curier, reinnoirea va fi gratuita, insa administrarea lor costa 3 ron/luna; toate cardurile sunt Mastercard si contactless

Operatiunile cu cardul in eur/usd/gbp vor fi decontate in lei la cursul bancii; operatiunile in alte valute vor fi decontate in usd la cursul Mastercard si apoi in lei la cursul bancii; cursul bancii pare sa fie cel oferit aici https://schimb.telekombanking.ro/ ; din ce-mi dau seama e un curs real interbancar fara comision adaugat de banca

- schimbarea gratuita a PIN-ului din mobile si internet banking
- retrageri gratuite de numerar la orice ATM din tara si strainatate
- transferuri in lei gratuite in Romania indiferent de suma
- incasari in lei gratuite
- transferuri in euro 5 ron
- transferuri in usd/gbp 30 ron
- incasari in euro 5 ron
- incasari in usd/gbp 30 ron
- depuneri numerar  in magazinele Germanos si Telekom, gratuit depunerile cu valoare de cel mult 500 ron, 1% minim 10 lei pentru sumele care depasesc ca valoare 500 ron
- gratuit internet banking si mobile banking
- gratuit alerte SMS si alerte email

Ce parere aveti ?

Edited by entry, 19 October 2017 - 23:18.


#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
N-am nicio pãrere dacã e brand strãin...sã ne fie rușine.

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Au o listă de comisioane foarte mișto! Posted Image

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Ced ca astia s-au tampit de tot...

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007

 entry, on 19 octombrie 2017 - 22:51, said:

Ce parere aveti ?
Concret ce aduc mai bun decat ING de exemplu? Daca nu aduc nimic nou (eventual imi cer comisioane daca depun mai mult de 500 de lei), ba mai au si chestii in minus (vezi cat de usor transferi bani la ING unui prieten - doar cunoscandu-i numarul de telefon), de ce as deveni clientul lor?

#6
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Cardul ala fara nume pe el, imi da senzatia de ceva pre=paid

"gratuit depunerile cu valoare de cel mult 500 ron, 1% minim 10 lei pentru sumele care depasesc ca valoare 500 ron".   Foarte interesant, m-a lasat fara cuvinte

singura chestie care chiar e misto e asta: retrageri gratuite de numerar la orice ATM din tara si strainatate

Edited by cuculea, 20 October 2017 - 07:58.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Asta cu retragerile gratuite o are si ING-ul daca rulezi vreo 700 (parca) de lei lunar.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 cuculea, on 20 octombrie 2017 - 07:55, said:

Cardul ala fara nume pe el, imi da senzatia de ceva pre=paid

"gratuit depunerile cu valoare de cel mult 500 ron, 1% minim 10 lei pentru sumele care depasesc ca valoare 500 ron".   Foarte interesant, m-a lasat fara cuvinte

singura chestie care chiar e misto e asta: retrageri gratuite de numerar la orice ATM din tara si strainatate



Eu nu stiu cum le-o fatat mintea faza cu minim 10 lei la depunerile mai mari de 500 RON :lol:


Pai ma duc si stau la ghiseu o ora pana pun 20000 RON, toate in transe de maxim 500 RON :)))

#9
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
e veche stirea, mai e un topic pe tema asta...

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 Lex404, on 20 octombrie 2017 - 08:49, said:

Eu nu stiu cum le-o fatat mintea faza cu minim 10 lei la depunerile mai mari de 500 RON Posted Image
Păi le-a fătat că nu sînt bancă - sînt ghișee Telekom sau magazine deci depozitarea și manipularea cașului foarte probabil îi ustură și vor s-o reducă la minimum. De aici taxarea depunerii la ghișeu. E clar că trag spre online și transferuri naționale. Internațional mai degrabă utilizarea cardului ca mijloc de acces la bani.
Pe total pare OK. Singura chestie e că dacă banca se dă cu roțile în sus depunătorii vor trebui să se plimbe la Varșovia pentru recuperarea banilor.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 entry, on 19 octombrie 2017 - 22:51, said:

Operatiunile cu cardul in eur/usd/gbp vor fi decontate in lei la cursul bancii; operatiunile in alte valute vor fi decontate in usd la cursul Mastercard si apoi in lei la cursul bancii; cursul bancii pare sa fie cel oferit aici https://schimb.telekombanking.ro/ ; din ce-mi dau seama e un curs real interbancar fara comision adaugat de banca
Ce parere aveti ?

Deocamdata nu avem nicio parere. Ofera un serviciu similar cu alte 100 de servicii existente in prezent la concurenta.
De ce ar vrea un actual detinator de card Banca Transilvania sa-si ia card de la Alior.. Nu gaseste bancomate peste tot pe unde se invarte?  Sa fim seriosi

Iar pentru schimbul valutar "avantajos" cand ai nevoie de bani in mana, cum faci - te duci in Germanos sau Telekom, sau are Alior bancomate de EURO raspandite prin oras? Ca proprietarul vrea chiria in EURO cash.. nu suntem in Polonia si nici in Germania aici.

Deschideti-mi ochii.  Ce nu aveam noi si aduc astia ???

Daca fac casa de schimb valutar in magazinele Telekom sau Germanos (desi ma indoiesc) si dau curs de schimb mai bun decat la banci, au dat lovitura.

Edited by rosix, 20 October 2017 - 13:41.


#12
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

 utopium, on 20 octombrie 2017 - 07:15, said:

Concret ce aduc mai bun decat ING de exemplu? Daca nu aduc nimic nou (eventual imi cer comisioane daca depun mai mult de 500 de lei), ba mai au si chestii in minus (vezi cat de usor transferi bani la ING unui prieten - doar cunoscandu-i numarul de telefon), de ce as deveni clientul lor?

Conversiile valutare in cazul tranzactiilor in alte valute se fac la curs mai bun decat la ING. Si ING taxeaza depunerile la ghiseu, insa au avantajul depunerilor la bancomate. Mai au cateva chestii interesante:

Faci transferuri NFC – realizabile prin apropierea doua telefoane care au functia NFC
Faci transferuri de bani prin cod QR
Faci plati catre un contact din telefon sau o adresa de email (fara a cunoaste detaliile contului).
https://www.telekomb...-mobile-banking

 cuculea, on 20 octombrie 2017 - 07:55, said:

Cardul ala fara nume pe el, imi da senzatia de ceva pre=paid

E card de debit legat la un cont bancar.

 radunic, on 20 octombrie 2017 - 10:11, said:

Pe total pare OK. Singura chestie e că dacă banca se dă cu roțile în sus depunătorii vor trebui să se plimbe la Varșovia pentru recuperarea banilor.

Si la ING in caz de faliment clientii trebuie sa-si rezolve problemele in Olanda.

 rosix, on 20 octombrie 2017 - 13:40, said:

Ofera un serviciu similar cu alte 100 de servicii existente in prezent la concurenta.
De ce ar vrea un actual detinator de card Banca Transilvania sa-si ia card de la Alior.. Nu gaseste bancomate peste tot pe unde se invarte?  Sa fim seriosi

Iar pentru schimbul valutar "avantajos" cand ai nevoie de bani in mana, cum faci - te duci in Germanos sau Telekom, sau are Alior bancomate de EURO raspandite prin oras? Ca proprietarul vrea chiria in EURO cash.. nu suntem in Polonia si nici in Germania aici.

Deschideti-mi ochii.  Ce nu aveam noi si aduc astia ???

Fata de BT ei nu taxeaza transferurile in lei, nu taxeaza incasarile in lei, retragerile sunt gratuite la orice bancomat din tara si strainatate, transferul in euro costa doar 5 ron, mobile banking-ul este gratuit, alertele SMS sunt gratuite. Au dezavantajul taxarii la depunerile de numerar peste 500 ron si la incasarile in valuta.

#13
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Au comision de administrare cont si sau card ?

#14
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Pentru clientii care au venituri recurente de 650 ron administrarea contului bancar nu costa nimic, iar cardul facut pe loc in magazinele Germanos si Telekom este gratuit. Cardul comandat online costa 3 ron/luna.
Comisioane

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Mda...nu prea le prevad un viitor stralucit...si nici nu prea vad sa se faca cozi la germanos pentru acest card. Personal,  mi se pare scump la ce ofera.

Edited by cuculea, 22 October 2017 - 08:46.


#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007

 entry, on 20 octombrie 2017 - 21:28, said:

Conversiile valutare in cazul tranzactiilor in alte valute se fac la curs mai bun decat la ING. Si ING taxeaza depunerile la ghiseu, insa au avantajul depunerilor la bancomate. Mai au cateva chestii interesante:

Faci transferuri NFC – realizabile prin apropierea doua telefoane care au functia NFC
Faci transferuri de bani prin cod QR
Faci plati catre un contact din telefon sau o adresa de email (fara a cunoaste detaliile contului).
https://www.telekomb...-mobile-banking
Cine face depuneri la ghiseu la ING? Plati catre un contact din telefon se fac de ceva vreme la ING. Schimbul valutar (fara cash) e cam de nisa, prea putin relevant (eu am de peste 13 ani ING si inca n-am facut) ... e greu sa concurezi ING cu asa ceva, e nevoie de mult mai mult.

Edited by utopium, 22 October 2017 - 10:01.


#17
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Ideea nu este sa se mute cineva de la ING, ideea e sa ii spameze pe toti abonatii si poate o sa-i mute pe cativa care acum sunt la BRD sau la alte banci cu comisioane mai mari.

#18
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

 utopium, on 22 octombrie 2017 - 10:00, said:

Cine face depuneri la ghiseu la ING? Plati catre un contact din telefon se fac de ceva vreme la ING. Schimbul valutar (fara cash) e cam de nisa, prea putin relevant (eu am de peste 13 ani ING si inca n-am facut) ... e greu sa concurezi ING cu asa ceva, e nevoie de mult mai mult.

Nu exista servicii bancare care sa raspunda tuturor exigentelor, fiecare oferta are avantajele si dezavantajele sale, un client opteaza pentru oferta care raspunde nevoilor sale. De pilda cardul BT e bun pentru cumparaturi in valuta, dar nu e bun daca transferi regulat sume de bani in lei sau primesti lei si angajatorul nu are conventie cu banca, Cardul ING e bun pentru transferuri interne, pentru incasari, dar nu e bun pentru cumparaturi in valuta din cauza cursului dezavantajos. Important e sa existe concurenta pe piata si clientii sa aiba de unde alege.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate