Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Proces verbal reevaluare marfa pentru scoaterea de pe stoc

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
kinderheim511

kinderheim511

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.12.2013
Luati situatia ipotetica in care o firma comanda marfa de valori mari, pe care din motive obscure nu o vinde mai departe.
Poate sunt vreo 10.000 bucati deodorante spray, iar dupa 2 ani expira si isi pierd valoarea.

Am citit ca se poate face o reevaluare, dar as vrea sa stiu daca nu pot aparea probleme legale ca rezultat al sumelor mari pierdute de firma. Tin sa precizez ca deodorantele nu dispar nicaieri, ele exista in continuare fizic in cazul unui control.

Stiu ca e o speta confuza si nu veti intelege de ce ar vrea cineva sa dea banii pe 10.000 deodorante pe care apoi le lasa sa expire, dar incercati sa treceti peste acest detaliu. Marfa exista pe stoc si trebuie scoasa cumva fara a fi vanduta sau returnata.

#2
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Incerc sa realizez ce evaziune sau suveica incerci sa faci dar nu imi dau seama momentan Posted Image

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
poate te ajuta asta :

http://contabilul.ma...-se-aplica.html

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
in primul rand faci un PV de inventariere al produselor expirate, apoi calculezi perisabilitati (daca e cazul) si ce-ti ramane inregistrezi la cheltuieli nedeductibile. contabilul ar trebui sa stie ce e de facut.
in functie de tipul produselor e posibil sa mai fie necesari ceva pasi pentru "casarea" lor (de exemplu spray-urile nu se pot pur si simplu arunca oriunde).

in principiu probleme legale nu sunt, daca operatiunea a fost facuta fara vreun motiv ascuns.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkinderheim511, on 19 octombrie 2017 - 14:06, said:

Luati situatia ipotetica in care o firma comanda marfa de valori mari, pe care din motive obscure nu o vinde mai departe.
Poate sunt vreo 10.000 bucati deodorante spray, iar dupa 2 ani expira si isi pierd valoarea.

Am citit ca se poate face o reevaluare, dar as vrea sa stiu daca nu pot aparea probleme legale ca rezultat al sumelor mari pierdute de firma. Tin sa precizez ca deodorantele nu dispar nicaieri, ele exista in continuare fizic in cazul unui control.

Nu apare nicio problema, oricum diferenta se impoziteaza in favoarea statului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate