Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Studenții peste 26 de ani fără gratuitate cfr

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Hai sa nu deviem discutia spre alte categorii. Vorbim de studenti...ca asta e tema topicului.

1. Pai hai sa o luam simplu: eu si studentul putem lua bilet. El gratuit, eu contracost. Cum studentul are mai mult timp liber decat am eu, sunt sanse mult mai mari sa raman fara loc...

2. Ideea ta e interesanta. Daca e sa mergem pe varianta asta ies in pierdere si mai mult: duc in spate studentii care doresc sa aibe gratuitate si platesc si o facultate pentru a obtine un beneficiu ireal. Singura varianta profitabila e sa fiu student sa ma pot plimba si sa fiu angajat sa-mi pot permite atat de multe calatorii cu trenul incat sa fie ok.

#56
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
1. De unde ai scos-o ca studentul are neaparat mai mult timp liber decat tine? Mai ales de calatorit fara sa fie necesar? Retine ca doar studentii de la zi au gratuit nu si cei de la frecventa redusa.

2. Deci nu e rentabil sa fi student doar pentru gratuitate. Ai recunoacut chiar tu. Sa lucrezi si sa faci facultate la zi nu e usor, astia chiar merita un premiu, consideram drept premiu si trenul gratis desi slabe sanse sa aiba timp un student ce lucreaza de calatorit, fie si ca navetist.

Cu privire la alte categorii mai bine sa aiba gratuit studentii la tren decat angajatii mai si alti angajati la stat ce au salariu si bani mai multi in medie decat studentii.

Edited by LunaCrystal, 20 October 2017 - 16:00.


#57
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postever_forever, on 19 octombrie 2017 - 13:27, said:

cere bani sau bilet specificand pt ce vrea sa calatoreasca. Si universitatea stabileste daca trebuie sa-i cumpere bilet pt acea calatorie. Orice discutie despre subventia calatoriei trebuie purtata in interiorul universitatii, nu in public. Apoi universitatea poate cere decontarea de la bugetul de stat prezentand dosarul cu motivele subventionarii calatoriilor.
In acest fel se elimina orice discutie publica despre litoral, pomana, politica, etc. Rufele vor fi spalate in familia universitara, publicul larg nu va avea vreo treaba in chestia asta.

Ești amuzant !
Cine crezi că poate analiza sute de cereri săptămînale (poate chiar mii) și stabili obiectiv că o parte se aprobă și o parte nu ?
Și mai ales, cum e asta "spălare în familie" cînd univ. cere "decontarea de la bugetul de stat?"

Tot ce e de la buget e plătit de tine și de mine, nu de "familia universitară"

#58
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
La elevii de liceu le decontează din părti integral transportul,am dat pe abonament anu trecut 3000 si mi au decontat 500 cu toate că legea spune integral.plus că mai plătesc si abonament la tranvai în timp ce aia din oraș nu.în acest fel o multime de copii rămîn cu 8 clase că părinții nu au bani de abonament la liceu.asta în timp ce studenții hălăduiesc pe unde vrea pusca lor ..drept îi ?,să scoată dracu toate subvențiile dacă e rămînem prosti barem să rămînem cu totii.

#59
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View PostLunaCrystal, on 20 octombrie 2017 - 15:58, said:

1. De unde ai scos-o ca studentul are neaparat mai mult timp liber decat tine? Mai ales de calatorit fara sa fie necesar? Retine ca doar studentii de la zi au gratuit nu si cei de la frecventa redusa.

2. Deci nu e rentabil sa fi student doar pentru gratuitate. Ai recunoacut chiar tu. Sa lucrezi si sa faci facultate la zi nu e usor, astia chiar merita un premiu, consideram drept premiu si trenul gratis desi slabe sanse sa aiba timp un student ce lucreaza de calatorit, fie si ca navetist.

Cu privire la alte categorii mai bine sa aiba gratuit studentii la tren decat angajatii mai si alti angajati la stat ce au salariu si bani mai multi in medie decat studentii.

Tu nu vrei sa vezi de fapt care e problema. Hai sa iti spun mai clar: problema o reprezinta studentul care face facultate dupa facultate (pe banii parintilor), care munceste aproape deloc si care se plimba, evitand mesul la scoala in fiecare zi.
Studentul de care vorbesti tu mai sus, este o varianta din ce in ce mai rar intalnita la facultate.

#60
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Si cate facultati sa faca pe banii parintilor? Si cat crezi ca rezista si trece anul daca nu merge la scoala? Si de ce am eu impresia ca cei care fac facultati pe banii parintilor doar ca sa nu zica ca nu fac nimic cam au sub 26 de ani.

#61
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Ar trebui scoasă orice limită de vârstă dar... renunțat la mocaciune! Reducere 50% din costul total al călătoriei este ok. Mocaciunea nu este bună. Toată lumea trebuie sa plătească ceva, măcar simbolic. Fără nici un fel de excepție. Trebuie crescute veniturile de exemplu pensionarilor sau persoanelor cu handicap. Dar gratuitățile și subvențiile prea mari sunt nocive; birocrație, lipsă de responsabilitate, distorsiuni pe piața serviciilor respective, etc  Nimic pe lumea asta n-ar trebui sa fie moca 100%.

Edited by PostacheNegrutzi, 15 August 2019 - 14:31.


#62
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
In germania reducerea se dă tinerilor sub 26 ani. Poate ne-am inspirat de acolo.

#63
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

View PostBloodRa, on 15 august 2019 - 16:49, said:

In germania reducerea se dă tinerilor sub 26 ani. Poate ne-am inspirat de acolo.
E reducere sau mocaciune ca la noi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate