Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Studenții peste 26 de ani fără gratuitate cfr

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
AlexVanNoyd

AlexVanNoyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 16.11.2008
Salutare. Am vrut sa îmi ridic legitimația de la facultate pentru călătoria cu trenul gratuita , și la secretariat mi-au trantit în nas cu am peste 26 de ani și nu primesc nimic . Doar carnetul de student . De când decizia asta? Eu știam ca orice student la zi poate călători gratuit cu trenul. Ce se întâmplă ? Ce trebuie sa fac în privinta asta?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
https://legeaz.net/m...-elevi-studenti

Unii incurca borcanele...adica legile! Pana in 2017 era limita respectiva, acum nu mai este!

#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Pana de curand era chestia cu 26 ani, acum nu mai stiu cum e..

Edited by bai3tzash, 19 October 2017 - 10:06.


#4
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View PostAlexVanNoyd, on 19 octombrie 2017 - 09:53, said:

Salutare. Am vrut sa îmi ridic legitimația de la facultate pentru călătoria cu trenul gratuita , și la secretariat mi-au trantit în nas cu am peste 26 de ani și nu primesc nimic . Doar carnetul de student . De când decizia asta? Eu știam ca orice student la zi poate călători gratuit cu trenul. Ce se întâmplă ? Ce trebuie sa fac în privinta asta?

Pai trebuie sa te angajezi sa iti platesti biletul. Din pacate, s-a cam terminat smecheria cu mersul gratuit pentru studentii care fac 3 facultati pana la 40 de ani... Cunosc destui care, in loc sa mearga la munca pe minimul ala de rahat, o mai ard pe banii parintilor cu 1-2 facultati. In final, oricum nu invata nimic din cele 3 facultati.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
1) Biletele nu era gratuite doar pentru cei de la locurile unde nu se plătesc taxe?;
2) Aia cu 26 de ani era şi acum vreo 9 ani. Adică nu conta că ai muncit, că ai făcut înainte facultate cu taxă, că eşti la buget, aveai 26, nu mai aveai reducere.

#6
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Unii se inscriu la facultati pana la pensie special sa beneficieze de ajutoare sociale... mers gratuit, chirie gratuita... si altele

#7
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
Asa e, anul trecut aveau gratuitate si studentii peste 26 de ani.
Intre timp, guvernantii s-au razgandit.

#8
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View Postdjl, on 19 octombrie 2017 - 10:18, said:

1) Biletele nu era gratuite doar pentru cei de la locurile unde nu se plătesc taxe?;
De ce sa fie doar pentru aia? Adica doar cei care stau pe social sa beneficieze de alt social?
Nu crezi ca e discriminare, cu atat mai mult cu cat exact ala care vine cu banul sa nu beneficieze.

Mai era unul pe un topic care se gandea ca cei ce cotizeaza la stat sa nu aiba dreptul la nici un ajutor social, ci doar cei ce nu contizeaza sa aiba dreptul... unii vor pomeni peste pomeni numai pentru ei.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcdsoft, on 19 octombrie 2017 - 10:24, said:

De ce sa fie doar pentru aia?
De dragul discutiei, criteriile astea sunt eminamente gestionate politic, nu reflecta un adevar universal sau stiu eu ce nedreptati ori alte asemenea. Pura speculatie politica, nu trebuie cautata o logica prea profunda.

Edited by neagu_laurentiu, 19 October 2017 - 10:32.


#10
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Pentru ca se presupune ca pana la 26 de ani esti in stare sa termini si facultatea si masterul. Mi se pare foarte ok limita asta. Deja de la 26 ar fi cazul sa ai un job si sa-ti platesti singur un amarat de bilet.
Si nu, nu sunt fac psd.

Edited by Maryus89, 19 October 2017 - 10:51.


#11
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Pacat, cu timpul ar fi adus bani la CFR...

#12
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017
Da arfi adus de la mine.

#13
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostAlexVanNoyd, on 19 octombrie 2017 - 09:53, said:

Salutare. Am vrut sa îmi ridic legitimația de la facultate pentru călătoria cu trenul gratuita , și la secretariat mi-au trantit în nas cu am peste 26 de ani și nu primesc nimic . Doar carnetul de student . De când decizia asta? Eu știam ca orice student la zi poate călători gratuit cu trenul. Ce se întâmplă ? Ce trebuie sa fac în privinta asta?


La munca ba!!!!!
La 26 de ani esti matur nu op mai freci studenteste!

i daca nu iti p-lace iesie sa #rezist in strada "sunt un asista si ma mandresc!"

Ah !!!. Ce usor e sa fii de "dreapta"
Pamantu e a celor harnici
Cei lenesi plece unde vor!

A da era sa uit...
OUG 117/2013, pct. 31 (care nu este abrogata): "31. La articolul 205, alineatul (2) (din Legea 1/2011) se modifică şi va avea următorul cuprins: "(2) În timpul anului universitar, studentii înmatriculati la forma de învătământ cu frecventă, în institutiile de învătământ superior acreditate, în vârstă de până la 26 de ani, beneficiază de tarif redus cu minimum 50% pe mijloacele de transport local în comun, transportul intern auto, feroviar şi naval.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Daca nu-i abrogata se bate cap in cap cu cea postata mai sus!

Edited by neagu_laurentiu, 19 October 2017 - 11:15.


#15
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
E un bug legislativ, unele universitati dau legitimatii, altele nu. Ar trebui sa se remedieze.

View Postcdsoft, on 19 octombrie 2017 - 10:19, said:

Unii se inscriu la facultati pana la pensie special sa beneficieze de ajutoare sociale... mers gratuit, chirie gratuita... si altele
Ce ajutoare sociale? Si ce chirie gratuita au studentii? :)) Iar cu privire la inscris doar pentru reducerea la tren, asta merge o singura data in viata, ca doar o facultate poti face gratuit, restul cate ai vrea sa faci sunt cu taxa iar taxa nu chiar mica, cam la orice universitate sare de 2000 lei, la majoritatea si de 3000.

Edited by LunaCrystal, 19 October 2017 - 11:22.


#16
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postneagu_laurentiu, on 19 octombrie 2017 - 11:10, said:

Daca nu-i abrogata se bate cap in cap cu cea postata mai sus!


Prevaleaza. Este dovada ca LEGIUITORUL in infinitt (da cam micro) intlepciune doreste sa impuna totui o limita care sa faca difernta intre un serviciu social adresat tinerilor si aqbuzl unor ........ sa zicem asistati de porffesie care Arf Gazul de Pomana facand pe stufdentatsiii pana dupa 30 de ani ....

#17
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
La 26 de ani nu mai discutăm de facultate, ci de prestare în câmpul muncii sau studiul cu banii jos. La 26 de ani, până și doctoranzii (ăia pe bune) sunt deja angajați ai universității și primesc un salariu pentru că asistă cu predarea și toate cele.

#18
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
De ce sa nu faci facultate la peste 26 de ani? Poate chiar la servici ti se cere sa o faci. Si pentru cine nu stie ii amintesc ca doar prima facultate, indiferent la varsta la care o faci poate fi gratuita, restul se platesc. Poti sa faci si 5 facultati daca asa doresti, insa 4 vor fi contracost. Si cu foarte mici exceptii la un cost mai mare decat biletele de tren, deci nu merge sa te inscrii doar pentru a avea trenul gratuit.

Edit: Inca ceva, statul oricum nu cheltuie prea mult cu trenul gratuit al studentilor, in lipsa acestei facilitati ar trebui sa acorde subventii mai mari trenurilor.

Edited by LunaCrystal, 19 October 2017 - 11:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate