Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Android tv pentru youtube

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017
As dorii un sfat in legatura cu achizitionarea unui astfel de dispozitiv pentru un smart tv Samsung 40D8000.Doresc sa vizionez seara dupa ce vin de la serviciu cate ceva comic pe youtube care sa ma relaxeze.As dorii daca se poate ca telecomanda de la acest dispozitiv sa fie iluminata.Nu prea imi place ca trebuie sa folosesc 2 telecomenzi dar daca alta solutie nu e....
Multumesc.

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pai, smart TV nu are deja youtube ?
Care e problema cu aceasta aplicatie ?!

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Chromecast ... in plus, din cate stiu poti sa conectezi smartphone-ul la smart tv si sa faci stream din aplicatia youtube direct pe televizor si daca e doar pentru YT , nu ai nevoie de chromecast

Edited by Andreysc7, 19 October 2017 - 09:49.


#4
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

 Andreysc7, on 19 octombrie 2017 - 09:48, said:

poti sa conectezi smartphone-ul la smart tv si sa faci stream din aplicatia youtube direct pe televizor

^ sa fii in acelasi wifi cu tvul, si activeaza din tv screen share, smart share, ceva cu share, si telefonul iti va gasi televizorul.

#5
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

 Andreysc7, on 19 octombrie 2017 - 09:48, said:

Chromecast ... in plus, din cate stiu poti sa conectezi smartphone-ul la smart tv si sa faci stream din aplicatia youtube direct pe televizor si daca e doar pentru YT , nu ai nevoie de chromecast
Nu-s ce za zic, chromecast in ultima vreme nu mai duce pe high filmele de pe youtube sau twitch, are decalari la sunet.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Andreysc7, on 19 octombrie 2017 - 09:48, said:

Chromecast ... in plus, din cate stiu poti sa conectezi smartphone-ul la smart tv si sa faci stream din aplicatia youtube direct pe televizor si daca e doar pentru YT , nu ai nevoie de chromecast

Omul a intrebat aici de o solutie permanenta si durabila, nu lasat telefonul pe masa sa redea Youtube pana se duce drk bateria...

@initiator, nu prea am incredere in astfel de gadgeturi iar cele de calitate, cu procesor solid, USB 3.0, etc... costa ca mult.. 700-1500 lei.

Beelink BT7 Mini PC Intel Atom X7-Z8700 Quad-core Windows 64bit  -  4GB+320GB  UK PLUG

https://www.gearbest...ASAAEgIqePD_BwE

Daca insa vrei musai sa vezi Youtube pe tv si ai niste bani de pus la bataie poti incerca si un mini calculator Lenovo ThinkCentre M73... Se mai gasesc SH si (n-am probat) dar cred ca suporta un HD decent.

Edited by rosix, 19 October 2017 - 10:45.


#7
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 buyonevideo, on 19 octombrie 2017 - 09:42, said:

Pai, smart TV nu are deja youtube ?
Care e problema cu aceasta aplicatie ?!
Nu merge tastatura nici airmouse-ul pe youtube-ul de smart tv. E cam ....praf

#8
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017

 buyonevideo, on 19 octombrie 2017 - 09:42, said:

Pai, smart TV nu are deja youtube ?
Care e problema cu aceasta aplicatie ?!
Nu mai merge aplicatia pe tv de vre-o o juma de an.Ar fii vre-o solutie sa fac sa mearga din nou?Au scos-o aia de la Samsung,mai merge doar pe tv-urile dupa 2015.

#9
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 michael78, on 19 octombrie 2017 - 11:06, said:

Nu mai merge aplicatia pe tv de vre-o o juma de an.Ar fii vre-o solutie sa fac sa mearga din nou?Au scos-o aia de la Samsung,mai merge doar pe tv-urile dupa 2015.
Asa cum au scos si Skype-ul, asta in conditiile in care am  TV cu camera HD incorporata.

#10
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017

 rosix, on 19 octombrie 2017 - 10:42, said:

Omul a intrebat aici de o solutie permanenta si durabila, nu lasat telefonul pe masa sa redea Youtube pana se duce drk bateria...

@initiator, nu prea am incredere in astfel de gadgeturi iar cele de calitate, cu procesor solid, USB 3.0, etc... costa ca mult.. 700-1500 lei.

Beelink BT7 Mini PC Intel Atom X7-Z8700 Quad-core Windows 64bit  -  4GB+320GB  UK PLUG

https://www.gearbest...ASAAEgIqePD_BwE

Daca insa vrei musai sa vezi Youtube pe tv si ai niste bani de pus la bataie poti incerca si un mini calculator Lenovo ThinkCentre M73... Se mai gasesc SH si (n-am probat) dar cred ca suporta un HD decent.
Asa am laptop performant dar nu doresc sa ma scol din pat sa tastez sa intru pe youtube,etc..cand imi mergea aplicatia pe tv,scriam din telecomanda iluminata a tv-ului " faze comice" in aplicatie si gata.Nu as dorii nici sa dau 300 de euro pe o cutiuta dinaia.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 michael78, on 19 octombrie 2017 - 11:12, said:

Asa am laptop performant dar nu doresc sa ma scol din pat sa tastez sa intru pe youtube,etc..cand imi mergea aplicatia pe tv,scriam din telecomanda iluminata a tv-ului " faze comice" in aplicatie si gata.Nu as dorii nici sa dau 300 de euro pe o cutiuta dinaia.

Daca nu doresti sa te scoli din pat, scoate banii pentru un TV ca lumea.  Schimba 500 de euro!
Iti recomand un LG Smart TV 43UH668

Edited by rosix, 19 October 2017 - 11:15.


#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 rosix, on 19 octombrie 2017 - 10:42, said:

1. Omul a intrebat aici de o solutie permanenta si durabila, nu lasat telefonul pe masa sa redea Youtube pana se duce drk bateria...

2. @initiator, nu prea am incredere in astfel de gadgeturi iar cele de calitate, cu procesor solid, USB 3.0, etc... costa ca mult.. 700-1500 lei.


1. WTF : poti opri telefonul cat timp face smart share sau cum drac ii zice. Baterie se consuma cat s-ar consuma si cu telefonu stins. Poate putin mai repede dar nu e sesizabil.
2. La fel si cu Chromecast. Am netflix pe telefon si ma conectez cu el la chromecast. Aleg ceea ce vreau sa vad, dau play, inchid display-ul si e totul ok. Ce ai recomandat tu nu e confortabil. Trebuie sa aprinzi un PC, sa il ti deschis cat timp te uiti tu la TV. Nu ar fi mai simplu de pe telefon ? Nu te mai ridici de pe canapea sau din pat ca sa schimbi sau si mai bine, nu mai ai nevoie de tot felul de cabluri.

@initiator... daca vrei confort, mergi pe varianta cu smartphone-ul. Asta folosesc si eu si e totul ok

Edited by Andreysc7, 19 October 2017 - 11:18.


#13
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Ia un stick cu Android pe el si cu iesire HDMI, nu lua TV cu Android TV pe el pentru ca nu suporta oficial toate aplicatiile.

#14
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 sonnydellmarco, on 19 octombrie 2017 - 11:18, said:

Ia un stick cu Android pe el si cu iesire HDMI, nu lua TV cu Android TV pe el pentru ca nu suporta oficial toate aplicatiile.

Confirm... o fi el smart tv dar sunt si minusuri , mai ales la modelele mai vechi. Gen : netflix nu are titrari in romana. Ma rog, are doar ca ai nevoie de o anumita versiune de software iar producatorilor nu le pasa de modelele mai vechi de 2-3 ani si practic te "forteaza" sa cumperi un tv nou. Eu pentru asta am optat pentru chromecast. A da, si meniul e destul de lent pe multe smart tv-uri

#15
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 Andreysc7, on 19 octombrie 2017 - 11:24, said:

"producatorilor nu le pasa de modelele mai vechi de 2-3 ani si practic te "forteaza" sa cumperi un tv nou"

Ai pus punctul pe i, asta e problema!

Edited by sonnydellmarco, 19 October 2017 - 11:29.


#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 tybanu, on 19 octombrie 2017 - 10:09, said:


^ sa fii in acelasi wifi cu tvul, si activeaza din tv screen share, smart share, ceva cu share, si telefonul iti va gasi televizorul.
Nope, pentru youtube NU iti trebuie NEAPARAT aia cu share.
Youtube de pe telefon nu face streaming din telefon, trimite catre tv doar adresa video-ului si televizorul citeste singur de pe youtube video.
Apare optiune la Youtube, nu la telefon, watch on tv sau ceva de genul.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 buyonevideo, on 19 octombrie 2017 - 12:15, said:

Nope, pentru youtube NU iti trebuie NEAPARAT aia cu share.
Youtube de pe telefon nu face streaming din telefon, trimite catre tv doar adresa video-ului si televizorul citeste singur de pe youtube video.

Pai si daca TV-ul nu are Youtube, internet si alte dracii similare (asta e situatia initiatorului), cum o sa redea linkul ???
Trebuie o cutie care sa faca tot si sa scoata semnal HD pe TV pe cablul HDMI.

Edited by rosix, 19 October 2017 - 12:29.


#18
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 rosix, on 19 octombrie 2017 - 12:28, said:

Pai si daca TV-ul nu are Youtube, internet si alte dracii similare (asta e situatia initiatorului), cum o sa redea linkul ???
Trebuie o cutie care sa faca tot si sa scoata semnal HD pe TV pe cablul HDMI.

Cutia aia poate fi un PC sau un Chromecast ... e o chestie mica, ce o ti in palma. Il conectezi la routerul wi-fi prin meniul telefonului. Orice TV , chiar daca nu e smart, poate fi smart cu un chromecast sau alt device similar (nu cunsoc altu, dar ma gandesc ca poate exista)

[ https://www.google.com/chromecast/static/images/tv/learn-three-steps-tv-01-plug-in.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Andreysc7, 19 October 2017 - 12:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate