Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sînteți de acord ca 15 martie să fie consacrată prin lege ca sărbătoare a comunității maghiare din România?

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
381 replies to this topic

#181
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 24.08.2010
O zi in care s-a cerut ca Transilvania sa fie anexata, (adica fortata), de Ungaria si ca urmare au murit niste romani (nu putini) luptand pt. ca acest lucru sa nu se intample, de ce sa nu sarbatorim aceasta data?. A, da poate caci suntem romani si mai avem onoare si simt al ridicolului, cum poti sarbatorii asa ceva.

Are dreptate Basescu, data a fost aleasa pt. a umili Romania care ar sarbatorii ziua cand o alta tara cerea sa anexeze o parte a teritoriului.
Sa aleaga alta zi.

#182
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017
Ba pt că intenționat au ales data de 15 martie, dovedind nesimțire, sa plimbe ursul.
Au pe 18 decembrie ziua minorităților naționale, le ajunge.

#183
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostdaniMMM, on 21 octombrie 2017 - 10:24, said:

Sa plece toate gunoaiele extremiste maghiare!!Sa ramana cei ce respecta Romania si romanii,restul sa se care dracului in pusta mongola!
Pe cale de egalitate sa plece si gunoaiele extremiste romane ...

View Postmarcusdefeis, on 21 octombrie 2017 - 11:19, said:

......
tu, asta care stii atat de multe despre problema ardeleana, din ce parte a tarii zici ca esti de ne dai lectii?......
TU  ASTA , poate este o formula de adresare prin cartierul tau periferic...
Tu asta , n-am idee unde ai citit ca am scris eu ceva despre " problema ardeleana " , si nici n-am dat lectii .
A , daca " lectie " se cheama ca sint pt buna intelegere , dupa cum este normal si cer si " normele " europene , asta imi asum .
Eu cunosc si am vazut ca mai nou pe forum nu poti posta , si nu esti ok , decit daca ceri topoare in cap , impuscarea , infometarea cuiva sau unor grupuri sociale .
Orice se scrie , calm si cumpatat , este prost primit , nu se baga in seama , nu conteaza . Totul cu violenta ...iar eu asta nu suport .

#184
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,931
  • Înscris: 11.07.2016

View PostMr_Who, on 21 octombrie 2017 - 13:10, said:

Da, ma, stim cat de viteji au fost porcii hortysti, cum s-au "luptat" ei "vitejeste" cu niste batrani, copii si femei fara aparare, merita statuie, nu? Posted Image
Si numai pentru afirmatia asta mizerabila si nesimtita ai merita ban instant pe forumul asta.


Apropo de "vitejia" ungurilor :
http://www.dailycotc...u-fost-ungurii/

#185
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Post86-APP, on 21 octombrie 2017 - 10:08, said:

Ce-ai zice tu , ca in fata blocului tau sa instaleze niste romi un cort , sa inceapa gratarele si sa cinte manelele , asa cam 3 zile ...asta sa nu uiti ....
Asta doar daca ai trai intr-o tara numita TZ-IGANIA

Tot felul de comparatii de 2 lei fara nici o legatura cu realitatea !

View Post86-APP, on 21 octombrie 2017 - 10:08, said:

Astea sint instigari grosolane , si o administratie cu capul pe umeri NU face asa ceva .


Zi tu zau ca este instigare ca in Romania sa defileze armata romana ?

In ce film ai vazut tu instigare ?

View Post86-APP, on 21 octombrie 2017 - 18:49, said:

Totul cu violenta ...iar eu asta nu suport .

Am mai vazut "smecheria" asta Posted Image

Ce daca nu iti da cu paru in cap ca doar ti-a dat doar un scuipat intre ochi ? Si fiindca nu reactionezi si zici ca lasa-l dom-le ca nu stie ce face ...iti mai iei un scuipat intre ochi !! Si tot asa si te trezesti inecat in flegma !

Dupa aia vii si imi spui povestile astea de 2 lei !!

View Post86-APP, on 21 octombrie 2017 - 18:49, said:

Pe cale de egalitate sa plece si gunoaiele extremiste romane ...

Pina la extremistii romani ar fi bine sa dispara gunoaiele romanesti  "utile " sau sa fie judecate pentru tradare !

Edited by Daco_Get, 22 October 2017 - 07:21.


#186
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Post86-APP, on 21 octombrie 2017 - 18:49, said:

Pe cale de egalitate sa plece si gunoaiele extremiste romane ...


Unde ,ca sunt in tara lor?In plus,nu ar exista daca n-ar fi gunoaiele extremiste maghiare.

#187
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Tare Daily Cotcodac .Numa cine n-o vrut n-o fo rege al ungariei ! Posted Image

#188
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008
Azi e duminică. Bucurați-vă de timpul liber și de familie și faceți o mică pauză pentru calmarea spiritelor.

#189
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostRdaneel, on 21 octombrie 2017 - 14:59, said:

Ba pt că intenționat au ales data de 15 martie, dovedind nesimțire, sa plimbe ursul.
Nesimtire este atunci cand nu te speli, cand iti faci nevoile in fundu' curtii, cand in loc sa-ti faci o casa dai banii pe beutura, cand nu te duci la scoala, cand nu-ti educi copiii etc.
Nu cand ceri oficializarea sarbatorii natiunii tale.

#190
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View PostHunor_66, on 23 octombrie 2017 - 08:42, said:

Nesimtire este atunci cand nu te speli, cand iti faci nevoile in fundu' curtii, cand in loc sa-ti faci o casa dai banii pe beutura, cand nu te duci la scoala, cand nu-ti educi copiii etc.
Nu cand ceri oficializarea sarbatorii natiunii tale.
Nesimtire este atunci cind poti alege o alta zi dar alegi sa sarbatoresti uciderea romanilor !!

Si nu numai ca se sarbatoreste uciderea romanilor de catre maghiari, dar le mai si ceri romanilor si tarii in care traiesc , sa faca din asta o zi nationala intr-o zi de doliu pentru natiunea romana !

Nu numai ca este o nesimtire ci o mizerie subumana !

Nu ca ar fi ceva nou pentru maghiari cind lor li s-a parut normal sa ucida femei si copii ...doar fiindca erau romani !

Ce este nou in a cere sa se sarbatoreasca "national" uciderea romanilor cind maghiari ridica statui ucigasilor de romani ...in Romania ??

Si inca o data : In Romania nu exista nici o natiune maghiara ci o minoritate nationala maghiara ,urmasa a ucigasilor de romani !

Edited by Daco_Get, 23 October 2017 - 08:51.


#191
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDaco_Get, on 23 octombrie 2017 - 08:47, said:

Nesimtire este atunci cind poti alege o alta zi dar alegi sa sarbatoresti uciderea romanilor !!

La 15 Martie nu o fost ucis nici un roma^n.

Plus ca unirea Transilvaniei cu Ungaria o fost proclamata de Dieta de la Kolozsvár (Transilvania avea propria ei Dieta, separata de cea a Ungariei), nu de cea de la Pesta, si proclamarea o fost la 29 Mai, nu la 15 Martie.

#192
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008

View PostHunor_66, on 23 octombrie 2017 - 09:06, said:

unirea Transilvaniei cu Ungaria o fost proclamata de Dieta de la Kolozsvár

Ai amabilitatea sa-mi povestesti putin despre componenta Dietei de la Cluj?

#193
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View PostHunor_66, on 23 octombrie 2017 - 09:06, said:

La 15 Martie nu o fost ucis nici un roma^n.

Nope ,atunci o fost dat ordinul de ucidere a romanilor !

View PostHunor_66, on 23 octombrie 2017 - 09:06, said:

Plus ca unirea Transilvaniei cu Ungaria
unirea ???Posted Image Posted Image

Nu mai e limita la ridicol??  Intrebare retorica Posted Image


Adica ungurii din Transilvania  au hotarit ei ca Transilvania se "uneste" cu ungaria cu de la sine putere...fiindca nu-i asa, doar erau stapinii Transilvaniei ??

View PostHunor_66, on 23 octombrie 2017 - 09:06, said:

... Kolozsvár
Nu exista asa ceva in Transilvania !

Doar in capul maghiar se  poate  stalci numele unei localitati romanesti ...nu ca ar fi ceva nou ....si daca nu ar fi mizerabila redenumirea localitatilor romanesti cu nume maghiare .... ar fi de ris !

Edited by Daco_Get, 23 October 2017 - 09:16.


#194
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View PostHunor_66, on 23 octombrie 2017 - 08:42, said:

Nesimtire este atunci cand nu te speli, cand iti faci nevoile in fundu' curtii, cand in loc sa-ti faci o casa dai banii pe beutura, cand nu te duci la scoala, cand nu-ti educi copiii etc. [...]
Obiectiv vorbind:
1. "cand nu te speli", e strict treaba ta, cu exceptia cazului in care generezi miros s.a.a. in public
2. "cand iti faci nevoile in fundu' curtii" e din cauza lipsei de canalizare, dar e mai sanatos decat sa-ti faci nevoile la olita in mijlocul palatului sau intr-un oras din timpul revolutiei industriale
2a. spre deosebire de tine, eu nu cred ca bunicii sau strabunicii nostri au fost nesimtiti
2b. in plus, taranii erau mai curati si mai putin nesimtiti decat aceia care n-aveau curte
2c. de-a lungul timpului, din negura vremurilor, s-a dezvoltat o adevarata tehnologie a closetelor "din fundul curtii", incepand cu amplasarea lor, functie de panza freatica s.a.a., continuand cu amenajarea s.a.m.d.; vechea tehnologie a fost depasita abia la inceputul secolului trecut, odata cu introducerea sifoanelor in scaunele de toaleta, fara de care acestea refulau Posted Image totusi, conditiile nu permiteau aplicarea noii tehnologii peste tot dintr-o data, astfel incat vechea tehnologie a ajuns sa fie formalizata in perioada interbelica, dar s-a pierdut ulterior, pierderea sa in Romania fiind cauzata de comunism
3. "cand in loc sa-ti faci o casa dai banii pe beutura" e ceva reprobabil, dar e tot un drept fundamental al individului
4. "cand nu te duci la scoala" poate fi din motive neimputabile minorului,
iar daca e din vina parintelui, respectiv tutorelui legal, atunci se aplica legea
4a. daca UDMR ar fi fost sincer interesat de aceasta chestiune, ar fi introdus proiect de lege pentru o mai buna rezolvarea a ei, n-ar fi folosit-o ca motiv pentru proiectul de lege on-topic
4b. cum caracterizezi refuzul de a invata limba oficiala si de comunicare inter-etnica?
4c. cum caracterizezi partea in limba romana a site-ului Consiliului National Secuiesc?
5. "cand nu-ti educi copiii"... se subintelege ca trebuie educati intr-un anumit fel, respectand o multime de exigente, intre care cele subintelese din 4b si 4c
6. in fine, un exemplu clar de nesimtire e cand il faci securist pe unul ca mine
7. si tot nesimtire e sa sugerezi ca ar exista diferente semnificative de civilizatie intre romani si maghiari, exceptand 4a, 4b si 4c

Quote

Nu [e nesimtire] cand ceri oficializarea sarbatorii natiunii tale.
E o "nesimtire" sa persisti in confuzia privind conceptul de natiune, cu atat mai mult cand iti ascunzi adevaratele intentii. Natiunea moderna inseamna multimea tuturor cetatenilor unui stat, dupa cum... postarea a fost stearsa Posted Image asa ca o reproduc cenzurata in spoiler:
Spoiler
In schimb, a ramas https://forum.softpe...8#entry21802120
O natiune moderna, a unui stat democratic, n-are de ce sa fie in contradictie cu statul, nici referitor la Ziua Nationala. Conflicte pot aparea, intre parti ale acelei natiuni, cu privire la alte sarbatori legale, ceea ce risca (sau urmareste?) sa produca acum UDMR.
Mai exista si o confuzie de natura juridica, avand alte consecinte importante: https://forum.softpe...0#entry21851346

View PostHunor_66, on 23 octombrie 2017 - 09:06, said:

La 15 Martie nu o fost ucis nici un roma^n. [...]
Pe 15 martie 1848 a fost ratata o oportunitate istorica si a fost inlocuita cu premisa unui nou lant de tragedii. Daca maghiarii ar fi fost adevarati revolutionari, ar fi recunoscut suveranitatea romanilor asupra unei parti din teritoriul dintre Carpati si Tisa, corespunzatoare ponderii demografice. Va imaginati cum s-ar fi schimbat istoria?
Ei bine, acum traim o noua perioada critica, la scara istorica, si ma tem ca maghiarii, prin reprezentanti ai lor tolerati de ceilalti maghiari, ar comite o noua boacana.

Edited by moftware, 23 October 2017 - 12:51.


#195
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postiladi, on 23 octombrie 2017 - 09:10, said:

Ai amabilitatea sa-mi povestesti putin despre componenta Dietei de la Cluj?
Sigur ca da, daca ai si matale amabilitatea sa-mi spui ce legatura are componenta cu data de 15 Martie.
Ca sa inteleg si eu argumentul cu componenta.

View PostDaco_Get, on 23 octombrie 2017 - 09:16, said:

Nu exista asa ceva in Transilvania !

Doar in capul maghiar se  poate  stalci numele unei localitati romanesti ...nu ca ar fi ceva nou ....si daca nu ar fi mizerabila redenumirea localitatilor romanesti cu nume maghiare .... ar fi de ris !

Attached File  00150164_large.jpg   38.34K   10 downloads

#196
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008

View PostHunor_66, on 24 octombrie 2017 - 11:30, said:

Sigur ca da, daca ai si matale amabilitatea sa-mi spui ce legatura are componenta cu data de 15 Martie.
Ca sa inteleg si eu argumentul cu componenta.

Conteaza? Vreau sa inteleg fenomenul. Am pus o intrebare la care puteai raspunde sau te puteai eschiva. Oricum, multumesc pentru replica, am inteles ceea ce era de inteles.

#197
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostHunor_66, on 24 octombrie 2017 - 11:30, said:

Sigur ca da, daca ai si matale amabilitatea sa-mi spui ce legatura are componenta cu data de 15 Martie.
Ca sa inteleg si eu argumentul cu componenta.



Attachment 00150164_large.jpg
Oricum,nu am vazut alt roman sa lupte mai cu inversunare impotriva propriei tarii.Nepasare sau sila fata de tara,existand si motive dealtfel, vad toata ziua,dar ura pe care tu o ai impotriva romanilor,mister horia, nu se compara cu tot udmr-ul.

Edited by daniMMM, 24 October 2017 - 11:39.


#198
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postiladi, on 24 octombrie 2017 - 11:32, said:

Conteaza? Vreau sa inteleg fenomenul.
Conteaza enorm.
Fiindca decizia de unire a Transilvaniei cu Ungaria o fost luata pe 29 Mai, nu pe 15 Martie.

Ca Dieta de la Cluj (Kolozsvár era denumirea oficiala atunci) era dominata de maghiari, nu are nici o relevanta.

Noi discutam aici despre semnificatia anti-roma^neasca a datei de 15 Martie, pe acest topic.

View PostdaniMMM, on 24 octombrie 2017 - 11:38, said:

Oricum,nu am vazut alt roman sa lupte mai cu inversunare impotriva propriei tarii.
Confunzi tarile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate