Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Nokia 7

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Iata ca familia Nokia se mareste cu un nou model, este vorba despre Nokia 7 care va fi disponibil in prima faza exclusiv in China.

Acest telefon va avea un ecran de 5.2 inch, baterie de 3000 mAh, o camera de 16 megapixeli, procesor Snapdragon 630 si 4 sau 6 giga de ram in functie de versiune.

Mai multe informatii aici: https://www.androida...nounced-808413/

Edited by Elenistic, 19 October 2017 - 07:33.


#2
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Pretul e aberant de mare pentru ceea ce ofera. In China poti cumpara Mi6 sau Mi Note 3 in aceeasi bani.

#3
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Si mie mi se pare foarte scump. Insa imi place foarte mult cum arata.

Edited by Elenistic, 19 October 2017 - 07:53.


#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
adica? ce vezi asa deosebit la el?

#5
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Ramii, ramii costa, ca deh, sa puna toti dependentii aplicatii sa nu le mai stie existenta in aparat.

#6
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View Postalexpet, on 19 octombrie 2017 - 08:06, said:

adica? ce vezi asa deosebit la el?
Nu e vorba ca e foarte deosebit. De altfel e si greu sa mai vii cu un design diferit in zile noastre, pur si simplu imi place cum arata.

#7
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdevlin2427, on 19 octombrie 2017 - 07:38, said:

Pretul e aberant de mare pentru ceea ce ofera. In China poti cumpara Mi6 sau Mi Note 3 in aceeasi bani.

da, dar alea nu au:
- garantie
- Android curat
- Update-uri rapide
- Lentile Carl Zeiss

#8
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostExtinct, on 19 octombrie 2017 - 10:30, said:


da, dar alea nu au:
- garantie
- Android curat
- Update-uri rapide
- Lentile Carl Zeiss

Iti dai seama ca vorbesti despre un produs exclusiv China la momentul asta si nu poate fi vorba de garantie?

Daca faci un compromis la camera, "lentile carl zeiss" e oricum o gaselnita de marketing si nimic mai mult, gasesti Mi A1 la jumatate de pret cu cele cerute de tine.

View PostElenistic, on 19 octombrie 2017 - 08:27, said:

Nu e vorba ca e foarte deosebit. De altfel e si greu sa mai vii cu un design diferit in zile noastre, pur si simplu imi place cum arata.

Tendinta e spre bezels cat mai mici chiar si la telefoanele mai ieftine.

#9
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View Postdevlin2427, on 19 octombrie 2017 - 10:39, said:


Iti dai seama ca vorbesti despre un produs exclusiv China la momentul asta si nu poate fi vorba de garantie?

Daca faci un compromis la camera, "lentile carl zeiss" e oricum o gaselnita de marketing si nimic mai mult, gasesti Mi A1 la jumatate de pret cu cele cerute de tine.



Tendinta e spre bezels cat mai mici chiar si la telefoanele mai ieftine.
Dap stiu. Tendinta adusa de xiaomi cu mi mix. De fapt aia a fost cam ultima chestie revolutionara in materie de design.

#10
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdevlin2427, on 19 octombrie 2017 - 10:39, said:



Iti dai seama ca vorbesti despre un produs exclusiv China la momentul asta si nu poate fi vorba de garantie?

Daca faci un compromis la camera, "lentile carl zeiss" e oricum o gaselnita de marketing si nimic mai mult, gasesti Mi A1 la jumatate de pret cu cele cerute de tine.



Tendinta e spre bezels cat mai mici chiar si la telefoanele mai ieftine.

O sa apara si in Europa cat de curand. Legat de margini, sincer, prefer telefoanele cu margini din doua motive:
- ecranul este mai bune protejat in cazul scaparii accidentale
- la ecranele de peste 5 inci, este imposibil sa nu atingi icoanele de pe ecran cu podul palmei, iar majoritatea producatorilor nu au nicio optimizare pentru “palm rejection”. Nici macar Samsung.
- legat de lentile, da, din punctul meu de vedere e marketing curat, dar pentru majoritatea utilizatorilor, nu e. Exista ceva diferente de calitate intre lentilele de doi lei si cele facute de Zeiss, dar pentru mine, acea diferenta este nesemnificativa.

#11
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
1. Cum sa fie mai bine protejat ecranul? La telefonul tau partea care acopera display-ul e sticla prinsa intr-o rama de plastic?!

2. Cred ca esti printre cei foarte putini care se plang de atingeri accidentale. Nu spun ca nu e posibil la ecrane de tip "edge" dar e departe de a fi un deal breaker la un ecran plat.

3. Vestea proasta ar fi ca carl zeiss nu face nimic. Sunt sanse extrem de mici ca cineva de la Carl Zeiss sa se fi uitat pe vreo schema optica si sa-si fi dat ok-ul. E ca si cum ar crede cineva ca oamenii care construiesc masinile Ferrari isi dau cu parerea despre brichetele sau pixurile pe care sta scris Ferrari.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sharp face telefoane cu rama ltrasubtire de tzaspe ani, au lansat mai multe modele in fiecare an de multi ani.

Au avut cu rama sus de 1mm de cel putin 5 ani, si mai nou au inceput sa o mareasca spre 2-3 mm, insa au mai taiat din cea de jos care era maricica.

Inca nu a faxcut nimeni smartphone compact cu ecran de 4,7" si rama de 3mm sus si 6 - 7 mm jos si 114 - 115mm toata inaltimea carcasei, cu tate ca mai mult de 2 miliarde de oameni asteapta asa ceva de multi ani.
Cei 3mm sunt buni ca sa poti racorda colturile 2 - 3 mm.
Desigur cu minim 3 GB RAM, minim 720p @ minim adreno 510, iar daca are rezolutie mai mare sa fie si GPU-ul proportional mai performant.
Sony XZ1 compact are adreno 540 pe 720p, deci 510 pe 720 si 540 pe 1080 e chiar o pretentie moderata.

Apropo de GPU, Nokia 7 are 1080p si adreno 508 care e ceva mai slab decat 510.
508 - 510 erau OK pt 720p
Pt 1080 trebuia sa puna Adreno 540 sau macar 530, mai ales la ce pret are...

Edited by loock, 19 October 2017 - 13:21.


#13
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdevlin2427, on 19 octombrie 2017 - 12:52, said:

1. Cum sa fie mai bine protejat ecranul? La telefonul tau partea care acopera display-ul e sticla prinsa intr-o rama de plastic?!

2. Cred ca esti printre cei foarte putini care se plang de atingeri accidentale. Nu spun ca nu e posibil la ecrane de tip "edge" dar e departe de a fi un deal breaker la un ecran plat.

3. Vestea proasta ar fi ca carl zeiss nu face nimic. Sunt sanse extrem de mici ca cineva de la Carl Zeiss sa se fi uitat pe vreo schema optica si sa-si fi dat ok-ul. E ca si cum ar crede cineva ca oamenii care construiesc masinile Ferrari isi dau cu parerea despre brichetele sau pixurile pe care sta scris Ferrari.

1. faci confuzie intre sticla si display propriu-zis Posted Image
2. In special posesorii de Samsung "edge" se plang de chestia asta. Am doi prieteni care au renuntat pentru versiunea clasica tocmai din cauza asta (s8, respectiv S7).
3. HMD are parteneriat cu Carl Zeiss. Aia nu ar lasa pe cineva sa le foloseasca numele pe orice mizerie. Google it. Carl Zeiss castiga o gramada de bani de ep urma telefoanelor mobile, dintr-un singur motiv: se vand multe, asa ca au tot interesul pentru astfel de parteneriate. Ferrari, daca nu ar avea in spate un gigant auto, ar da faliment intr-un an sau ar ramane sa vand modelele actuale. Cercetarea costa.

Edited by Extinct, 19 October 2017 - 13:27.


#14
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Trebuie sa fii extrem de ghinionist ca sa spargi si display-ul si sticla.

Hai sa iti arat cum vorbeste cineva mult fara sa spuna nimic:

Quote

Dr. Matthias Metz, Member of the Executive Board of ZEISS Group:

    “The collaboration of HMD Global with ZEISS for Nokia smartphones will again enhance consumers’ holistic imaging experience based on excellence and innovation. Our partnership is built on a solid foundation. Together, we look forward to an exciting journey into the future of sophisticated smartphone imaging.”

Daca tu intelegi ca Zeiss face si altceva in afara de o licentiere a brandului propriu, esti mai perspicace decat mine.

Esti clientul perfect pentru telefonul asta: marketingul functioneaza grozav si esti dispus sa treci cu vederea toate neajunsurile. Have fun shopping.

#15
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Poate nu ai retinut:
"- legat de lentile, da, din punctul meu de vedere e marketing curat, dar pentru majoritatea utilizatorilor, nu e. Exista ceva diferente de calitate intre lentilele de doi lei si cele facute de Zeiss, dar pentru mine, acea diferenta este nesemnificativa."

Pentru mine "fotografia" cu telefonul se rezuma la a retine rapid informatii utile, de genul numere de telefon, adrese, incidente etc. Pentru orice altceva, am un mirrorless Sony. Pentru majoritatea consumatorilor, insa, va conta acel "Carl Zeiss". Mie imi place telefonul pentru ca are o marime decenta, constructie solida si un pretOK-ish. Nu stiu daca-l voi cumpara, dar, din prezentare, imi place. Nu-mi dau seama ce numesti tu "neajunsuri"...

Edited by Extinct, 19 October 2017 - 14:04.


#16
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IWk1F8JjxIQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Pretul intr-adevar este prea mare.
Pe la noi va ajunge undeva la 1700 lei. Fara suparare dar la pretul acela am vazut si telefoane ca V20 care nu prea pierde la nici un capitol in comparatie cu acest Nokia 7.

#18
Nannah

Nannah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.07.2015
Momentan este doar pentru piata din China...
O sa dureze o eternitate pana se vor hotara sa lanseze ceva si pentru muritorii de pe celalalte continente...
S-a vazut la Nokia 6, lansat in ianuarie, versiunea internationata a ajuns pe la noi prin iunie...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate