Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ajutati-ma cu un sfat pentru casa la calcan

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
Buna ziua, construiesc o casa la calcan cu sora mea.  Casa sorei mele este izolata cu polistiren de 5, iar intre mine si ea ramane o distanta de aproximativ  5 cm.  (asa reiesea din proiect).  Zidul pe care il construim noi inspre ea este unul de caramida porotherm de 11,5.  Cand l-am intrebat pe constructor daca e bine sa las acea perna de aer intre case sau sa pun un polistiren de 5 si eu ca sa o umplu mi-a spus ca mai bine o las asa, pentru ca aerul acela va fi un bun izolant.  Mentionez ca laturile casei vor fi lipite de a sorei prin turnarea stalpilor.  Este bine ce fac?

Edited by GloriaS, 19 October 2017 - 05:58.


#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Aerul e bun izolator.Polistirenul practic contine o gramada de aer, caremizile sint gaurite tot pentru a avea aer si a izola mai bine.Ce ma ingrijoreaza pe mine, e distanta, practic la acea distanta, nu ai loc pentru erori, in plus nici tu si nici sora ta, nu veti putea intervenii in spatiul ramas daca ar fi nevoie.

#3
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
Multumesc de rectificare.  La ce erori va referiti?  Am posibilitatea sa folosesc o caramida mai groasa si sa acopar si acel spatiu in totalitate, macar la etaj, ca la parter deja au fost ridicati peretii.

#4
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@GloriaS , intrebare - peste acea caramida de  "11,5"  (care sigur nu este o caramida structurala ) vine cumva sarpanta ? , deobicei in capatul calcanului in partea superioara e acoperisul, care ar trebui sa stea pe un zid de cel putin 25 cm, o centura sus de care sa fie prinsa cosoraba acoperisului.
In rest e ok sa fie si izolatie si o parte de 5 cm de aer, doar sa fie zidit drept  acel zid

#5
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
daca la parter au fost deja ridicati peretii, as umple tot spatiul cu polistiren de 5cm, iar la etaj as zidi cu caramida mai groasa (fara polistiren, direct din perete), mai ales ca stalpii (si centurile) vor fi pana la perete/calcan

#6
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Este obligatoriu un astfel de rost, astfel incat la un seism cele 2 cladiri sa nu se atinga.

#7
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Eu as pune vata pentru fonoizolatie.

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 bobitzaaa, on 19 octombrie 2017 - 10:58, said:

Eu as pune vata pentru fonoizolatie.

      Sunt 2 randuri de caramida. Ce fonoizolatie mai trebuie?

 lestad_25, on 19 octombrie 2017 - 07:58, said:

In rest e ok sa fie si izolatie si o parte de 5 cm de aer, doar sa fie zidit drept  acel zid

     Bine ca ai precizat ca trebuie sa fie drept, altfel nu se stie ce ar fi iesit....

 fqx, on 19 octombrie 2017 - 06:37, said:

Aerul e bun izolator.Polistirenul practic contine o gramada de aer, caremizile sint gaurite tot pentru a avea aer si a izola mai bine.Ce ma ingrijoreaza pe mine, e distanta, practic la acea distanta, nu ai loc pentru erori, in plus nici tu si nici sora ta, nu veti putea intervenii in spatiul ramas daca ar fi nevoie.

       In ce fel sa intervina in spatiul ramas ? Sa schimbe aerul? Sa dea cu aspiratorul ?

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 GloriaS, on 19 octombrie 2017 - 05:56, said:

...... Zidul pe care il construim noi inspre ea este unul de caramida porotherm de 11,5. ......
eu zic ca trebuie sa schimbi dorelul, sa obti autorizatie de constructie, expertiza de calcan, faci proiect, gasesti un constructor care sa lucreze dupa proiect si nu vei mai avea astfel de dileme...

in mod nornal de la sora catre tine
lavabila, glet, tenculara, zid de caramida (un minim 20cm), termoizolatie, rost seismic (5-10cm + sagetile celor 2 case), termoizolatie, zid (nu coaja de 11.5cm), tencuiala, glet, lavabila...

Edited by arg, 19 October 2017 - 11:42.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Dpmdv nu e bine sa ai perete comun cu alta casa ( chiar daca e vorba de sora/frate etc ) .
Nu ai posibilitatea s-o construiesti mai retrasa ?
Caramida aia de 11,5 nu e buna iti trebuie una de 30 cm .

#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 cspot, on 19 octombrie 2017 - 11:29, said:

  Sunt 2 randuri de caramida. Ce fonoizolatie mai trebuie?



Bine ca ai precizat ca trebuie sa fie drept, altfel nu se stie ce ar fi iesit....



   In ce fel sa intervina in spatiul ramas ? Sa schimbe aerul? Sa dea cu aspiratorul ?
Nu stiu, poate de ex daca ramane un sobolan mort acolo, sau se infiltreaza apa de undeva si ii cauzeaza probleme, si alte chestii care nu imi vin acu in minte si s-ar putea intampla in spatiul ala...

#12
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
Multumesc tuturor. Cate persoane atatea raspunsuri, care nu prea se intersecteaza.  Am autorizatie, am expertiza la calcan, am proiect, am tot, doar nelamuriri mai am.  Daca ai stii ce Dorei fac si expertizele, si arhitectura si.... ti-ai pune mana in cap.  Pe constructor nu-l schimb, este un Dorel cinstit care stie ce face. Am mentionat ca sora deja are casa izolata pe peretele la calcan cu polistiren de 5. A fost gresala mea ca i-am spus lui Dorel sa puna caramida de interior inspre calcan, dar nici el nu m-a descurajat.

 marco71, on 19 octombrie 2017 - 09:37, said:

daca la parter au fost deja ridicati peretii, as umple tot spatiul cu polistiren de 5cm, iar la etaj as zidi cu caramida mai groasa (fara polistiren, direct din perete), mai ales ca stalpii (si centurile) vor fi pana la perete/calcan

Multumesc, cred ca asta o sa fac in final.

#13
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 GloriaS, on 19 octombrie 2017 - 05:56, said:

Casa sorei mele este izolata cu polistiren de 5
Asta nu este grosime de termoizolant pentru anul 2017....cu 5 cm de termoizolant se placau casele acum vreo 10-15 ani...

 GloriaS, on 19 octombrie 2017 - 12:44, said:

Am autorizatie, am expertiza la calcan, am proiect, am tot, doar nelamuriri mai am.  
pai pune proiectul ca sa vedem si noi despre ce e vorba..posibil sa fi inteles noi gresit sau sa te fi exprimat tu aiurea...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate