Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

piulita cu auto-blocare/autoblocanta - se poate desuruba si reutiliza ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Sunt in domeniul auto, mai ales acolo unde sunt temperaturi mari piulite cu guler si corpul acesteia este deformat ( un pic turtit ) astfel ca la stringerea pe filet sa asigure si autoblocarea.
De regula, tot ce este cu autoblocare de fapt previne desfacerea si se inlocuieste cu una noua dupa desfacerea de pe filet. Pentru aplicatii mai importante decit sa asiguri la desfacere suruburi din domeniul casnic NU recomand piulitele la kg din magazinele de bricolaj. Materialul lor este foarte moale si nu a suferit nici un tratament termic. Daca le stringi mai tare sau gresit, vei vedea ca se zmulge filetul ( sunt probabil din grupa 3). Pentru cele cu guler si elasticizate incearca la magazinele de piese auto ( sunt mult mai scumpe decit bricolajul ) dar au tratament termic si de regula sunt din grupa 8 sau 10.

#20
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010

 andu2006, on 19 octombrie 2017 - 18:04, said:

. Daca le stringi mai tare sau gresit, vei vedea ca se zmulge filetul ( sunt probabil din grupa 3). .

Mai jos de suruburi 4.6 eu n`am vazut.
Ce intelegi prin grupa 3??

#21
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Are la Ddedeman.Am luat eu de 10 si de 12.Sunt exact cum vrei tu,cu autoblocare si cu protectie din aia de cauciuc (albastra era la Dedeman) la partea de afara!

#22
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 george_eu25, on 20 octombrie 2017 - 07:29, said:

Are la Ddedeman.Am luat eu de 10 si de 12.Sunt exact cum vrei tu,cu autoblocare si cu protectie din aia de cauciuc (albastra era la Dedeman) la partea de afara!
le-am vazut si eu dar nu sunt cu flansa....

Edited by July02, 23 October 2017 - 17:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate