Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Problemă Flicker, panouri și becuri LED

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai dreptate cu consumurile insumate pe o scara de bloc, Am pierdut din vedere discutia asta.

Daca se manifesta si la vecini chemati cu reclamatie la furnizor sa rezolve. E clar ca nu e din ce ai tu in casa.

#38
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Da doar că... repet, ei nu au nici măcar becuri led. Cu cine am discutat, cu vecinii pe care i-am întrebat... ei au cel mult becuri economice. Atât cei cu becuri cu incandescență cât și cei cu becuri economice, mi-au spus că și ei au mici căderi de intensitate luminoasă, la vecinul de vis-a-vis am observat fenomenul dar nu mi se pare că ar fi așa pronunțat ca la mine, de asta întreb, pe panouri LED sau chiar becuri LED, e normal ca fenomenul să fie „mai sesizabil” ca la celelalte surse de lumină?Posted Image

#39
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
incearca prima data cu un aparat obisnuit, eu nu as investi grabnic intr-un aparat scump mai ales daca apoi nu te folosesti frecvent de el.

din expereienta de la casa socrilor mei - aveau chiar trifazic - corpul cu 4 neoane la care am avut probleme se stingea complet si se aprindea apoi, foarte enervant, fenomen care aparea mai ales seara si mai des cind dadea frigul, eu cred ca aceste corpuri cu led sint sensibile, la fel si becurile economice care sint construite in genul tuburilor fluorescente cu balast electronic.

cel mai putin sesizabil este la becurile cu incandescenta.

#40
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Alimenteaza corpurile de iluminat dintr-o priza. Daca la fel face problema este din alimentarea generala.

#41
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

View Postgabimilo1, on 21 octombrie 2017 - 07:24, said:


Așa este...

View Postvalyvis10, on 21 octombrie 2017 - 08:27, said:

Alimenteaza corpurile de iluminat dintr-o priza. Daca la fel face problema este din alimentarea generala.
Bună ideea! ;)

#42
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Și prin alimentarea de la priză, fenomenul se repetă cum la fel se repetă cu orice driver... am împrumutat vreo 3 și pe toate am avut același flicker.
Pe aparatul de măsură, nu prind nicicum momentul... deocamdată.

#43
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Eu cred ca ai banuit bine in postul #33, undeva pe scara aveti un contact prost, de regula unde se imbina un conductor de Al cu unul de Cu.
Am trecut si eu prin asta, doar ca la mine se auzea in televizorul cu plasma.
Initial am crezut ca este el defect, dar am ajuns pana in panoul de pe scara si acolo am gasit conductorul de Cu care venea de la contorul recent schimbat de "electricienii" de la Enel, impletit cu cel de Al care ducea spre apartament. Erau scrum in zona conexiunii, iar fenomenul se cheama coroziune galvanica.

#44
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

View Posty0z, on 20 noiembrie 2017 - 12:49, said:

Eu cred ca ai banuit bine in postul #33, undeva pe scara aveti un contact prost, de regula unde se imbina un conductor de Al cu unul de Cu.
Am trecut si eu prin asta, doar ca la mine se auzea in televizorul cu plasma.
Initial am crezut ca este el defect, dar am ajuns pana in panoul de pe scara si acolo am gasit conductorul de Cu care venea de la contorul recent schimbat de "electricienii" de la Enel, impletit cu cel de Al care ducea spre apartament. Erau scrum in zona conexiunii, iar fenomenul se cheama coroziune galvanica.
Bănuiesc că asta e... dar... e greu de dovedit, în condițiile în care eu nu am voie legal să intervin pentru verificare în rețeaua de distribuție iar domnii de la distribuție, a nu știu câta oară i-am sesizat, pleacă la fel cum au venit, dau din umeri, nu e de la ei, șamd. Cum aș putea să-i oblig să verifice rețeaua blocului?

#45
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Asta-ti poate spune cu exactitate cineva care cunoaste legislatia.
Distribuitorul cred ca este responsabil doar de traseul pana la contor, ce este dupa banuiesc ca tine de dezvoltator.

Edited by y0z, 20 November 2017 - 13:45.


#46
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
După peste 10 sesizări, o echipă a verificat întreg traseul de la firidă/întrare în bloc, până la întrare în apartament. Toate contactele sunt perfecte, nimic corodat, nimic ars, nimic decolorat. M-au pus chiar pe direct, eliminând vreo 2 protecții din traseu, care erau lângă siguranță. Tot așa face.

Faza e că flickerul se produce în tandem, CU TOATĂ SCARA. În același timp flickere sursa de lumină de pe scară, cu cea din casa mea și cu cea din caselele tuturor locatarilor. Doar eu am toată casa pe iluminat cu LED, panouri LED mai exact, ceilalți sunt cu becuri economice ori chiar incandescente. Pe cele cu filament se mai observă fenomenul dar pe cele economice, fenomenul e trecut cu vederea, deci nu e chiar așa de bătător la ochi...
Soluții? Că am rămas în pană de idei..

Edited by a21alex, 06 December 2017 - 17:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate