Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Problemă Flicker, panouri și becuri LED

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Sa incerc sa fac un sumar :

1. Problema a inceput sa se manifeste la trecerea de pe becuri cu incandescenta la cele cu leduri.
Aici pot fi explicatii multiple, incepem cu ochiul omului ce percepe rar schimbari de frecventa sub 50 Hz, becurile cu incandescenta au o inertie termica mare ce pacaleste ochiul, cele pe leduri sunt foarte rapide, dar !!! se presupune ca acele lampi cu led sunt alimentate din surse de comutatie ca cele de PC, TV, etc, deci surse capabile sa primeasca o plaja mare de intrare si sa furnizeze aceeasi tensiune si curent la iesire.
2. Instalataia ta din casa nu este corect dimensionata
S-au vazut multe anomalii din cele relatate de tine, Circuite supradimensionate, sigurante supradimensionate...
3. Daca si la vecinii din bloc se manifesta aceeasi problema, este clar ca bransamentul blocului are probleme, de cat timp si de cand au aparut nimeni nu stie..
Se poate cere o verificare a bransamentului , din partea Asociatiei.
Poti incerca sa te informezi daca este ceva nou in constructie in zona ta si atunci vei gasi o explicatie, respectiv o organizare de santier conectata cu "aviz" pe o retea ce nu suporta.

Tot la ENEL va trebui sa faci plangeri ca sa se rezolve problema. As recomanda si plangere din partea Aociatiei nu doar personal.

Edited by keta, 20 October 2017 - 15:59.


#20
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

 ggelu, on 20 octombrie 2017 - 15:27, said:

Mai devreme spuneai ca la electrocasnice nu se observa fenomenul deranjant dar pe de alta parte toti vecinii au observat  flickerul pe iluminat .  Mie aici imi da ceva cu virgula.   Odata pentru ca sursele de iluminat cu LED-uri accepta ( in general) tensiuni de 190-252 V fara problema , la fel ca si televizorul  sau PC-ul, care spui ca nu au probleme .  De asemenea becurile cu incandescenta  dau o lumina chioara si devin rosiatice la tensiuni sub 200 V .
Una peste alta : ori schimbi  de proba un panou LED ori pui un stabilizator mic ( pe bucatarie e nevoie de 200 W) pe un circuit de iluminat.
Tocmai asta e că atunci când panoul LED are flicker, nu aud nicio scădere de turație la motoarele combinei frigorifice ori a lăzii frigorifice. Până și hota pare că merge.. normal și ea e de putere, fiind industrială, e cea din poza atașată. Mă gândesc că și ea papă ceva curent...

 gabimilo1, on 20 octombrie 2017 - 15:41, said:

stabilizatorul l-as pune doar pe iluminat pentru intreaga casa deoarece inteleg ca ai panouri peste tot sau am inteles gresit?
nu trebuie sa fie de putere mare, insumezi toate corpurile pe care le ai si iei unul ca sa acopere ca putere ceea ce iti iese din adunare, evident de o putere mai mare ca sa -l poti folosi si daca schimbi vreun corp, doua cu unele de putere mai mare - asta daca zici ca celelalte electrocasnice nu au probleme, mai alescentrala, calculatorul si televizoarele.
daca au probleme atunci da, trebuie unul de putere mare dar nu trebuie legate circuitele consumatorilor puternici (cuptor, plita - aceia nu cred ca au probleme) ci doar celelalte - lumini + circuitul care alimenteaza tv si calculator.
Am panouri în bucătărie și pe holuri, în camere am lustră cu becuri LED.
Din câte țin minte, siguranțele, în tablou sunt legate printr-o bară sau ceva de genul ăsta. Probabil că se poate pune doar pe iluminat acel stabilizator!

Attached Files


Edited by a21alex, 20 October 2017 - 16:22.


#21
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
WOW ! Ce hota.... Daca faci clatite si la intorci prin aruncare sigur nu mai revin in tigaie....

#22
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

 keta, on 20 octombrie 2017 - 15:56, said:

Sa incerc sa fac un sumar :

1. Problema a inceput sa se manifeste la trecerea de pe becuri cu incandescenta la cele cu leduri.
Aici pot fi explicatii multiple, incepem cu ochiul omului ce percepe rar schimbari de frecventa sub 50 Hz, becurile cu incandescenta au o inertie termica mare ce pacaleste ochiul, cele pe leduri sunt foarte rapide, dar !!! se presupune ca acele lampi cu led sunt alimentate din surse de comutatie ca cele de PC, TV, etc, deci surse capabile sa primeasca o plaja mare de intrare si sa furnizeze aceeasi tensiune si curent la iesire.
2. Instalataia ta din casa nu este corect dimensionata
S-au vazut multe anomalii din cele relatate de tine, Circuite supradimensionate, sigurante supradimensionate...
3. Daca si la vecinii din bloc se manifesta aceeasi problema, este clar ca bransamentul blocului are probleme, de cat timp si de cand au aparut nimeni nu stie..
Se poate cere o verificare a bransamentului , din partea Asociatiei.
Poti incerca sa te informezi daca este ceva nou in constructie in zona ta si atunci vei gasi o explicatie, respectiv o organizare de santier conectata cu "aviz" pe o retea ce nu suporta.

Tot la ENEL va trebui sa faci plangeri ca sa se rezolve problema. As recomanda si plangere din partea Aociatiei nu doar personal.

1. Nu știu ce să zic. Chiar nu am băgat de seamă. Până și problema asta cu flicker-ul, dacă nu am stat în acel loc, nu am observat-o decât târziu pe când făceam curat în casă, seara!
2. Supradimensionarea siguranțelor, creează probleme și nu relaxează rețeaua? Firul de 2,5 e supradimensionat la prizele cu împământare? În rest, de la electrician am primit asigurări că nu voi avea probleme să mi se ardă vreo priză ori fir prin perete...
3.Blocul meu, are 2 scări, eu stau pe o scară iar apartamentul nou, cu probleme, e pe cealaltă scară. În vechiul apartament nu am probleme cu flicker-ul ca de altfel niciun alt vecin de pe acea scară, doar în noul apartament, deci pe scara cealaltă, unde chiar și pe iluminatul de pe scară, se observă acest flicker.

Atașez și o poză cu driverul panourilor LED.

 keta, on 20 octombrie 2017 - 16:47, said:

WOW ! Ce hota.... Daca faci clatite si la intorci prin aruncare sigur nu mai revin in tigaie....
:))  Este cu variator de turație, pe maxim va fi folosită doar la grătare...
Face față la orice! ;)

Attached Files



#23
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 a21alex, on 20 octombrie 2017 - 16:58, said:

1. Nu știu ce să zic. Chiar nu am băgat de seamă. Până și problema asta cu flicker-ul, dacă nu am stat în acel loc, nu am observat-o decât târziu pe când făceam curat în casă, seara!
2. Supradimensionarea siguranțelor, creează probleme și nu relaxează rețeaua? Firul de 2,5 e supradimensionat la prizele cu împământare? În rest, de la electrician am primit asigurări că nu voi avea probleme să mi se ardă vreo priză ori fir prin perete...
2) Firul e in regula, la fel si impamantarea. Siguranta e prea mare .  Adica e posibil sa de arda izolatia firului inainte de a declansa siguranta . Ti-au tot spus oamenii pe aici ca pe circuitele de prize se pune siguranta de 16 A .  Si sa nu mai intrebi iar : pe consumatorii mari ce depasesc  curentul respectiv se trage circuit separat protejat cu siguranta proprie.

 a21alex, on 20 octombrie 2017 - 16:58, said:

3.Blocul meu, are 2 scări, eu stau pe o scară iar apartamentul nou, cu probleme, e pe cealaltă scară. În vechiul apartament nu am probleme cu flicker-ul ca de altfel niciun alt vecin de pe acea scară, doar în noul apartament, deci pe scara cealaltă, unde chiar și pe iluminatul de pe scară, se observă acest flicker.
Atașez și o poză cu driverul panourilor LED.
Hai sa venim putin acasa .  Ce intelegi prin flicker ?  Daca te referi la pâlpâire datorita frecvenței : se poate remedia prin rotatia cu 90grd ( in plan orizontal) a unui  corp de iluminat din doua. daca e data de tensiune.... fie alt corp de iluminat cu o gama mai larga de tensiune fie stabilizator . Dar varianta cu tensiunea mie nu mi se pare plauzibila; nu mai repet de ce.

Edited by ggelu, 20 October 2017 - 17:48.


#24
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ultima poza cu driverele de LED, au specificatii slabute. daca asa ai pe toate poate incerci sa cumperi altceva mai bun doar de proba si sa vezi cum merge.

#25
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

 ggelu, on 20 octombrie 2017 - 17:48, said:

2) Firul e in regula, la fel si impamantarea. Siguranta e prea mare .  Adica e posibil sa de arda izolatia firului inainte de a declansa siguranta . Ti-au tot spus oamenii pe aici ca pe circuitele de prize se pune siguranta de 16 A .  Si sa nu mai intrebi iar : pe consumatorii mari ce depasesc  curentul respectiv se trage circuit separat protejat cu siguranta proprie.

Hai sa venim putin acasa .  Ce intelegi prin flicker ?  Daca te referi la pâlpâire datorita frecvenței : se poate remedia prin rotatia cu 90grd ( in plan orizontal) a unui  corp de iluminat din doua. daca e data de tensiune.... fie alt corp de iluminat cu o gama mai larga de tensiune fie stabilizator . Dar varianta cu tensiunea mie nu mi se pare plauzibila; nu mai repet de ce.

O să-l întreb pe electrician de ce a pus siguranțele așa de mari!

Panoul LED nu pâlpâie, are o pâlpâială doar dacă privești prin telefon, atunci când filmezi cu camera foto a a cestuia(motiv lesne de înțeles), practic frecvența de pâlpâire normală e atât de rapidă încât ochiul uman nu o sesizează DAR flicker-ul de care vorbesc e ca o cădere, fracțiune de secundă, de tensiune. Lumina nu dispare doar că scade pentru un timp extrem de scurt, în intensitate.
Cu alte cuvinte, panourile funcționează și ore fără flicker dar sunt anumite momente, în special seara, când apare, uneori e atât de des că lumina tremură într-una...

 keta, on 20 octombrie 2017 - 17:53, said:

Ultima poza cu driverele de LED, au specificatii slabute. daca asa ai pe toate poate incerci sa cumperi altceva mai bun doar de proba si sa vezi cum merge.
O să încerc și varianta asta!

#26
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
...sau intreaba-l de ce apus fir de 2,5 la sigurante de 25 ?
Palpairea la filmarea prin telefon e alta discutie . La scadere de intensitate ...vezi si ce am spus mai sus.

Edited by ggelu, 20 October 2017 - 18:03.


#27
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
ACUM vad ca te-ai sucit, zici ca panoul nu palpaie, dar palpaie cand filmezi prin telefon.

Chestie elementara , am mai explicat despre anatomia ochiului uman si CE....? Nu ai mai vazut imagini filmate pe un tV la care se vad linii, benzi orizontale ?

Exact asta explica ... ochiul uman are o inertie pe care o speculeaza toate deviceurile ce afisaza imagini.
Daca pui un aparat ce capteaza imagini sa vada (filmeze) ceea ce vezi tu si daca nu este setat corespunzator vei avea mari surprize.

Cele mai mari trucuri de magie si Fake-uri se bazeaza pe asta.....

#28
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
NU NU... am zis că panoul, din fabrică, nu pâlpâie.
Pâlpâiala lui „naturală„ e insesizabilă pentru ochiul uman.
Încercam să-i explic lui @ggelu că panoul nu are nimic, e nou, e bun! Rețeaua e cea care induce flicker-ul.
Am pus același panou în apartamentul vechi unde nu există flicker pe becurile LED și funcționează impecabil, pe când în noul apartament, pâlpâie.

Panoul, panourile defapt, la mine în casă, pâlpâie, chiar vizibil!

Edited by a21alex, 20 October 2017 - 18:49.


#29
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
tocmai din cauza pilpiirii aceleia vizibile si mai ales ca fenomenul apare cu precadere seara eu suspectez o scadere de tensiune mare -seara incepe lumea sa consume mai mult si creste consumul.

stabilizatorul poate fi pus doar pe circuitul de lumina - pe iesirea din siguranta (din siguranta intri in stabilizator si de acolo pleci cu circuitul).

cu privire la instalatia electrica, firele nu au nimic daca sint mai groase pe lumina (doar la buzunar simti...) in schimb sigurantele ar trebui sa fie asa cum s-a zis in posturile anterioare, explicatiile colegilor fiind foarte bune..

suspectez in continuare probleme pe circuitul principal  de alimentare al scarii - responsabilitatea celor de la electrca  - si personal as cumpara un stabilizator doar daca acestia nu ar rezolva situatia.

repet - as masura si tensiunea cind apare  problema - ca sa fiu sigur. (e posibil insa sa fie atit de scurta scaderea incit sa nu o prinzi pe un aparat obisnuit)

altfel - revenirea la becuri cu incandescenta...sau alte drivere mai bune, cum a zis @keta, pare o solutie mai eleganta decit toate celelalte.

Edited by gabimilo1, 20 October 2017 - 19:34.


#30
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
driverele led-urilor asigura un curent constant la o tensiune variabila si lumina de la led-uri nu ar trebui sa scada in intensitate pentru o tensiune de intrare intre 200 si 240Vca...
daca seara sunt doar 180Vca (variabil catre 200V), atunci se explica fenomenul, dar trebuie dovedit prin masurarea tensiunii si sesizare la ENEL, cum au zis colegii mai sus

#31
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

 marco71, on 20 octombrie 2017 - 19:57, said:

driverele led-urilor asigura un curent constant la o tensiune variabila si lumina de la led-uri nu ar trebui sa scada in intensitate pentru o tensiune de intrare intre 200 si 240Vca...
daca seara sunt doar 180Vca (variabil catre 200V), atunci se explica fenomenul, dar trebuie dovedit prin masurarea tensiunii si sesizare la ENEL, cum au zis colegii mai sus
Bun, atunci prima investiție o fac într-un aparat de măsurat tensiunea mai profi care să nu mă jupoaie, pentru a filma valorile în momentul de flicker și a a vea astfel dovada pe care să o prezint ENEL-ului. Recomandări?
Apoi dacă la flicker pe panouri nu apare o scădere de tensiune, driver nou și dacă și cu el... tot așa face, stabilizator de tensiune. Ce credeți, e ok așa?!

#32
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Total exclus stabilizator de tensiune.

Cum  am mai zis driverele de leduri trebuie sa se comporte normal in plaja de tensiune 180 - 260 V, fara a simti nici o diferenta pe iluminat, daca respecti capacitatea lor de incarcare.

#33
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

 keta, on 20 octombrie 2017 - 20:34, said:

Total exclus stabilizator de tensiune.

Cum  am mai zis driverele de leduri trebuie sa se comporte normal in plaja de tensiune 180 - 260 V, fara a simti nici o diferenta pe iluminat, daca respecti capacitatea lor de incarcare.
Atunci, probabil, pe casa scării undeva în tabloul principal al scării, este vreun contact imperfect ce produce mici flame(pârâituri) care induc schimbarea frecvenței curentului electric sau induc zgomot pe care panourile mele led îl citesc și apare flicker-ul. Nu știu, nu mă pricep, habar nu am, dau cu presupusul dar așa văd eu caua apariției căderii de intensitate luminoasă.

#34
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Flame-uri, scantei de contact imperfect apar de obicei la consumatori de putere  si s-ar manifesta si la aparatele energofge ce le mai ai prin casa. Nu cred ca la consumuri infime ca si la lampile cu leduri sa fie chiar evidente,

#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 a21alex, on 20 octombrie 2017 - 20:18, said:

Bun, atunci prima investiție o fac într-un aparat de măsurat tensiunea mai profi care să nu mă jupoaie, pentru a filma valorile în momentul de flicker și a a vea astfel dovada pe care să o prezint ENEL-ului. Recomandări?

Cred ca ai nevoie de un multimetru cu interfata pentru PC. Altfel nu ai cum sa "prinzi" eventualele caderi de tensiune.
Eu am gasit asa ceva, dar poate sunt softpedisti care stiu mai bine.

#36
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

 keta, on 20 octombrie 2017 - 20:51, said:

Flame-uri, scantei de contact imperfect apar de obicei la consumatori de putere  si s-ar manifesta si la aparatele energofge ce le mai ai prin casa. Nu cred ca la consumuri infime ca si la lampile cu leduri sa fie chiar evidente,
Păi... vorbeam de cabluri pe scară, responsabile de toate apartamentele. Sunt 20 de apartamente, consumul lor, seara... mă gândesc că e mai mare, suficient cât să producă la un contact imperfect de pe traseu... acele mici scântei.

 pasilla, on 20 octombrie 2017 - 20:51, said:

Cred ca ai nevoie de un multimetru cu interfata pentru PC. Altfel nu ai cum sa "prinzi" eventualele caderi de tensiune.
Eu am gasit asa ceva, dar poate sunt softpedisti care stiu mai bine.
Mulțumesc pentru sugestie! Mă gândesc că musai îmi trebuie și ceva cursuri să pricep cum funcționează.. :))

Edited by a21alex, 20 October 2017 - 20:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate