Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

De la PSD cu dedicatie pentru romani: Taxa de solidaritate de 2% pe salarii!

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
232 replies to this topic

#199
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Și dacă politia Fălticeni se gândește ca interesul comunității este prăduiala comunității Suceava, cum mai ții sub control un război civil? Asta ne așteaptă fără stat, disoluția autorităților conduce la anarhie.

#200
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View PostThe_Cult, on 20 octombrie 2017 - 13:58, said:

Lmk si jamalan, eu cred ca am citat foarte exact mesajul la care am raspuns. Nu imi puneti sau imi scoateti din gura lucruri pe care nu le-am scris, tocmai pt ca nu eu am generalizat notiunea de stat asa cum a facut-o respectivul. Respectivul a scris foarte clar ca se poate descurca fara stat. Generalizat, nu fara unele servicii ale statului. Raspunsul meu a fost foarte clar si la obiect, anume ca fara serviciile de urgenta, de aparare, de ordine publica, de invatamant, de sanatate, de justitie etc. nu poate trai nimeni pe cont propriu.
Atat si nimic mai mult. Cu restul discutiei evident ca sunt de acord, nu e prima data cand am scris despre coruptia si hotia de la stat. Doar atrageam atentia unora care confundau ei statul, nu eu.
Da, dar daca acele servicii ar reduce cu numai 30 de procente furturile si risipa, ar fi bine si pentru fraierii care platesc taxe, nu numai pe cei care traiesc din taxele platite de fraieri!
Chiar asa de greu le este oare sa nu jefuiasca fiecare leu de la buget? maninca cu 10 guri, se cred nemuritori sau de ce nu se pot opri din furat, sau macar sa reduca furtul la o limita suportabila si pentru populatie?

#201
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Total de acord. Am si scris mai sus ca singura speranta pe care o mai am este in DNA. Macar in scop "profilactic" asa cum fct si politia. Nu e nevoie de un politist pt fiecare cetatean. E suficient ca exista si ca oamenii stiu ca existenta ei ii duce la bulau daca o iau razna si ataca pe altii. Evident ca se mai intampla si infractiuni, dar daca si hotii din politica ar deveni procentual ca in comparatia facuta, atunci as fi multumit. Asta e problema cea mai mare, nu neaparat ca unii la stat au salarii mai mari sau mai mici decat altii ci ca partea pt investitii se fura in draci. Omul amarastean isi cheltuie banul tot in mediul privat, nu sta cu ei la saltea. Iar daca banii de investitii in infrastructura nu s-ar fura, investitiile private si productia ar creste iar salariile bugetarilot ar fi cheltuite intr-o mai mare masura in mediul privat productiv autohton nu preponderent pe produse din import. Toata lumea ar avea de castigat.

Edited by The_Cult, 21 October 2017 - 07:30.


#202
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

View PostThe_Cult, on 20 octombrie 2017 - 16:51, said:


Singura mea speranta a ramas in DNA ca, de cand sunt astia, parca se mai simte si la noi putina frica din partea politicienilor si poate asa o sa se mai gandeasca de doua ori daca baga mana pana la incheietura palmei sau pana la cot. Pt ca sa nu aveti impresia ca exista vreun loc in lumea asta perfect unde nu se fura deloc. In felul asta putem creste si noi economic, implicit acel 30% din pib va creste si vom vedea si noi o evolutie si in acele servicii.

Ce frica?
Fura 10 milioane de euro, stau maxim 2-3 ani la parnaie-si ies mult mai repede decat unul care fura o gaina.
Iar ANAF nu recupereaza nici 10% din prejudiciu, ca de obicei.

Daca li s-ar fi dat 30 de ani de ocna , poate atunci.
Si averea confiscata pana la rudele de a 15-a spita,era altceva.

Da' ii vezi votand asemenea legi? sau o lege prin care sa-ti fie confiscat tot ce nu justifici din venituri legale?

#203
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,249
  • Înscris: 31.08.2006

View Postmarius.bunu, on 21 octombrie 2017 - 08:21, said:

Ce frica?
Fura 10 milioane de euro, stau maxim 2-3 ani la parnaie-si ies mult mai repede decat unul care fura o gaina.
Iar ANAF nu recupereaza nici 10% din prejudiciu, ca de obicei.

Daca li s-ar fi dat 30 de ani de ocna , poate atunci.
Si averea confiscata pana la rudele de a 15-a spita,era altceva.


  Corect. N-au nicio teama, banditii. Nu-i sperie absolut nimic, si daca le iese si chestia cu desfiintarea DNA, chiar vor fi boieri de boieri.  PSD, dar sigur, si alte partide, sunt pline de penali. Oricare dintre ele daca ar veni la putere, ar da vina pe greaua mistenire si ar cauta metode ca sa mai stoarca poporul de niste bani, intocmai cum face PSD-ul azi. Ticalosii din politica romaneasca nu cred ca au egal in spatiul UE, cel putin.

Edited by fansat, 21 October 2017 - 09:33.


#204
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
[ https://pbs.twimg.com/media/DMkDXjuW0AAJTUF.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#205
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostFlat, on 20 octombrie 2017 - 20:47, said:

Asta ne așteaptă fără stat, disoluția autorităților conduce la anarhie.
Homo homini lupus est?
Același lucru se poate întâmpla și acum.

View PostThe_Cult, on 21 octombrie 2017 - 07:28, said:

Iar daca banii de investitii in infrastructura nu s-ar fura, investitiile private si productia ar creste
Parcă e mai simplu să-i ridicăm statului posibilitatea de a avea acces la banii de infrastructură ca să nu mai fie tentat să-i fure cineva de pe acolo?

#206
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postvanitty, on 18 octombrie 2017 - 21:25, said:

I-auziti ce mai vor pesedistii , sa puna o taxa de solidaritate de 2% pe salarii
Buna treaba, sa puna astora de nu se mai satura, mai ales alora ce dau salarii.
[ https://petricamoisuc.files.wordpress.com/2012/01/bogatul-si-saracul1.jpg?w=640 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by altnume, 21 October 2017 - 11:12.


#207
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 15.01.2017

View Postlmk, on 21 octombrie 2017 - 10:42, said:


Homo homini lupus est?
Același lucru se poate ĂŽntâmpla și acum.

Parcă e mai simplu să-i ridicăm statului posibilitatea de a avea acces la banii de infrastructură ca să nu mai fie tentat să-i fure cineva de pe acolo?

O mica corectura, lucrul acesta se întâmpla ACUM.  Statul este Dușmanul oamenilor care produc, care sunt cinstiti si partenerul javrelor.

Statul fura de la cei care muncesc cinstit, care-și plătesc taxele in mod corect si împart o mica parte celorlalți, ii mituiesc ca sa aibă suportul majorității, apoi spun ca este democratic.

NU, treaba asta nu are nicun fel de legătura cu democrația. Asa cum spuneai, statului trebuie să-i retragem dreptul sa administreze domeniile de unde fura si care pot fi administrate privat.

#208
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,249
  • Înscris: 31.08.2006

View PostEpdm, on 21 octombrie 2017 - 11:23, said:

Statul fura de la cei care muncesc cinstit, care-și plătesc taxele in mod corect si împart o mica parte celorlalți, ii mituiesc ca sa aibă suportul majorității, apoi spun ca este democratic.



Corect. Sa fim seriosi...In 27 de ani, in Romania n-a fost niciun dram de democratie. Statul, in cazul Romaniei, e cel mai mare jefuitor  al celor care muncesc pana crapa in mediul privat, si pe care ii inrobeste cu noi si noi taxe, avand insa grija sa-si protejeze potentialii votanti, adica asistatii social si cohortele de bugetari.

#209
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

View PostFlat, on 20 octombrie 2017 - 20:47, said:

Și dacă politia Fălticeni se gândește ca interesul comunității este prăduiala comunității Suceava, cum mai ții sub control un război civil? Asta ne așteaptă fără stat, disoluția autorităților conduce la anarhie.

Nu este de dorit disparitia statului ci transformarea lui intr-unul mai suplu (prin eliminarea din sistem a bugetarilor ineficienti) si mai eficient.

Statul se poate compara cu un organism viu: cand este obez este greoi, oboseste repede, plin de diabet, hipertensiune , cardiac si alte necazuri; atunci cand mananca sanatos si face sport este suplu,vioi si eficient.

Un stat suplu inseamna bugetari putini, eficienti si angajati pe baza de competente (concursuri pe bune).

Un stat minimal, nu absenta totala a statului!

#210
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007

View PostAstute, on 19 octombrie 2017 - 22:50, said:

Poate isi aduce aminte Dragnea ce a promis aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5Qxh57ZfDKg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pana ieri chiar am crezut ca vor implementa acele masuri

Sa plang?Posted Image  Sa vomit?Posted Image
Cred ca acest personaj sinistru si gasca lui de nemernici vor da lovitura de gratie viitorului tarii...

#211
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostAstute, on 19 octombrie 2017 - 22:50, said:

Poate isi aduce aminte Dragnea ce a promis aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5Qxh57ZfDKg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pana ieri chiar am crezut ca vor implementa acele masuri

Nu te banuia nimeni ca n-ai fi naiv, stai linistit.

[ https://pbs.twimg.com/media/DMmh_uUW4AAEsZq.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by don_dannielo, 21 October 2017 - 16:03.


#212
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View PostEpdm, on 21 octombrie 2017 - 11:23, said:

O mica corectura, lucrul acesta se întâmpla ACUM.  Statul este Dușmanul oamenilor care produc, care sunt cinstiti si partenerul javrelor.

Statul fura de la cei care muncesc cinstit, care-și plătesc taxele in mod corect si împart o mica parte celorlalți, ii mituiesc ca sa aibă suportul majorității, apoi spun ca este democratic.

NU, treaba asta nu are nicun fel de legătura cu democrația. Asa cum spuneai, statului trebuie să-i retragem dreptul sa administreze domeniile de unde fura si care pot fi administrate privat.
pai statul nu in colaborare cu privatii fura?? daca banii ar fi in toatlitate pe mina privatilor s-ar fura si mai mult. solutia este ca banii de investitii sa fie tot la stat, dar jumate din cei cu bani in virful pixului sa se mute la puscarie. desigur si sporirea personalului DNA.

#213
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014


View Postlmk, on 21 octombrie 2017 - 10:42, said:


Parcă e mai simplu să-i ridicăm statului posibilitatea de a avea acces la banii de infrastructură ca să nu mai fie tentat să-i fure cineva de pe acolo?

Ar fi ideal. Cum ii strangem, cine ii strange si cine ii gestioneaza? Cam ce ar face oricare dintre noi daca s-ar trezi administrand o asemenea suma colosala? Tocmai a tepuit unul cateva milioane de euroi cu o firmulita de turism. Care legi ii responsabilizeaza sa faca ceea ce trebuie cu ei si ce repercursiuni sunt daca nu fac asta?
E foarte simplu sa spui ca externalizezi serviciile privatilor cano fac mai bine. Fac mai bine pana ajung sa li se infunde si atunci se spala pe maini. Vrei si alte exemple? Ia ghici ce se intampla daca la o maternitate privata apar conplicatii la nastere? Ai ghicit, e chemata amhulanta pt a duce gravida/lehuza si copilul la o maternitate de stat. Pt ca nu le convin aatfel de probleme si n-ai sa cezi UPU sau ATI intr-un spital privat. Ia ghici daca s-ar deschide focul intr-un mall cine ar fi primii care s-ar ascunde prin camere tehice si alte cotloane doar de ei stiute? Agentii de paza, evident. Si-ar baga picioarele si ar lasa politia sa se descurce. E adevarat ca nici ju prea ar avea ce sa faca neinarmati, dar ca fapt divers. Mai vrei sa-ti mai povestesc despre sistemul medical privat? Ohoho cate am. Inca un exemplu foarte simplu si elocvent. Un privat poate angaja un IT-ist fara diploma stiindu-l genial. Daca o comite si-o asuma privatul pe barba lui. Daca face statul asta si ala o comite si mor cativa oameni sau ii baga in spital sau prabuseste niste poduri sau orice altceva din cauza ca intr-o zi s-a dus mahmur la munca cine raspunde? El? S-o crezi tu, in fata instantei ala n-are nicio vina pt ca nu avea nicio competenta si nu trebuia angajat fara o diploma care sa-i certifice competentele. Si asta chiar daca omul poate aduce o valoare inzecita fata de alti 10 IT-isti cu diploma si cucu cunostinte. Cand o sa se faca legi care sa-i puna la raspundere inclusiv penala pt abuz in serviciu sau executatra in mod defectuos cu consecinte grave si pe privati atunci mai vorbim. Doar ca atunci sa vedem cine va fi diapus sa se mai angajeze la ei cand vor citi ca ii paste puscaria daca o comit.


#214
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sistemul bugetar e maestru la diluarea raspunderii si la sustragerea de la asumarea reaponsabilitatii.

Realizezi ca a ars o maternitate de stat si singura care a facut puscarie a fost o asiatenta?!

Sau, la accidentul din Apuseni au murit aia de frig pana au sosit autoritatile. Careva vinovat?

Colectiv, autorizatie ISU pe spaga. Au trecut 2 ani. Careva la puscarie?

Si nu va mai ascundeti toti in spatele doctorilor, militarilor, profesorilor si politistilor. Peste 50% dintre bugetari sunt birocrati ineficienti, functionari.

#215
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
1. Localizarea avionului era treaba Romatsa. Nu a ISU nici a padurarilor si nici a cine mai vreti sau credeti voi. Toate procedurile ISU, absolut toate, pleaca de la interventia dupa localizarea aeronavei de catre Romatsa. Realizezi ca ala a zburat pe turta lui cand turnul de control i-a spus clar ca o face pe turta lui? Realizezi ca de fapt vina pt acel accident este exclusiv a pilotului si doar in mocirla noastra cineva trebuie sa ramana erou? Ai mai auzit ceva dupa aceea pt ce a fost zborul ala? Ai mai auzit de ce a riscat ala si nu a ascultat sfaturile turnului de control? Normal ca nu. Eroii trebuie sa ramana eroi in societatea bolnava in care traim. Daca un dobitoc se impusca in cap e o imbecilitate sa spui ca a murit din cauza medicului care nu a putut sa-i opreasca hemoragia si/sau care a ajuns "prea tarziu" cu el la spital. Realizezi ca americanii tocmai ce si-au bagat picioarele in ultimele luni atat la uragane cat si la incendii si au declarat clar ca cei care nu au ascultat sfatul autoritatilor sunt pe cont propriu si nimeni nu va veni in ajutorul lor? Daca nu stim asta nu ne bagam in seama aiurea si gandim cat gandacul.
2. Colectiv. Procesele sunt pe rol. Vor fi ani grei de puscarie. Nu e vina altora ca sistemul juridic este asa cum este si dureaza ani de zile pana se ajunge in instanta cu cazurile. Mai ales in cazul asta foarte complex si cu enorm de multe victime, implicit parti implicate. Si da, din cate stiu eu, partea "statului" implicata e la puscarie, acei angajati ISU care nu au verificat clubul. Nu imi amintesc sa fi fost cercetati in libertate sau in arest la domiciliu. Cand se vor da sentintele definitive si vor fi de achitare, atunci va avea sens ceea ce intrebi. Altfel este, din nou, o imbecilitate.
3. Daca o asistenta trebuia si era treaba ei sa fie acolo si nu a fost cine voiai sa faca puscarie? Ce inseamna "doar"? Da, afla si tu ca exista posibilitatea ca din vina unui singur om (indiferent de circumstantele precizate de acesta) sa moara cateva sute, mii, zeci de mii. Ce e absurd ca doar acea persoana sa faca inchisoare? Nu iti convine ca esti singur pe tura iti dai demisia, nu iti convine programul de lucru iti dai demisia. Aaa, cand e vb de tragedii o cotiti cu "sa faca puscarie ala care a pus-o singura de serviciu". Cand e liniste "sa fie dati afara 50% din bugetari ca-s prea multi". Nu prea se pupa. Subdimensionarea grava a unor ramuri se vede tocmai in astfel de cazuri.
4. Nu se ascunde nimeni in spatele nimanui. Daca ai ceva de discutat despre celalti 50% o putem face, era suficient sa urmaresti firul discutiei sa vezi de unde s-a plecat si despre ce era vb in acel mesaj, nu e cazul a ceea ce am scris eu ceilalti 50%. E ca si cum tu ai  discuta despre mediul privat in general iar eu te-as face hot direct ca, vezi Doamne, unul privat din turism tocmai a furat cateva sute/mii de persoane cu cateva milioane de euro.

Edited by The_Cult, 21 October 2017 - 22:25.


#216
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View Posttytysor, on 21 octombrie 2017 - 17:11, said:

pai statul nu in colaborare cu privatii fura?? daca banii ar fi in toatlitate pe mina privatilor s-ar fura si mai mult.
Banii ar fi în mâna clienților, care i-ar plăti doar dacă primesc serviciile sau bunurile.
Ce să fure privatul care face un drum prost iar comunitatea îi spune „amice, ai făcut drumul prost, așa că refă-l pe banii tăi, dacă vrei gologanii din contract, sau zi-mi că nu poți, angajez pe altcineva și te pun tot pe tine să plătești costul, plus penalități pentru zile de întârziere”?

View PostThe_Cult, on 21 octombrie 2017 - 20:20, said:

Ar fi ideal. Cum ii strangem, cine ii strange si cine ii gestioneaza?
Ce să strângem?
Cetățeanul este anunțat de lucrare, cost și timp, firma emite factura și cetățeanul care nu vrea să plătească partea lui este executat; n-ai nevoie să „strângi” nimic.

Exemplele tale arată că te cam depășește cadrul legal din România; nu-ți voi explica de ce sunt neinspirate, să știi doar că sunt.
Văd că folosești măsuri diferite.

View PostThe_Cult, on 21 octombrie 2017 - 20:20, said:

Un privat poate angaja un IT-ist fara diploma stiindu-l genial. Daca o comite si-o asuma privatul pe barba lui. Daca face statul asta si ala o comite si mor cativa oameni sau ii baga in spital sau prabuseste niste poduri sau orice altceva din cauza ca intr-o zi s-a dus mahmur la munca cine raspunde? El? S-o crezi tu, in fata instantei ala n-are nicio vina pt ca nu avea nicio competenta si nu trebuia angajat fara o diploma care sa-i certifice competentele.

View PostThe_Cult, on 21 octombrie 2017 - 22:05, said:

3. Daca o asistenta trebuia si era treaba ei sa fie acolo si nu a fost cine voiai sa faca puscarie? Ce inseamna "doar"? Da, afla si tu ca exista posibilitatea ca din vina unui singur om (indiferent de circumstantele precizate de acesta) sa moara cateva sute, mii, zeci de mii. Ce e absurd ca doar acea persoana sa faca inchisoare?
Adică în primă fază ți se pare normal să nu răspundă decât el - angajatul - în a doua te întrebi de ce este absurd să răspundă doar el - angajatul...
Și închei (mesajele tale sunt pline de contradicții pe care nu are rost să le prezint în detaliu, pentru că sunt prea flagrante) cu o întrebare: câte spitale private din România au angajat medici fără diplome, știindu-i geniali?

Și mai adaug un lucru cu privire la Colectiv: am urmărit de departe cazul așa că am informații foarte limitate, însă am văzut niște înregistrări care, împreună cu timpii de reacție, mă fac să cred că SMURD și ISU trebuie să treacă printr-un proces de evaluare amănunțită; iar celor care încă mai cred că acest sistem este de top, le sugerez să întrebe câte școli și grădinițe - adică locurile acelea unde ne trimitem copiii - au autorizație ISU...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate