Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Elev dat afară de la ore din cauza părului lung - liceu teologic din Cluj-Napoca

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
245 replies to this topic

#37
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

View PostNaoto, on 18 octombrie 2017 - 21:29, said:

Eu mă mir de ce nu-l zugrăvesc atunci şi pe Isus tuns regulamentar. 4 cm.

Totusi, regulile carei institutii trebuia sa le respecte Isus? :)

#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNaoto, on 18 octombrie 2017 - 21:29, said:



Eu mă mir de ce nu-l zugrăvesc atunci şi pe Isus tuns regulamentar. 4 cm.
Isus avea dispensa :)

#39
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View PostNaoto, on 18 octombrie 2017 - 21:29, said:



Eu mă mir de ce nu-l zugrăvesc atunci şi pe Isus tuns regulamentar. 4 cm.
El nu era elev , ci profesor . (invatator ) :)

#40
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postionutzitaly, on 18 octombrie 2017 - 21:28, said:

Wow, asta da articol, elev dat afara din seminar pentru ca nu respecta regulamentul intern...

Internetul e o chestie misto. Revolutionara.

Din pacate orice lucru misto are si o parte negativa. In cazu' internetului partea negativa e ca orice guguman poa' sa urle si sa miaune ca car, ca mar. Se vor gasi in mod cert alti zeci de gugumani care sa-i cante-n struna si sa-i faca galerie.

#41
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postpasilla, on 18 octombrie 2017 - 21:31, said:

Isus avea dispensa Posted Image

P-ala nu-l punem in discutie, avea level 100+.

#42
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpasilla, on 18 octombrie 2017 - 21:26, said:

Am aflat si eu, de curand,  ca prin parul lung se scurge energia creierului si devii din ce in ce mai prost. Posted Image


Tudor a revenit la școală tot netuns, dar nu a mai fost trimis la frizer.
Conducerea liceului a devenit mai permisivă şi vrea ca săptamana viitoare va modifica regulamentul inclusiv în cazul lungimii părului. De la 5 centimetri la maximum 20.


http://stiri.tvr.ro/...23647.html#view

Edited by Naoto, 18 October 2017 - 21:32.


#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostPhobos, on 18 octombrie 2017 - 21:31, said:


Totusi, regulile carei institutii trebuia sa le respecte Isus? Posted Image
Era boss, nu trebuia sa repecte nici o regula. Putea numai sa creeze reguli pentru fraieri.

#44
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 04.03.2014

View PostAstute, on 18 octombrie 2017 - 21:30, said:



A dedicat si Moise Guran azi la radio o ora pentru acest subiect

Eu inca nu atiu cine-i Moise Guran asta, l-am mai auzit de la tine de vreo 2p de ori si mereu am uitat sa caut, da' parca acuma nici nu mai sunt curios:))

#45
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Te-ai inscris la o scoala , ai luat la cunostiinta despre regulamentul interior. Trebuie respectat. O atitudine de 2 bani aici , in scoala, denota o atitudine de 2 bani in viitorul tau.

Cand vei iesi de la scoala Preot sau ce mama dracu vei fi , cum vei aplica ceea ce ai invatat , daca nici macar in scoala nu ai fost in stare sa faci ceea ce s-a cerut ?

#46
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005
Mai, dar despre "tiranii" din armata n-aveti nimic de comentat? Posted Image

"Potrivit documentului care a fost adus la cunoştinţa personalului armatei, militarii bărbaţi, pe timpul executării serviciului sau atunci când poartă uniforma militară, trebuie să aibă o frizură decentă, cu parul tuns scurt în regiunea cefei şi a tâmplelor. Portul bărbii este interzis iar portul mustăţii este facultativ. Ordinul şefului SMG stabileşte reguli clare şi pentru sexul frumos care a ales haina militară. Femeile militar au primit ordin să se tundă sau să-şi ţină podoaba capilară strânsă la ceafă. Ele nu au voie sub niciun motiv să stea cu părul lung despletit sau să şi-l vopsească în culori stridente."

"Amiralul Marin a stabilit şi reguli clare pentru cei care doresc să poarte un lănţişor sau un inel. Militarilor români le-a fost interzis purtarea lănţişoarelor, colierelor, brăţărilor, ghiulurilor sau a altor obiecte de podoabă la vedere. De asemenea, machiajul strident, tatuajele şi portul piercing-urilor de orice fel a fost interzis cu desăvârşire. În schimb, femeilor militar le este permis portul inelelor pe mâini şi a cerceilor de mărimi moderate."

View Postpasilla, on 18 octombrie 2017 - 21:33, said:

Era boss, nu trebuia sa repecte nici o regula. Putea numai sa creeze reguli pentru fraieri.

Daca stam sa analizam mai bine, nu stiu daca el a creat regulile de care te plangi, sau de fapt au fost create de altii, in numele lui. Posted Image

Isus nu a fondat nici o religie.

Edited by Phobos, 18 October 2017 - 21:36.


#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNaoto, on 18 octombrie 2017 - 21:32, said:

Tudor a revenit la școală tot netuns, dar nu a mai fost trimis la frizer.
Conducerea liceului a devenit mai permisivă şi vrea ca săptamana viitoare va modifica regulamentul inclusiv în cazul lungimii părului. De la 5 centimetri la maximum 20.


http://stiri.tvr.ro/...23647.html#view
Tot nu inteleg de ce nu 21 cm ? Care este demonstratia teoremei ca un elev nu poate avea parul mai lung de 20 cm ?

#48
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View PostRealThing, on 18 octombrie 2017 - 20:53, said:

Se da urmatoarea stire:

"Elevi daţi afară de la ore pentru că au părul lung. S-a întâmplat la un liceu teologic din Cluj-Napoca, unde mai mulţi băieţi au fost trimişi acasă pentru că nu aveau o frizură adecvată. Problema a fost sesizată pe Facebook de unul dintre tineri, revoltat de situaţie. De cealaltă parte, directorul unităţii spune că nu a făcut decât să respecte regulamentul de ordine interioară adoptat de profesori, părinţi şi reprezentantul elevilor."


Stirea e mai lunga, cine e interesat o poate citi mai departe in link.

Intrebarile mele sunt:

1. E liceu teologic. Vad calugari cu par lung, popi, aia care teoretic cel putin l-au absolvit. Aia au vreun masterat/doctorat in dezlegare la par lung?
2. E normala o reintoarcere la perioada bunului impuscat, cand daca aveai parul de o anumita lungime automat erai trimis la tuns, dupa ce te trageau bine profesorii de par?
3. Este o modalitate a BOR de a-si ingenunchia discipolii, viitori propovaduitori ai meschinelor scopuri, astfel incat sa-i faca total obedienti (cunoastem scopurile, nu-i cazul sa dezvolt)?
4. Este un caz de discriminare? (parerea mea este ca da, este)
5. Este ceva normal in 2017?
Intrebari idioate, serios.
Daca in regulamentul intern al liceului este specificat cum sa-ti porti parul, asa faci, altfel mergi la liceul ca-ti permite par si barba pana la brau. Unde este discriminarea? In liceele militare, crezi ca umblii cu  parul pan' la cur?
Vad ca habar n-ai  despre canoanele bisericii , dar le comentezi. Lasa-i pe cei care cunosc. Ce te priveste pe tine, ateu bag seama, cum se raporteaza un credincios fata de biserica. Nu uita ca un crestin se recunoaste ca rob al lui Dumnezeu. Este treaba credinciosului. Clar?
Ce are special 2017?

#49
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postketa, on 18 octombrie 2017 - 21:34, said:


Poate ajunge intr-o banca.. unde-l vor aia tot frizat si barbierit si imbracat la patru ace.

Sau poate ajunge printr-o multinationala d-asta nemteasca.. de te obliga sa porti halatu' alb, cu sigla companiei, indiferent ca esti directoru' fabricii ori ca esti Ionel de la mentenenta.

Chestii d-astea... comuniste. Grrr..

Iti dai seama ce traumatizat o sa fie un fulgulet precum copilu' asta?

O sa se duca si-atunci la mamica?

Despre asta vorbim. Intelegerea romaneasaca a democratiei este de-a dreptul tampa.

Edited by Alecsandru010, 18 October 2017 - 21:39.


#50
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postketa, on 18 octombrie 2017 - 21:34, said:

Te-ai inscris la o scoala , ai luat la cunostiinta despre regulamentul interior. Trebuie respectat. O atitudine de 2 bani aici , in scoala, denota o atitudine de 2 bani in viitorul tau.

Cand vei iesi de la scoala Preot sau ce mama dracu vei fi , cum vei aplica ceea ce ai invatat , daca nici macar in scoala nu ai fost in stare sa faci ceea ce s-a cerut ?

Ai dreptate, si daca-i roacher sa-l si exmtariculeze, mai da-l draq de satanist. pe bune, ma intreb cateodata daca chiar reusiti sa vedeti mai departe de niste limite impuse de (scrieti voi cine)

View Postflovio, on 18 octombrie 2017 - 21:37, said:

Intrebari idioate, serios.
Daca in regulamentul intern al liceului este specificat cum sa-ti porti parul, asa faci, altfel mergi la liceul ca-ti permite par si barba pana la brau. Unde este discriminarea? In liceele militare, crezi ca umblii cu  parul pan' la cur?
Vad ca habar n-ai  despre canoanele bisericii , dar le comentezi. Lasa-i pe cei care cunosc. Ce te priveste pe tine, ateu bag seama, cum se raporteaza un credincios fata de biserica. Nu uita ca un crestin se recunoaste ca rob al lui Dumnezeu. Este treaba credinciosului. Clar?
Ce are special 2017?

Dragul meu, vezi ca am mai adaugat un post dupa aceea, special pentru cei ca tine Posted Image

Care-s canoanele bisericii cu privire la parul lung, te rog?

Edited by RealThing, 18 October 2017 - 21:39.


#51
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

View PostRealThing, on 18 octombrie 2017 - 21:38, said:

Ai dreptate, si daca-i roacher sa-l si exmtariculeze, mai da-l draq de satanist. pe bune, ma intreb cateodata daca chiar reusiti sa vedeti mai departe de niste limite impuse de (scrieti voi cine)

Stai putin, scoala iti impune o frizura decenta, nu iti interzice sa fii rocker.

#52
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View PostPhobos, on 18 octombrie 2017 - 21:39, said:


Stai putin, scoala iti impune o frizura decenta, nu iti interzice sa fii rocker.

Discutam despre ipocrizie, vezi Cina cea de taina ;) si liceu teologic, bate pe undeva logica?

#53
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postflovio, on 18 octombrie 2017 - 21:37, said:

Ce te priveste pe tine, ateu bag seama, cum se raporteaza un credincios fata de biserica. Nu uita ca un crestin se recunoaste ca rob al lui Dumnezeu. Este treaba credinciosului. Clar?
Ce are special 2017?
Statul, comunitatea, tribul,  trebuie sa aibe grija de copii sai.
Daca era vorba despre persoane adulte, treaba lor.

Edited by pasilla, 18 October 2017 - 21:42.


#54
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpasilla, on 18 octombrie 2017 - 21:36, said:

Tot nu inteleg de ce nu 21 cm ? Care este demonstratia teoremei ca un elev nu poate avea parul mai lung de 20 cm ?


Probabil că asta-i lungimea de la care nu i se mai scurge energia (spiritul, sfântul duh, whatever) prin păr.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate