Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Elev dat afară de la ore din cauza părului lung - liceu teologic din Cluj-Napoca

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
245 replies to this topic

#19
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 Naoto, on 18 octombrie 2017 - 21:08, said:



Dă-i mah în ...! Ce reguli? Vin mâine şi zic cu de la mine putere că ASTA-I REGULA?

Chiar auzeam azi la radio o discutie pe tema asta.
La prima sedinta cu parintii, acestia semneaza ca plozii lor vor respecta regulamentul.
Deci regulamentul e asumat de toata lumea

#20
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 Jammalan-the-Prophet, on 18 octombrie 2017 - 21:12, said:

no problem here...

Da' nu poti sa faci asta!

Ca esti comunist. Si stirbesti dom'le creativitatea si independenta copilului.

„În primul rând nu cred că suntem pe vremea comunismului unde era o chestie ca băieţii să se tundă. Părinţii mei mă susţin în totalitate în chestia asta, în special trăind ei comunismul, spune Tudor."

Eh, ce sa mai zici? ca doar pe vremea comunismului era o chestie ca baietii sa se tunda.

Ba, mie mi s-a luat de democratia romaneasca. Este atat de prost inteleasa, incat mi s-a luat.

Fiecare e o floare mai speciala decat alta. Sa dea dracu' sa incerci sa impui ceva ordine si disciplina.. ca jar mananci. E douazeci la colt gata sa sara pe tine cu "aolo, aolo, da' ce vrei sa ne faci?"

Edited by Alecsandru010, 18 October 2017 - 21:18.


#21
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

 RealThing, on 18 octombrie 2017 - 20:53, said:

Se da urmatoarea stire:

"Elevi daţi afară de la ore pentru că au părul lung. S-a întâmplat la un liceu teologic din Cluj-Napoca, unde mai mulţi băieţi au fost trimişi acasă pentru că nu aveau o frizură adecvată. Problema a fost sesizată pe Facebook de unul dintre tineri, revoltat de situaţie. De cealaltă parte, directorul unităţii spune că nu a făcut decât să respecte regulamentul de ordine interioară adoptat de profesori, părinţi şi reprezentantul elevilor."
Directorul atat trebuia sa le spuna elevilor: "Maine,  sa vii la scoala cu tac-tu tuns!" :D

#22
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 pasilla, on 18 octombrie 2017 - 21:11, said:

Eu cred ca a fost foarte bine ca s-a intamplat asa ceva.
Poate tinerii vor intelege ce inseamna de fapt religia.

NU, de fapt tinerii invata ca libertatea asta are o limita.
Ca societatea functioneaza dupa niste reguli, reguli pe care nu le poti contesta si lua in bataie de joc

Sa vedeti comunism in UK. :D
Toti elevii imbracati la fel, in uniforma

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Patefon, on 18 octombrie 2017 - 21:14, said:

Si la scolile de stat e la fel.

"La băieţi : lungimea firului de păr, de la bază spre vârf, să nu depăşească 3 cm;"

Scoala de stat 280 Bucuresti.

http://www.scoalanr2...AL-ELEVILOR.pdf

O fi o masura pentru combaterea paduchilor.
Probabil ca in anumite zone sunt necesare si "legi" medievale.

#24
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005
Dar auziti, in armata (chiar si azi, nu doar pe vremea impuscatului) nu vezi indivizi cu pletele fluturand in vant. De ce oare? Posted Image

Ei, vezi iaca de-aia nu e indicat nici in scoala, (din acelasi motiv pentru care nici armata nu te lasa). Si din punctul asta de vedere, DA, foarte bine era pe vremea impuscatului ca daca veneai netuns ca boschetarul la scoala te trimitea la frizer.

Asa ar trebui sa fie si acum in orice scoala.

Edited by Phobos, 18 October 2017 - 21:24.


#25
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

 Astute, on 18 octombrie 2017 - 21:20, said:



NU, de fapt tinerii invata ca libertatea asta are o limita.
Ca societatea functioneaza dupa niste reguli, reguli pe care nu le poti contesta si lua in bataie de joc

Sa vedeti comunism in UK. :D
Toti elevii imbracati la fel, in uniforma

Uniforma o poti da jos cand ajungi acasa. Parul nu creste intre scoala si autobuz.

Libertatea cui incalca un copil cu parul lung? Interzici ceva atunci cand altcineva este lezat in drepturile lui fundamentale.

Edited by Patefon, 18 October 2017 - 21:23.


#26
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 RealThing, on 18 octombrie 2017 - 20:53, said:

Se da urmatoarea stire:
Spoiler
Apai, "tati", daca in Regulamentul liceului Greco-Catolic „Inochentie Micu” din Cluj-Napoca scrie ca elevii nu au voie cu parul lung  -acestia trebuie sa il respecte [Regulamentul].
Nu conteaza ca e democratie, in incinta acelei instituii e un Regulament "adoptat de profesori, părinți și reprezentantul Presedintele elevilor".

 Naoto, on 18 octombrie 2017 - 21:14, said:

N-ai înțeles. A fost modificat după. Post-factum.
Dumneata de unde aveti aceasta informatie ? ca nu scrie nimic despre asta pe site-ul ala si nici in reportaj.
Daca e o banuiala personala ori a altui user ce si-a exprimat parerea, este irelevant.
Insa daca e adevarat ca Regulamentul acelui Liceu a fost schimbat dupa incident, atunci e magarie pe fata din partea conducerii.

Dar repet ! daca in Regulamentul Liceului scrie ca elevii nu au voie cu parul lung si nu a fost modificat dupa incident, atunci de ce mai e "scandal" ?

#27
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
.

Edited by gladiatore, 18 October 2017 - 21:28.


#28
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

 RealThing, on 18 octombrie 2017 - 20:53, said:

Se da urmatoarea stire:

"Elevi dați afară de la ore pentru că au părul lung. S-a ĂźntĂąmplat la un liceu teologic din Cluj-Napoca, unde mai mulți băieți au fost trimiși acasă pentru că nu aveau o frizură adecvată. Problema a fost sesizată pe Facebook de unul dintre tineri, revoltat de situație. De cealaltă parte, directorul unității spune că nu a făcut decĂąt să respecte regulamentul de ordine interioară adoptat de profesori, părinți și reprezentantul elevilor."


Stirea e mai lunga, cine e interesat o poate citi mai departe in link.

Intrebarile mele sunt:

1. E liceu teologic. Vad calugari cu par lung, popi, aia care teoretic cel putin l-au absolvit. Aia au vreun masterat/doctorat in dezlegare la par lung?
2. E normala o reintoarcere la perioada bunului impuscat, cand daca aveai parul de o anumita lungime automat erai trimis la tuns, dupa ce te trageau bine profesorii de par?
3. Este o modalitate a BOR de a-si ingenunchia discipolii, viitori propovaduitori ai meschinelor scopuri, astfel incat sa-i faca total obedienti (cunoastem scopurile, nu-i cazul sa dezvolt)?
4. Este un caz de discriminare? (parerea mea este ca da, este)
5. Este ceva normal in 2017?

Discriminare ar fi SA obligi oameni care si-au pierdut podoaba capilara sa-si Käse plete. Un foarfece n-a omorat PE nimeni.
Btw am o parere foarte proasta despre pletosi.

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Phobos, on 18 octombrie 2017 - 21:21, said:

Dar auziti, in armata (chiar si azi, nu doar pe vremea impuscatului) nu vezi indivizi cu pletele fluturand in vant. De ce oare? Posted Image

Ei, vezi iaca de-aia nu e indicat nici in scoala, (din acelasi motiv pentru care nici armata nu te lasa). Si din punctul asta de vedere, DA, foarte bine era pe vremea impuscatului ca daca veneai netuns ca boschetarul la scoala te trimitea la frizer.
Am aflat si eu, de curand,  ca prin parul lung se scurge energia creierului si devii din ce in ce mai prost. Posted Image

Edited by pasilla, 18 October 2017 - 21:27.


#30
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 Patefon, on 18 octombrie 2017 - 21:21, said:

Uniforma o poti da jos cand ajungi acasa. Parul nu creste intre scoala si autobuz.

Libertatea cui incalca un copil cu parul lung? Interzici ceva atunci cand altcineva este lezat in drepturile lui fundamentale.
Daca vrei cu sula-n cur si suflet-un rai , pui percuca .

#31
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

 Patefon, on 18 octombrie 2017 - 21:21, said:

Libertatea cui incalca un copil cu parul lung? Interzici ceva atunci cand altcineva este lezat in drepturile lui fundamentale.

Dreptul tau fundamental este sa faci ce doresti atata timp cat respecti regulile institutiei la care aderi. Daca vrei sa nu fii "ingradit", renunti la acea institutie. Copilul poate sta acasa autodidact, si sa-si lase plete, na. Posted Image

Dar daca pasesti pe poarta scolii, nu te caci pe regulile ei, ci le respecti, caci tu ai mers sa te inscrii acolo, nu te-a adus scoala cu forta, da?

Edited by Phobos, 18 October 2017 - 21:29.


#32
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 04.03.2014
Wow, asta da articol, elev dat afara din seminar pentru ca nu respecta regulamentul intern...

#33
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009

 Patefon, on 18 octombrie 2017 - 21:21, said:

Uniforma o poti da jos cand ajungi acasa. Parul nu creste intre scoala si autobuz.

Libertatea cui incalca un copil cu parul lung? Interzici ceva atunci cand altcineva este lezat in drepturile lui fundamentale.


Eu mă mir de ce nu-l zugrăvesc atunci şi pe Isus tuns regulamentar. 4 cm.

#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 titi_greucean, on 18 octombrie 2017 - 21:25, said:

Un foarfece n-a omorat PE nimeni.

Ba da ! Nu conteaza ca  traiesti, dar esti o leguma.

#35
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 super8, on 18 octombrie 2017 - 21:24, said:

Apai, "tati", daca in Regulamentul liceului Greco-Catolic „Inochentie Micu” din Cluj-Napoca scrie ca elevii nu au voie cu parul lung  -acestia trebuie sa il respecte [Regulamentul].
Nu conteaza ca e democratie, in incinta acelei instituii e un Regulament "adoptat de profesori, părinţi şi reprezentantul Presedintele elevilor".

Vezi "tati"imi place de voi, extrem de putini au vazut subiectul cu bataie mai lunga ;) Nu-i problema, hai ca dezvolt, putini stiu sa citeasca printre randuri.

Ideea de baza: liceu teologic. Aia din cate stiu nu pregatesc ingineri NASA, sau poate oi fi inteles eu eronat ce fac popii, mea culpa. Mai departe, aia care termina liceul si seminarul cica ajung popi, stii d-aia in rochii lungi Armani care dau cu ceva lichide si fumuri in prostime. Popi si adiacentii lor, calugari, care au par lung asa de-o vara si de mai multe, fara probleme. Intreb eu putin nedumerit, asta nu-i ceva ce defineste acea institutie parsiva definita ca instrument de manipulare, mai exact ipocrizie pura?

#36
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 ionutzitaly, on 18 octombrie 2017 - 21:28, said:

Wow, asta da articol, elev dat afara din seminar pentru ca nu respecta regulamentul intern...

A dedicat si Moise Guran azi la radio o ora pentru acest subiect

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate