Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Roaming DigiMobil in Egipt?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Kamba

Kamba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.10.2017
Buna,

Vreau si eu sa plec in concediu in Egipt timp de 2 saptamani si am DigiMobil.

Ii folosesc de multa vreme chair inainte 4g-ului si per total sunt multumit de ei si de semnalul lor.

Daca am ceva de reprosat este totusi ca in unele tari am avut ghinionul sa nu functioneze roaming-ul desi scria pe situl lor ca merge. Aceste tari au fost : Italia (Venetia) 2015 , Cuba 2016 , Republica Dominicana 2017 , Cuba 2017. Mentionez ca telefoanele erau compatibile cu frecventele locale (Note 3 / Oneplus 2 / S7 Edge). Telefonul secundar de companie Orange , avea semnal peste tot in tarile mai sus mentionate (de la aceeasi operatori care ar fi trebuit sa fie si pentru Digi).

As dori ca cineva sa imi spuna din experienta personala daca merge in Egipt sau nu serviciul lor , asta fiind important pentru mine deoarece folosesc mai multe autentificatoare mobile sa primesc acces online pe diverse platforme. Mentionez ca in continuare detin un S7 Edge.

Va multumesc.

#2
preacuratul

preacuratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.10.2017

View PostKamba, on 18 octombrie 2017 - 17:43, said:

... Italia (Venetia) 2015 , Cuba 2016 , Republica Dominicana 2017 , Cuba 2017...
in afara italiei restul sunt tari "oarecum" inapoiate! ... If you know what I mean ! Posted Image
unde mai pui faptul ca sunt invidios deja pe tine ! ... Yo imi pot permite Vodafone, dar
nu sa umblu p'in tari exotice !

Edited by preacuratul, 18 October 2017 - 17:54.


#3
Kamba

Kamba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.10.2017

View Postpreacuratul, on 18 octombrie 2017 - 17:52, said:

in afara italiei restul sunt tari "oarecum" inapoiate! ... If you know what I mean ! Posted Image
unde mai pui faptul ca sunt invidios deja pe tine ! ... Yo imi pot permite Vodafone, dar
nu sa umblu p'in tari exotice !

Multumesc de raspuns , asa este ai dreptate , ma duc unde e ieftin , nu ma duc in Dubai sa dau pe o sticla in club cat juma de masina aici. Ma rog.
Ideea este ca la ei pe site apare ca si cum ar fi , si sincer nu e prea corect . Ma duc cu gandul ca oricum lucrez online si pot sa imi rup o ora pe zi si din concediu , dar daca nu ma pot primi SMS de autentificare nu am facut nimic.
Versiunea cea mai simpla ar fi sa iau o cartela orange rapid dar nu pot schimba totul intr-o saptamana , unele dureaza si peste 30 de zile.

#4
preacuratul

preacuratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.10.2017
prepaid telephon card, gasesti in orice tara din lume ! ... cred ! :)

#5
Kamba

Kamba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.10.2017
Asa este , dar sms-urile de verificare vin pe numarul meu de telefon , ar fi o inutilitate sa fie trimis random undeva il lume sa se logheze altcineva cu acel cod de autentificare.

#6
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007
Ptr preacuratul,

Daca foloseai digi aveai si bani de tari exotice,asa cu voda canci exotic.Posted Image

#7
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
In Egipt ar trebui sa ti se conecteze fara probleme pe reteaua Etisalat si Vodafone Egipt. Daca ai probleme si nu ti se conecteaza pe aceste retele trebuie sa intri in Change IMSI si sa schimbi de acolo de la National la Roaming. ;)

#8
Kamba

Kamba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.10.2017

View Postmisulica70, on 18 octombrie 2017 - 18:37, said:

Ptr preacuratul,

Daca foloseai digi aveai si bani de tari exotice,asa cu voda canci exotic.Posted Image

Hahahaha buna asta , mi-ai facut seara mai fericita Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image



View Postcatalinman, on 18 octombrie 2017 - 18:42, said:

In Egipt ar trebui sa ti se conecteze fara probleme pe reteaua Etisalat si Vodafone Egipt. Daca ai probleme si nu ti se conecteaza pe aceste retele trebuie sa intri in Change IMSI si sa schimbi de acolo de la National la Roaming. Posted Image

Multumesc de raspuns. Problema in cazul acesta e ca telefoanele noi nu mai au SIM Toolkit acela prin care faceai chestia asta. Sau cel putin telefonul meu.
Stii cumva cum pot face rost de ea? Eventual sa cer o cartela noua de la digi sau?

#9
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
Exista si pe Samsung S7 Edge. Te duci in aplicatii si ai acolo Setari Digi. In Setari Digi gasesti Change IMSI. :)

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
corect, trebuie umblat la change imsi.

#11
Kamba

Kamba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.10.2017
Va multumesc pentru raspunsuri! , am sa revin daca a mers sau nu!

#12
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009
Confirm ca Digi merge in roaming in Cuba cand folosesti IMSI-ul de TIM IT (Roaming). Te inregistrezi pe ETECSA/Cubacel in 2G. In Havana si Varadero este is 3G.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

View Postpreacuratul, on 18 octombrie 2017 - 17:52, said:

in afara italiei restul sunt tari "oarecum" inapoiate! ... If you know what I mean ! Posted Image
unde mai pui faptul ca sunt invidios deja pe tine ! ... Yo imi pot permite Vodafone, dar
nu sa umblu p'in tari exotice !


Vdf e un rahat si mai mare. In iran am avut semnal doar intr-un oras (marivan) si asta in prima zi...dupa o luna roaming ioc si mesajele de la banca trebuiau sa ajunga. Setat numarul iranian la BT. Intre timp sim-ul turcesc avea roaming  

.acum am setat numarul filipinez. Nu mai am incredere in vdf...

#14
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Digimobil merge perfect in Egipt, al meu s-a conectat pe Etisalat automat. Cu netul nu stiu cum e ca aveam wireless de la hotel dar cred ca merge fara probleme
Prietenii cu care am fost erau pe Vodafone si tot pe Etisalat s-au conectat, fara probleme.

Edited by KelCooper, 19 October 2017 - 11:11.


#15
Kamba

Kamba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.10.2017

View Posttzevarul, on 19 octombrie 2017 - 00:07, said:

Confirm ca Digi merge in roaming in Cuba cand folosesti IMSI-ul de TIM IT (Roaming). Te inregistrezi pe ETECSA/Cubacel in 2G. In Havana si Varadero este is 3G.

Mersi de raspuns , utie cand am fost eu nu mergea. Oricum e mai rentabil sa platesti aia 2 euro pentru o ora de net decat sa folosesti 3G ... adica tarifele alea ... . Asta e cand nu le loveste furtuna wifi-ul la hotel :D.
Am resetat telefonul in draci , probabil trebuia sa fac chestia cu IMSI desi de la ei nu mi s-a spus asa ceva doar sa resetez telefonul.

#16
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
Pe viitor verifici aici http://www.rcs-rds.r...tionale/roaming

Pentru Cuba de exemplu nu exista roaming direct, merge doar cu Change IMSI. In Republica Dominicana exista un singur operator cu roaming direct, pentru restul tot asa cu Change IMSI.

Attached Files

  • Attached File  Cuba.jpg   320.43K   33 downloads


#17
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View PostKamba, on 19 octombrie 2017 - 13:47, said:


Mersi de raspuns , utie cand am fost eu nu mergea. Oricum e mai rentabil sa platesti aia 2 euro pentru o ora de net decat sa folosesti 3G ... adica tarifele alea ... . Asta e cand nu le loveste furtuna wifi-ul la hotel Posted Image.
Am resetat telefonul in draci , probabil trebuia sa fac chestia cu IMSI desi de la ei nu mi s-a spus asa ceva doar sa resetez telefonul.

Resetatul telefonului nu poate schimba IMSI-ul la un SIM Digi. Unii operatori au in STK optiunea de selectare automata a IMSI-ului in functie de reteaua pe care esti conectat. Digi a optat pentru un STK mai simplu, cu selectie manuala.

Informatia a fost disponibila pe site-ul Digi de la introducerea roaming-ului, este responsabilitatea utilizatorului sa se documenteze.

Cat despre preturi, exista solutii mai bune de roaming in Cuba decat operatorii nationali.

View Postcatalinman, on 19 octombrie 2017 - 13:52, said:

In Republica Dominicana exista un singur operator cu roaming direct, pentru restul tot asa cu Change IMSI.

Esti sigur Catalin? Pe site-ul public nu apare decat Orange DO si doar pe IMSI-ul de TIM.

#18
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
My mistake, am intrat la repezeala pe site si am selectat Dominica in loc de Republica Dominicana. :))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate