Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Gard din teava rectangulara si panouri bordurate

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
@darth bane
Pentru subiectul topicului!
In cazul meu pentru a imprejmui cel mai ieftin un perimetru de 286 ml,cu cea mai ieftina solutie,din teava si plasa la 1,5 m inaltime!

De aia am intrebat ce ar fi mai rezistent.teava de 40x30x1.5 sau 40x20x2?

#38
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Cea cu grosime mai mare.
Plasa, indiferent de care vei pune, va ajuta la consolidarea stâlpilor pe latura cu 20 de mm, va suplini cei 10 mm de la țeavă mai subțire în carne.
Pe cealaltă latură vei avea tot 40 de mm, dar 2 mm grosime, nu 1,5.

#39
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Asa m-am gandit si eu.plus ca e mai ieftina

#40
BAZBAZ1452

BAZBAZ1452

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.04.2021
Pentru suprsfața mare gardul bordurat si teava rectangulara ar fi o solutie prea scumpa. Ar trebui sa te reorirntezi spre tevi rotunde si plasa impletita de 2.0 mm intinsa cu cu sarma galvanizata jos si sus cu intinzatoare

#41
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Pai teava rotunda e mai scumpa decat 40x20x2 si plasa sudata la sul de 20m e cea mai ieftina.

#42
BAZBAZ1452

BAZBAZ1452

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.04.2021
Reteta este : plasa impletita ,teava totunda sarma corniere si intinzatoare . Acum 3 ani m-a costat 1000 de lei

Attached Files



#43
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Vad ca ai pus o teava subtire!ce diametru?
Si oricum eu am un perimetru de 276m.
Cu 1000 lei nu fac nici un sfert

#44
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Ce părere aveți despre panourile bordurate verzi? Adică cele zincate și apoi vopsite electrostatic suplimentar...

Nu prea îmi place aspectul celor care sunt doar zincate (argintii) dar am fost în Hornbach să le văd pe cele verzi și am găsit un panou deteriorat (care părea să fie acolo de multă vreme) a cărui vopsea era destul de casantă, cu foarte mică rezistență la impact.

Rezistă în timp această acoperire?

#45
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Eu am in curte un tarc de caini, unul din panouri este verde, restul zincate, au fost puse acum 10-12 ani si sunt ca si noi, atat cel verde cat si cele zincate. Vopseaua aia este un fel de plastic, probabil tine 20-30 de ani lejer.

#46
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Din păcate, am impresia că vopseaua de acum 10 ani era mai rezistentă. Pe cea actuală am putut să o curăț cu mâna, pe alocuri...

#47
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Depinde si cine face panourile alea, ca nu-s toate la fel. Multe sunt de 3.5, nu de 4 si cu ochiurile mari pentru economie de material.

#48
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Greu de spus cine le face, niciun magazin nu indică producătorul...

Și ar mai fi un aspect: la Hornbach se precizează că sunt vopsite electrostatic, în alte magazine sunt prezentate ca fiind plastifiate. Să fie vreo diferență de proces tehnologic sau doar o confuzie terminologică?

#49
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014

View Postmodoran, on 24 mai 2022 - 20:51, said:

Depinde si cine face panourile alea, ca nu-s toate la fel. Multe sunt de 3.5, nu de 4 si cu ochiurile mari pentru economie de material.

Asta am tot observat si eu, cam tot este de o calitate inferioara fata de acum 10 ani.

#50
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 29.09.2010
Buna ziua  , ce fel de teava ar fi mai indicata? Cea dreptunghiulara sau cea rotunda? Unde se foloseste una, in care cazuri cealalta? Panouri bordurate, plasa impletita, etc. Care ar fi mai rezistenta? Ma refer si la rugina, fiindca  cea dteptunghiulara este sudata, cea rotunda nu stiu. Daca este trasa sau sudata. ( vb de acelasi pret pe metru).

Edited by vasidaniel, 02 June 2022 - 10:52.


#51
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 29.09.2010
Stie cineva o metoda de a prinde plasa de sarma impletita de gard de beton (spalieri),astfel incat sa nu se lase? . Ma gandeam la niste dibluri cu ochi rotund la capat fixate in stalp, prin care sa trec o sarma de tensiune. Insa , spre surprinderea mea, sunt scumpe. Sau dat gaura cu burghiul transversal prin stalp si trecut sarma pe acolo. Vad anunturi cu stalpi beton second din italia. Sunt mai buni decat cei noi fabricati in Romania?

#52
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Postvasidaniel, on 02 iunie 2022 - 10:50, said:

Buna ziua  , ce fel de teava ar fi mai indicata? Cea dreptunghiulara sau cea rotunda? Unde se foloseste una, in care cazuri cealalta? Panouri bordurate, plasa impletita, etc. Care ar fi mai rezistenta? Ma refer si la rugina, fiindca  cea dteptunghiulara este sudata, cea rotunda nu stiu. Daca este trasa sau sudata. ( vb de acelasi pret pe metru).
Cu pătrată lucrezi mai ușor, sau rectangulară. Cu rotundă puțin mai greu deoarece nu ai o suprafață plană pe care să îmbini panourile.
De rezistat, rezistă oricare.

#53
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012

View Postvasidaniel, on 02 iunie 2022 - 12:09, said:

Stie cineva o metoda de a prinde plasa de sarma impletita de gard de beton (spalieri),astfel incat sa nu se lase? . Ma gandeam la niste dibluri cu ochi rotund la capat fixate in stalp, prin care sa trec o sarma de tensiune. Insa , spre surprinderea mea, sunt scumpe. Sau dat gaura cu burghiul transversal prin stalp si trecut sarma pe acolo. Vad anunturi cu stalpi beton second din italia. Sunt mai buni decat cei noi fabricati in Romania?
In primul rand vertical al plasei impletite, bagi un fier beton de 12 mm sa zicem pe toata inaltimea plasei, care la randul lui il prinzi in patru puncte de spalier, tot cu sarma. Treaba e sa ramana spalierul vertical, tb foarte bine fixat in pamant.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate